Tune Audio Avaton . . . το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
H Tune audio παρουσίασε ένα προϊόν Hi - end.
Της εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

Αφήστε όμως τις υπερβολές, δλδ η B&W που την έχουμε ταράξει στην κριτική τι είναι καφενές;
Η μήπως σε ενα φόρουμ δικαιούνται να γράφουν μόνο κατασκευαστές ενισχυτών - ηχείων;
Εσείς δλδ που είστε τόσο σίγουροι για το ηχητικό αποτέλεσμα τι είστε; Στα R&D των μεγαλύτερων εταιρειών;

Τέσπα,
καλή επιτυχία να έχουν και μακάρι να πάνε τόσο μπροστά τόσο που να καταφέρουν να μαζέψουν τα απαραίτητα κεφάλαια ώστε να παράξουν μαζικά καθημερινές συσκευές και να δημιουργήσουν νέες θέσεις εργασίας.
 

C

chrispo

Guest
..κάτι που αναφέρθηκε πιο πρίν...

Αν αγοράσω μια Ferrari ή Porsche ( τυπικά δείγματα διαχρονικής R&D και αιχμές του δόρατος αγωνιστικής τεχνολογίας και ανάλογων επενδύσεων), στα επιμέρους ανταλλακτικά το κόστος του αυ/του, θα ξεπεράσει το δεκαπλάσιο της αξίας του.

Αν κάνω το ίδιο για ένα hiend ηχείο αντίστοιχης αξίας, θα ¨ πάω ¨ δέκα φορές κάτω...

.....για να μη μιλήσω για την αίγλη , την Ιστορία και την βαριά κληρονομιά του ονόματος...
....αν βάλω και την απόδοσή τους...

Πάμε καλά? Συγκρίνουμε το επιστέγασμα της αυτοκινητιστικής τεχνολογίας με δύο, δύο ...δύο...άστο καλύτερα..:lolsign:
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η ημερομηνία διεξαγωγής του πανελλήνιου διαγωνισμού κωλοτούμπας ορίστηκε η 16-6.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν και όσοι φέρουν άυλη υπόσταση, κοινός φαντάσματα.
Το ηχητικό σύστημα της παρουσίασης θα είναι ιδιαίτερα φροντισμένο.:focus:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Σόρρυ για το αυπαυτό, πώς το λεν μωρέ, το οφτόπικ. Δηλαδή, σήμερα, τα τεχνολογικά σκήπτρα στα αυτοκίνητα τα κρατούν η Πόρσε και η Φερράρι; Θα με τρ(ο)λάνετε τεgλείως ρε; Κάτι τέτχοια θα δγιαβάσει πάλι ο Γκεμπρεσιλανσιές και θα ξανακάνει login το 2030... :p
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Ισως πραγματι υπαρχουν καποιοι που τους εκμυστηρευονται "πληροφοριες" και τις τελαλουν για να πουν την ασχετη παπ@ρια τους !

member: 15178 said:
Οι πληροφορίες μου είναι ότι η τιμή του αναφέρθηκε στα 450.000 ευρώ στο Μόναχο.
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
...τυχαία τα ονόματα Μεσιέ ..βάλτε όποια θέλετε εσείς ...(αναφέρθηκαν πρίν)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Η ημερομηνία διεξαγωγής του πανελλήνιου διαγωνισμού κωλοτούμπας ορίστηκε η 16-6.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν και όσοι φέρουν άυλη υπόσταση, κοινώς φαντάσματα.
Το ηχητικό σύστημα της παρουσίασης θα είναι ιδιαίτερα φροντισμένο.:focus:
Κωλοτούμπες και μπιφτεκάδες εκτός από τους μόνιμους, μαζεύονται κι άλλοι σιγά σιγά....:lolsign:
Respect Πετράν για το μήνυμά σου!!
Είναι για πολλά like!!!:hi:

Kατά τ' άλλα ραντεβού στο Παρίσι ή στην Αμερική με τον μακαρίτη...
Υπογραφή:
Filio Perri...
 
Last edited:

Μηνύματα
194
Reaction score
26
Ποιός χαζός το είπε αυτό;
Απλώς έχουν την ίδια τιμή πώλησης.


Δεν το άκουσες. Ο,τι θες ακούς.


