Καλώδια ρεύματος για γραμμή απο τον πίνακα

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αγαπητέ μου Νίκο, όταν έγραφα εγώ ότι ακούγονται διαφορές στα καλώδια ρεύματος, ζούσε καταρχήν ο παπούς καραμανλής και αφετέρου κυκλοφορούσαν κασέτες του χάρρυ κλυν.
Αν επίσης προσέξεις τι έχω γράψει μέσα στο φόρουμ, δεν θα δεις πουθενά να υποστηρίζω ότι δεν ακούγονται διαφορές σε οτιδήποτε.
Απλώς, βρίσκω λύσεις στα θέματα αυτά, και δε συνεχίζω την γνωστή τράμπα εφ'όρου ζωής, η οποία δεν αποτελεί λύση.
Ταυτόχρονα, κατακρίνω σε υπέρτατο βαθμό (μέχρι φτυσίματος) τις πρακτικές ενασχόλησης με τέτοια θέματα, όταν δεν έχουν λυθεί άλλα, πολύ πιο σημαντικά (επαρκής οδήγηση, χώρος προβλεπόμενων χρόνων αντήχησης, μετρήσεις, δυναμική συμπίεση, ορθή ισοστάθμιση χώρου, σωστή τοποθέτηση ηχείων και σωστή διαχείρηση των ανακλάσεων, ενασχόληση με τα θετικά και αρνητικά του ρουμ γκέιν και των ιδιοσυντονισμών του χώρου, εξολόθρευση του παθητικού κρος και ενεργή πολυενίσχυση, σωστή απόκριση φάσης στο φάσμα, σωστό τάργκετ κέρβ στην απόκριση πλάτους στο φάσμα, χαμηλές ολικές παραμορφώσεις, κλπ κλπ κλπ.

Όλα τα άνωθεν αποτελούν ουσιαστικά πράγματα να ασχοληθεί κανείς για να βελτιώσει αισθητά το συνολικό αποτέλεσμα του ηχοσυστήματος χώρου. Όταν όλα αυτά τα κοιτάνε κάποιοι κάποιοι και σφυρίζουν αδιάφορα, ε, είναι έως και προκλητικό το να μου κουνάνε ένα καλώδιο ρεύματος στη μούρη... ε;

ε;
Κωνσταντινε! Ω Κωνσταντινε!!!!!... τι χαρα!!!!! Ισως ειμαι ο πιο ευτυχισμενος επι της γης που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αναγνωριζεις την αξια της τροφοδοσιας των μηχ/των. Εως πριν απο λιγο...i had a dream, but i don't have now!!!!!!!!...μου επιτρεπεις να παραφρασω λιγο τα λογια ενος μεγαλου μαυρου ανδρος της Αμερικης της 10ετιας του '60. ( ελπιζω να ερμηνευσα σωστα τα γραφομενα σου , και να μην ευτυχω ....τσαμπα).
Σε οοοοολα τα υπολοιπα ΣΥΜΦΩΝΩ, με μια επιφυλαξη στο κεφαλαιο ΕΝΕΡΓΑ, και αυτο διοτι δεν εχω εμπειρια. Εις οτι με αφορα τωρα, σου γνωριζω οτι ηδη εχω ξεκινησει την δευθετηση χωρου συνολικου εμβαδου 27m2, και υψους 3,20 m. στο υπογειο του σπιτιου μου. Ο χωρος θα μετρηθει και θα γινουν οσα κρινονται απαραιτητα προκειμενου να μεταμορφωθει σε μια σωστη απο ολες τις αποψεις αιθουσα ακροασης.
Δεν ντρεπομαι να το πω: δε γνωριζα τη σπουδαιοτητα αυτης της παραμετρου οταν αγοραζα τα μηχ/τα μου, την εμαθα εδω, στο site, κυριως απο τα δικα σου κειμενα, αλλα και απο τα κειμενα αλλων αξιολογων φιλων που γνωριζουν. Σας ευχαριστω πολυ παιδια...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ο ενισχυτής κάνει την δουλεία του και αυτή δεν είναι να μαζεύει "ικανοποιητικά" τα σκουπίδια του δικτύου της περιοχής που τυγχάνει ο ευτυχής ιδιοκτήτης να τον έχει.

