F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Αυτός έχει τους εξτρα πυκνωτές σε πλακέτες εκατέρωθεν της κύριας και δίνει την εντύπωση μιας ενιαίας πλακέτας.

Εγώ βέβαια για λόγους οικονομίας θα τους δέσω πάνω στον πυκνωτή της κύριας πλακέτας.

Τα switching τροφοδοτικά βρε, δεν χρειάζονται μεγάλες χωρητικότητες γιατί λειτουργούν στα 100 kHz. Αν το παρακάνεις δεν μπορούν καν να ξεκινήσουν.

Πως φαίνεται ότι είσαι του αναλογικού !
Διαβασε και λιγο Μπρουνο βρε παιδακι μου. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Έχω καταλήξει και στο ενεργό προ-ενισχυτικό στάδιο ( αν χρειαστεί).

Δεν είναι άλλο από το DCG3 του Salas.

pre.png


Ανάλυση, διαφάνεια, αέρας σε υπερθετικό βαθμό.

Και από Έλληνα σχεδιαστή !!!
 




Μηνύματα
851
Reaction score
748
Παρόλο που γενικά ακούω διάφορες στα καλώδια ρεύματος και στα φίλτρα, στον First One με τα SMPS1200A400 όταν έπαιζα με διαφορά καλώδια που είχα, δεν παρατήρησα διάφορες.
Ίσως επειδή έχουν ενσωματωμένο φίλτρο.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τα ακούσεις πριν τα αγοράσεις.
Το τι διάφορες μπορεί να προκαλέσει ένα καβλωδιο στο σύστημα σου, κανεις δεν μπορεί να το ξέρει εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
44
Θεοδόση πώς πάει F.O. L;
Ποιές οι εντυπώσεις σου σε συνδυασμό με τον DCG3;
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δεν εχω κανει τιποτα με τον FO. Δεν υπαρχει χρονος αυτη τη περιοδο.

Αλλα ασχοληθηκα λιγο με τον DCG3 !

Τον εβαλα σε κουτι της προκοπης και αλλαξα τις Dale αντιστάσεις και έβαλα τις Audio Note tantalum non magnetic.

Τωρα ψαχνω για CNC να κανω μια τετραγωνη τρυπα στη προσοψη για την οθονη. Αν ξερει κανενας ας πει.
 

Μηνύματα
1.335
Reaction score
661
Μήπως περισεύει σε κανέναν ένα module v1.2? μου λείπει ένα και ο γάτας δεν έχει άλλα πλέον v1.2.
 


Μηνύματα
121
Reaction score
69
Καλησπέρα σας και απο μένα.
Μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από μια συζήτηση με τον αγαπητό Θεοδόση
αποφάσισα να υλοποιήσω και εγώ την κατασκευή του FO.
Δυστυχώς μετά από επικοινωνία με το γάτο τα medium modules είχαν εξαντληθεί και έμεινε μόνο ένα ζευγάρι LARGE...
Παραγγελία λοιπόν στο γάτο και από την HYPEX smps3k400 και ένα custom κουτί στο συνεργάτη από την NORMABOX με διαστάσεις ψυκτρών ανά πλευρά 40χ16χ4 εκ.(βαρος 3800kgr η μία).
Παραλαβή των modules και κατασκευή...
Χωρίς επιπλέον πυκνωτές προς το παρόν παρά μόνο τους mundorf μπόρνες AUDIO NOTE RCA AUDIO NOTE,καλωδίωση εισόδων DUELUND και έτοιμος για σετάρισμα.
4 πολύμετρα ταυτόχρονα και ρύθμιση...τα trimmers είναι πλέον multiturns.
Κάπου στα 300 ma bias και 0-1mv dc στην έξοδο,μεγάλες θερμοκρασίες και τελικά σύνδεση για δοκιμή για εντυπώσεις.
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???
Ειλικρινά δεν πίστευα αυτό που άκουγα....
Απίστευτος σε όλα τα επίπεδα,dead silent και ακόμη εντελώς άστρωτος.
Σύγκριση ΑΒ με ό,τι μπόρεσα να βρω ADCOM 555ii NAIM NAP200 NAIM, NAP200 clone (με διάφορα upgrade υλικών παίζει καλύτερα από τον ΜΑΜΑ naim)....
Απλά καμία σχέση με ΚΑΝΕΝΑΝ...
Συνολικά έχει παίξει περίπου 13 ώρες και περιμένω το πως θα εξελιχθεί.
Φωτό από την κατασκευή θα ανεβάσω μόλις μπορέσω όπως και περαιτέρω εντυπώσεις.
Το σύστημα που έχω είναι
προ AUDIO RESEARCH
CD ARCAM 192
ΠΛΑΤΩ LINN LP12-EKOS-BENZ WOOD
SPEAKERS AUDIO PHYSIC
REEL TO REEL FOSTEX MASTER
 





Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ειναι παρα πολύ ωραίο .... αλλά λίγο δύσκολο αν δεν έχεις γκόμενο με μηχανουργείο και CNC. ;)
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
χαχαχα...ετσι ειναι ΑΛΛΑ θα κανω αλλη τεχνοτροπια...θα δεις
[DOUBLEPOST=1519899545][/DOUBLEPOST]ερχονται και τα vu αφου καταφερα να συνεννοηθω στα πολωνοαγγλικα!!!!
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Πολύς ντόρος γίνεται τελευταία στο diyaudio ότι τα μοντουλάκια FO καίγονται συχνά και στα καλά καθούμενα.

Έχουμε τέτοια κρούσματα εδώ ?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πολύς ντόρος γίνεται τελευταία στο diyaudio ότι τα μοντουλάκια FO καίγονται συχνά και στα καλά καθούμενα.

Έχουμε τέτοια κρούσματα εδώ ?
Ισως να φταινε οι "προσωπικες πινελιές" που κανουν οι diyδες .Συνηθως εχουν μια ταση να βελτιώσουν τον κατασκευαστή :o
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Τελικά βρήκα το χρόνο να προχωρήσω το μοντάρισμα του Large.
Αν δεν με τσιγκλαγε βέβαια ο Άκης, ακόμα στα κουτιά τους θα ήταν.

Χρησιμοποίησα το κουτί που είχα για την μικρότερη έκδοση, το οποίο είναι κάπως μικρό αλλά τα χώρεσε.

Το μεγάλο πρόβλημα του όμως είναι η θερμοκρασία γι αυτό του έβαλα 4 ανεμιστήρες.
Έφτιαξα και ένα πακετάκι για τον έλεγχο αυτών.

fo1.jpg


fo2.jpg

in.jpg



Η ρύθμιση του όμως είναι ένας εφιάλτης !!!
Το ρεύμα ηρεμίας του πρώτου σταδίου (VAS) δεν κάθεται με τίποτα εκεί που πρέπει (18 mA).

20180528_171133.jpg


fan.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.877
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top