Αν το δεις από πλευράς τεχνολογίας, ναι, διότι το ένα δείχνει να έχει πολύ προηγμένη τεχνολογία ενσωματωμένη πάνω του, που ίσως να δικαιολογεί σημαντικό κόστος, ενώ το άλλο φαίνεται να μην έχει καμία ιδιαίτερη σύγχρονη τεχνολογία, καθώς οπτικά και στο μάτι του αδαή θυμίζει ντουντουκες του 1800.


Δηλαδή για σένα ο ύψιστος σκοπός είναι ποιός; Να τα φτιάχνει κάποιος όλα μόνος του;
Αν θες να σου φέρω άπειρα παραδείγματα από εξαίσιες (ακριβές ή φτηνές) συσκευές που δε τα φτιάχνει ο κατασκευαστής όλα μόνος του, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται, ε;

Πέραν τούτου του άστοχου επιχειρήματός σου, η σύγκριση δύο πχ ηχείων, σε τι βάση επιθυμείς να γίνεται;

Πχ:

Σε βάση εμφάνισης;
Σε βάση μέγιστης στάθμης;
Σε βάση απόκρισης συχνότητας;
Σε βάση μεγέθους;
Σε βάση δυνατοτήτων συνδεσμολογίας;
Σε βάση δυναμικού εύρους;
Σε βάση ολικών αρμονικών παραμορφώσεων;
Σε βάση τιμής;
Σε βάση βάρους;
Σε βάση πολικής απόκρισης;
Σε βάση φασικής απόκρισης;
Σε βάση ευαισθησίας και ευκολίας οδήγησης;
Σε βάση ευκολίας τοποθέτησης;
Σε βάση αριθμού μεγαφώνων;
Σε βάση ποιότητας υλικών κρος;
Σε βάση ακριβείας σχεδιασμού του κρος;
Σε βάση μεγέθους μεγαφώνων;
Σε βάση ενσωματωμένων ψηφιακών επιτευγμάτων; (DSP, DAC, streaming, Wi-Fi, Bluetooth, room modes & boundaries presets, parametric EQ, phono stage, remote volume control κλπ)

Σε τι βάση είσαι ικανοποιημένος να γίνεται η σύγκριση;

Θες να το σκεφτείς και να απαντήσεις;


Είσαι βέβαιος ότι δε προσπάθησες να την απαξιώσεις;
(Δε μπορείς να την απαξιώσεις, μπορείς όμως να το επιχειρήσεις, ανεπιτυχώς)


Για ποιο λόγο και με τι γνώσεις ως υπόβαθρο αμφισβητείς το R&D του ηχείου;
Τι έχεις διαβάσει πάνω στο θέμα;
Τι θεωρητικές και πρακτικές βάσεις έχεις για να κρίνεις το R&D του ηχείου;

Και στο θέμα της τιμολόγησης, ομοίως, τι ακριβώς βάσεις έχεις για να κρίνεις ως επιτυχή ή ανεπιτυχή την τιμολόγηση του ηχείου;
Γνωρίζεις καλά το πελατειακό κοινό στόχο του εν λόγω προϊόντος, τις προτάσεις του ανταγωνισμού στα διάφορα σκαλοπάτια κοστολογιων για τέτοιας μορφής υλοποιήσεις και η δική σου έρευνα μάρκετινγκ έδειξε πως υπάρχει προτιμότερη επιλογή κοστολόγησης για καλύτερα αποτελέσματα στα κέρδη του κατασκευαστή;

Για πες.. θα ήθελε κι ο Μανώλης να τα μάθει αυτά, αν έχεις κάτι που πραγματικά ξέρεις καλύτερα..


ΥΓ: μερικές φορές, καλύτερα να μασάς..
Σε παραπέμπω στην πρώτη παράγραφο του νήματος.....
Τάπε ΟΛΑ ο άνθρωπος.......
220.000??????
Ποιά Τούλα???????

"Tελικά έχουμε το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο.
Είναι το Avaton της Tune Audio το οποίο κοστίζει τόσα πολλά, γιατί ακριβώς με αυτό τον τρόπο κοστολογούν τα αντίστοιχα προϊόντα τους Γερμανοί και Αμερικάνοι. Πάντως αν το θέλετε σίγουρα ο κ. Μανώλης Προεστάκης θα σας κάνει πολύ καλύτερη τιμή."
 

Μηνύματα
194
Reaction score
26
Η Tune Audio είναι εταιρία!
ΔΕΝ είναι "ο Μανώλης"!!

Ετσι από περιέργεια και μιας και ξέρεις ότι είναι εταιρεία ποιοί επιστήμονες εργάζοναται εκεί για να κάνουν τα κάτωθι που λέει και ο Costas Ear?
2-3 ονόματα βρε αδερφέ oχι όλο το R&D.....

