Ξεκινάω για ενεργό



Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Με το μπαρδόν και το συμπάθιο ρε Γιάννη..έχω διαβάσει πολλές καλές κρητικές για τα ηχεία...αλλά...γιατί σε λένε άμπασο?:whistling::tongue::D

πόσο κατεβαίνουν?έχεις καμιά μέτρηση στο χώρο σου?(σοβαρά αυτό):)
Γιατί είναι άχρηστοι και άσχιετοι.
Κατεβαίνουν όσο πρέπει , τα ενεργά κατεβαίνουν στους 19 κύκλους.Ο ΑΥΛΌΣ κατεβαίνει στους 25 κύκλους΄.

Πολύ σοβαρός λόγος....
Εσυ θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα πόσο σημαντικό είναι το εξαιρετικό μεγάφωνο. Αλλά μάλλον δεν ήσουν καλός μαθητής.

Ποιός τα λέει αΦτά?
Ο Γιάννης είχε κεντρικό με 2 πεντάΡιντσα, που κατέβαινε στους 35hz...
Οντως εκεί κατεβαίνει στους 35 κύκλους στα -2db. Όπως θα έπρεπε να ξέρεις το μέγεθος του κώνου δεν έχει άμμεση σχέση με το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει το μεγάφωνο, πράγμα που άπτεται και του μαγνητικού πεδίου του αλλά και του xmax, δλδ της διαδρομής που μπορεί να κάνει . Υπάρχουν μεγάφωνα που κατεβαίνουν χαμηλά και ας είναι μικρά. Αυτό που τους λείπει είναι ο ογκος , όχι το χαμηλό.

John, αν δε κάνω λάθος ο Κώστας είπε dlcp και nc400 σε συνδυασμό με τα ηχεία που σκέφτομαι να κατασκευαστούν ....αν τώρα αντί να κατασκευαστούν πάρω coral dx. ..δεν αλλάζει η σκέψη του κωστα...σωστά?
Σωστά.

στα πόσα db (-)?Σε ποια αναφέρεσαι?

ααχ αυτέθ οι κακέθ γλώθθες:D
Οι κακές γλώσσες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι.

Η σχετική πλάκα, δεν τελειώνει.

Ποτέ.
Σωστά. όπως και η ανθρώπινη βλακεία.

Εγώ θα σου προτείνω το εξής απλό για να πάρεις τα σώβρακα ολονώνε να πούμε: Κατεβάζεις τον tor browser, μπαίνεις darknet και ψάχνεις να βρεις έναν τύπο στο silk road που λέγεται jomarkas. Του λες έναν κωδικό που θα σου στείλω σε κρυπτογραφημένο μήνυμα, ώστε να καταλάβει ότι είσαι από εμένα. Έπειτα, του ζητάς τα μεγάφωνα Fluflal. Είναι μια σύγχρονη τσέχικη εταιρεία που έκλεισε το 1968 μετά την άνοιξη της Πράγας και τις μεταρρυθμίσεις που συντελέστηκαν. Είχε προλάβει να βγάλει 2 μεγάφωνα, εκ των οποίων το ένα, το GTP69 είχε πρόβλημα, αλλά το άλλο, το GTP1245455641 ήταν χειρότερο. Το παραγγέλνεις από αυτόν χωρίς δεύτερη σκέψη, όσο προλαβαίνεις. Είναι αλμυρούτσικη η τιμή του και πληρώνεις αυστηρά και μόνο σε bitcoin, αλλά πίστεψέ με, αξίζει, διότι το κάνεις πολύ εύκολα ενεργό, βγάζει εξαιρετικά πολύ μπάσο από τις 4 ολόκληρες ίντσες του, γενικά σκοτώνει και κυρίως, θα έχεις ΚΟΛΥΦΑΙΑ ΜΕΓΑΦΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟΝΑΝΕ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΛΕΜΕ!

*Το μόνο που χρειάζεσαι θα είναι ενεργό κρος, ενισχυτές και μονάδες.
Δες παραπάνω σχετικά με την πλάκα και αν τελειώνει ποτέ. Όπως και η ανθρώπινη βλακεία.

