UXL 18

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια με το εν λογω sub woofer? https://www.mach5audio.com/product/uxl-18-subwoofer/
Aν καποιος γνωριζει να μου πει αν αξιζει καθως μιλησα με τον τυπο που τα πουλαει και με τα μεταφορικα και εκτελονισμο θα μου βγει περιπου 600 ευρω. Για κουτι εχω σκεφτει το stonehenge http://www.diysoundgroup.com/ported-subwoofers-1/18-stonehenge.html
και για ενισχυτη δεν εχω αποφασισει ακομα. Οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη....
Αν δεν παω για αυτο σκεφτομαι dayton 18 ultimax στο πακετο απο το part express που τα εχει ολα μεσα γυρω στο χιλιαρικο φερνοντας το ο ιδιος απο αμερικη. Αν εχετε καποιο αλλο κατα νου στα ιδια λεφτα με καλυτερα χαρακτηριστικα ακουω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια με το εν λογω sub woofer? https://www.mach5audio.com/product/uxl-18-subwoofer/
Aν καποιος γνωριζει να μου πει αν αξιζει καθως μιλησα με τον τυπο που τα πουλαει και με τα μεταφορικα και εκτελονισμο θα μου βγει περιπου 600 ευρω. Για κουτι εχω σκεφτει το stonehenge http://www.diysoundgroup.com/ported-subwoofers-1/18-stonehenge.html
και για ενισχυτη δεν εχω αποφασισει ακομα. Οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη....
Αν δεν παω για αυτο σκεφτομαι dayton 18 ultimax στο πακετο απο το part express που τα εχει ολα μεσα γυρω στο χιλιαρικο φερνοντας το ο ιδιος απο αμερικη. Αν εχετε καποιο αλλο κατα νου στα ιδια λεφτα με καλυτερα χαρακτηριστικα ακουω.
ΟΧΙ ρε Άλεξ!!!!:o
Τι 1000ρικο για το dayton?!?!

https://loudspeakerfreaks.com/Product.asp?mfr=Dayton audio&part=UM18-22&Product_ID=12442

έχει και στην Ευρώπη αγορά αλλά χωρίς την κάσα στα 4 κατοστάρικα κοντά..
καμπίνα φτιάχνεις και εδώ με 150-200 ευρά χωρίς φινίρισμα ;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ΟΧΙ ρε Άλεξ!!!!:o
Τι 1000ρικο για το dayton?!?!

https://loudspeakerfreaks.com/Product.asp?mfr=Dayton audio&part=UM18-22&Product_ID=12442

