Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Οταν τον δουλευεις σαν δικαναλο βγαζει περισσοτερα βατ,αξιζει να συνδεσεις τα front μονο στον μαραντζ η καλυτερα σε ξεχωριστο? Εχω ενα 7 καναλο p1000 για τα υπολοιπα και σκεφτομαι τα μπροστινα η μονο το κεντρικο να τα παω στον 7010! Τι λετε? Τωρα εχω κ τα 7 κατω στον αρκαμ αλλα λογω οτι θα βαλω κ τελικο στα ατμος προβληματιζομαι στην διαχειριση των καναλιων!
Τα b&w m1 εως τι ενισχυτη σηκωνουνε? 100 ειναι καλα η λίγα?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σε συγκεκριμένη ερώτηση σε ποιο ειδικό από μένα (ας μην αναφέρω όνομα) πήρα αρνητική απάντηση, ένας τελικός έχει οπωσδήποτε καλύτερο ρεύμα από έναν av ραδιενισχυτή, ασχέτως των ονομαστικών βατ.

Παρ όλα αυτά δεν χάνεις τίποτα για μία δοκιμή, μπορεί και να σου κάτσει, γούστα είναι αυτά.

(Αν και αυτά που αναφέρεις δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα στην περίπτωσή σου, διότι δουλεύεις σχεδόν αποκλειστικά σε home cinema και με τα subs πάντα ενεργά - με λίγα λόγια δεν έχεις μεγάλη απαίτηση σε ισχύ ανά κανάλι!).
 


Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Στον μαραντζ εχω δωσει τα ατμος μονο,απλα το κεντρικο 450c δουλευει στα 150w _500 και του δινω 135 απο αρκαμ ,αρα σκεφτομαι αγορα ενος ακομα τελικου και πρέπει να δω αν τελικα το κανω τι βατ θα χρειαστω! Δεν ξερω αν θα κανω υπερβολη,γι αυτό το συζηταω να ακουσω γνωμες
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Εξαρτάται, όπως πάντα, απο την επιθυμητή ένταση.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
βεβαια πρωτα κοιταμε αν μπορει το ηχειο να δωσει την επιθυμητη ενταση :D

τα b&w m1 μπορουν τα 100w
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
βεβαια πρωτα κοιταμε αν μπορει το ηχειο να δωσει την επιθυμητη ενταση :D

τα b&w m1 μπορουν τα 100w
Ωραια,συμφωνα με τα τεστ του Μαραντζ πανω απο 2 καναλια πεφτει στα 83w, δεν ξερω αν του βαλω 100 θα υπαρχει μεγαλη διαφορα!
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Από ότι έχω προσέξει από την μικρή μου εμπειρία στο θέμα, η μεγάλη ισχύς, εκτός από την σωστή απόδοση όταν θέλουμε γκάζωμα του συστήματος, έχει νόημα και όταν απαιτείται ακρόαση σε πολύ χαμηλές εντάσεις. Τα ηχεία σε αυτήν την περίπτωση δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους, με εντυπωσιακό βάθος στο χαμηλό και καθαρά πρίμα. Κάτι σαν λάουτνες δηλαδή. Τον περισσότερο χρόνο το σύστημά πλέον το ρυθμίζω πολύ κάτω από τα 80 db διότι με γεμίζει και με ευχαριστεί ο ήχος του. Με τον C.Audio πχ που έδινε 100 βατ πραγματικά στο κανάλι- όχι δηλαδή αμελητέα ισχύ, δεν αποκόμιζα αυτό το συναίσθημα. Είμαι και εγώ λοιπόν οπαδός της μεγάλης ισχύος στον ενισχυτή.

Όταν προμηθεύτηκα τον σημερινό pro - τελικό, τον έθεσα δοκιμαστικά στο σύστημα και από το 1 δευτερόλεπτο είδα την (μεγάλη) διαφορά! Έτσι το μηχάνημα έμεινε στο σπίτι, παρ όλο που ήταν demo!
 
Last edited:



Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
εκτός από την φροντίδα του χώρου δεν υπάρχει μεγαλύτερη αναβάθμιση με την προσθήκη τελικου στο σύστημα κατά την αποψη μου.
χωρια που μετα την φροντίδα του χώρου δεν υπάρχει αλλη λύση έκτος την προσθήκη τελικου
οποιος εχει φρόντισμενο χωρο καταλαβαίνει τι εννοω .
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Μια ερώτηση γιατί εχω μπερδευτεί. Για να ακούσουμε κατευθείαν το φορματ της πηγής διαλέγουμε το direct η επιλέγουμε απο το sound mode το αντίστοιχο φορματ ? Δηλαδη sound και signal πρέπει να ειναι το ίδιο ? Η sound στο direct ανεξάρτητου signal ?
 


Μηνύματα
240
Reaction score
49
Αγαπητή Μελίντα το pure direct ειναι για στέρεο δικαναλο ήχο και το βάζω μόνο όταν παίζω cd . Αναφέρομαι στις ταινίες . Δηλαδη σε ταινία true hd θα βάλεις το direct η θα πας στο movie sound mode και θα πας στην επιλογή true hd ?
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Αγαπητή Μελίντα το pure direct ειναι για στέρεο δικαναλο ήχο και το βάζω μόνο όταν παίζω cd . Αναφέρομαι στις ταινίες . Δηλαδη σε ταινία true hd θα βάλεις το direct η θα πας στο movie sound mode και θα πας στην επιλογή true hd ?
Το PURE direct είναι μόνο για στέρεο και το χρησιμοποιείς εφόσον θέλεις να πάρεις τον ήχο όπως βγαίνει από τα dacs χωρίς επεξεργασία ισοστάθμισης ή άλλη τονικής ρύθμισης (ή αλλοίωσης όπως λένε κάποιοι).
Στις ταινίες αν θέλεις να πηγαίνει αυτόματα ο αποκωδικοποιητής στο αντίστοιχο φορμάτ που παίζει εκείνη τη στιγμή η ταινία θα πρέπει να είσαι στην κατάσταση AUTO (πατώντας το κουμπί Pure εναλλάσσονται οι επιλογές Auto, Direct, Pure).
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top