Στείλε ένα mail στον κατασκευαστή και ρώτα τον τι καλώδιο προτείνει και εάν σου πει "ένα απλό σαν του PC" τότε θα γνωρίζεις ότι οφείλεις να μείνεις με αυτό και οτιδήποτε άλλο αλλάζει τον χαρακτήρα του ενισχυτή (κάτι που δεν θέλει ο κατασκευαστής φυσικά)
....μα φιλε GeoVaz δεν αναφερομαι σε καλωδια τροφοδοσιας απο την πριζα στο μηχανημα, δεν εχω ακριβα καλωδια, αναφερομαι στην απ' ευθειας γραμμη απο τον πινακα, η ακομα ακομα σε γραμμη απο τον μετρητη, πραγμα το οποιο εγω εκανα, μονο και μονο πρακτικους και τεχνικους λογους, δεν ηθελα διελευση καλωδιου μεσα στο σαλονι μου, θα ηταν ακρως αντιαισθητικο. Για αυτο μιλω, οχι για διαφορες που προκυπτουν απο τις αλλαγες καλωδιων, δη ακριβων οπως προειπα...
 


T

Tadakis

Guest
Βαλτός είσαι εσύ σίγουρα από τα καταστήματα / αντιπροσωπείες. Αφού λέμε ότι όλα παίζουν το ίδιο. να μας πιάσεις κορόιδα πας... άσε - άσε. πες τα αλλού. :p:p:p
 

Μηνύματα
198
Reaction score
33
Εγω παντως συμφωνω με τον φιλο μου τον Κώστα..
οι αλλαγες ειναι μεγαλες....
Οι υπολοιποι μπορειτε να ακουτε και mp3.. μια χαρα παιζουν...
Παιδια καμια αξιολογηση-γνωμη για synergistic ασφαλειες??
ετσι για να φυγουμε απο τις supreme και τις Padis...
αξιζουν τα λεφτα τους????
 

