Marantz SR7010 - SR7011


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ιάκωβε εννοείς ότι σου βγάζει +6 τα klipsch?
Αν ναι, τότε σίγουρα κάτι δεν είναι σωστό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Ok θα ανεβάσω τις σχετικές φωτογραφίες για να δούμε μήπως κάτι δεν κάνω σωστά.

Χθες για να καταλάβετε έκανα αρχικοποίηση του συστήματος, με καμία όμως βελτίωση ή αλλαγή.

Εντάξει μην χρησιμοποιώντας τις παραμέτρους και τα πάντα απενεργοποιημένα, τα πράγματα είναι υποφερτά, αλλά πάλι είναι λύση αυτή?
Μέγεθος ηχείων - αποστάσεις πάντως τις έχει σωστές. (Οι μόνες παράμετροι που έχουν σχέση με την πραγματικότητα και εκτός του sub που και εκεί τα κάνει μαντάρα).

Όμως θα αναφέρω τα πάντα για να έχετε σωστή αντίληψη του προβλήματος.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Εδώ έχω φωτογραφία του χώρου με την θέση του μικροφώνου. Στο ύψος του αυτιού, Απόσταση μεταξύ των 2 ηχείων 2,30 μ και από το ηχεία η θέση ακρόασης & μικροφώνου 2,50.
009.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Ανεβάζω και άλλες παραμέτρους:
Όπως τον έχω ρυθμίσει τώρα με την καλύτερή του ποιότητα στον ήχο:
1. Audyssey.
001.jpg

και συνεχίζω, εδώ οι επιλογές του:

1. Αποστάσεις ηχείων (προσέξτε το sub) το οποίο όπως βλέπετε είναι δίπλα στο αριστερό klipsch....
007.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Εδώ η εντάσεις:
α sub (μόνο σε αυτήν την ένταση με αφήνει να προχωρήσω)....
006.jpg

και audyssey:
010.jpg


Σημείωση: το -2.0 στο sub το έθεσα εγώ -8.0 έθετε από μόνο του, δηλαδή δεν ακούγεται με τίποτα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχει γραφεί πολλάκις, αντίθετα με τα υπόλοιπα ηχεία στο sub δεν υπολογίζεται σχεδόν ποτέ η πραγματική απόσταση αλλά αυτή στην οποία συντονίζει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Διωξε οποιοδήποτε έπιπλο (καρέκλα, πολυθρόνα...) είναι κοντά στο μικρόφωνο.
Δν ξέρω τι είναι από πίσω όπως φαίνεται στη φωτό αλλά φρόντισε να είσα κανά μέτρο μακριά από τοίχο, ακόμα και αν δεν θα είναι το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.
Φρόντισε τα levels από το option στο remote να είναι όλα στο μηδέν.
Κάνε 8 μετρήσεις, η πρώτη στη θέση ακρόασης (με τους παραπάνω περιορισμούς) και οι άλλες 7 γύρω από αυτή σε απόσταση το πολύ 60 cm.
Πες μας τι έγινε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Το sub όπως σας έχω ξανα αναφέρει το έχω στην θέση rew, σε αντίθετη περίπτωση πέφτει το βάθος. Μήπως όμως θέλει να το ρυθμίσω αντίθετα? Πάντως όπως διαβάζω στο Manual του sub προεπιλογή είναι η θέση rew.
[DOUBLEPOST=1489068618][/DOUBLEPOST]
Διωξε οποιοδήποτε έπιπλο (καρέκλα, πολυθρόνα...) είναι κοντά στο μικρόφωνο.
Δν ξέρω τι είναι από πίσω όπως φαίνεται στη φωτό αλλά φρόντισε να είσα κανά μέτρο μακριά από τοίχο, ακόμα και αν δεν θα είναι το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.
Φρόντισε τα levels από το option στο remote να είναι όλα στο μηδέν.
Κάνε 8 μετρήσεις, η πρώτη στη θέση ακρόασης (με τους παραπάνω περιορισμούς) και οι άλλες 7 γύρω από αυτή σε απόσταση το πολύ 60 cm.
Πες μας τι έγινε.
Χθες κατά την μέτρηση οι πολυθρόνες ήταν εκτός δωματίου, μέτρησα τις αποστάσεις και των 8 θέσεων στα 60 cm όπως αναφέρεις, με λίγα λόγια αυτόν ακριβώς τον τρόπο μέτρησης που αναφέρεις έθεσα και εγώ.
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
κατά την μέτρηση οι πολυθρόνες ήταν εκτός δωματίο
αυτο ειναι λαθος, η μετρησει πρεπει να γινει οπως ειναι ο χωρος οταν βλεπεις ταινιες, με πολυθρονες κτλ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Τα options είναι όλα στο μηδέν.

