Arrival (2016)



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Και εγω λέω να το ξανά λλαξεις γιατί θα σε αφήσω μόνο σου να αντιμετώπιζεις τους οστρογοτθους
Ευτυχώς, η συχνή παρουσία σου μας προστάτεψε από δαύτους... :p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Εδώ στο "Καφάτειο Ίδρυμα Απροσαρμόστων, το Έι-Βι-Σάιτ", στα γενέθλια του Ανδρέα θα γράφουμε "Οσίου Παταπίου, του Ιδρυτού".
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Το παραδοσιακά μεγάλο όπλο του συγκεκριμένου σκηνοθέτη,
η δημιουργία ατμόσφαιρας,
είναι και σε αυτήν την ταινία πανταχού παρών.

Η ύπαρξη των όντων είναι μάλλον βοηθητική, αφού αλλού το πάει όντως..

πέρα απο την παρα πολυ ενδιαφερουσα οπτικοποίησή τους προσφέρουν λίγα.

Από την άλλη, δεν την βρήκα ηθικοπλαστική με την στενή εννοια.
Μου αρεσε πολύ.

είμαι sucker για sci-fi βέβαια οπότε δεν μετράω
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... και τα παραληρήματα της φαντασίας της πρωταγωνίστριας που βλέπει σκηνές από το μέλλον που θα διαμορφώσουν το παρόν τελικά με σημείο εκκίνησης το μέλλον....seriously? επειδή ακούγεται η έννοια της γραμμικότητας του χρόνου. Ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό παρακαλώ μήπως και το καταλάβω. Εγώ καταλαβαίνω τη γραμμικότητα ή μη των φαινόμενων ως προς το χρόνο. Ο χρόνος έχει φορά, πριν και μετά. Τι εννοείτε με την έννοια γραμμικότητα του χρόνου αδυνατώ να το καταλάβω...
Συμφωνώντας ως προς το υπογραμμισμένο παράδοξο που προβάλλεται στην υπόθεση της ταινίας,αλλά ως...άχρονο ον ο ίδιος έχω να σημειώσω το εξής:
Αντιλαμβανόμαστε το χρόνο ν'απλώνεται με γραμμική πρόοδο επειδή η συνείδησή μας είναι κανονικά προγραμματισμένη να ενεργεί πάνω σε τρισδιάστατο διάστημα.Στον πραγματικό πολυδιάστατο χώρο,ο χρόνος καταλαμβάνει μορφή κυκλικής σπείρας έχουσας άπειρα εφαπτόμενα μεταξύ τους επίπεδα.Κάθε διαδρομή της σπείρας διαθέτει ενσωματωμένα και θα παρείχε πρόσβαση -υπό κατάλληλες συνθήκες παρατήρησης- σε όλα τα προηγούμενα αλλά και τα...επόμενα.Κάτι τέτοιο βεβαίως συνεπάγεται ότι τα γεγονότα που θα βιώσει καθένας εξ ημών είναι ήδη διαδραματισμένα και ουσιαστικό ζήτημα άμα θα ήταν δυνατή οποιαδήποτε αλλαγή...΄΄on the fly΄΄.:D

Ας επιστρέψουμε τώρα στην ταινία...

Στενές Επαφές...Μελοδραματικού Τύπου

Γι άλλη μια φορά ο μεγαλοπρεπής μαέστρος των υπόγειων νοημάτων έλαβε θέση μπροστά από τον καθρέπτη...
http://www.avsite.gr/forum/threads/Οι-καλύτερες-ταινίες-της-χρονιάς-2014-με-βάση-την-κινηματογραφική-διανομή.141468/page-3#post-1908185

- Δεν μπορώ να πω,το διήγημα του Ted Chiang προσφέρει τον δέοντα αντίκτυπο,αλλά η φύση του παραείναι ακαδημαϊκή...Δεν θέλω να μου λένε ότι θυμίζω το "Contact"...

_ ΄΄Πρόσεξε λίγο...Θα συνδυάσουμε κινηματογραφικά θέματα που είχαν κεντρίσει έντονα στο παρελθόν το συλλογικό ασυνείδητο...Το "The Day the Earth Stood Still" πρόκειται να συναντήσει το "Φαινόμενο της Πεταλούδας" και τη "Βαβέλ" του Ινιάριτου...΄΄

- Φάε τη γλώσσα σου με αυτόν τον...ενάρετο.Άντε,μου θύμισες τώρα και τη θεωρία του Χάους με την πεταλούδα που πετάει μέσα στην Κινέζικη επικράτεια,οπότε μου ήλθε και μια ακόμα ιδέα για το σενάριο...Μα δεν φτάνει αυτό!Θέλω οπωσδήποτε επιτυχία και υποψηφιότητες σε βραβεία,να φτιαχτεί κιόλας το κατάλληλο ΄΄σούσουρο΄΄ για το επόμενο πρότζεκτ του "Blade Runner"...

_ ΄΄Αυτό είναι το ευκολότερο όλων...Θα στήσουμε μια πιασάρικη αλληγορία όπου η αδυναμία συνεννόησης με την εξωγήινη οντότητα θα πρεσβεύει την ουσιαστική ασυνεννοησία των ανθρώπων μεταξύ τους.Θα διανθίσουμε επίσης την ταινία με στοιχεία συναισθηματικής φόρτισης που θα υποδαυλίζουν μια γενικευμένη υπαρξιακή αγαλλίαση,ξέρεις,από εκείνα που κάνουν θεατές και κριτικούς να συμφιλιώνονται έστω και πρόσκαιρα νιώθωντας ευχάριστα με τον εαυτό τους κατά την αποχώρηση με τη λήξη της ταινίας...΄΄

- Να μην ξεχάσουμε και τα υπαρξιακά διλήμματα στον επίλογο με πολλαπλά επίπεδα λειτουργίας...

_ ΄΄Μα τι λες τώρα,θα τους χτυπήσουμε πάλι όλους σαν...επταπόδια.Άκου και το καλύτερο,θα δώσουμε στην ταινία το συμβολικό τίτλο "Άφιξη",μόνο που αυτή δεν θα αναφέρεται ουσιαστικά στους εξωγήινους,αλλά θα υπονοεί την κατάσταση κεντρικών ηρώων και θεατών μετά την αναχώρηση των πρώτων...Έγραψα τώρα,ε;΄΄
:D
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Μα δεν φτάνει αυτό!Θέλω οπωσδήποτε επιτυχία και υποψηφιότητες σε βραβεία,να φτιαχτεί κιόλας το κατάλληλο ΄΄σούσουρο΄΄ για το επόμενο πρότζεκτ του "Blade Runner"...
Αυτό από μόνο του εξηγεί πολλά. ;)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top