Κοντά στο όνειρο (andreas_a)

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μετά από αρκετό καιρό που διαβαζώ μέσα στο avsite για όλα αυτά που αγαπάμε, έφτασε η ώρα να σας παρουσιάσω και γω το δικό μου ταπεινό home cinema.

Με πολύ κόπο δεδομένων των χαλεπών καιρών που διανύουμε, με αρκετές στερήσεις, με αναβαθμίσεις κατα την διάρκεια των χρόνων, το υπάρχον μέχρι στιγμής σύστημα έχει ως εξής:

5.1.4

Front R-L speakers : Klipsch RP - 280F
Center speaker : Klipsch 450C
Surround R-L : Klipsch RP 160M
Subwoofer : SVS PB 13 ULTRA DSP
Top Front - Rear (R-L) : Klipsch RP 15M

Denon AVR 7200 WA

Popcorn Hour C300

Σταθερή οθόνη της Elitescreen 16:9 130'' με custom made masking

Projector : Benq w7500

Μία πανοραμική φωτογραφία του σαλονιού


Η μπροστινή πλευρά


Η πίσω πλευρά


Η μπροστινή πλευρα όπως βλέπω από την βασική βέση θέασης (αποσταση 4,5μ)


Η μπροστινή τριάδα ξεσκέπαστη


Ο Denonακος μου


Η πίσω πλευρά από το κέντρο της οθόνης


Η αριστερή πλευρά με την μαύρη κουρτίνα που ανοιγοκλεινει για καλυτερη συσκότιση και αίσθηση



'Εχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του, υπάρχουν βέβαια και οι περιορισμοί του να μετατρέψεις ένα ''εργένικο'' σαλόνι σε χώρο αποκλειστικά για θέαση ταινιών.
Υπάρχουν προβλήματα που πρέπει να λυθούν όπως για παραδειγμα η αποκριση των χαμηλών συσχοτητων.

Για το μέλλον στο wishlist δυο πράγματα υπάρχουν και μόνο :
Ενας JVC και ενα δεύτερο pb 13 ultra

Οποιαδήποτε σχόλια, προτάσεις για βέλτίωση ευπρόσδεκτα αρκεί να μην κοστίζουν!!!

Ευχαριστω

Ανδρέας
[DOUBLEPOST=1492182392][/DOUBLEPOST]Αργότερα που θα βρω λιγο χρόνο θα ανεβάσω και καποιες φωτογραφίες κατα τη διαρκεια προβολής.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα Ανδρέα.
Ωραιος και ζεστός χώρος.Βλέποντας τις φωτογραφίες από τον χώρο σου,κάποιες μικρές και σχεδόν ανεξοδες αλλαγές που θα μπορουσες να κάνεις είναι στην τοποθέτηση των ηχείων. Μπορείς να σηκώσεις τα surround στο ύψος του κεφαλιού σου όταν είσαι καθισμένος στην θέση θέασης,να μεταφέρεις ελαφρώς μπροστά τον καναπέ ώστε όταν κάθεσαι η θέση θέασης να ειναι στο μέσο της απόστασης των ηχείων οροφης και να δώσεις κλιση στο κεντρικό έτσι ώστε τα γουφερ να σε κοιτάνε όταν είσαι καθισμένος.Μια πιο extreme αλλαγή είναι να βάψεις μαύρο τον τοίχο θέασης.

Να χαίρεσαι τον χώρο σου και καλές θεάσεις.
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Καλησπέρα Ανδρέα.
Ωραιος και ζεστός χώρος.Βλέποντας τις φωτογραφίες από τον χώρο σου,κάποιες μικρές και σχεδόν ανεξοδες αλλαγές που θα μπορουσες να κάνεις είναι στην τοποθέτηση των ηχείων. Μπορείς να σηκώσεις τα surround στο ύψος του κεφαλιού σου όταν είσαι καθισμένος στην θέση θέασης,να μεταφέρεις ελαφρώς μπροστά τον καναπέ ώστε όταν κάθεσαι η θέση θέασης να ειναι στο μέσο της απόστασης των ηχείων οροφης και να δώσεις κλιση στο κεντρικό έτσι ώστε τα γουφερ να σε κοιτάνε όταν είσαι καθισμένος.Μια πιο extreme αλλαγή είναι να βάψεις μαύρο τον τοίχο θέασης.

