Ανακατασκευη παλιου πικαπ ή αγορα νεου

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλησπερα!Στηνοντας το αρχικο setup με ενα Sony Ps-Lx56(https://www.vinylengine.com/library/sony/ps-lx56.shtml) πικαπ μπορω να πω πως ο ηχος δεν ειναι αυτο που περιμενα... Ο ενισχυτης ειναι ενας Marantz 4400 του 1975 και οι δοκιμες εχουν γινει με ακουστικα Senheisser για να αποκλεισουμε τον παραγοντα (κακα) ηχεια.
Πεφτω λοιπον στο εξης διλλημα:Να φτιαξω ενα παλιο quadrophonic πικαπ το οποιο και θα χρησιμοποιηθει για το project quad και τιμολογειται στα 150€,χωρις να υπολογιζουμε τις οποιες επισκευες μπορει να χρειαστει,ή να αγορασω ενα καινουργιο και αν θελω να το χρησιμοποιησω μελλοντικα για quad να προσαρμοσω αυτη τη βελονα:http://www.edsaunders.com/quad.htm
Το παλιο για το οποιο μιλαμε ειναι ενα CEC BD 6000(https://www.vinylengine.com/library/cec/bd-6000.shtml). Τι να περιμενω απο αποψη ηχου εαν επισκευαστει?Θα ειναι επαρκες με σημερινα δεδομενα για ακροαση μουσικης ή δεν συγκρινεται με ενα σημερινο των 500-600€?
Σορρυ εκ των προτερων εαν ειναι η απαντηση στην ερωτηση μου ειναι προφανης για καποιους,αλλα λογω ελλειψης εμπειριας στο χωρο του high fidelity ειμαι σε αχαρτογραφητα νερα
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το πικαπ δεν εχει σχεση με το αν θα καταληξεις σε duadraphonic συστημα.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Το καινούριο είναι καινούριο και το παλιό είναι παλιό , το θέμα κεφαλής είναι άσχετο με το πικάπ. Όταν έχεις μια σωστή βάση (πλατώ - βραχίονα) η κεφαλή που θα επιλέξεις (αφού ρυθμιστεί σωστά) θα παίζει σωστά .
Το παλιό που μπορεί να κουβαλάει κουσούρια πληρώνεις να το φέρεις σε λογαριασμό , το καινούριο είναι όλα του φρέσκα (μοτέρ ,πηγάδι, ρουλεμάν κλπ) και ότι σου βγάλει έχει εγγύηση. Όσο για τη ποιότητα ότι πληρώσεις θα πάρεις (αναφέρομαι σε καινούριο και όχι σε 30-40ετίας).
Η επιλογή είναι δική σου.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το μονο σημαντικο που χρειαζεται στο πικαπ ειναι καλωδιο χαμηλης χωρητικοτητας.ΚΑι φυσικα η κεφαλη να μπορει να διαχειριστει την πληροφορια των δισκων ιδιαιτερα των CD4.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Ελεγα μπας και το πικαπ του project μπορουσε να σταθει επαξια και ως το κυριο πικαπ για καθημερινη ακροαση μουσικης. Ειναι σαφες λοιπον πως οχι! Ευχαριστω για τις απαντησεις!
 

Μηνύματα
66
Reaction score
5
Ελεγα μπας και το πικαπ του project μπορουσε να σταθει επαξια και ως το κυριο πικαπ για καθημερινη ακροαση μουσικης. Ειναι σαφες λοιπον πως οχι! Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Καλημέρα μεγάλο ρόλο παίζει και η κεφαλή φιλέ μου ίσως από τους βασικότερους τώρα στο θέμα πικάπ σε κατηγορίες κάτω τον 500€ είναι όλα ισάξια η κεφαλή θα κάνει τη διαφορά και τα υπόλοιπα αξεσουάρ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένας ενισχυτής 40 + ετών σίγουρα δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο αξιολόγησης.
Ασχέτως αν χρησιμοποιείς ακουστικά ή ηχεία.
 

K

kimon

Guest
Σορρυ εκ των προτερων εαν ειναι η απαντηση στην ερωτηση μου ειναι προφανης για καποιους,αλλα λογω ελλειψης εμπειριας στο χωρο του high fidelity ειμαι σε αχαρτογραφητα νερα
Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το Hi-Fi το 1978 (με πηγή πληροφοριών τον "ΗΧΟ" του τότε),η τετραφωνία ήταν ήδη ξεχασμένη.Έχεις τετραφωνικούς δίσκους και θέλεις να τους ακούσεις σε στυλ surround sound;Γιατί δεν δοκιμάζεις το αποτέλεσμα που θα πάρεις από τα προγράμματα επεξεργασίας ενός σύγχρονου A/V receiver;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το Hi-Fi το 1978 (με πηγή πληροφοριών τον "ΗΧΟ" του τότε),η τετραφωνία ήταν ήδη ξεχασμένη.Έχεις τετραφωνικούς δίσκους και θέλεις να τους ακούσεις σε στυλ surround sound;Γιατί δεν δοκιμάζεις το αποτέλεσμα που θα πάρεις από τα προγράμματα επεξεργασίας ενός σύγχρονου A/V receiver;
Για να μην επαναλαμβανομαι και γεμιζουμε το forum με τα ιδια εδω https://www.avsite.gr/forum/threads/vintage-quad-setup.158313/#post-2186523 εξηγω απο που προκυπτει η τετραφωνια. Περα απο αυτο ειχα αποφασισει να στησω ενα ηχοσυστημα πανω στον Marantz βασισμενος σε reviews απο ξενα forum οπου εχει φανατικο κοινο.
Εχω αρχισει και εχω καποιες αμφιβολιες για το αν και κατα ποσο θα με ικανοποιει αυτος ο ενισχυτης σε καθημερινες συνθηκες ακροασης με συγχρονα ηχεια και πικαπ.
Οσο διαβαζω εν τω μεταξυ,τοσο περισσοτερο μπερδευομαι για τον εξοπλισμο.
Και για να ειμαστε on topic,ξεγραψα τα παλια πικαπ,και αντιμετωπιζω το διλλημα καινουργιο με προοπτικες μελλοντικης αναβαθμισης ή μεταχειρισμενο? Νομιζω πως μια βολτα σε ενα μαγαζι επιβαλλεται πλεον. Ειναι γενικα αποδεκτο να πας παραμασχαλα με καποιον δισκο που ξερεις??
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Βρες ενα Θορενς να ξεμπερδεύεις...
Με μια επισης καλή κεφαλή θα κανεις κοντριτσες με πικάπ καινούρια του 2χιλιαρου ...
Ασε που τα ξαναβγαζει ίδια αλλα ε λακαριστη πλινθο κ τα πουλαει στο 3χιλιαρο ;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top