Για να έχουν δε ακρίβεια οι μετρήσεις σου μην πας σε τίποτε σύγχρονες ψηφιακές μπούρδες. Εμπιστέψου κλασικές αξίες...8-)
Δεν γνωρίζω τι σχέση μπορεί να έχει , αλλά αν το τοποθετείς στην παλαιότητα των μεγαφώνων που αναφέρω είσαι μακριά νυχτωμένος και εσύ.
[DOUBLEPOST=1498293357][/DOUBLEPOST]Δεν είχα δεί της απαντήσεις στο thread , τώρα που μου ήρθε ειδοποίηση θα το έχω στα υπόψιν.
Κάποιες έχουν όντως πλάκα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740





Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
den κατάλαβες μαστρονίκο, 44mm έχει xmax, σου είπα +- 22mm από την θέση ηρεμίας.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Συχνότητα συντονισμού΄του 5,5μισαράκι 26 κύκλοι μαστρονίκο. 1,5 ίντσα πηνίο το 5,5μισαράκι μαστρονίκο. Αλουμινένιος κώνος με υφασμάτινη με σιλικόνη ανάρτηση μαστρονίκο.
Είπαμε custom drivers.
[DOUBLEPOST=1498302386][/DOUBLEPOST]Nα μην σε πάω στο tweeter δε χρειάζεται.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Συχνότητα συντονισμού΄του 5,5μισαράκι 26 κύκλοι μαστρονίκο. 1,5 ίντσα πηνίο το 5,5μισαράκι μαστρονίκο. Αλουμινένιος κώνος με υφασμάτινη με σιλικόνη ανάρτηση μαστρονίκο.
Είπαμε custom drivers.
Σάχλες σαχλές.
Και μ ένα κουτάκι 15 λίτρα , φτάνει τους 35 ....
Βρες άλλον να δουλέψεις.

Ποιό είναι αυτό το μεγάφωνο; Νομίζω ότι χρειάζομαι 2.
Πάρε και συ Coral, είναι και φρέσκα .
Να ξέρεις όμως πως του Μάρκου , πάντα θα είναι καλύτερα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συχνότητα συντονισμού΄του 5,5μισαράκι 26 κύκλοι μαστρονίκο. 1,5 ίντσα πηνίο το 5,5μισαράκι μαστρονίκο. Αλουμινένιος κώνος με υφασμάτινη με σιλικόνη ανάρτηση μαστρονίκο.
Είπαμε custom drivers.
[DOUBLEPOST=1498302386][/DOUBLEPOST]Nα μην σε πάω στο tweeter δε χρειάζεται.
Μία σοβαρή μέτρηση, του σήμερα, που να πιστοποιεί όσα λες υπάρχει κάπου?
Οι 26 κύκλοι τι συντονισμός είναι? Σε καμπίνα και πόσα λίτρα ή ελεύθερο?

Δεν φαντάζεσαι πόσο κομπογιαννίτικα ακούγονται αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις.
Δεν σε προβληματίζει που μιλάς για μια εταιρία που έκλεισε, ενώ έφτιαχνε τόσο καλά μεγάφωνα και τόσα χρόνια μετά μεγάφωνα με κοντινά χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν?
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Ποιό είναι αυτό το μεγάφωνο; Νομίζω ότι χρειάζομαι 2.
Είπαμε Πετράκη αυτά είναι τα midbass που έχω στο κεντρικό μου και ειρωνεύεται ο Αρβανιτάκης.

Σάχλες σαχλές.
Και μ ένα κουτάκι 15 λίτρα , φτάνει τους 35 ....
Βρες άλλον να δουλέψεις.



Πάρε και συ Coral, είναι και φρέσκα .
Να ξέρεις όμως πως του Μάρκου , πάντα θα είναι καλύτερα.
Είπαμε Νικολάκη αυτά είναι custom drivers του κεντρικού μου. Το δε κουτάκι αν δεν σε χαλάει είναι 28 λίτρα , αν το θυμάμαι καλά.
Οσο για τα CORAL άστα καλύτερα , δεν αρμόζουν σε ανθρώπους που δεν μπορούν να τα εκτιμήσουν.


