Monolith grill

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.493
Reaction score
30.865
Θα μπορουσα να το βαλω και στο thread < η μαγεια της πραγματικοτητας > ;)

Σημερα με τον Xf , μετα απο συνεννοηση που εκανε με τον Γιάννο δοκιμασαμε την
Monolith :dance2: . IMG_4676.JPG IMG_4677.JPG

Κατ αρχην ο Γιαννος ηταν πολυ φιλοξενος, κεφατος και υπομονετικος πραγμα που μας εφιαξε την ορεξη για δοκιμη ακομα περισσοτερο.
IMG_4679.JPG
Μετα μας περιμενε παντσετα σιγοψημενη σε εμμεση φωτια, για δυο ωρες που στο περας της προετοιμασιας καπνιστηκε με επιπροσθετα ξυλαρακια που μπαινουν στα καρβουνα απο μικρη dedicated θυρα της monolith, με το τελειωμα και ξεροψησιμο για ελαχιστο χρονο σε αμεση φλογα.
IMG_4680.JPG IMG_4689.JPG
Το ταπεινο χοιρινο απογειωθηκε και το δοκιμασαμε σε λεπτες φετες, χοντρες φετες ,τραγανο δερμα και κρυο !!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Σήμερα το πρόγραμμα είχε επίσκεψη στα γραφεία του Γιάννου. Μαζί με τον spylab παρακολουθήσαμε μία επαγγελματικη παρουσίαση της Monolith συνοδεία μοναδικών κρεάτων και κρασιών.

Ευχαριστούμε Γιάννο για την υπέροχη φιλοξενία! :)


Ο spylab προσθέτει καπνιστό ελαιόλαδο με το σταγονόμετρο.

IMG_20170529_160724.jpg
 

Attachments

Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.493
Reaction score
30.865
Η δοκιμη συνεχιστηκε με χοντρο κομματι μοσχαρι , λεπτο που πριν το ψησουμε φαγαμε λεπτες φετες carpaccio απο την επιφανεια του! Και απο τοτε στα αυτια μου με την δοκιμη, ακουγα θεικη μελωδια απο αρπες με καθε μπουκια :angel:
IMG_4691.JPG IMG_4693.JPG IMG_4698.JPG IMG_4700.JPG IMG_4703.JPG

Προσωπικα δεν ειμαι και πολυ gourmet τυπος, αλλα εχω φαει αρκετες φορες σε εξειδικευμενα στο grill εστιατορια και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και μπορω να πω οτι αυτα που δοκιμασαμε ηταν ισα ή ανωτερα απο οτι γευστικες μνημες εχω!
[DOUBLEPOST=1496069507][/DOUBLEPOST]Γιαννο τι κομματια κρεας δοκιμασαμε?? Ξεχασα τα ονοματα :redface:
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Στο post #1 βλέπουμε ένα pork belly (center cut) από χοιρινό hampshire Σκωτίας.

Στο post #2 βλέπουμε:
  • 1. Μια αυθαίρετη δημιουργία της στιγμής από λεπτές φέτες striploin με αλάτι, πιπέρι και καπνιστό ελαιόλαδο (cold smoked), θέλοντας να ψευδαισθηθούμε πως τρώμε κάτι μεταξύ carpaccio και tartare!
  • 2. Côte de bœuf Ιρλανδίας grass fed, dry aged
  • 3-4-5 Striploin on the bone Ιρλανδίας grass fed, dry aged
Y.Γ. Αγαπητέ spylab θα ήθελα να μου λέγατε πού αλλού έχετε φάει ίσης τουλάχιστον ποιότητας κρέατα, να πάω να φάω κι εγώ :cautious: (οι πελάτες μας δεν πιάνονται :lol:)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.493
Reaction score
30.865
Chicago τουλαχιστον σε τεσσερα διαφορετικα grill house , αλλα και σε αλλα μερη :)
 


D

Deleted member 23222

Guest
Επειδή με ενδιαφέρει η αγορά της,θα ήθελα μόνο να ρωτήσω τον Γιάννο εάν κατά οποιοδήποτε τρόπο,εμπλέκεται με την συγκεκριμένη επαγγελματικά.

Thanks!!

ΥΓ. Αλλά έχω και ερωτήσεις!!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Ρε το gourmet καπνιστο λαδι με το σταγονομετρο βαζω!!
Ooopss! Λάθος φωτογραφία ανέβασα... Αλλάζω το σχόλιο. :D
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Y.Γ. Αγαπητέ spylab θα ήθελα να μου λέγατε πού αλλού έχετε φάει ίσης τουλάχιστον ποιότητας κρέατα, να πάω να φάω κι εγώ :cautious: (οι πελάτες μας δεν πιάνονται :lol:)
Ποιοι πελατες σας?
Γιαννο εχεις εστιατοριο?
 





Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Συγχωρέστε με που άργησα να απαντήσω αλλά έχει γενέθλια σήμερα η γυναίκα μου και έπρεπε να της επισκευάσω το στεγνωτήριο :o...

Η εταιρεία που εργάζομαι είναι η παλαιότερη στην Ελλάδα που έκανε εισαγωγή premium κρέατα και άλλα premium τρόφιμα.
Για όλα αυτά που σας φαίνονται πλέον κοινά, δηλαδή από τις σαλάτες mesclun και τις baby ρόκες, έως αμερικάνικα κρέατα, wagyu ή KOBE beef, έχουμε δώσει μεγάλο αγώνα για να υπάρχουν στην Ελλάδα.
Η εταιρεία δηλαδή μέσα από εμπεριστατωμένη γνώση και φυσικά κουλτούρα, είναι η μόνη εταιρεία που έχει τμήμα research (μη γελάτε ρε σεις) και ιδρύθηκε για αυτόν τον λόγο: να είναι trend setter. Δεν ιδρύθηκε δηλαδή για να εισάγει καλά κρέατα, ώστε να αποτινάξει τη ρετσινιά του χασάπη ή του λαχαναγορίτη.

Τα Monoliths ήρθαν σαν μια φυσική εξέλιξη έρευνας του καλύτερου τρόπου του να παρουσιάζουμε τα προϊόντα στους πελάτες και αφού είχαμε κάνει προτάσεις σε εταιρείες εξοπλισμού αλλά δεν έπαιρναν χαμπάρι το τι σημαίνει Monolith, τα φέραμε εμείς στην Ελλάδα. Ήδη τα καλύτερα εστιατόρια της Ελλάδας δουλεύουν με αυτά, συμπεριλαμβανομένων των CTC, Kenshò, Bill & Coo, Βασίλαινας, Intercontinental, Sani (στη Χαλκιδική που σαν αυτή δεν έχει), Blue Palace (Ελούντα) και πολλά ακόμη κι ακόμη κι ακόμη.

Αυτά.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Δηλαδή πάμε για monolith με all inclusive...

Λίαν συντόμως,θα έρθω...:drinks:
Αν και μου αρέσουν ιδιαιτέρως και φακές,ρεβύθια,λαδερά...:D:p
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.382
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top