Τρίτο σαμπ;

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Δεν αλλάζει το σενάριο από πλευράς προδιαγραφών απόκρισης..
Μία από τα ίδια. :)
Μια κ εχω βαλει τα 150m με τα 5.25 για πούλημα,πως βλεπεις για μπροστα τα 260f και τα 160m να πανε πισω? Μετα παλι 120hz? Η κερδιζουμε κανα hz
(Η τοποθετηση που προτείνεις μπορει να ανεβαζει το ηχητικό αποτελεσμα αλλα θα δημιουργησει κενο τριγωνο Βερμουδας και θεαση καλωδιων καθως και μερεμετια με καναλια που φαινονται οποτε η παντοφλα θαναι σιγουρη ,επισης εγραψα για το
ντουλαπι κ το καλοριφερ ! )
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μια κ εχω βαλει τα 150m με τα 5.25 για πούλημα,πως βλεπεις για μπροστα τα 260f και τα 160m να πανε πισω? Μετα παλι 120hz? Η κερδιζουμε κανα hz
(Η τοποθετηση που προτείνεις μπορει να ανεβαζει το ηχητικό αποτελεσμα αλλα θα δημιουργησει κενο τριγωνο Βερμουδας και θεαση καλωδιων καθως και μερεμετια με καναλια που φαινονται οποτε η παντοφλα θαναι σιγουρη ,επισης εγραψα για το
ντουλαπι κ το καλοριφερ ! )
απο την στιγμη που εχεις 2 bookshelf και 2 ιδια sub της ιδιας εταιριας μαλιστα αυτο που σου προτεινε ο ear ειναι μακραν οτι καλυτερο και ισως καλυτερο και απο το να βαλεις ηχεια βασης. Απο αποψη χωρου και πιο ομορφα θα ειναι και πιο μαζεμενα. Οσον αφορα ακροαση μουσικης πιστευω θα σκοτωνουν.Για εμενα αν δεν το δοκιμασεις αυτο μην κανεις καμια κινηση για βασης.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Αυτο που μου προτεινε ομως ειναι δυσκολο να γινει λογω οτι ασχημαινει ο χωρος δυστυχώς,μουσικη δεν ακουω,μονο ταινιες βλεπω
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλα θεμα γουστου ειναι αυτο οποτε δεν μπορω να σου αλλαξω γνωμη :). Εγω ετσι κι αλλιως πρωτα βαζω το δικαναλο και μετα με ενδιαφερει το home cinema οποτε τα βλεπω μαλλον διαφορετικα τα πραγματα....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Αυτο που μου προτεινε ομως ειναι δυσκολο να γινει λογω οτι ασχημαινει ο χωρος δυστυχώς,μουσικη δεν ακουω,μονο ταινιες βλεπω
Γιατι ασχημαίνει ο χώρος αν βάλεις τα ηχεία πάνω στα σαμπ;

Για βαλτα και βγάλε μια φωτό να ψηφίσουμε.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια βαση τοιχου βαλε φιλε μου στο υψος που θες να μπει το ηχειο πανω απο το καθε sub και θασαι ωραιος.....
....θχαεις και ελευθερια καλυτερη ως προς την τοποθετιση του sub και πιο μακρια το ηχειο απο τους τοιχους,,,
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Το αριστερο σαμπ δεν μπαινει διπλα στον τοιχο αλλα ειναι διπλα σε πορτα ντουλαπιου,που πρεπει να ανοιγει αρα αφηνω 40 ποντους κενό, αντιθετως το δεξι ειναι διπλα στο σωμα του καλοριφερ ! Ο Κωστας προτεινε τερμα γωνια που δεν γινετε για τους παραπανω λογους και κλίση το σαμπ με εφαπτομενο το ηχειο στην ευθεία της μπαφλας κ φορά προς την θεση ακροασης! Πιστευω οτι ο τερματογκαζι ειπε αυτο που νοιωθω ,πολλα μπασα και πριμα και λιγα μεσαία
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Λοιπόν προσωπικά έχω το 90% μουσική και το 10% home cinema.
Σε αυτήν την περίπτωση, ασύγκριτα καλύτερη λύση είναι τα δαπέδου.
Σε αντίθετη περίπτωση και με την χρήση 2 sub (και ποιοτικότερα από το δικό μου) μάλλον δεν πρέπει να προχωρήσεις σε αλλαγές.
Αυτά που αναφέρει ο Κώστας τα βλέπω πολύ σωστά.