Σε βάση εμφάνισης;
Σε βάση μέγιστης στάθμης;
Σε βάση απόκρισης συχνότητας;
Σε βάση μεγέθους;
Σε βάση δυνατοτήτων συνδεσμολογίας;
Σε βάση δυναμικού εύρους;
Σε βάση ολικών αρμονικών παραμορφώσεων;
Σε βάση τιμής;
Σε βάση βάρους;
Σε βάση πολικής απόκρισης;
Σε βάση φασικής απόκρισης;
Σε βάση ευαισθησίας και ευκολίας οδήγησης;
Σε βάση ευκολίας τοποθέτησης;
Σε βάση αριθμού μεγαφώνων;
Σε βάση ποιότητας υλικών κρος;
Σε βάση ακριβείας σχεδιασμού του κρος;
Σε βάση μεγέθους μεγαφώνων;
Σε βάση ενσωματωμένων ψηφιακών επιτευγμάτων; (DSP, DAC, streaming, Wi-Fi, Bluetooth, room modes & boundaries presets, parametric EQ, phono stage, remote volume control κλπ)

 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Αν κόψει ο Justin Bieber μια τούφα από τα μαλλιά του και την βάλει στο ebay θα βγάλει μια μικρή περιουσία.
Τι R&D και τεχνολογίες, καμία σχέση δεν έχουν αυτά με την τιμή πώλησης
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Θα σε παρακαλέσω να μάθεις να κάνεις σωστά quote μηνύματα συνομιλητών σου. Δεν είναι δύσκολο και θα βοηθήσεις τη συζήτηση.:)
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται με κάποιο χόμπι (από μοντελισμο μέχρι συλλογή γραμματοσήμων) θα έπρεπε να μην παραξενευονται για την οποια μη ορθολογική τιμολογιακή πολιτική.
Προσωπικά εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια του Έλληνα κατασκευαστή. Ποτέ δεν θα μπορούσα να τα αποκτήσω αλλά είναι κρίμα να απαξιώνουμε την προσπάθεια του κατασκευαστή όταν όλος ο κόσμος που ασχολείται με κάποιο χόμπυ καταλαβαινει ότι οι τιμές είναι σχετικές. Κάνοντας χρόνια ποδήλατο από την πρώτη στιγμή διαπίστωσα ότι η ανάρτηση (μονο το μπροστά πιρούνι) του ποδηλάτου κάνει όσο τα 4 αμορτισέρ του αυτοκινήτου μου. Να σημειωθεί ότι θέλει και σέρβις κάθε 2 χρόνια. Το ίδιο και με τα δισκόφρενα, το ίδιο και με τα λάστιχα του ποδηλάτου. Ποτέ δεν έβρισκα λογική στις τιμές του ζαχαροπλαστείου που χρεώνει πολλες φορές 2 ευρώ την μια Καριόκα ενώ 2€ κάνει και ένα κιλό φρέσκος γαύρος. ειναι πολλά τέτοια παραδείγματα. Ας μην τα βάζουμε με τον κατασκευαστή που έφαγε χρόνο να το σκεφτεί και να το υλοποιήσει. Δεν είναι για εμάς ούτως ή άλλως. Από καρδιάς του εύχομαι καλές πωλήσεις και χαίρομαι που κάνει αυτό που αγαπάει και νομιζω το πιο σημαντικό....είναι μια διαφήμιση για την χώρα μας...είναι παντού όπου μπαίνω το συγκεκριμένο μοντέλο. Κατάφερε και έκανε τον κόσμο να μιλάει για το νέο δημιούργημα του όπως έγινε και κάποια χρόνια πρίν με το anima.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Οποιος μπορει να το "μελετησει" και να μας φτιαξει το ιδιο και να μας το πουλησει 150 ευρω, ας το κανει. Φιλ φρι που λεει και ο @costas EAR
Εως τοτε, κοστιζει 220.000 ευρω γιατι ετσι θελει αυτος που το εφτιαξε και που δεν υποχρεωσε κανεναν να το αγορασει. Ολες οι τιμες ειναι νορμαλ δηλαδη και ειναι η μονη παραλογη αυτη αυτου του ηχειου. Οχι οτι πληρωνουμε τελικα 24 λεπτα την κιλοβατωρα ξερω γω, και που δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιως!!!
Εγω λιγα τα βρισκω παντως. Και μονο για το ελληνικο της υποθεσης για το ποσο κοντρα στο ρευμα ειναι τετοια επιχειρηματα ισαμε ενα πεντακοσαρικο θα το δινα αλλιως θα τ ακουγα μονος μου!!!