T

Tadakis

Guest
οι Red μου φάνηκαν οκ. Καθάρισε λίγο το σύστημα (αν θυμάμαι καλά την είχα στο προηγούμενο phono stage μου). Με τη black είδα καλύτερα δυναμικά και καλύτερο clarity. Πολύ καλό value for money. Λες 120 ευρώ για ασφάλεια, αλλά πίστεψε με αξίζει. Επίσης η synergistic τις δίνει με δυνατότητα επιστροφής 30 ημέρων.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
λίγο καθυστερημένα ανακάλυψα το συγκεκριμένο νήμα, αλλά ποτέ δεν είναι αργά!
κι επειδή το νήμα αναφέρεται στη διαφοροποίηση ή όχι του ηχητικού αποτελέσματος από τη χρήση καλωδίων ρεύματος και μόνο (όχι ότι τα μηχανήματα ή ο χώρος δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα) θα ήθελα να μοιραστώ αγαπητοί συμφορουμίτες και τη δική μου εμπειρία.
Αρχικά δοκίμασα από φίλο ένα καλώδιο ρεύματος στον ενισχυτή μου και έπαθα πλάκα! Βελτίωση παντού, ευκρίνεια, χαμηλά, μεσία , ψιλά, παντού!
όπως καταλαβαίνεται, μετά από αρκετές δοκιμές διαφορετικών καλωδίων, αγόρασα το πρώτο καλώδιο ρεύματος,
μετά ήρθε η σειρά του πολύμπριζου με ένα ποιοτικότερο, ακόμα καλύτερα τα πράγματα, τροφοδοτήθηκε το πολύμπριζο απευθείας με εξωτερική γραμμή από το πίνακα με 3χ2,5αρι μονόκλωνο καλώδιο εμπορίου και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!
Κατόπιν αλλάχθηκε και το καλώδιο ρεύματος του πολύμπριζου που ήταν ο αδύναμος πλέον κρίκος της τροφοδοσίας βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το αποτέλεσμα.
Για του λόγου το αληθές, έχετε ανοιχτή πρόσκληση ακρόασης σπίτι μου να ακόυσεται αν υπάρχει διαφορά ή όχι κι επειδή το κόστος της εξωτερικής γραμμής μαζί με μια ποιοτική σούκο μπρίζα είναι γελείο (καλώδιο 15 μέτρα και κανάλι με ένα κουτί 35€ ) συστήνεται ανεπιφύλακτα!
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
λίγο καθυστερημένα ανακάλυψα το συγκεκριμένο νήμα, αλλά ποτέ δεν είναι αργά!
κι επειδή το νήμα αναφέρεται στη διαφοροποίηση ή όχι του ηχητικού αποτελέσματος από τη χρήση καλωδίων ρεύματος και μόνο (όχι ότι τα μηχανήματα ή ο χώρος δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα) θα ήθελα να μοιραστώ αγαπητοί συμφορουμίτες και τη δική μου εμπειρία.
Αρχικά δοκίμασα από φίλο ένα καλώδιο ρεύματος στον ενισχυτή μου και έπαθα πλάκα! Βελτίωση παντού, ευκρίνεια, χαμηλά, μεσία , ψιλά, παντού!
όπως καταλαβαίνεται, μετά από αρκετές δοκιμές διαφορετικών καλωδίων, αγόρασα το πρώτο καλώδιο ρεύματος,
μετά ήρθε η σειρά του πολύμπριζου με ένα ποιοτικότερο, ακόμα καλύτερα τα πράγματα, τροφοδοτήθηκε το πολύμπριζο απευθείας με εξωτερική γραμμή από το πίνακα με 3χ2,5αρι μονόκλωνο καλώδιο εμπορίου και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!
Κατόπιν αλλάχθηκε και το καλώδιο ρεύματος του πολύμπριζου που ήταν ο αδύναμος πλέον κρίκος της τροφοδοσίας βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το αποτέλεσμα.
Για του λόγου το αληθές, έχετε ανοιχτή πρόσκληση ακρόασης σπίτι μου να ακόυσεται αν υπάρχει διαφορά ή όχι κι επειδή το κόστος της εξωτερικής γραμμής μαζί με μια ποιοτική σούκο μπρίζα είναι γελείο (καλώδιο 15 μέτρα και κανάλι με ένα κουτί 35€ ) συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Συγνώμη να σε ρωτήσω,είπες άλλαξες το καλώδιο ρεύματος του πολύπριζου που ήταν ο αδύναμος κρίκος,ενώ πιο πάνω έγραψες οτι έβαλες το καλώδιο της γραμμής κατευθείαν πάνω στο πολύπριζο,αν κατάλαβα καλά άλλαξες και το καλώδιο μέσα στο πολύπριζο;Αν είναι έτσι μπορείς να μας πεις τι καλύτερο έβαλες;
οι Red μου φάνηκαν οκ. Καθάρισε λίγο το σύστημα (αν θυμάμαι καλά την είχα στο προηγούμενο phono stage μου). Με τη black είδα καλύτερα δυναμικά και καλύτερο clarity. Πολύ καλό value for money. Λες 120 ευρώ για ασφάλεια, αλλά πίστεψε με αξίζει. Επίσης η synergistic τις δίνει με δυνατότητα επιστροφής 30 ημέρωνQ[/UOTE]
Σωστά τα λες,αλλά νομίζω όταν λες ότι η red καθάρισε απλά το σύστημα σου την υποτιμάς,θεωρώ ότι είναι κορυφαία μετα την BLACK ,στο λέω γιατί έχω την πιο οικονομική,δεν είχε βγεί ακόμη η RED τότε και ήταν ότι καλύτερο είχε βγει στην αγορά!Η RED ειναι σαφώς ανώτερη οπότε θεωρώ ότι είναι εξαιρετική αγορά για κάποιον που δεν θέλει να δώσει 120 ευρώ αλλα 95,μιλάμε για σημαντική αύξηση σαφήνειας,λεπτομέρειας και διαχωρισμό στα όργανα σε σχέση με την πιο οικονομική SR20,αλλα αν θελουμε την κορυφαία τότε η BLACK είναι μονόδρομος.Παρεμβαίνω γιατί είναι πολλοί που δεν έχουν την εμπειρία αυτη με τις ασφάλειες...Επισης συμφωνώ και επαυξάνω ότι μπορεί να είναι πολύ ακριβές αλλά πραγματικά κάνουν απίστευτη διαφορά για το μεγεθός τους.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Συγνώμη να σε ρωτήσω,είπες άλλαξες το καλώδιο ρεύματος του πολύπριζου που ήταν ο αδύναμος κρίκος,ενώ πιο πάνω έγραψες οτι έβαλες το καλώδιο της γραμμής κατευθείαν πάνω στο πολύπριζο,αν κατάλαβα καλά άλλαξες και το καλώδιο μέσα στο πολύπριζο;Αν είναι έτσι μπορείς να μας πεις τι καλύτερο έβαλες;
με συγχωρείς, δε το διατύπωσα σωστά. Έφερα την εξωτερική γραμμή από το πίνακα και το τερμάτισα με μπρίζα σούκο τη φτηνή της furutech https://www.ritsos.com/product/GNs/FURUTECH-FP-SWS-G και με το ίδιο καλώδιο εμπορίου με ακροδέκτες επίσης της furutech FI-E11-N1 (G) & FI-11-N1 (G) έφτιαξα ένα καλώδιο για το πολύμπριζο.
το καλώδιο αντικατάστασης είναι το VOODOO AVATAR.
Την εσωτερική καλωδίωση του πολύμπρίζου της opera conconance pw-3e δεν την αντικατέστησα (έχει 4άρι μονόκλωνο παντού μέσα).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top