SVS vs VELODYNE

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δοκιμασε αυτο που εχεις μονο του εκει που θα βαλεις το δευτερο sub
...αν παιζ εισαι οκ....βεβαια θελει μετρησεις...

για την crystal δεν ξερω να σου πω ......παντως προιοντα υπαρχουν
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
ποσο το βρηκες ;
Μπαλόνι το έκανες το χρηματικό όριο!

Όρισε το budget που μπορείς να δώσεις και πάρε ένα ή δύο καινούρια μαζί με ένα σύστημα ισσοστάθμησης σαν αυτό που πρότεινε ο Κώστας!
ενα eq π.χ. οταν μπορεις
Είναι καλύτερο από το dsp του velo που θέλεις να πάρεις!

Φώναξε και έναν άνθρωπο επαγγελματία να στα τοποθετήσει και ρυθμίσει και θα πετάς απ'τη χαρά σου με το αποτέλεσμα!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν διαβάσεις το for your eyes only section θα δεις ότι αυτοί με τα καλύτερα συστήματα έδω μέσα φωνάζουν κάποιον να τα ρυθμίσει.Οι υπόλοιποι όλο κάτι αγοράζουμε και όλο κάτι μας φταίει και όλο κάτι άλλο "καλύτερο" θέλουμε να αγοράσουμε.

Κατα τη γνώμη μου,πάρε ένα 12αρι μαζί με το impact ή δύο 12αρια χωρίς το impact μαζί με ένα eq με δύο διαφορετικές εξόδους για να μπορείς να τα ρυθμίσεις ξεχωριστά και υπολόγισε και ένα μικρό ποσό φαντάζομαι,για τον άνθρωπο που ξέρει να κάνει τις βελτιστες ρυθμίσεις στο σύστημα-χώρο σου(που σωστά λέει και ο ear)!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Τα velo άσε τα στην άκρη για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα...τα θεωρώ μιας άλλης εποχής..έχει χάσει την αίγλη και την αξιοπιστία της στα μάτια μου..κάποτε για τα λεφτά τους προσέφεραν πολλά...
θέλεις να ανέβεις σε επιδόσεις πλέον..πούλα το το ρημάδι!!!:p:D

σήμερα με τον ανταγωνισμό-έρευνα που υπάρχει..μπορείς να βρεις πιο συμφέρουσες αγορές στα ίδια λεφτά ή και σε λιγότερα με τα ίδια specs.

μην κολλάς στην ισοστάθμιση που σου παρέχει το sub...δεν σημαίνει ότι αυτό που έμαθες να ακούς είναι και το σωστό...άσε που σε κάποιες περιπτώσεις σου πνίγουν τις χαμηλές.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Ειναι μεχρι να βαλουν κουμπακι antigravity απο πισω...:D
Ναι μωρέ, να κρεμάνε ένα σωρό άλλα ηχεία ξέρουν τον τρόπο, στα σαμπ κολλάει το μυαλό που τα θέλει στο πάτωμα, να κάνουν παρέα στις παντόφλες.. :gotcha::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ολίγον οφθαλμόλουτρο:











Και για περισσότερα, κάντε ένα σερτς με λέξεις κλειδιά: subwoofer in ceiling :p
 
Last edited:

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Για όσους έχουν δει το σχεδιο του σπιτιου στην πρωτη σελιδα, παραθετω ενα πιο βελτιομενο καθως δεν ειχα βαλει μια γωνια δεξιά.Επίσης πειτε μου αν τερμα δεξια επανω στο σχεδιο που πρόσθεσα ένα δεύτερο πρασινο τερτραγωνο, μπορει να ειναι η θεση του 2ου και το πρωτο να μεινει διπλα στον καναπε. Δηλαδή στις δυο αντικριστες γωνιες.
Χωρος υπαρχει για εκει, αρκει να ειναι σωστο.
Το ακριβες μηκος του τοιχου απο τη μια μερια ως την αλλη είναι 6.80 μαζι με το τζάκι.
 

Attachments


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Φίλε το σχέδιο σου είναι πανομοιότυπο με το δικό μου σπίτι και εξηγούμαι, εμένα είναι 6 μετρα επι 3.30 και κάνει και ακριβώς την ίδια γωνία που πάει πρός κουζίνα. Και ακριβώς την ιδια διαρύθμιση όπως η δική σου καναπές και τηλεόραση, με μόνη διαφορά ότι εκει που είναι εσένα η μπαλκονόπορτα εμένα είναι
3 ,3 μετρα τζαμαρία. Οπου λοιπόν και αν εστησα το sub ενα svs pb1000 δεν πήρα τον ήχο που ήθελα παρά μόνο σε αυτή την γωνία τέρμα δεξιά όπου και συ αναρωτιέσαι αν είναι κατάλληλη για το δεύτερο. Απλά το μόνο που δεν μπορώ να λύσω και ούτε θα καθήσω να τοο ψάξω είναι ότι στην αριστερή μεριά του καναπέως το χαμηλό σκοτώνει στην κυριολεξία στο μέσον είναι απόλαυση και στην δεξιά θέση κατάλληλη για την σύζυγο που θέλει πιό ήσυχες καταστάσεις. Δεν χάνεις να βάλεις έστω και αυτό που έχεις τώρα τέρμα δεξιά και να πάρεις μια πρώτη ιδέα αν ήδη δεν το έχεις κάνει ! Ακριβώς στην ίδια θέση είχα και το παλιό μου sub και ήταν το μόνο σημείο που απέδιδε και το παλιό και το καινούργιο, μπορεί βέβαια σε μένα να έπαιζε ρόλο και η τζαμαρία που όσο το είχα προς κέντρο και αριστερά δεν απέδιδε.
 
