Κεφαλή για SME V?

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Καλησπέρα και από εμένα.
Επειδή είναι λίγο δύσκολο να ακούσω κάποια κεφαλή με κόστος γύρω στα 1.000 € θα ήθελα αν γνωρίζετε ποια μπορεί να θεωρηθεί καλή επιλογή για τον συγκεκριμένο βραχίονα.
Σε δεύτερο χρόνο αξίζει η αγορά ενός phono stage ελληνικής κατασκευής (ακούω με pro της Plinius m 12 με ενσωματωμένο phono stage.).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπερα. Εγω με τον ιδιο βραχιονα παιζω με Lyra Etna. Τον εχω ακουσει και με Lyra Delos, ειναι λιγο πανω απο τα 1.000€.
Νομιζω οτι καλο θα ηταν να ειναι μια απο τις επιλογες σου, πρεπει να δεις ομως και τα χαρ/κα του Phono που χρησιμοποιεις...
Αυτο βεβαια ισχυει για ολες τις κεφαλες..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- καλημέρα , πολύ καλή η πρόταση του σνφορουμίτη ( Νίκο γράψε εάν θες περισσότερα ) , εγώ πάλι μή γνωρίζοντας τις απαιτήσεις σου και το σύστημά σου προτείνω μία κλασικά καλή κεφαλή ( σύντομα θα αντιπρωπευθούν πάλι στην χώρα μας


High/Low Output with Hard Aluminium Cantilever

Description

For more than 35 years Dynavector have established an enviable reputation for producing affordable high quality moving coil cartridges. Notably high output models that are designed to work with MM inputs negating the necessity for equipment change or the use of setup devices required for low output cartridges. The outstanding performance of the Dynavector high output moving coil cartridges can be attributed to the exclusively Dynavector designed coil winding machine capable of utilizing extremely fine coil wire providing a high output to mass ratio.



Features and Improvements

DV-20X has a solid aluminum alloy body and a rigid magnet construction similar to XX-2MKII. The cantilever is a 6mm length of hard aluminum pipe with a Micro-Ridge stylus. The magnetic flux damping and softened magnetism along with powerful neodymium magnets gives the 20X2H a healthy 2.8 mV output - suitable for most MM inputs. The 20X2L has an output of 0.3 mV ideal for most MC phono stages.

Both high and low versions of their 20X2 are available ensure for the optimum end result. The high output model is well suited to valve preamplifiers or electronics that only offer MM inputs whilst the low output version offers superb performance when combined with dedicated moving coil inputs.



SPECIFICTIONS
Type
High/Low output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
Output Voltage 2.8mV / 0.3mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
Channel Separation 25 dB (at 1KHz)
Channel balance 1.0 dB (at 1KHz)
Frequency response 20 - 20,000Hz (± 2dB)
Compliance 12 x 10-6 cm/dyn
Tracking force 1.8 - 2.2grams
DC resistance 150 ohms / 5 ohms
Recommended load
resistance
> 1,000 ohms / > 30 ohms
Cantilever 6mm length, hard aluminium pipe
Stylus Micro Ridge Nude diamond
Weight 9.2 grams

http://www.dynavector.com/products/cart/e_20x2.html

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/dynavector_dv20x2_e.html


- το καλό με τις dyna είναι πως στην χειρότερη περίπτωση ακούγονται ώς απλά σωστές και τίμιες κεφαλές
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
- καλημέρα , πολύ καλή η πρόταση του σνφορουμίτη ( Νίκο γράψε εάν θες περισσότερα ) , εγώ πάλι μή γνωρίζοντας τις απαιτήσεις σου και το σύστημά σου προτείνω μία κλασικά καλή κεφαλή ( σύντομα θα αντιπρωπευθούν πάλι στην χώρα μας


High/Low Output with Hard Aluminium Cantilever

Description

For more than 35 years Dynavector have established an enviable reputation for producing affordable high quality moving coil cartridges. Notably high output models that are designed to work with MM inputs negating the necessity for equipment change or the use of setup devices required for low output cartridges. The outstanding performance of the Dynavector high output moving coil cartridges can be attributed to the exclusively Dynavector designed coil winding machine capable of utilizing extremely fine coil wire providing a high output to mass ratio.