Και για να μιλησω λιγο σοβαρα, πραγματικα συγχαρητηρια στον κατασκευαστη κ . Μανωλη. Ουτε αυτον ξερω, ουτε την εταιρια του ουτε τι μπορει να κανει αυτο το ηχειο ουτε τιποτα. Ειμαι ανιδεος (αλλα ειλικρινης ε;) Τετοια εγχειρηματα ομως που καταφερνουν τετοια απηχηση και ξεκινουν απο την Ελλαδα αξιζουν πολλα πολλα συγχαρητηρια.-
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.398
Reaction score
1.856
Εγώ τον ξέρω. Και δεν θέλω ούτε να μου "δικαιολογήσει" το κόστος του, ούτε να μου το πουλήσει φτηνότερα, ούτε να φτιάξει προσιτό ηχείο για τους πολλούς.
Θέλω μόνο να φάει όσα βγάλει μέσα στην Ελλάδα, και ακόμα καλύτερα στην Αθήνα, και ακόμα καλύτερα στον Καρέα. Εκεί μένω ! :) :)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ετσι από περιέργεια και μιας και ξέρεις ότι είναι εταιρεία ποιοί επιστήμονες εργάζοναται εκεί για να κάνουν τα κάτωθι που λέει και ο Costas Ear?
2-3 ονόματα βρε αδερφέ oχι όλο το R&D.....
Προφανώς η ερώτησή σου αναφέρεται σε μένα.
Το ότι με ρωτάει το οποιοδήποτε μέλος είτε εσύ, οποιαδήποτε ερώτηση του έρθει στο κεφάλι, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου - δεν είμαι εκπρόσωπος της εταιρίας - προφανώς καταλαβαίνεις.
Το προϊόν απευθύνεται σε καταναλωτές.
Όχι σε κριτές - μέλη ενός forum.


Αν σου κάνει κλικ, δεν έχεις παρά να διερευνήσεις (εσύ και όποιοι άλλοι δείχνουν ανάλογο ενδιαφέρον), όλες τις παραμέτρους απ' ευθείας μέσω της Tune Audio.
Όλα τα υπόλοιπα είναι για "κατανάλωση" να χουν να βάζουν κάποιοι like, ανεβάζοντας τη λίμπιντο του καθενός ασχετίδη περί εμπορικής πολιτικής νέων προϊόντων, marketing budget και καταναλωτικού target group.

Αν θες να μάθεις πως αναπτύσσει μια εταιρία τα προϊόντα της, πρέπει να πληρώσεις*.
*(πάντως όχι αυτούς που "θεωρητικά" λένε την "άποψή τους"...)

Παρ' όλα αυτά, είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσεις να κινδυνολογείς με τοξικές "απόψεις", χωρίς ίχνος θετικής παρόρμησης για την ελληνική προσπάθεια. Ούτως ή άλλως τζάμπα είναι!

Έκαστος στο είδος του βλέπεις.... :hi:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τέτοιες υπερ-υλοποιήσεις τις αντιμετωπίζω ως επίδειξη κατασκευαστικής δεινότητας εκ μέρους του δημιουργού, ως δήλωση ικανοτήτων, ως μια απόπειρα εξερεύνησης και διεύρυνσης των ορίων όταν το κόστος δεν είναι το ζητούμενο.
Είμαι σίγουρος ότι θα τα βάζει με τα μεγάλα παιδιά του είδους και θα φεύγει δίχως γρατζουνιά!
Ως τέτοια, προφανώς και έχει λόγο ύπαρξης σε μία έκθεση που συγκεντρώνει το παγκόσμιο ενδιαφέρον.


Μια σκέψη, ωστόσο, μου τριβελίζει το μυαλό: αν αυτό το ηχείο σε αυτή την τιμή προερχόταν από κάποιον ξένο κατασκευαστή και κάποιος έκανε τον κόπο να του αφιερώσει ένα νήμα, πιθανότατα θα διαβάζαμε εδώ μέσα περί "χαλιεντάδων", περί κορόιδων που τους τα παίρνουν και καλά τους κάνουν τέτοιοι που είναι, περί τεχνολογίας του περασμένου αιώνα που μας την πασάρουν ως καινοτομία, περί κόρνας που αδυνατεί να μετρήσει καλά, ενώ κάπου στο βάθος θα αχνοφαίνονταν τα ενεργά, τα dsp και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις. Οι δε υποστηρικτές τους θα καλούνταν να υποβάλλουν δήλωση μετάνοιας!

