SVS vs VELODYNE

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
η τηλεοραση ειναι γυρω στο 1.10 1.20 αν το επιπλο ηταν στην ιδια διασταση θαχες 80 ποντους ακομα και θα ταχες βολεψει,προσωπικα εχω φτιαξει custom επιπλο και ειμαι μια χαρα εκει που τα θελω ολα ! 2 μετρα το ικεα βγαζει ,απο εκει το πηρες?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Η δυνατότητα να μπει δεύτερο στη θέση εμπρός δεξιά υπάρχει. Ή και ένα στη συγκεκριμένη θέση. Το θέμα είναι ποια είναι η πιο σωστή λύση.


Οχι δεν ειναι ικεα. Αν ηταν δικος μου και μονο ο χωρος θα ειχα και το καταλληλο επιπλο. Και παλι καλα βεβαια γιατι και αυτο γτιάχτηκε για να χωραει τηλεοραση, κεντρικό και av, player ακριβως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
θα πρέπει να κρατήσω αυτό που έχω, και να πάρω ένα ακόμα ίδιο
:thumbsup:
η καλυτερη θεση θα ηταν αριστερα διπλα απο το τζακι
(για το 2ο σαμπ)
:thumbsup:

Στη μουσική δοκίμασες κρος 120 και ηχεία small, όπως σινεμά;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Υπάρχει μια ακόμα λύση τοποθέτησης του δεύτερου σαμπ, η οποία είναι η δεύτερη καλύτερη μετά την παραπάνω, την δίπλα στο τζάκι.

Αυτή είναι πάνω στο πρώτο σαμπ. Δεύτερος όροφος. Μπορείς να βάλεις και τρίτο όροφο, κλπ, χτίζοντας σιγά σιγά ένα αρεϊ.

Οι "ουρές" που λες, είναι του χώρου, όχι του ηχείου..
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
:thumbsup:

(για το 2ο σαμπ)
:thumbsup:

Στη μουσική δοκίμασες κρος 120 και ηχεία small, όπως σινεμά;
Όχι δε δοκίμασα. Μόνο small και 80.
Το 2ο πρέπει να είναι ίδιο ή μπορώ να βάλω και άλλο?
Δυστυχώς το ίδιο δεν υπάρχει παρά μόνο σε 12άρι.
Και ο 2ος όροφος μπορεί να γίνει επίσης.
Απότι καταλαβαίνω η θεση εμπρός δεξιά διαγράφεται λόγω του ότι πάει στη μέση του ανοικτού χώρου και θα εξαφανίζεται τελείως, σωστά?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Επίσης υπάρχουν θέσεις τοποθέτησης στη γωνία του τοίχου με το ταβάνι.
Πως τα βάζεις στη γωνία του τοίχου με το πάτωμα; Έτσι, αλλά αποπάνω.:p:D
[DOUBLEPOST=1495705964][/DOUBLEPOST]
η θεση εμπρός δεξιά διαγράφεται λόγω του ότι πάει στη μέση του ανοικτού χώρου και θα εξαφανίζεται τελείως, σωστά?
Ε, νταξ, δε "διαγράφεται" κιόλας, απλά θα χάσεις σε στάθμη. Βάλτο τώρα το 1 σαμπ που έχεις εκεί, να καταλάβεις τι και πόσο θα χάνεις σε στάθμες.

Όμως, μπορεί ως προς το θέμα των ακυρώσεων να μην είναι καθόλου άσχημη ιδέα αυτή.

Θέλει δοκιμή και μετρήσεις.

Και που'σαι; Τα καλώδια γιατί λες ότι είναι λεφτά; Τζάμπα είναι τα καλώδια βρε.. 1€ το μέτρο. Αμάν πια..
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Επίσης υπάρχουν θέσεις τοποθέτησης στη γωνία του τοίχου με το ταβάνι.
Πως τα βάζεις στη γωνία του τοίχου με το πάτωμα; Έτσι, αλλά αποπάνω.:p:D
[DOUBLEPOST=1495705964][/DOUBLEPOST]
Ε, νταξ, δε "διαγράφεται" κιόλας, απλά θα χάσεις σε στάθμη. Βάλτο τώρα το 1 σαμπ που έχεις εκεί, να καταλάβεις τι και πόσο θα χάνεις σε στάθμες.

