Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Χαχαχαχαχα, ζούμε όλοι μαζί το δράμα σου! Σα το δικό μου, να ξεμπλέξω τα κανάλια ήχου από το HDMI! :p:D
 


J

JORDANELLI

Guest
Παιδιά αυτό το spotify hi fi που ακούγεται αληθεύει και αν ναι για τώρα κοντά?
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Ακόμη τίποτα στον ορίζοντα :(
Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας:

spot.png
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παιδιά αυτό το spotify hi fi που ακούγεται αληθεύει και αν ναι για τώρα κοντά?
Το παλευουν γιατι, υποθετω, η επαναψηφιοκοποιηση σε loseless της τεραστιας αρχειο/δισκοθηκης ειναι προβλημα. Αυτο κι οχι κατι τεχνικο, δεδομενου πως αλλες πλατφορμες το εχουν καταφερει ηδη
 

J

JORDANELLI

Guest
Δηλαδή να περιμένουμε αξίζει τον κόπο η να κάνουμε μια συνδρομή στο tidal?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εμείς δημιουργησαμε δύο ομάδες με κοινά μέλη και πήραμε οικογενειακά πακέτα και στα δύο. Το tidal έχει εμφανώς καλύτερη ποιότητα μα λιγότερη ποικιλία. Το spotify σε oggis 320 έχει καλή ποιότητα που σε μετριοκαλο συστημα ακουγεται περιφημα, με τεράστια βαση
 

Μηνύματα
109
Reaction score
2
Ξερει κανεις κανενα προγραμμα να παιζει με το spotify με asio drivers ωστε να παιζουμε κατευθειαν με το dac μας;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Το spotify σε oggis 320 έχει καλή ποιότητα που σε μετριοκαλο συστημα ακουγεται περιφημα, με τεράστια βαση
Και λίγα λες.

Η ποιότητα του Spotify είναι με 2 λόγια:

1. Υψηλότερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει το ηχοσύστημα-χώρος σας
2. Υψηλότερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει το απολύτως κορυφαιότερο πικάπ του πλανήτη

Οι συνήθεις ύποπτοι που βρίσκουν ανεπαρκή την ποιότητα του Spotify, είναι σχεδόν πάντα αυτοί που διαθέτουν ένα απολύτως ανεπαρκές ηχοσύστημα-χώρο και απλώς προσπαθούν έτσι να βρουν δικαιολογία για τον χάλια ήχο που έχουν.

Ή αλλιώς: της κοντής τσουτσούς, οι μακριές τρίχες της φταίνε..



:p

ΥΓ. Όντως, το tidal παίζει μια τρίχα καλύτερα. (Κατσαρή για τους περίεργους). Το λέω μετά από δοκιμή, για τους άπιστους θωμαδες που θα πεταχτούν να ρωτήσουν αν "το άκουσα". Έχω πλέον και tidal και Spotify, στις φουλ εκδόσεις.

Αν δε σας ακούγεται καλά, αλλάξτε ηχεία και φτιάξτε το χώρο σας. Έτσι θα επιτύχετε ουσιαστική διαφορά. Αλλάζοντας σε τινταλ, άλλαζει ο Μανωλιός και βάζει το βρακί του αλλιώς.

Συγνώμη αν χαλάω λίγο την πιάτσα. Πάντως αναμένω με τεράστια ανυπομονησία το Spotify Hi-Fi, θα το γιορτάσω με ένα χαμηλόφωνο "γουάου", αλά Βαρουφάκη. Και θα συνεχίσω να ακούω το Βασιλάκη τον Παπακωνσταντίνου από το Spotify, διότι ακούγεται καλύτερα από το CD που έχω αγοράσει. Προφανώς λόγω μεταγενέστερου και καλύτερου μαστερινγκ. Έχω παλιά ηχογράφηση..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
2. Υψηλότερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει το απολύτως κορυφαιότερο πικάπ του πλανήτη
....εεε..δεν ερχεσαι μια βολτιτσα απο δω Κωνσταντινε; για ελα, για ελα..
Υ.Γ. Λακη τι λες κι εσυ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Τες πα, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Προσωπικά, έχω λίγο πάνω από 6 τέρα μουσική. Από τότε που έχω Spotify, δεν έχω ξαναβάλει σκληρό δίσκο.

Αυτά. Τώρα έχω και tidal. Slow the eggs.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..περα απ' τη πλακα Κωστα, δεν εχει καμια σχεση ο ηχος του spoti με αυτον του πικαπ.
Ειλικρινα καμιά, καθε μερα το συγκρινω με ιδια κομματια σε βινυλιο, η διαφορα ειναι τεραστια, κυριολεκτικα τεραστια. Θα ηθελα να το πιστεψεις αυτο.

Εχω συλλαβει τον εαυτο μου τις περισσοτερες ωρες να ακουει spoti, οχι ομως γιατι εχει καλυτερη ποιοτητα, αλλα για τον πλουτο που εχει...

Αυτα.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.459
Από τότε που έχω Spotify...Τώρα έχω και tidal.
Τι πράγματα ειναι αυτά;

Δεν γίνεται να τα εχει κάποιος και τα δυο και να τα υποστηρίζει κιόλας. Να εχει μόνο το ενα, να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα και να τσακωνόμαστε σαν άνθρωποι:

Stones vs Beatles
Βισση vs Βανδή
Βινύλιο vs ψηφία
ClassD vs tubes

Και τωρα Tidal vs Spotify
Να γουστάρουμε.