Features and Improvements

DV-20X has a solid aluminum alloy body and a rigid magnet construction similar to XX-2MKII. The cantilever is a 6mm length of hard aluminum pipe with a Micro-Ridge stylus. The magnetic flux damping and softened magnetism along with powerful neodymium magnets gives the 20X2H a healthy 2.8 mV output - suitable for most MM inputs. The 20X2L has an output of 0.3 mV ideal for most MC phono stages.

Both high and low versions of their 20X2 are available ensure for the optimum end result. The high output model is well suited to valve preamplifiers or electronics that only offer MM inputs whilst the low output version offers superb performance when combined with dedicated moving coil inputs.



SPECIFICTIONS
Type
High/Low output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
Output Voltage 2.8mV / 0.3mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
Channel Separation 25 dB (at 1KHz)
Channel balance 1.0 dB (at 1KHz)
Frequency response 20 - 20,000Hz (± 2dB)
Compliance 12 x 10-6 cm/dyn
Tracking force 1.8 - 2.2grams
DC resistance 150 ohms / 5 ohms
Recommended load
resistance
> 1,000 ohms / > 30 ohms
Cantilever 6mm length, hard aluminium pipe
Stylus Micro Ridge Nude diamond
Weight 9.2 grams

http://www.dynavector.com/products/cart/e_20x2.html

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/dynavector_dv20x2_e.html


- το καλό με τις dyna είναι πως στην χειρότερη περίπτωση ακούγονται ώς απλά σωστές και τίμιες κεφαλές
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το σύστημα μου αποτελείται από :
πλατό linn sondek lp 12
Βραχίονα SME V
Προ Plinius m 12
Τελικό Plinius sa 250 mkii
Ηχεία b&w 801 s3
Τώρα πιστεύω πως είναι πιο ολοκληρωμένη η ερώτηση. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τα ελληνικά phono stage διότι πιστεύω πως κάνουν εξαιρετική δουλειά και αξίζουν την υποστήριξη από εμάς. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τα ελληνικά phono stage διότι πιστεύω πως κάνουν εξαιρετική δουλειά και αξίζουν την υποστήριξη από εμάς. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι.
- σε τι budget θα κινηθείς ; . . . διότι το ενσωματωμένο phono stage του plinius είναι ήδη καλό
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το σύστημα μου αποτελείται από :
πλατό linn sondek lp 12
Βραχίονα SME V
Προ Plinius m 12
Τελικό Plinius sa 250 mkii
Ηχεία b&w 801 s3
Τώρα πιστεύω πως είναι πιο ολοκληρωμένη η ερώτηση. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τα ελληνικά phono stage διότι πιστεύω πως κάνουν εξαιρετική δουλειά και αξίζουν την υποστήριξη από εμάς. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι.
zyx r50 bloom 3
zyx r100h
Αν θέλεις αναβάθμιση πας στο linn uphorik αργότερα.
νομίζω ότι ο ίδιος αντιπροσωπος έχει πλέον και τις dynavector
 


Chameleon Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
170
Reaction score
84
Εμεις αντιπροσωπευουμε τις Ιαπωνικες Shelter και Phasemation μπορειτενα ερθετε να ακουσετε μια απο αυτες η να διαβασετε τα review .
Οσο αναφορα το ματσαρισμα με το βραχιονα σας δεν υπαρχει προβλημα .
http://www.chameleonracks.com/en/shelter-κεφαλες-πικαπ-mm-mc
http://www.phasemation.com/product/pp-300.html
Δες φωτο απο set up με Shelter /SME V









 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
[...] Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τα ελληνικά phono stage διότι πιστεύω πως κάνουν εξαιρετική δουλειά και αξίζουν την υποστήριξη από εμάς. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι.
Τι προϋπολογισμό έχεις για το phono stage;

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να έχεις υπόψη σου και το phono stage της NVO (ρίξε μια ματιά στο thread και ιδιαίτερα σε αυτό το post όπου θα βρεις την κριτική για τη δεύτερη έκδοση του phono) - εάν κι εφόσον θεωρείς ελληνικά και τα κυπριακής προέλευσης phono stages.:)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Τι προϋπολογισμό έχεις για το phono stage;