.
Εχει δοκιμαστεί αυτή η θέση και το velodyne ήταν εξαφανισμένο.

Επίσης υπάρχουν θέσεις τοποθέτησης στη γωνία του τοίχου με το ταβάνι.
Πως τα βάζεις στη γωνία του τοίχου με το πάτωμα; Έτσι, αλλά αποπάνω.:p:D
[DOUBLEPOST=1495705964][/DOUBLEPOST]


Όμως, μπορεί ως προς το θέμα των ακυρώσεων να μην είναι καθόλου άσχημη ιδέα αυτή.

Θέλει δοκιμή και μετρήσεις.
.
Πρέπει να γίνουν δοκιμές αλλά πρέπει να βρεθεί και σαμπ για αυτη τη δουλειά.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Κλίνω ως προς την αγορά δεύτερου.
Βοηθήστε με στη σωστή επιλογή τώρα....
Πάω αναγκαστικά για το ίδιο σε 12άρι, μιας και το 10άρι δεν...???
Μπορώ να πάω σε άλλη μάρκα τελείως??? Για δώστε τα φώτα σας!!!!
Το που θα μπει θα το δω μετά από δοκιμές στο χώρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Το γνωστό κοπι πεϊστ: ;)

Σύμφωνα με όλες τις υπάρχουσες μελέτες, για την καλύτερη δυνατή απόκριση στο μπάσο σε οποιοδήποτε κλειστό χώρο, δηλαδή για την σοβαρή καταπολέμηση των στάσιμων, των ακυρώσεων και αυτών που ο κόσμος αποκαλεί συντονισμούς, ουρές και μπουμαρίσματα, η ορθότερη επιλογή είναι 4 σαμπ, το καθένα στη μέση του κάθε τοίχου, σε ένα τετράγωνο χώρο ακρόασης. Ή στις 4 γωνίες.
Υπόψιν: Η τοποθέτηση στο ταβάνι δε διαφέρει σε τίποτα από την τοποθέτηση στο δάπεδο.

Προσωπικά θα προτιμούσα 4 presonus 10", που κοστίζουν 360€ το τεμάχιο.

Το "μειονέκτημα" με το σωστό μπάσσο, είναι ότι δεν έχει στάσιμα και μπουμαρίσματα (λάθη) τα οποία όμως ακούγονται εντυπωσιακά στο χομ σίνεμα. ;)

Για να δεις τι απόκριση θες, εργαλείο είναι η μέτρηση των χρόνων αντήχησης του χώρου ακρόασης, και ο υπολογισμός των ακυρώσεων λόγω boundaries. Δεν έχει νόημα να παλεύεις πράγματα που δε γίνεται να αναπαραχθούν σωστά, αν δε το επιτρέπει ο χώρος. Είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι το καλό ή κακό μπάσο που ακούς εξαρτάται κατά 99% από το χώρο, και κατά τίποτα από το σαμπ. Δηλαδή, αν θες να ασχοληθείς με χαμηλές συχνότητες, ασχολείσαι με το χώρο.
Γι'αυτό, η καλύτερη λύση είναι 4 σαμπ. Έτσι παλεύεται ο χώρος.
Το αρεϊ έχει νόημα για χαμηλή πτώση στάθμης σε μεγάλη απόσταση, βγάζει διαφορετικό λοβό διασποράς, οπότε επηρρεάζεται λιγότερο από το χώρο. Δηλαδή, ιδανικό σενάριο για κάθε χώρο είναι 4 εντοιχισμένα αρεϊ, ένα στη μέση κάθε τοίχου. Ο εντοιχισμός σημαίνει καρδιοειδή λοβό απόκρισης και μεγιστοποίηση του γκεϊν από boundaries.
Κι αυτή είναι όλη κι όλη η θεωρία στο μπάσο. ;)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Υπόψιν: Η τοποθέτηση στο ταβάνι δε διαφέρει σε τίποτα από την τοποθέτηση στο δάπεδο.
Η αλήθεια είναι ότι απορώ γιατί σε συνήθη δωμάτια δε βάζει ο κόσμος τα σαμπ στο ταβάνι.
Πράγμα που αποτελεί τυπική επιλογή για κάτι σκατοφίρμες, σα την JBL, εδώ και αμέτρητες δεκαετίες... (Μόνο ο Νικ δε γκρικ Αρβανιτάκης το λέει εδώ..)
Κι είναι και πιο πρακτικό, να μη μπλέκονται στα πόδια σου τα κουτιά!
Τες πα..
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Τώρα με έστειλες....:lol::lol:
Ψάχνω για άλλα 3 σαμπ δλδ!!!!!!