Πάντως στην διάθεσή σου τα rf 62II μου για δοκιμές.... (ειδικό ηχείο διότι έχει crossover με εξαίσια ηλεκτρονικά).
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
πιστευω οτι ρολο παιζει και το κεντρικο που ειναι πολυ ποιο δυνατο! με τις μεσαιες τι γινεται ομως ? με μεγαλυτερα ηχεια δεν θα εχω πλουσιοτερες? λογω του οτι τα 150 θα τα δωσω 2 πραγματα μπορουν να συμβουν! η ενα ζευγαρι ακομα 160m για πισω η τα 260f μπροστα και τα 160 τωρινα πανε πισω! στην δευτερη περιπτωση τα 260f θα ερθουν λιγο ποιο μπροστα απο τα σαμπ για να στραφουνε προς την θεση ακροασης
https://www.dropbox.com/s/ak9pqmxpbt1y75q/IMG_20170529_184108 - Αντιγραφή.jpg?dl=0
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Όπως αναφέρεις δεν έχεις σαν προτεραιότητα την μουσική.

Σχετικά με τις μεσαίες: Θα έχεις οπωσδήποτε βελτίωση αν έχεις ηχεία δαπέδου, διότι θα θέσεις χαμηλότερα σε hz το κροσόβερ.
Δυστυχώς το sub επιβάλλεται και καλύπτει όλο σχεδόν το ακουστικό φάσμα αν δεν προσέξουμε.
Αν αφήσεις τον marantz στην αυτόματη ρύθμιση, χωρίς κατόπιν να πειράξεις τίποτα, (τα γνωστά, ανέβασμα έντασης στο sub....κλπ ) θα δεις τι ωραίες μεσαίες θα έχεις. Στην προσπάθειά μας να εντυπωσιάσουμε με το χαμηλό, καταστρέφουμε τις μεσαίες κυρίως.

Επαναλαμβάνω προσωπικά το crosover το έχω στα 40hz για το home cinema. Για ακρόαση μουσικής κλειστός ο Marantz (άρα και το sub) και δουλεύω με τον stereo προενισχυτή μου.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αγοράσεις ένα equalizer πρώτα να ρυθμίσεις το σύστημά σου και εαν συνεχίσεις να αισθάνεσαι ότι σου λείπει κάτι από τα ηχεία κοιτάς τι θα αλλάξεις!

Τώρα λογικά παίζουν στο γάμο του καραγκιόζη λόγω χώρου (ο marantz αμφιβάλλω ότι μπορεί να βγάλει πολλή βρωμοδουλειά) και εφόσον,απ'ότι καταλαβαίνω,δεν προτίθεσαι να κάνεις τίποτα στο χώρο πάρε τουλάχιστον ένα σύστημα να φτιάξει τις αποκρίσεις τους μέσα σ'αυτόν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Σχετικά με τις μεσαίες: Θα έχεις οπωσδήποτε βελτίωση αν έχεις ηχεία δαπέδου, διότι θα θέσεις χαμηλότερα σε hz το κροσόβερ.
Δεν είναι λογικό συμπέρασμα το άνωθεν.
Θέτοντας χαμηλότερα το κρος του σαμπ, δε βελτιώνονται τα μεσαία, απλώς το μεγάφωνο μεσαίων (το γουφερ σε δίδρομο) βγάζει περισσότερες χαμηλές συχνότητες, δηλαδή γίνεται μάλλον το αντίθετο. Οκ?

Το συμπέρασμα που έχεις για τα χαμηλομεσαία, οφείλεται στην μεγαλύτερη επιφάνεια των γουφερ του διδρομου ηχείου που βγάζουν χαμηλομεσαία. Δηλαδή, για τα χαμηλομεσαία, θες μεγάφωνα, επιφάνεια.

Για τα μπάσα, θες πολύ μεγάλη επιφάνεια, και σαμπ.