έχει και στην Ευρώπη αγορά αλλά χωρίς την κάσα στα 4 κατοστάρικα κοντά..
καμπίνα φτιάχνεις και εδώ με 150-200 ευρά χωρίς φινίρισμα ;)
ευχαριστω για το link :D δεν το ηξερα οτι εχει και ευρωπη. Κουτι εδω που μπορω να φτιαξω γνωριζεις?
Στο χιλιαρικο εβγαινε με ενισχυτη με dsp και ολα τα υλικα που θα χρειαστω αλλα σιγουρα θα ερθει πιο φτινα απο ευρωπη
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπερα παιδια εχει κανεις εμπειρια με το εν λογω sub woofer? https://www.mach5audio.com/product/uxl-18-subwoofer/
Aν καποιος γνωριζει να μου πει αν αξιζει καθως μιλησα με τον τυπο που τα πουλαει και με τα μεταφορικα και εκτελονισμο θα μου βγει περιπου 600 ευρω. Για κουτι εχω σκεφτει το stonehenge http://www.diysoundgroup.com/ported-subwoofers-1/18-stonehenge.html
και για ενισχυτη δεν εχω αποφασισει ακομα. Οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη....
Αν δεν παω για αυτο σκεφτομαι dayton 18 ultimax στο πακετο απο το part express που τα εχει ολα μεσα γυρω στο χιλιαρικο φερνοντας το ο ιδιος απο αμερικη. Αν εχετε καποιο αλλο κατα νου στα ιδια λεφτα με καλυτερα χαρακτηριστικα ακουω.
Είναι λίγο απίθανο να έχει κάποιος εδώ εμπειρία από τη συγκεκριμένη μονάδα, αλλά παρατηρώντας τις παραμέτρους T/S καταλαβαίνεις αρκετά για το τι μπορεί, τι όχι και πως πρέπει να συντονιστεί.
Προσωπικά δεν συμπαθώ τις μεγάλες κινούμενες μάζες (380 gr) καθώς και τις τεράστιες καμπίνες.
Θα πρέπει να σκεφτείς τι ακριβώς ζητάς από τη μονάδα και να πράξεις ανάλογα.
Προσωπικά θα συνδύαζα το συγκεκριμένο αποκλειστικά με τρίδρομο ηχείο και δίνοντας του να αναπαράξει μόνο πολύ χαμηλές συχνότητες, κάτω από 60 Hz.
Για κλασική χρήση subwoofer και συχνότητες μέχρι 80-90 Hz θα είναι πιστεύω υπερβολικά αργό.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι λίγο απίθανο να έχει κάποιος εδώ εμπειρία από τη συγκεκριμένη μονάδα, αλλά παρατηρώντας τις παραμέτρους T/S καταλαβαίνεις αρκετά για το τι μπορεί, τι όχι και πως πρέπει να συντονιστεί.
Προσωπικά δεν συμπαθώ τις μεγάλες κινούμενες μάζες (380 gr) καθώς και τις τεράστιες καμπίνες.
Θα πρέπει να σκεφτείς τι ακριβώς ζητάς από τη μονάδα και να πράξεις ανάλογα.
Προσωπικά θα συνδύαζα το συγκεκριμένο αποκλειστικά με τρίδρομο ηχείο και δίνοντας του να αναπαράξει μόνο πολύ χαμηλές συχνότητες, κάτω από 60 Hz.
Για κλασική χρήση subwoofer και συχνότητες μέχρι 80-90 Hz θα είναι πιστεύω υπερβολικά αργό.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Για 15-40 hz με νοιαζει κυριως καθως το θελω για ταινιες πιο πολυ και λιγοτερο για μουσικη μιας και τα ηχεια μου τα οποια ειναι τριδρομα εχουν 2 οχταιντσα woofer το καθενα και στον χωρο που ειμαι (25 τμ) τουλαχιστον σε ακροαση μουσικης ειναι ικανοποιητικα. Οποτε σκεφτομαι αρχικα να βαλω ενα 18αρι sub για ταινιες κυριως να παιζει το φασμα 15-40 και αργοτερα να προσθεσω και ενα πιο μικρο sub για 40-80. Το οτι θα ειναι υπερβολικα αργο το στηριζεις στο γεγονος του βαρους να υποθεσω η της διαμετρου ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Για 15-40 hz με νοιαζει κυριως καθως το θελω για ταινιες πιο πολυ και λιγοτερο για μουσικη μιας και τα ηχεια μου τα οποια ειναι τριδρομα εχουν 2 οχταιντσα woofer το καθενα και στον χωρο που ειμαι (25 τμ) τουλαχιστον σε ακροαση μουσικης ειναι ικανοποιητικα. Οποτε σκεφτομαι αρχικα να βαλω ενα 18αρι sub για ταινιες κυριως να παιζει το φασμα 15-40 και αργοτερα να προσθεσω και ενα πιο μικρο sub για 40-80. Το οτι θα ειναι υπερβολικα αργο το στηριζεις στο γεγονος του βαρους να υποθεσω η της διαμετρου ?
Συμφωνώ με το σκεπτικό του κυρίως συστήματός σου.
25 τμ, 4 συνολικά 8" γουφερ στα κυρίως ηχεία είναι τζετ.