Να χαίρεσαι τον χώρο σου και καλές θεάσεις.
Ευχαριστω πολυ κατ αρχην!
Εκτος απο το μαυρο τοιχο που δε θα μπορουσα να το κανω αν και το εχω σκεφτει, ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως ετσι.
Λογω του οτι το τριποδο που τραβουσα τις φωτογραφιες ειναι σε υψηλοτερο σημειο απο τη θεση θεασης και ο φακος που χρησιμοποιησα ειναι ultrawide, ειναι δυσκολο να καταλαβεις ακριβως το χωρο.
Δηλαδη, αν καθησεις στη θεση ακροασης, θα δεις οτι το κεντρικο εχει ελαφρια κλιση προς τα πανω με pads που εχω βαλει κατω απο τη βαση, και ο καναπες ειναι ακριβως στο μεσω των atmos.

To μονο που θα μπορουσα να κανω κατα τη γνωμη μου ειναι με καποι τροπο να σηκωσω λιγο τα surround γιατι με τον καναπε που αγορασα προσφατα ειμαι λιγο πιο ψηλα σε σχεση με τον προηγουμενο που ειχα. Οι υπαρχουσες βασεις ειχαν αγοραστει με γνωμονα τον προηγουμενο υψος θεασης και τωρα ειμαι λιγο off απο τα surround αλλα οχι τρομερα πραγματα, σε σημειο που δεν ξερω αν αξιζει!
[DOUBLEPOST=1492194394][/DOUBLEPOST]Ενα μεγαλο πρόβλημα πιστευω που δεν ξερω πως να αντιμετωπισω και επηρεαζει αρκετα πιστευω τον ηχο, ειναι αυτη η μεγαλη τζαμαρια που εχω στη δεξια πλευρα!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Πανέμορφος χώρος! Αν μπορείς δώσε λίγη προσοχή στο χώρο κάτω απ' την οθόνη για να μαζέψεις ανακλάσεις (κομμάτι μοκέτας ίσως;). Κάτι απλό να μη χαλάσει την αισθητική του σαλονιού.
By the way, όποιος επιμελήθηκε τις κουρτίνες αξίζει πολλά συγχαρητήρια!
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
πολυ ωραιο το συστημα στο εργενικο σαλονι σου:D
ανεβασε και κανα βιντεο με τον ηχο και την εικονα σου :thumbsup:
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Μπραβο μερακλη Αντρεα!! :thumbsup:

Συμφωνω απολυτα με τον DjdimitrisV. Στα ηχεια των Atmos γιατι εχεις δωσει κλιση?

Οσον αφορα για το sub...μιας κ εχουμε το ιδιο αλλα σε διαφορετικο χωρο να σου πω οτι στη θεση που το εβαλες ισως να μην ειναι η καλυτερη. Δοκιμασε σε πρωτη φαση να το πας στη δεξια πλευρα που κανει γωνια και να τ'ακουσεις παλι... πριν παρεις το 2ο.

Στο δικο μου σπιτι για παραδειγμα οπου και να το εβαλα μπροστα δεν επαιξε. μολις το εβαλα πισω απο τον καναπε στο κεντρο του σαλονιου ακουσα αλλο ηχο στις χαμηλες. δε ξερω πως εγινε αυτο αλλα παιζει καταπληκτικα! :)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Πανέμορφος χώρος! :hi:

Θα προσπαθούσα να βάλω σε άλλη θέση το sub για να κατέβει πιο κάτω η οθόνη και το κεντρικό.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Είσαι σούπερ :hi:

Πες μας αν θέλεις λίγο για το custom masking που έχεις φτιάξει.

