ακουστικη σαλονιου



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Ναι. Απίστευτο υλικό... Ο,τι καλύτερο έχω βρει.
α το έχεις πάρει:sneaky:...πάνω κάτω πόσο βγαίνει θυμάσαι? και αν το βάλεις σε πάτωμα...το σφουγγαρίζεις κανονικά δηλαδή?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
α το έχεις πάρει:sneaky:...πάνω κάτω πόσο βγαίνει θυμάσαι? και αν το βάλεις σε πάτωμα...το σφουγγαρίζεις κανονικά δηλαδή?
Όχι βρε, στο πάτωμα θα μπεί κάτω από κανένα λαμινεϊτ, δε θα αποτελέσει υλικό να περπατάς πάνω του! Για όνομα...:p

Τιμή, δες στα μαγαζιά, δε θυμάμαι..:p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Όχι βρε, στο πάτωμα θα μπεί κάτω από κανένα λαμινεϊτ, δε θα αποτελέσει υλικό να περπατάς πάνω του! Για όνομα...:p

Τιμή, δες στα μαγαζιά, δε θυμάμαι..:p
Εγώ από χωριό είμαι...που να ξέρω...σεις οι προυτεβουσιάνοι όλο κόλπα είστε:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Βασικά, τέτοια υλικά "απαγορεύεται" να είναι εμφανή στο χώρο, διότι σκοτώνουν κυριολεκτικά τα μεσαιοπριμα.

Πρέπει να είναι καλυμμένα με διαχυτικές επιφάνειες, ή πίσω από δομικά στοιχεία, ώστε να στρώσουν τα μπάσα.

Και ανάμεσα σε σαμπ και τοίχο, είναι καλή ιδέα να υπάρχουν. Αν έχεις σαμπ σε γωνία, τότε ένα τέτοιο υλικό ανάμεσα σε σαμπ και στις 3 επιφάνειες της γωνίας, είναι καλή επιλογή. ;)

Και πίσω από το σκρίνιο, θα βελτιώσει το μπάσο του χώρου, χωρίς να πειράξει τα μεσαιοπριμα. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Βασικά, τέτοια υλικά "απαγορεύεται" να είναι εμφανή στο χώρο, διότι σκοτώνουν κυριολεκτικά τα μεσαιοπριμα.

Πρέπει να είναι καλυμμένα με διαχυτικές επιφάνειες, ή πίσω από δομικά στοιχεία, ώστε να στρώσουν τα μπάσα.

Και ανάμεσα σε σαμπ και τοίχο, είναι καλή ιδέα να υπάρχουν. Αν έχεις σαμπ σε γωνία, τότε ένα τέτοιο υλικό ανάμεσα σε σαμπ και στις 3 επιφάνειες της γωνίας, είναι καλή επιλογή. ;)

Και πίσω από το σκρίνιο, θα βελτιώσει το μπάσο του χώρου, χωρίς να πειράξει τα μεσαιοπριμα. ;)
Εδώ όμως δίνει χαμηλό ποσοστό απορρόφησης στις χαμηλές
ή τόσο αρκεί?

http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1700.pdf
 

Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Ναι στην θεση ακροασης ειναι 105 db ... το συνθετο ειναι 2 μετρα πισω μου..


Στα 105 dB στη θέση ακρόασης ακούς το σύνθετο να τρίζει σε ακρόαση ΜΟΥΣΙΚΗΣ ή βάζεις τόνους να δεις που συντονίζει. ?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Στα 105 dB στη θέση ακρόασης ακούς το σύνθετο να τρίζει σε ακρόαση ΜΟΥΣΙΚΗΣ ή βάζεις τόνους να δεις που συντονίζει. ?
Σε ακροαση μουσικης εξαρταται απο το τραγουδι για το αν θα ακουγεται το συνθετο η οχι. Συνηθως μονο σε dubstep θα τριξει παρα πολυ. Για να δω που ακριβως συντονιζει το εκανα με τονους για να εχω μια εικονα μεχρι το RT 60.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Σωστή η ιδέα με τόνους, παίρνεις μία καλή γεύση για το που εστιάζεται το πρόβλημα.
[DOUBLEPOST=1493208837][/DOUBLEPOST]
Εδώ όμως δίνει χαμηλό ποσοστό απορρόφησης στις χαμηλές
ή τόσο αρκεί?

http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1700.pdf
Για το πάχος του υλικού (2 και 4 εκ.) η απορρόφηση που προσφέρει σκέτο ως υλικό είναι κορυφαία. Ψάξε να δεις σε αυτό το πάχος τι προσφέρουν τα άλλα υλικά για να καταλάβεις..

Η χρήση του ως ελατήριο απόσβεσης, κάνει φοβερή δουλειά, οπότε παίζει ρόλο το υλικό θα βάλεις μπροστά του να δονείται, και που το συντονίζεις να δονείται αυτό το υλικό. ;)
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
13ο ΔΣ Αθηνων....
Προαυλιος στεγασμενος χωρος
Πριν δεν μπορουσες να σταθεις τωρα ειναι παραδεισος ακομα με ολα τα παιδια να αφηνιαζουν !
Στην αιθουσα πολλαπλων το ιδιο υλικο κανει θαυματα !
20170512_074915-1032x774.jpg
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
13ο ΔΣ Αθηνων....
Προαυλιος στεγασμενος χωρος
Πριν δεν μπορουσες να σταθεις τωρα ειναι παραδεισος ακομα με ολα τα παιδια να αφηνιαζουν !
Στην αιθουσα πολλαπλων το ιδιο υλικο κανει θαυματα !
View attachment 74604
τι υλικο ειναι αυτο
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Δεν ξερω ακριβως εχω βγαλει και αυτες τις φωτο ... θα ρωτησω ομως ποιος ανελαβε το εργο!
20170512_094805-774x1032.jpg
20170512_094810-774x1032.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.705
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top