eltax monitor III σε βάσεις τοίχου

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Θέλω να τοποθετήσω τα eltax monitor III σε βάσεις τοίχου και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να τρυπήσω τα ηχεία.
Σε μια αναζήτηση που έκανα ανακάλυψα ότι οι επιλογές είναι παραδόξως περιορισμένες.
Υπάρχουν μόνο οι vogels , οι Koning και οι Ηφαιστος , για τις τελευταίες δεν μπορώ να βρω ούτε καν σχεδιάγραμμα με τις διαστάσεις τους οπότε δεν ξέρω αν ταιριάζουν και δεν εξέχουν τίποτα σίδερα.
Υπάρχουν και αυτές σχεδιασμένες για το εν λόγω ηχείο αλλά πέρα από το γεγονός ότι είναι ακριβές δεν εντόπισα διαθεσιμότητα στην Ελλάδα.
Το eltax monitor III έχει την οπή συντονισμού στο κάτω μέρος οπότε τα σίδερα της βάσης θα βρίσκονται στο διάβα του κύματος.
Μια λύση είναι να τοποθετηθεί το ηχείο ανάποδα στη βάση και η οπή να κοιτάζει προς το ταβάνι με πιθανώς ενδιαφέροντα αποτελέσματα για τα μπάσα...

Καμιά ιδέα , καμιά πρόταση ;
 



Μηνύματα
117
Reaction score
62
Προσανατολίζομαι σε αυτή τη λύση. Δηλαδή στο να χρησιμοποιήσω το υπάρχον σύστημα των ακίδων στη στερέωση του ηχείου με την μεταλλική βάση.
Αφού βεβαίως πρώτα ανοιχθούν οι κατάλληλες τρύπες στο μέταλλο της βάσης.
Έχει δει κανείς κάτι αντίστοιχο στη ελληνική αγορά; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε σιδερά ;
Για πείτε ιδέες.
Στο Marie Claire να ποσταριζα , πιο πολλές απαντήσεις θα είχα πάρει :p.


 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αυτές είναι μιά χαρά. Κόλλησε τα ηχεία επάνω τους με Blu Tack κι είσαι έτοιμος.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
IMG_20170717_101722.jpg IMG_20170717_101550.jpg
Ευχαριστώ τον Μιχάλη Μελίδη για τήν παρότρυνση να γίνει σωστή δουλειά.
Χρησιμοποιήθηκε μονοκόμματο φύλλο χωρίς κολλήσεις πάχους 5mm.
Ιδού το αποτέλεσμα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top