Στην προκειμένη περίπτωση, επικρατεί το savoir vivre και η συγκαταβατικότητα ελέω εντοπιότητας.
Και καλά κάνει. Η υπερβολή δεν ωφέλησε κανέναν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Εγώ κρατώ ότι στην προτελευταία έκθεση εν Αθήναις, τα Anima της εν λόγω εταιρείας παρέα με κάποιον Luxman του πεντοχίλιαρου μου έδωσαν έναν από τους καλύτερους ήχους του διήμερου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Μια σκέψη, ωστόσο, μου τριβελίζει το μυαλό: αν αυτό το ηχείο σε αυτή την τιμή προερχόταν από κάποιον ξένο κατασκευαστή και κάποιος έκανε τον κόπο να του αφιερώσει ένα νήμα, πιθανότατα θα διαβάζαμε εδώ μέσα περί "χαλιεντάδων", περί κορόιδων που τους τα παίρνουν και καλά τους κάνουν τέτοιοι που είναι, περί τεχνολογίας του περασμένου αιώνα που μας την πασάρουν ως καινοτομία, περί κόρνας που αδυνατεί να μετρήσει καλά, ενώ κάπου στο βάθος θα αχνοφαίνονταν τα ενεργά, τα dsp και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις. Οι δε υποστηρικτές τους θα καλούνταν να υποβάλλουν δήλωση μετάνοιας!

Στην προκειμένη περίπτωση, επικρατεί το savoir vivre και η συγκαταβατικότητα ελέω εντοπιότητας.
Και καλά κάνει. Η υπερβολή δεν ωφέλησε κανέναν σε τέτοιες περιπτώσεις.
Άστοχη η γενίκευσή σου, αν και κατανοώ τον συνειρμό σου. ;)

Προσωπικά, και νομίζω πως μιλώ για το σύνολο των pdf-άκηδων, έχω εκφραστεί άκρως θετικά για διάφορες κόρνες, και δη τις ενεργές (τουλάχιστον στο κάτω τμήμα του φάσματος), και έχω κατ'επανάληψιν προτείνει κόρνες, όπως κι έχω ξεκινήσει νήματα για κόρνες, πχ των αγαπημένων μου westlake.

Κόρνες έχουν και τα επίσης αγαπημένα μου JBL...

Όπως υπάρχουν τυπικά ηχεία φόλες, έτσι υπάρχουν και ηχεία κόρνας φόλες.

Ο Μανώλης, όπως έχω ξαναπεί, το ξέρει καλά το σπορ. Όπως μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ, ο φίλος μου ο κρητικός, υλοποιεί ενεργά σαμπ με διακοπτικές ενισχυτικές βαθμίδες (κλας ντε). Δηλαδή, άριστα με τόνο.8-)

Οπότε, ναι μεν λόγω "εντοπιότητας" υπάρχει ένα θετικό πρόσημο, και απολύτως δικαιολογημένα, αλλά πέραν αυτού, ο Μανωλιός πάει περισσότερο με τα pdf από όσο ίσως φαντάζεστε κάποιοι... :p
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
περιμενω την στιγμη που θα υπαρξει η νεα γενια κραξιματιων
και θα πουνε βλακες κοροιδα και θυματα του μαρκετινγκ του Hi Fi αδες (απο το χαι ενταδες) που εδωσαν 1000 ευρω για ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια ενω τα δικα τους airpods στερεοφωνικα και ασυρματα παιζουν μουσικη παιρνουν τηλεφωνο στελνουν μηνυματα βαιμπερ εχουν gps word excel ξυπνητηρι κτλ κτλ με κοστος 700 ευρα
χιχιχ:fuckyou:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Και ΞΑΦΝΙΚΑ γίνονται όλοι σχετικοί αναλυτές, έμποροι, κατασκευαστές, λογιστές, ρηβγιούερς και μετρ του "είδους"!

Η Tune Audio είναι εταιρία!
ΔΕΝ είναι "ο Μανώλης"!!
Για πες μας λοιπον, και με μεγαλη γραμματοσειρα, ποιοι ειναι στην Tune Audio?
Εχει οργανωμενα τμήματα?
(Απαντησεις τυπου παρε τηλ και ρωτα ειναι τρολαρισμα)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top