Διαφωνώ στην υπόλοιπη προσέγγιση όμως.

Για να μη τα γράφω διπλά, δες πρώτα αυτό.

Αφετέρου, είναι λογική η χρήση σαμπ στο σύστημά σου, για την πρώτη οκτάβα σίγουρα, είτε σε μουσική είτε σε ταινίες, αδιαφορώ, δε βλέπω διαφορά, οπότε μιλάω για οποιαδήποτε ανάγκη αναπαραγωγής.

Τώρα, το ποιο σημείο κρος θα χρησιμοποιηθεί τελικά, εξαρτάται περισσότερο από το χώρο, ώστε να σου δώσει τη δυνατότητα να στρώσεις κάποια ακύρωση λόγω διαστάσεων, και τυπικά το ύψος του δωματίου, είναι ο συνήθης καημός, οπότε αυτό μας "υπαγορεύει" τρόπον τινά το βέλτιστο σημείο κρος.

Από κει και κάτω, υπάρχουν ουσιαστικά 2 δεδομένα:
1) απαιτούνται τεράστιες στάθμες SPL
2) ακούς το δωμάτιο πως παίζει, όχι το σαμπ

Οπότε, η συνήθης πρακτική του ενός μεγάλου, πιθανώς να είναι και η χειρότερη. ;)

Σε τόσο μικρό χώρο, να σου πω τη μάβρη αλήθεια, πιθανώς να τολμούσα 4 σαμπ 8-ιντσα.

Μην υποτιμάς το 8-ιντσο σαμπ. Μπορεί σα μέγεθος σε γουφερ πλήρους φάσματος χαμηλών να "ανεπαρκεί", αλλά αν περιοριστεί πολύ το χρήσιμο εύρος λειτουργίας στο φάσμα, με εξειδικευμένο 8" μεγάφωνο για χρήση σαμπ, σε συνδυασμό με έξυπνα σχεδιασμένη οπή χαμηλών για μείωση του απαιτούμενου x-max και βελτίωση της απόδοσης, μπορεί να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά. Αν έχεις και 4-αδα, τα βάζεις επάξια και με το χώρο, με σοβαρές πιθανότητες να νικήσεις. ;)

Η δική μου προσέγγιση θα ήταν 8-ιντσο ή το πολύ 10-ιντσο, με οπή συντονισμού στους 20 κύκλους. Αυτό μίνιμουμ επί δύο, και σαφώς τα 4 σαμπ θα ήταν πολύ καλύτερα. Το κρος θα το ξεκινούσα στους 40, με φίλτρο 4-ης τάξης ένθεν κι ένθεν, και κατά πάσα πιθανότητα θα κατέληγε με κάποια απόσταση πέριξ των 65 κύκλων, πχ σαμπ στους 50 και ηχεία στους 70, με το χώρο να συμπληρώνει το κενό. Αυτά, στο τελικό tuning, με μετρήσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Διαβασα το ποστ σου στο αλλο θεμα και οντως δεν γνωριζα οτι πρεπει να ειναι ιδια τα sub και μαλιστα σε αυτη την διαταξη. Επειδη προκειται να μετακομισω μεσα στον επομενο χρονο σε μεγαλυτερο σαλονι περι τα 55 τμ συνολικο χωρο με τραπεζαρια διπλα απο το σαλονι που ειναι εννιαιος χωρος, για αυτο εξαρχης ειχα σκεφτει το 18΄΄ .... μηπως θα ηταν καλυτερα να μην παρω καθολου sub μεχρι να μετακομισω ωστε να ειμαι σιγουρος τελικα τι θα βαλω στο νεο σπιτι; Επισης σε τοσο μεγαλο χωρο που δεν γινεται να βαλω και απο ενα ηχειο σε καθε γωνια γιατι μετα παιζει να με στειλει η γυναικα σπιτι μου ;)..... μηπως με δυο 18΄΄ θα ειμαι ενταξει; Τελος με δεδομενο οτι η ενισχυση των μπροστινων θα γινει με nc400 τα οποια θα ειναι συνδεδεμενα σε dac με ht bypass πως θα πρεπει να συνδεσω το σαμπ ωστε να το χρησιμοποιω και για μουσικη απο την στιγμη που οταν θα παιζω μουσικη το avr δεν θα χρησιμοποιειται αφου θα συνδεσω το dac sto pc με usb. To ξερω οτι τα ανακατεψα ολα μαζι αλλα οι προβληματισμοι πανε πακετο :):):)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Με αυτή τη συνδεσμολογία, δε μπορείς.
Θα χρειαστείς είτε έναν av ενισχυτή να πάρει στην είσοδο το ντακ που έχεις και να σου κάνει κρος, πράγμα που ακυρώνει το ντακ γιατί το κρος γίνεται σε ψηφιακό επίπεδο άρα θα χρησιμοποιείς τα ντακ του ενισχυτή, ή θα πρέπει να πάρεις κάποιο ψηφιακό κρος, και να συνδέσεις 2 ντακ.