Last edited:

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Η φαγούρα της τσέπης για τον ήχο, είναι σαν την ίωση, σε χτυπάει μία στις τόσες, μπορεί μια το έτος, δε βγάζεις άκρη..:D
Χτύπα ένα καινούργιο μοντέλο, πολύ φρέσκο, με DSP κι έτσι, πιθανώς το 12-αρι που το χαλβαδιαζες,.......
Όταν πουληθεί το άλλο, μάζευε σιγά σιγά λεφτά, κάποτε να πάρεις ένα ακόμα. Κάποτε. Στη φαγούρα πάνω.:p
Μετά, πολύ πιο μετά, στην επόμενη φαγούρα πάνω, πάρε κι άλλο ένα. Και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι να μπορείς να ξυνεσαι όποτε σε πιάνει φαγούρα. :D
Οπότε, βρες ένα νέο μοντελάκι, ώστε να το βρίσκεις στην αγορά και μετά από 3-4-5 χρόνια.
Όταν έχεις 1, το βάζεις στη γωνία. Αυτά. Σε μία γωνία. Τιμωρία. Τέλος.
Επειδή η φαγούρα πρέπει να βγεί από εκει που έχει καταχωνιαστεί, η απόφαση πάρθηκε.

Παραγγέλνω τη Δευτέρα το SVS-SB1000 ή το PB-1000 εσείς θα μου πείτε ποιο από τα δύο.

Μπαίνει στη θέση του impact η οποία μόλις άδειασε.....

Φεύγει η φαγούρα και όταν σκάσει η επόμενη αγοράζω 2ο ίδιο και το πού θα μπει το βλέπω, συζητάω (ζαλίζω) εδώ μαζί σας και το βλέπουμε. Το πολύ πολύ μαζευόμαστε ΟΛΟΙ εδώ, κερνάω πιτσα-μπύρα και θα βρεθούνε όλα πιο εύκολα.
ΤΕΛΟΣ!!!!
Πείτε μου τώρα ποιο από τα 2 να βάλω (όχι που θα ξεμπερδεύατε έτσι απλά..... από εμένα)
Βλέπω πως το PB κατεβαίνει πιο χαμηλά. Επίσης κάπου διάβασα πως η σειρά SB είναι πιο κατάλληλη για ακρόαση μουσικής ενώ η PB για ταινίες.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Επίσης επιτρέψτε μου να βάλω και στο παιχνίδι και ένα μεταχειρισμένο λίγων μηνών το κυλινδρικό SVS PC-2000.
Ίδια χρήματα με την τιμή αγοράς των άλλων δύο.
Την άποψή σας παρακαλώ πολύ.
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
To pc 2000 δεν παιζει....
στο σπιτι το δικο μου και σε καποιους φιλους δεν επαιζε το σαμπ το συγκεκριμενο .
Επισης δεν εχω ακουσει και κανεναν να εχει μεινει ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Βασικά το μόνο που με κάνει μα μην για το pc είναι πως όταν έρθει η ώρα του 2ου θα πρέπει να δώσω πολύ περισσότερα χρήματα.
Και δε βλέπω ηχητικά να προσφέρει το κάτι παραπάνω. Οπότε παραμένω ανάμεσα στα 2.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Για να αγοραζες το svs sb 2000 δεν μπορεις ε; εστω και μεταχειρισμενο αν το εβρισκες.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Για να αγοραζες το svs sb 2000 δεν μπορεις ε; εστω και μεταχειρισμενο αν το εβρισκες.
Κοίτα, μου το έχουν προτείνει και πιο νωρις κιάλλοι συμφορουμίτες όπως ο kogni, και Timaras.
Να το κάνω γιατί θα πάρω το 2000 και θα τελειώνω με το θέμα sub ή έτσι κιαλλιώς πάω για δεύτερο;;;; Γιατί αν δε το γλιτώνω και πάλι το δεύτερο τότε δεν είμαι για τόσα.
Κατά γενική ομολογία λοιπόν όλοι λέτε πως σίγουρα δύο καλύτερα από ένα.
Οπότε λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή του costas EAR ως προς τον τρόπο της αναβάθμισης και τον kostas kefalas ως προς το σχήμα. Δηλαδή 2 PB-1000 και μαζί με το 2ο όταν έρθει η ώρα και ένα e.q.
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα σε όλους!!
Η παραγγελία έγινε!!!!!
Ξέρω μερικοί αναφώνησαν ''ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ''!!!:lolsign: αφού σας έχω τρελάνει τρεις μέρες τώρα με την αναποφασιστικότητά μου.

SVS PB-1000. Θα φτάσει στα χέρια μου σε κανένα μηνάκι καθώς δεν υπάρχει απόθεμα οπότε μέχρι τότε κάνω υπομονή.

Σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ όλους για το χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας, ιδιαιτέρως του Κώστηδες!!!!:drinks:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άντε,καλώς να έρθει!
Και μην ξεχάσεις να γράψεις τις εντυπώσεις σου εέ?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top