Ποιό είναι το σωστότερο όμως για το χώρο μου???? Πάντα οι επιλογές ανάμεσα στο ένα ισχυρότερο στην ίδια θέση ή δεξιά του δεξιού ηχείου, ή στα δύο με δοκιμές (δηλαδή το ήδη υπάρχον εκεί που είναι και το δεύτερο ή από πάνω ή στη δεξιά μπροστά θέση.

Και το δεύτερο αν πάμε σε αυτή τη λύση (παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο ξεκάθαρα) πρέπει να είναι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ή μπορώ να παίξω στο ίδιο σε 12άρι ή σε άλλη μάρκα σε 10άρι???? (υπενθυμίζω πως το ίδιο σε 10άρι δεν υπάρχει πια)

Το ιδανικό θα ήταν να έχω όποιο sub θέλω και όσα θέλω και να τα πηγαινοφέρνω σπίτι για δοκιμές αλλά το ξέρουμε όλοι ότι δε γίνεται...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Δε το έχω δει πουθενά γραμμένο, οπότε πιθανώς να είναι ένα τεράστιο σφάλμα το κάτωθι, μία βλακεία και μισή, αλλά όποιος γουστάρει εξερεύνηση κι έχει τη δυνατότητα, ας το δοκιμάσει να μας πει αν δουλεύει σωστά:

Υπολογίζω ότι η καλύτερη δυνατή τοποθέτηση για 1 σαμπ είναι ακριβώς στο κέντρο του δωματίου (στις 3 διαστάσεις, μήκος, πλάτος και ύψος).
Costasear ® :p

Έστω και μόνο για τη δοκιμή, προσωρινά πάνω σε μια σκάλα, σε ένα τραπέζι, σε μια βάση τελοσπαντων, αν έχει κάποιος από σας τη δυνατότητα, ας το δοκιμάσει το παραπάνω σενάριο. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν είναι βλακεία αυτή η σκέψη μου, ή αν όντως δουλεύει σωστά. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Και το δεύτερο αν πάμε σε αυτή τη λύση (παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο ξεκάθαρα) πρέπει να είναι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ή μπορώ να παίξω στο ίδιο σε 12άρι ή σε άλλη μάρκα σε 10άρι???? (υπενθυμίζω πως το ίδιο σε 10άρι δεν υπάρχει πια)
Αν είναι διαφορετικά τα σαμπ, μπλέκει το θέμα λιγάκι με τις φάσεις, πχ αρεϊ δε παίζει με τίποτα, θα βγαίνει ένας απρόβλεπτος αχταρμάς, αυτό καταλαβαίνω. Είναι σα να βάζεις στο ίδιο ηχείο 2 διαφορετικά γουφερ, το'χεις δει πουθενά; Όχι, όλοι χρησιμοποιούν 2 ίδια γουφερ, κι έχουν καημό πως θα δέσουν το μιντ στις κοινές συχνότητες, διότι είναι άλλο μεγάφωνο.
Σε διαφορετικές θέσεις στο χώρο, το ένα δε θα ακυρώνει ακριβώς τις βλακείες του άλλου, και το καθένα θα εισάγει τις δικές του, διαφορετικές βλακείες.
Βεβαίως ο ήχος είναι ολίγον τι χαοτικό σενάριο, οπότε η χαοτική αντιμετώπισή του, δίκην "εκδίκησης", έχει μια λογική. ;)