τα rf 62II μου
προσωπικά το crosover το έχω στα 40hz για το home cinema. Για ακρόαση μουσικής κλειστός ο Marantz (άρα και το sub) και δουλεύω με τον stereo προενισχυτή μου.
Όπως βλέπω εδώ για το ηχείο σου, έχει 2 γουφερ 6,5 ιντσών και ξεκινάει από τους 35 κύκλους στα -3dB.
Δυστυχώς στους 35 κύκλους μόνο πτώση απόκρισης πλάτους δε θες, ίσα ίσα, το αντίθετο ακριβώς χρειάζεται.
Τα 6,5-αρια, μπορεί να είναι μεγαλύτερα γουφερ από τα 5-αράκια, αλλά δε παύουν να είναι ανεπαρκέστατα για την πρώτη οκτάβα.

Τες πα, για να μη γράφω σεντόνια, στα δικά σου ηχεία προσωπικά εκτιμώ ότι η χρήση σαμπ είναι απαραίτητη προϋπόθεση και στη μουσική και στις ταινίες (δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στην χρήση), και η συχνότητα κρος ανάμεσα σε ηχεία και σαμπ θα πρέπει να είναι στους 70 κύκλους.

Rule of thumb: το κρος στο σαμπ το βάζουμε τουλάχιστον στο διπλάσιο του ορίου απόκρισης χαμηλών του ηχείου μας (το σημείο -3dB).

Παραδείγματα απόκρισης +-3dB:
Ηχείο με απόκριση 20Hz - 20kHz, κρος στα 40Hz.
Ηχείο με απόκριση 25Hz - 20kHz, κρος στα 50Hz.
Ηχείο με απόκριση 30Hz - 20kHz, κρος στα 60Hz.
Ηχείο με απόκριση 35Hz - 20kHz, κρος στα 70Hz.
Ηχείο με απόκριση 40Hz - 20kHz, κρος στα 80Hz.
Ηχείο με απόκριση 45Hz - 20kHz, κρος στα 90Hz.
Ηχείο με απόκριση 50Hz - 20kHz, κρος στα 100Hz.
Ηχείο με απόκριση 55Hz - 20kHz, κρος στα 110Hz.
Ηχείο με απόκριση 60Hz - 20kHz, κρος στα 120Hz.

Πέραν του άνωθεν rule of thumb, παίζει ρόλο το μέγεθος του μεγαφώνου χαμηλών συχνοτήτων του ηχείου μας σε συνάντηση με την απόσταση ακρόασης.

Το εύρος των συχνοτήτων από 20 κυκλους έως 350 κύκλους, εξαρτάται από την απόσταση ακρόασης τι μεγάφωνο απαιτεί.

Παραδείγματα:
Για απόσταση ακρόασης έως 0,5 μέτρο, αρκεί γουφερ μέχρι 4-5 ίντσες.
Για απόσταση ακρόασης 1 μέτρο, θες γουφερ 6".
Για απόσταση ακρόασης 1,5 μέτρο, θες γουφερ 7".
Για απόσταση ακρόασης 2 μ., θες γουφερ 8".
Για απόσταση ακρόασης 2,5 μ., θες γουφερ 9-10".
Για απόσταση ακρόασης 3 μ., θες γουφερ 10-12".
Για απόσταση ακρόασης 3,5 μ., θες γουφερ 16-18".

Σε όλες τις παραπάνω αποστάσεις ακρόασης και για τα μεγάφωνα γουφερ που απαιτούνται, θες σαμπ, το οποίο πρέπει να κροσαριστει με το rule of thumb απόκρισης που έδωσα προηγουμένως.

Όταν τα μεγάφωνα των ηχείων είναι μικρότερα από αυτά που απαιτούνται για την απόσταση ακρόασης, τότε έχεις ακατάλληλα ηχεία για αυτήν την απόσταση ακρόασης.
Σε αυτήν την περίπτωση ακατάλληλων ηχείων, η μόνη διαθέσιμη λύση που υφίσταται, είναι να ανέβει η συχνότητα κρος του ήδη υπάρχοντος σαμπ, ώστε να καλύψει το μέγεθος του γουφερ του ηχείου σου, μετατρέποντας εν ολίγοις το δίδρομο ηχείο σε τριδρομο και το τριδρομο σε τετραδρομο.