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να έχεις υπόψη σου και το phono stage της NVO (ρίξε μια ματιά στο thread και ιδιαίτερα σε αυτό το post όπου θα βρεις την κριτική για τη δεύτερη έκδοση του phono) - εάν κι εφόσον θεωρείς ελληνικά και τα κυπριακής προέλευσης phono stages.:)
Μέχρι 1000αρικο που ζηταει κεφαλή το βλεπω δύσκολο να παει εκει για Phono, οσο εξαιρετικό κ να ειναι..

Επισης καλη η 901 στο παραπανω ποστ αλλα.... :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μέχρι 1000αρικο που ζηταει κεφαλή το βλεπω δύσκολο να παει εκει για Phono, οσο εξαιρετικό κ να ειναι..

Επισης καλη η 901 στο παραπανω ποστ αλλα.... :)
Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης θα ελεγα οτι μια κεφαλη 1000ων ευρω δεν θα δειξει τις αρετες της αν δεν συνδιαστει με ενα phono που μπορει να αξιοποιησει μια τετοια κεφαλη.Το phono ειναι αυτο που θα δειξει τι μπορει η κεφαλη να κανει.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αν, ήταν δικό μου δίλημμα...
Αλφαβητικά:

AUDIO TECHNICA AT33SA
BENZ MICRO GLIDER S
DYNAVECTOR DV-20 X2
LYRA DELOS
ORTOFON QUINTET BLACK S
SHELTER 501 Mk II
ZYX R50 BLOOM 3
Προσωπικά θα πήγαινα στη Lyra Delos (δοκιμασμένη και σίγουρη). Dynavector, Shelter, Ortofon δικαίως βρίσκονται στην ομάδα. "Παίζουν πάρα πολύ καλά, και τις ξεχνάς".
Άν ήθελα να "ρισκάρω" με προοπτική μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, θα έπαιρνα την ΑΤ33. My all time best vfm στα ~500+ ευρώ**, οπότε με τη Shibata πόσο χειρότερη να έγινε; ;)

**

My all time best vfm στα ~1000+ ευρώ LYRA DELOS
My all time best vfm στα ~2000 ευρώ
TRANSFIGURATION AXIA S MKII .
:)
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Σόρρυ για τα μεγάλα γράμματα, πετάχτηκαν μόνα τους...:mad:
Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία από PLINIUS και το phono τους κι αυτά που διαβάζω δεν έχουν πρακτική σημασία... Να πώ πάντως ότι προτιμώ τα ηχεία σου από τα σημερινά τους ξαδέρφια...:tongue:
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλησπερα και απο μενα.
Χρησιμοποιω τον SME V με BENZ MICRO GLIDER και ειναι παρα πολυ καλη
Αλλα με το δικο μου Phono και πικαπ . (SME 20/3) Κανει καπου στο χιλιαρικο,εξαιρετικη κατασκευη και πολυ καλος ηχος.
Αληθεια....πως ταιριαξες τον V με το LP12?. Οταν εψαχνα να κανω το ιδιο πριν απο κανα χρονο η LINN μου απαντησε οτι δεν ειχε ιδεα αν ταιριαζουν ακουστικα αλλα σιγουρα το LP12 ηθελε καποιες τροποποιησεις στο πισω μερος της βασης του βραχιονα λογω μεγαλου βαρουτς και με παρεπεμψε σε forum αν ηθελα πληροφοριες. Οτι να ναι δηλαδη. Σε λιγο θα μπαινουν οι αντιπροσωποι στα forum για να μαθουν πως δουλευουν τα μηχανηματα τους
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης θα ελεγα οτι μια κεφαλη 1000ων ευρω δεν θα δειξει τις αρετες της αν δεν συνδιαστει με ενα phono που μπορει να αξιοποιησει μια τετοια κεφαλη.Το phono ειναι αυτο που θα δειξει τι μπορει η κεφαλη να κανει.
Καμία αντιπαράθεση.. συμφωνώ 1000/100..
[DOUBLEPOST=1498682440][/DOUBLEPOST]
Αν, ήταν δικό μου δίλημμα...
Αλφαβητικά:

AUDIO TECHNICA AT33SA
BENZ MICRO GLIDER S
DYNAVECTOR DV-20 X2
LYRA DELOS
ORTOFON QUINTET BLACK S
SHELTER 501 Mk II
ZYX R50 BLOOM 3
Προσωπικά θα πήγαινα στη Lyra Delos (δοκιμασμένη και σίγουρη). Dynavector, Shelter, Ortofon δικαίως βρίσκονται στην ομάδα. "Παίζουν πάρα πολύ καλά, και τις ξεχνάς".
Άν ήθελα να "ρισκάρω" με προοπτική μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, θα έπαιρνα την ΑΤ33. My all time best vfm στα ~500+ ευρώ**, οπότε με τη Shibata πόσο χειρότερη να έγινε; ;)

**

My all time best vfm στα ~1000+ ευρώ LYRA DELOS
My all time best vfm στα ~2000 ευρώ
TRANSFIGURATION AXIA S MKII .
:)
Εγω θα επέλεγα τα... ζυγα... ;)
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
- καλημέρα , πολύ καλή η πρόταση του σνφορουμίτη ( Νίκο γράψε εάν θες περισσότερα ) , εγώ πάλι μή γνωρίζοντας τις απαιτήσεις σου και το σύστημά σου προτείνω μία κλασικά καλή κεφαλή ( σύντομα θα αντιπρωπευθούν πάλι στην χώρα μας


High/Low Output with Hard Aluminium Cantilever

Description

For more than 35 years Dynavector have established an enviable reputation for producing affordable high quality moving coil cartridges. Notably high output models that are designed to work with MM inputs negating the necessity for equipment change or the use of setup devices required for low output cartridges. The outstanding performance of the Dynavector high output moving coil cartridges can be attributed to the exclusively Dynavector designed coil winding machine capable of utilizing extremely fine coil wire providing a high output to mass ratio.



Features and Improvements

DV-20X has a solid aluminum alloy body and a rigid magnet construction similar to XX-2MKII. The cantilever is a 6mm length of hard aluminum pipe with a Micro-Ridge stylus. The magnetic flux damping and softened magnetism along with powerful neodymium magnets gives the 20X2H a healthy 2.8 mV output - suitable for most MM inputs. The 20X2L has an output of 0.3 mV ideal for most MC phono stages.

Both high and low versions of their 20X2 are available ensure for the optimum end result. The high output model is well suited to valve preamplifiers or electronics that only offer MM inputs whilst the low output version offers superb performance when combined with dedicated moving coil inputs.



SPECIFICTIONS
Type
High/Low output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
Output Voltage 2.8mV / 0.3mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
Channel Separation 25 dB (at 1KHz)
Channel balance 1.0 dB (at 1KHz)
Frequency response 20 - 20,000Hz (± 2dB)
Compliance 12 x 10-6 cm/dyn
Tracking force 1.8 - 2.2grams
DC resistance 150 ohms / 5 ohms
Recommended load
resistance
> 1,000 ohms / > 30 ohms
Cantilever 6mm length, hard aluminium pipe
Stylus Micro Ridge Nude diamond
Weight 9.2 grams

http://www.dynavector.com/products/cart/e_20x2.html

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/dynavector_dv20x2_e.html


- το καλό με τις dyna είναι πως στην χειρότερη περίπτωση ακούγονται ώς απλά σωστές και τίμιες κεφαλές
Ακούγονται έτσι γιατι αυτο είναι ;)
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
- σε τι budget θα κινηθείς ; . . . διότι το ενσωματωμένο phono stage του plinius είναι ήδη καλό
Από ότι βλέπω μάλλον θα αφήσω το phono stage για αργότερα γιατί δεν μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου για τρελά ανοίγματα. Πάντως γενικώς πιστεύεις ότι οι ελληνικές κατασκευές αξίζουν ? Πολύ θα ήθελα να αφήνω τα οποιαδήποτε χρήματα μου στον τόπο μας για ευνόητους λόγους!!!
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top