Μία σοβαρή μέτρηση, του σήμερα, που να πιστοποιεί όσα λες υπάρχει κάπου?
Οι 26 κύκλοι τι συντονισμός είναι? Σε καμπίνα και πόσα λίτρα ή ελεύθερο?

Δεν φαντάζεσαι πόσο κομπογιαννίτικα ακούγονται αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις.
Δεν σε προβληματίζει που μιλάς για μια εταιρία που έκλεισε, ενώ έφτιαχνε τόσο καλά μεγάφωνα και τόσα χρόνια μετά μεγάφωνα με κοντινά χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν?
Όχι Πέτρο μία σοβαρή μέτρηση όπως την εννοείς εσυ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα δεν υπάρχει. Αν θέλεις μπορώ να σε πάω στο εργαστήριο του φίλου μου να σου δείξω μετρήσεις επί τόπου , με γεννήτρια , παλμογράφο και ότι άλλο θέλεις.
Οι 26 κύκλοι Πέτρο είναι συχνότητα συντονισμού ελευθέρου μεγαφώνου . ΕΙΝΑΙ CUSTOM MADE ΜΕΓΑΦΩΝΟ.
Το πόσο κομπογιανίτικα ακούγονται όλα αυτά που αναφέρω καθόλου δεν με ενδιαφέρει. Δεν τα κατασκευάζω και δεν τα πουλάω.
Είναι τα προσωπικά μου μεγάφωνα του κεντρικού ηχείου μου. Είναι custom made από έναν άνθρωπο με τεράστια εμπειρία στον χώρο.
Οσο για την coral , που έφιαχνε κορυφαία μεγάφωνα και κανείς δεν μπορεί ή δεν θέλει να την πλησιάσει ή να την αντιγράψει δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Υποπτεύομαι ότι και να ήθελαν να την αντιγράψουν μάλλον δεν τους συμφέρει οικονομικά. Γι αυτό και συνεχίζουν να παράγουν τις χλάπες που παράγουν . Σοβαρό MID θόλου δεν φιάχνει κανείς την σήμερον ημέρα. Γιατί? Γιατί νομίζουν ότι με τα dsp μπορούν να λύσουν ΟΛΑ τα προβλήματα. Αμ δε!
Μόνο η JBL έφιαξε κάποια στιγμή στα 80's σοβαρά mid θόλου για το xp4 αν θυμάμαι καλά αλλά τους έβγαινε πολύ ακριβό και το παράτησαν.


Ελπίζω να ξεκαθάρησα λίγο το τοπίο όσον αφορά τα δικά μου μεγάφωνα και τα coral .
Οποιος θέλει εδώ είμαι για περαιτέρω εξηγήσεις.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα σου το πω μια τελευταία φορά Γιάννη και με παράδειγμα για να καταλάβεις τι συμβαίνει...
Δύο εξαιρετικά μεγάφωνα 5,5 ιντσών διαφορετικής φιλοσοφίας και τιμής.

Ένα Seas και ένα Scanspeak.
Κορυφαίες εταιρίες, που με βεβαιότητα σου λέω πως ότι δηλώνουν ανταποκρίνεται.
Seas CA15RLY. Fs 44, ευαισθησία 87,5 , Κινούμενη μάζα 7,7 gr
Scan 15W8530, Fs 32, ευαισθησία 84,5, Κινούμενη μάζα 13 gr

Για να χαμηλώσει η συχνότητα συντονισμού στο Scan αυξήθηκε σε τεράστιο βαθμό η μάζα, 70%, ενώ η ευαισθησία πήγε στα τάρταρα.
Εσύ υποστηρίζεις ότι η Coral, πριν 30 χρόνια, πέτυχε το ακατόρθωτο. Να συμβιβάσει δηλαδή αυτούς τους δύο κόσμους, που από τη φύση τους είναι αδύνατον, εφόσον το ένα αναιρεί το άλλο.
Πολύ απλά αυτό, στον πλανήτη μας αναφέρομαι πάντα, δεν γίνεται.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Πέτρο δεν κατάλαβες ! Τα εν λόγω μεγάφωνα ΔΕΝ είναι coral.
Οσο για το πως κατασκευάζονται τα μεγάφωνα και πως τιουνάρονται , το γνωρίζω πολύ καλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.499
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top