Λοιπον
Εγω επειδή έχω τα δυο/ειχα και τα τρία στις φουλ εκδόσεις (Spotify-Napster-Tidal, με αυτη τη χρονολογική σειρά) υποστηρίζω Tidal/MQA με φανατισμό.

Και με το Audirvana γίνεται και πολυ πιο όμορφο και λειτουργικό το interface του Tidal. Και παιρνει και remote app.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
....εεε..δεν ερχεσαι μια βολτιτσα απο δω Κωνσταντινε; για ελα, για ελα..
Υ.Γ. Λακη τι λες κι εσυ;
Νίκο μου, σ'αγαπω σ'εκτιμώ, και δέχομαι ως απόλυτα σωστά ντε φάκτο τα συμπεράσματα ακροάσεών σου, απλώς τα ερμηνεύω διαφορετικά, ενώ εσύ πας να συγκρίνεις στην ευθεία διαφορετικά ..μαστερινγκ, αυτό είναι το σφάλμα σου στην αντιμετώπιση του δικού μου συλλογισμού. Το μαστερινγκ ενός CD δε μπαίνει μέσα στο μαύρο δίσκο, θέλει άλλο μαστερινγκ για να χωρέσει εκεί. Υποδεέστερο μεν τεχνικά, αλλά πονηρό (έρχεται γάντι) σε πολλά ηχοσυστήματα-χώρους.

Είναι αυτό που λέει ο πούτσης. Το'δες, ε; ;)

Όσον αφορά την κριτική στον ήχο, εγώ λόγου χάριν κρίνω αν βγαίνει σαν αληθινό με όλο του τον όγκο και τον τσαμπουκά του αληθινού, η μπότα κι η κιθάρα μπάσο, και μια αρμαθιά πνευστά από πάνω, και βλέπω για αρχή τις αδυναμίες των μεγαφώνων. Εσύ θα μπορούσες δικαίως μια ζωή να κρίνεις αν έχουν γρέζι τα πρίμα ή αν βγήκε πιο γλυκιά ή τάδε χορδή κιθάρας, και πόσο πλάτος και βάθος έχει η ηχογράφηση..

Τες πα, η ζωή είναι πολύ μικρή για να μη περνάμε όσο καλά μπορούμε, είτε με ξανθιές, είτε με μελαχρινές. Ο καλός ο μύλος.. ;)

Πάντως στην πρόσκληση δε λέω όχι, αρκεί τα ακούσματα να είναι Moby, σε SPL στάθμες δικής μου επιλογής. :D
Εχω συλλαβει τον εαυτο μου τις περισσοτερες ωρες να ακουει spoti, οχι ομως γιατι εχει καλυτερη ποιοτητα, αλλα για τον πλουτο που εχει...
Κι εγώ το ίδιο! ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ξερει κανεις κανενα προγραμμα να παιζει με το spotify με asio drivers ωστε να παιζουμε κατευθειαν με το dac μας;
Υπαρχε προσθeτο component του spotify.

Οι premium Tidalιστες ξερουν βεβαια τα ωραια νεα με ΜQA
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το μαστερινγκ ενός CD δε μπαίνει μέσα στο μαύρο δίσκο, θέλει άλλο μαστερινγκ για να χωρέσει εκεί. Υποδεέστερο μεν τεχνικά, αλλά πονηρό (έρχεται γάντι) σε πολλά ηχοσυστήματα-χώρους.
..Κωστα δε θα εξετασω το mastering του ενος και του αλλου φορμα, κρινω/συγκρινω αυτο που ακουω, το αποτελεσμα το ανεφερα παραπανω.
Όσον αφορά την κριτική στον ήχο, εγώ λόγου χάριν κρίνω αν βγαίνει σαν αληθινό με όλο του τον όγκο και τον τσαμπουκά του αληθινού, η μπότα κι η κιθάρα μπάσο, και μια αρμαθιά πνευστά από πάνω, και βλέπω για αρχή τις αδυναμίες των μεγαφώνων. Εσύ θα μπορούσες δικαίως μια ζωή να κρίνεις αν έχουν γρέζι τα πρίμα ή αν βγήκε πιο γλυκιά ή τάδε χορδή κιθάρας, και πόσο πλάτος και βάθος έχει η ηχογράφηση..
..μα σε ολα αυτα που αναφερεις εγκειται
η διαφορα! Σε ογκο, σε πλατος, σε αληθοφανεια, σε ταχυτητα, σε εικονα, σε ολο το φασμα, οπου θες!

Πρεπει να ειμαι δικαιος ομως, το αναλογικο μου, στοιχησε ενα Α ποσο, το dac με το οποιο παιζω ειναι αυτο που εχει ο Mcintosh, ισως εαν ηταν του επιπεδου του αναλογικου (απο πλευρας τιμης) να ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

Ευπροσδεκτος, αρκει στη συνεχεια να γραψεις οτι ακουσες! Οι σταθμες και τα ακουσματα της επιλογης σου, μενω σε μονοκατοικια, no problem!!
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Θα σου πω αυριο γιατι απο κινητο δυσκολο να δωσω οδηγιες. Ψαξε ομως εδω μεσα για τετοιο θεμα με spotify, ειχαμε σχετικη κουβεντα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.276
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top