Κανόνας:

Όσο μικρότερο (ακατάλληλο) είναι το μέγεθος του γουφερ για την απόσταση ακρόασης, τόσο υψηλότερα πρέπει να είναι το κρος με το σαμπ. Έτσι, για απόσταση ακρόασης 3-3,5 μέτρα και για γουφερ 4-5-6 ιντσών, το κρος του σαμπ πρέπει να πάει στους 350 κύκλους, και δε θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για άριστη αναπαραγωγή σε ρεαλιστικές στάθμες.

Η προϋπόθεση χρήσης σαμπ σε συχνότητες άνω των 120 κύκλων, είναι το σαμπ να είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση. Δυστυχώς, πολλά σαμπ που είναι εξαιρετικά για χαμηλές συχνότητες (<120 κύκλων) παίζουν χάλια πάνω από τους 120 κύκλους. Η ιδανική επιλογή για τέτοια πράγματα, είναι αρεϊ από πολλαπλά μεγάφωνα σχετικά μικρής διαμέτρου.

Αν θέλετε παραδείγματα τέτοιων υλοποιήσεων, είμαι στη διάθεσή σας να σας δώσω άφθονα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Αυτα πρεπει να τα τυπωσουμε :) πολυ κατατοπιστικα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Rule of thumb: το κρος στο σαμπ το βάζουμε τουλάχιστον στο διπλάσιο του ορίου απόκρισης χαμηλών του ηχείου μας (το σημείο -3dB).
Ωραίο και περιεκτικό ποστ Εαρ.

Να προσθέσω πως μερικές φορές στην απόφαση για το σημείο κρος πρέπει να συνυπολογίσουμε και χαρακτηριστικά του καθε χώρου, πχ τα γνωστά room modes, και όχι μόνο.
Η προϋπόθεση χρήσης σαμπ σε συχνότητες άνω των 120 κύκλων, είναι το σαμπ να είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση. Δυστυχώς, πολλά σαμπ που είναι εξαιρετικά για χαμηλές συχνότητες (<120 κύκλων) παίζουν χάλια πάνω από τους 120 κύκλους.
+1
Μην πω απο 80Hz
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
SCAN0032.JPG
Πιάσαμε ωραία συζήτηση...

Ο χώρος μου είναι γύρω στα 4 Χ 4, και γεμάτος έπιπλα. Τα ηχεία μου βάσει του dvd του πάλε hitech κατεβαίνουν πράγματι στα 35 περίπου hz που αναφέρει ο κατασκευαστής. Πολλές φορές έχω σημειώσει ότι με ενοχλεί το έντονο χαμηλό τους. Κάνοντας λοιπόν δοκιμές, εντόπισα ότι το ένα ηχείο λόγω θέσεως μπουμάρει. Το τακτοποίησα κλείνοντας τις 2 οπίσθιες οπές του (μερικώς). Έκτοτε έχω επαρκέστο μπάσο για τα γούστα μου, εννοείται χωρίς την χρήση sub.


Τώρα, σχετικά με το sub μου: http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/speaker-systems/subwoofers/yst-sw315_black__u/
θεωρώ ότι παρουσιάζει πολύ υποδεέστερο χαμηλό από τα κλιπσ. Ποτέ δηλαδή δεν κατάφερα να πω ότι μάλιστα τώρα χρησιμοποιώ το sub και θέτω το κροσόβερ πχ στα 80 ή 120 hz. Αν θέσω τα ηχεία σαν "μικρά" τότε μόνο στα 40hz είμαι κάπως κοντά σε ποιότητα σε σχέση με το ηχείο ρυθμισμένο σαν large.

Θα ήταν καλό κάποιος από εσάς να έχει προσωπική αντίληψη σχετικά με τα παραπάνω. Διατίθεται και ποιοτικός καφές, καθώς και ότι προκύψει ανάλογα με την διάρκεια της επίσκεψης..... μόνο περί ικανοποίησης του ουρανίσκου για να εξηγούμαστε, μην πάει το μυαλουδάκι σας στο πονηρό. :), :drinks:.

Και ένα σχετικό test. Διαβάστε τα σχετικά με το χαμηλό....
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Σημειώνω ότι υπάρχουν στο διαδίκτυο πολλές προσφορές των rf 62II μιας και συζητάμε για ηχεία δαπέδου. Και με μια αναβάθμιση στα ηλεκτρονικά, πάμε σε άλλη κατηγορία....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top