Στον αριθμό των σαμπ, κι όσον αφορά την αντιμετώπιση του χώρου, τα 2 είναι καλύτερα από 1, τα 3 είναι καλύτερα από 2, και τα 4 είναι καλύτερα από 3. Ομοίως, τα 8 είναι καλύτερα από 4, τα 16 καλύτερα από 8, και τα 32 καλύτερα από 16. Μέχρι 1024 σαμπ το πήγαν το παραμύθι των δοκιμών στην JBL, με πλήρη σετ μετρήσεων. Δηλαδή, υπάρχουν πιο βλαμμένοι από μας, τα έχουν δοκιμάσει όλα τα σενάρια, και έχουν γίνει προσομοιώσεις για μέχρι 10.000 σαμπ σε ένα δωμάτιο. :o

Σοβαρά μιλάω. 8-)

Υπόψιν ότι το ηχείο σου, λόγω μικρού γουφερ, θα το είχα στάνταρ κροσαρισμένο στους 120 κύκλους, πάντα.
 
Last edited:

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Υπόψιν ότι το ηχείο σου, λόγω μικρού γουφερ, θα το είχα στάνταρ κροσαρισμένο στους 120 κύκλους, πάντα.
Με έχεις τσακίσει σήμερα!!!!!! >:(:D
Μα το καημένο έχει τη δυνατότητα να κατεβαίνει πολύ χαμηλά....
Ο Denon τα μετράει στα 40 φαντάσου!!!!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δε το έχω δει πουθενά γραμμένο, οπότε πιθανώς να είναι ένα τεράστιο σφάλμα το κάτωθι, μία βλακεία και μισή, αλλά όποιος γουστάρει εξερεύνηση κι έχει τη δυνατότητα, ας το δοκιμάσει να μας πει αν δουλεύει σωστά:

Υπολογίζω ότι η καλύτερη δυνατή τοποθέτηση για 1 σαμπ είναι ακριβώς στο κέντρο του δωματίου (στις 3 διαστάσεις, μήκος, πλάτος και ύψος).
Costasear ® :p

Έστω και μόνο για τη δοκιμή, προσωρινά πάνω σε μια σκάλα, σε ένα τραπέζι, σε μια βάση τελοσπαντων, αν έχει κάποιος από σας τη δυνατότητα, ας το δοκιμάσει το παραπάνω σενάριο. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν είναι βλακεία αυτή η σκέψη μου, ή αν όντως δουλεύει σωστά. :D
Τώρα πλάκα μας κάνεις και ρωτάς, ε;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Ο Denon τα μετράει στα 40 φαντάσου!!!!
Φαντάζομαι διακοπές στην Καραϊβική! :D

Στα 40 το καημένο τζάμπα κάνει διαδρομές, τζάμπα καίει η λάμπα, τζάμπα τρώει τον ενισχυτή, τζάμπα ο ενισχυτής ζεσταίνεται. Στα 120 όλα θα γίνουν πιο "οικονομικά". ;)

Τώρα πλάκα μας κάνεις και ρωτάς;
Εγώ ρωτάω, εσύ απαντάς; :D

rodos.jpg


Άντε λοιπόν! :p
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Λοιπόν.....
Θα κάνω αύριο μια ψακτική στα καταστήματα που εμπορεύονται τα προιόντα της velodyne ΜΠΑΣ ΚΑΙ βρω κανένα ξεχασμένο impact 10" και τα κάνω 2.
Αν δεν, δυστυχώς δε με παίρνει για αγορά δύο καινούριων.
Οπότε μετά θα πάω για την καλύτερη δυνατή αγορά στο budget που έχω ορίσει, δηλαδή ΜΑΧ 800 ευρώ, για ένα σε αντικακατάσταση του impact.
Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο με δυνατότητα αυτόματης ισοστάθμισης, ώστε να έρθει όσο μπορεί στα πιο σωστά μέτρα και σταθμά στο χώρο μου.
Εκτός αν μου πείτε πως αυτή η δυνατότητα (της ισοστάθμισης) δεν έχει να προσφέρει κάτι το αξιοθαύμαστο οπότε και να την αποκλείσω.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.555
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top