Δικάναλος για ηχεία Sony SS-NX1

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Μόλις πριν λίγο μίλησα όμως με τον μικρό....και κατόπιν συζήτησης προτιμάει να αγοράσει έναν δικάναλο ενισχυτή ...
Αϊ ρεστ μαϊ κεϊς..:headbang:
 


Μηνύματα
91
Reaction score
25
Παρτου εναν sony.Ματσαρουν αψογα με τα ηχεια που φτιαχνουν οι ιδιοι.Ξερουν απο ηχο που δεν παραμορφωνει και δεν προσβαλει.Και εχουν πολυ μουσικο μπασο..
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχουμε update στο θέμα....
Τελικά βρέθηκε ζευγάρι μεταχειρισμένα Yamaha hs5, από φίλο που θα μας τα δώσει και για δοκιμή μάλιστα, στην τιμή των 200 Ευρώ...(όσα ακριβώς έχει ό μικρός).

Έτσι θα γίνει και το "χατίρη" το Κώστα (@costas EAR ) για τα ενεργά ηχεία!!!
 




Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πολύ καλύτερος ήχος από ότι περίμενα....παρά το μικρό μέγεθος έχουν πολύ δύναμη και ψυχή μέσα τούς....
Δεν με βλέπω καλά....θα τα φάω του βαφτιστηρη.....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επαναφέρω το θέμα.
Ο νέος εδώ κ 5 μήνες τα έχει κατά ευχαριστηθεί τα ηχεία.
Έφτιαξε όμως πρόσφατα ένα νεώτερο πισι και πλέον όταν τα συνδέει εκεί έχει πολύ παράσιτο...
Συγκεκριμένα μου έστειλε στο μεσετζερ τα εξής:

"Αγορασα εναν καινουργιο σταθερο υπολογιστη προσφατα επειδη δεν ειχα δικο μου. Διαλεξα τα παντα κομματι κομματι και το παρηγγειλα απο το eshop και μου το εστησαν αυτοι. Δεν θυμαμαι με βεβαιοτητα αν απο τη αρχη μου παρουσιαζε το θεμα με τα ηχεια, αλλα νομιζω οτι το εκανε ξαφνικα οταμ συνεδεσα ενα φτηνο προτζεκτορα σοτν υπολογιστη... Αυτο που κανει ειναι να βγαζει ενα θορυβο απο τα ηχεια ο οποιος θορυβος ειναι σαν να ακους την εργασια του επεξεργαστη. Δηλαδη οσο επεξεργαζεται και φορτωνει πραγματα η ανοιγεις σελιδες στο ιντερνετ, τοσο πιο πολυ θορυβο κανει. Οσο τον αφηνεις τον υπολογιστη τοσο μειωνεται ο θορυβος αλλα ποτε καθολου. Αυτο το πραγμα το κανει μονο με τα ηχεια αυτα τα μεγαλα. Ουτε με τα ακουστικα ουτε με αλλα μικρα ηχεια... επισης το κουλο ηταν οτι οταν συνδεω και τα ηχεια αυτα στον υπολογιστη και ακουστικα, ο θορυβος βγαινει απο τα ακουστικα. Ενω αν εχω μονο τα ακουστικα συνδεδεμενα ολα παιζουν καλα..."

"Ο ηχος αυτος βγαινει ανεξαρτητα απο το ποσο δυνατα βαζω τα ηχεια. Ακουγεται ακομα και αν τα εχω σε μικρη ενταση, βεβαια αν τα βαλω στο τερμα γινεται χαμος. Ξερω οτι ειναι λιγο παλαβο αλλα στο λεω μηπως σου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο....δεν ξερω με τι εχει να κανει....με προβλημα με τη μητρικη; με συχνοτητες και ρευματα και τα λοιπα; δεν ξερω.... :/ "

"Α επισης εννοειται οτι πρωτα ελεγξα αν φταινε τα ηχεια η το καλωδιο. Παιζουν κανονικα οταν τα βαζω σε αλλες συσκευες."

Για πείτε καμιά ιδέα.........
 

Μηνύματα
409
Reaction score
438
γειωση / όταν μπλέκεις με ενεργα .. :) / βγες και μπες , ή γυρνα το φις αναποδα , ή απομόνωσε την γείωση στο πολυμπριζο- το πολυ πολυ να τα κάψεις όλα
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έτυχε να έχει ένας συνάδελφος στο αυτοκίνητο ένα "noise filter" που είχε παραγγείλει από Κίνα γιατί είχε θέμα με παράσιτα/γείωση στο στέρεο του αυτοκινήτου. Δεν του έκανε δουλειά και μου το έδωσε μπας και.....
Ως δια μαγείας δούλεψε. Απομόνωσε τις παρεμβολές και όλα καλά....!!!
Αναίμακτα την βγάλαμε...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.382
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top