Πάντως δεν με απασχολεί ιδιαιτέρα το πρόβλημα διότι το σύστημα δουλεύει κατά 90% με τον pro - τελικό οι οποίοι κάνουν τα klipsch να κελαηδάνε, αλλά έτσι για το γαμώτο, καθώς και για το 1000 που έσκασα για την αγορά του.

004.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Α και κάτι άλλο, και ο Μάνος κατά την εγκατάσταση του benq πρόσεξε κάποια οξύτητα στον ήχο (με τον marantz φυσικά στον ήχο τον άκουσε τότε διότι ήθελα να τον έχω στην πολυκάναλη χρήση εφ όσον τον έφερα για τον benq). Μου πρότεινε δε να χρησιμοποιήσω το eq κατά την χρήση κατεβάζοντας συχνότητες αντί να ανεβάζω όπως προτείνει το audyssey.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
αν τα έχεις κάνει όλα σωστά τότε οι επιλογές σου είναι,
1. παίζεις reference που κάνει ένα μικρό roll off στα ψηλά. Επιπλέον βάζεις την επιλογή EQ On που ρίχνει λίγο ακόμα τα ψηλά.
2. Κάνεις copy αναγκαστικά τη flat στο manual, βάζεις eq graphic on, και έχεις επιλογή στο option για ρύθμιση treble. Ρίξτα από κει και ακου πως ακούγεται
3. αν εξακολουθεί να μην σε αρέσει ρίξε και τις υψηλές μπάντες από το graphic
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Ευχαριστώ πολύ!

Όπως αναφέρεις (σωστά) παραπάνω ρυθμίζοντας τον, έχω προσέξει πράγματι κάποια βελτίωση, μάλλον έτσι λοιπόν θα κοιτάξω να τον τακτοποιήσω, και βλέπουμε.

Προς το παρόν ούτε για αστείο η αντικατάσταση, μόνο αν βρεθεί κάποιος με άλλα ηχεία από εδώ μέσα με κάποιον παλαιότερο yamaha aventage για αλλαγή, διότι προφανώς το μηχάνημα δεν έχει τίποτα, απλώς δεν συμπεριφέρεται σωστά με τον χώρο και με τα ηχεία μου, ή τέλος πάντως με την παραξενιά μου!
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
αυτο ειναι λαθος, η μετρησει πρεπει να γινει οπως ειναι ο χωρος οταν βλεπεις ταινιες, με πολυθρονες κτλ.
Δεν είνα καθόλου λάθος και αυτό είναι που λέει η εμπειρία πολλών έμπειρων χρηστών στο διαδίκτυο.
Ειδικά στις ψηλές συχνότητες είναι πολύ πιθανό να δημιουργούνται θέματα στο μικρόφωνο και να μετράει άλλ' αντ' άλλων και επακόλουθα να φτιάξει φίλτρα λανθασμένα. Το μικρόφωνο δεν "ακούει" όπως το αυτί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Εμένα κάτι δεν μου αρέσει...τα surround βγάζει ότι έχουν διαφορά απόστασης κατά 30cm...και στα level στη δεύτερη φωτό τα boostarei με μόνο 0.5db?!

Σε εμένα βγάζει στο 1.5db σε παρόμοιες αποστάσεις (με τα surround να έχουν άμεση οπτική με το μικρόφωνο χωρίς εμπόδια...και ίδιο μήκος καλωδίων) με 20cm διαφορά μεταξύ τους


 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
δεν ξέρω αν πεζει ρόλο, το αριστερό ευρίσκεται σε ύψος 1,85 και το δεξί 2,20
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top