Η πιο απλή λύση είναι να πάρεις έναν av pro (κανα yamaha) και να κάνεις τη δουλειά σου σε όλα τα media.

Το-τα μεγάλο σαμπ δεν είναι "πρόβλημα" στον μικρό χώρο, απλώς δε χρειάζεται.

Τα μικρά σαμπ δε μπορούν να σηκώσουν τερατώδεις στάθμες σε μεγάλο χώρο, τελειώνουν.

Δες κάτι όμορφα άσπρα σαμπ έτοιμα, μήπως τα βάλεις ταβάνι στο σπίτι αργότερα, χωρίς παντόφλα. Για 4-άδα. Αλλιώς πας σε 3, ή 2, όσα επιτρέπει το αφεντικό!:lol:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Με αυτή τη συνδεσμολογία, δε μπορείς.
Θα χρειαστείς είτε έναν av ενισχυτή να πάρει στην είσοδο το ντακ που έχεις και να σου κάνει κρος, πράγμα που ακυρώνει το ντακ γιατί το κρος γίνεται σε ψηφιακό επίπεδο άρα θα χρησιμοποιείς τα ντακ του ενισχυτή, ή θα πρέπει να πάρεις κάποιο ψηφιακό κρος, και να συνδέσεις 2 ντακ.

Η πιο απλή λύση είναι να πάρεις έναν av pro (κανα yamaha) και να κάνεις τη δουλειά σου σε όλα τα media.

Το-τα μεγάλο σαμπ δεν είναι "πρόβλημα" στον μικρό χώρο, απλώς δε χρειάζεται.

Τα μικρά σαμπ δε μπορούν να σηκώσουν τερατώδεις στάθμες σε μεγάλο χώρο, τελειώνουν.

Δες κάτι όμορφα άσπρα σαμπ έτοιμα, μήπως τα βάλεις ταβάνι στο σπίτι αργότερα, χωρίς παντόφλα. Για 4-άδα. Αλλιώς πας σε 3, ή 2, όσα επιτρέπει το αφεντικό!:lol:
Οταν λες να παρω av pro να κανω δουλεια μου σε ολα τι εννοεις; Να μην χρησιμοποιησω καθολου εξωτερικο dac;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι.
Εκτός κι αν διαλέξεις σαμπ με ενσωματωμένο καλής ποιότητας και τάξης αποκοπής κρος.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ναι.
Εκτός κι αν διαλέξεις σαμπ με ενσωματωμένο καλής ποιότητας και τάξης αποκοπής κρος.
Μπορεις να μου πεις καποιον avr που προτεινεις; Επισης αν παρω σαμπ με ενσωματωμενο κρος εννοεις να το συνδεσω στο dac?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top