Αν μπορούσες να δώσεις ίδιου πλάτους κάδρο και δεξιά αριστερά της οθόνης, όπως είναι πάνω κάτω με το masking, πιστεύω θα ήταν πιο ωραίο. Το καλύτερο θα ήταν να βάψεις όλο τον κόκκινο τοίχο και το πάνω γκρι κομμάτι μαύρο. Είναι ωραίο το μαύρο μην το φοβάσαι :D

Το sub θέλει ψάξιμο για τη σωστή του τοποθέτηση, δες εδώ.

Τα ηχεία νομίζω δεν χρειάζονται πείραγμα ούτε και η οθόνη πιο χαμηλά, θα χαλάσει ο ήχος παό το κεντρικό μετά...εκτός ίσως μεγαλύτερου μεγέθους λόγω της απόσταση θέασης.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
πραγματικά ωραιος χώρος!

πες μας λιγο και τις διαστάσεις του χώρου;

για το sub μπορεις να κανεις και Subwoofer Crawl για να βρεις την ιδανική θέση.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Πανέμορφος χώρος! Αν μπορείς δώσε λίγη προσοχή στο χώρο κάτω απ' την οθόνη για να μαζέψεις ανακλάσεις (κομμάτι μοκέτας ίσως;). Κάτι απλό να μη χαλάσει την αισθητική του σαλονιού.
By the way, όποιος επιμελήθηκε τις κουρτίνες αξίζει πολλά συγχαρητήρια!
H μητέρα μου... ιδιοκατασκευη!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μπραβο μερακλη Αντρεα!! :thumbsup:

Συμφωνω απολυτα με τον DjdimitrisV. Στα ηχεια των Atmos γιατι εχεις δωσει κλιση?

Οσον αφορα για το sub...μιας κ εχουμε το ιδιο αλλα σε διαφορετικο χωρο να σου πω οτι στη θεση που το εβαλες ισως να μην ειναι η καλυτερη. Δοκιμασε σε πρωτη φαση να το πας στη δεξια πλευρα που κανει γωνια και να τ'ακουσεις παλι... πριν παρεις το 2ο.

Στο δικο μου σπιτι για παραδειγμα οπου και να το εβαλα μπροστα δεν επαιξε. μολις το εβαλα πισω απο τον καναπε στο κεντρο του σαλονιου ακουσα αλλο ηχο στις χαμηλες. δε ξερω πως εγινε αυτο αλλα παιζει καταπληκτικα! :)
Ειναι καταπληκτικο sub οντως, ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει μεχρι τωρα.
Η μονη δοκιμη που εχω κανει ειναι να το βαλω μεταξυ του center & right αλλα νομιζω οτι ηταν καλυτερα εκει που το εχω τωρα γι αυτο και το αφησα εκει.
Δεν εχω δοκιμασει βεβαια πισω απο τον καναπε οπως λες, αλλα ειναι τοσο βαρυ το ατιμο που μονος μου αδυνατω το μετακινησω εστω και μερικα εκατοστα.

Μου κανει ενα μπουμαρισμα γυρω στους 40-50hz που θεωρω οτι ειναι λογω χωρου και τοποθετησης λλα δεν ξερω πως να το βελτιωσω. Ισωσ αν ερθει ο κ. Καστρουνης μια βολτα απο δω να βαλει ενα χερακι βοηθειας στις συχνοτητες.
[DOUBLEPOST=1492257252][/DOUBLEPOST]
πολυ ωραιο το συστημα στο εργενικο σαλονι σου:D
ανεβασε και κανα βιντεο με τον ηχο και την εικονα σου :thumbsup:
Με την πρωτη ευκαιρια, εννοπειται, θελω να ανεβασω μερικες φωτογραφιες χωρις φωτα για να φαινονται οι κρυφοι φωτισμοι με τις λεντοταινιες που εχω βαλει.
Και γενικα κατα τη διαρκεια προβολης.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μπραβο μερακλη Αντρεα!! :thumbsup:

Συμφωνω απολυτα με τον DjdimitrisV. Στα ηχεια των Atmos γιατι εχεις δωσει κλιση?
:)
Στην αρχη τα ειχα ολα να κοιταζουν καθετα ακριβως. Δε μπορω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα αυτο που ακουγα. Οταν εδωσα αυτη την κλιση στα δυο μπροστινα κυριως, ακομα και σε neural X το αποτελεσμα ηταν πολυ καλυτερο, ο ηχος ερχεται ξεκαθαρα απο πανω και το καταπαβαινεις. Τωρα τι να πω γουστα και μετα απο δοκιμες τα αφησα ετσι. Νομιζω οτι ειναι καλυτερο το αποτελεσμα στ αυτια μου.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Πανέμορφος χώρος! :hi:

Θα προσπαθούσα να βάλω σε άλλη θέση το sub για να κατέβει πιο κάτω η οθόνη και το κεντρικό.
Ο λογος που εχω την οθονη ακριβως εκει ειναι γιατι αν προβαλω ταινια σε 16:9 με δυο κινησεις απαγκιστρωνω τις δυο λοριδες του masking, το κεντρικο κατεβαινει ακριβως πανω στο επιπλο, και η οθονη ερχεται συριζα στο πανω μερος του κεντρικου σε 16:9.
Ετσι το εφτιαξα απ την αρχη, μ αυτη τη φιλοσοφια.
Η ολη διαδικασια αλλαγης απο 235 σε 16:9 ειναι του 5 λεπτου. Αν και δε το κανω συχνα καθως οι ταινιες που βλεπω ειναι ελαχιστες σε 16:9.
Μου αρεσει η μεγαλη οθονη, θεωρω οτι ο μεγαλος ηχοσ θελει και μεγαλη οθονη για να σε βαλει πραγματικα μες την ταινια.
[DOUBLEPOST=1492258025][/DOUBLEPOST]
Ο λογος που εχω την οθονη ακριβως εκει ειναι γιατι αν προβαλω ταινια σε 16:9 με δυο κινησεις απαγκιστρωνω τις δυο λοριδες του masking, το κεντρικο κατεβαινει ακριβως πανω στο επιπλο, και η οθονη ερχεται συριζα στο πανω μερος του κεντρικου σε 16:9.
Ετσι το εφτιαξα απ την αρχη, μ αυτη τη φιλοσοφια.
Η ολη διαδικασια αλλαγης απο 235 σε 16:9 ειναι του 5 λεπτου. Αν και δε το κανω συχνα καθως οι ταινιες που βλεπω ειναι ελαχιστες σε 16:9.
Μου αρεσει η μεγαλη οθονη, θεωρω οτι ο μεγαλος ηχοσ θελει και μεγαλη οθονη για να σε βαλει πραγματικα μες την ταινια.
Μπορει να φαινεται ψηλα η οθονη λογω φωτογραφιων αλλα αν κατσεις στον καναπε θεωρω οτι ειναι στο ιδανικο υψος.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Αν εσυ εισαι "κοντα" στο ονειρο εμεις βρισκομαστε στον εφιαλτη.
Μια συμβουλη (ανεξοδη επισης) θα σου δωσω ...αν μπορεις να μην παντρευτεις.
Γραφω, κοντα στο ονειρο γιατι λειπει ενας JVC. Εκει πιστευω θα ειναι οπως το εχω ονειρευτει.
Οσο για το γαμο ειναι μια τεραστια ιστορια. Αυτη που θα με παρει θα δεχτει αυτο μες το σαλονι. Ειναι ρητρα, παμε πακετο!
Εκτος και αν μπορεσω και φτιαξω μελλοντικα καποιο δωματιο αποκλιστικα γι αυτη τη δουλεια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top