Input sensitivity

constantineparas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
286
Reaction score
8
Καλησπέρα
Έχω 2 ενισχυτές. Ο ένας στην είσοδο που θέλω να πάω έχει 200 mv και ο άλλος 600mv . Το ίδιο ισχύει και στις εξόδους. Να προτιμήσω το υψηλότερο ή το χαμηλότερο mv;
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές δίνουν στην έξοδο προς εγγραφή (αν αυτό εννοείς) το σήμα κατ' ευθείαν από την είσοδο line in. Aν η συσκευή που θέλεις να συνδέσεις έχει έξοδο 150mV, προφανώς ταιριάζει περισσότερο στον πιο ευαίσθητο ενισχυτή, αλλά στη θέση σου θα δοκίμαζα και τον άλλο. Η ευαισθησία δεν καθορίζει την ποιότητα ήχου.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Η ευαισθησία δεν καθορίζει την ποιότητα ήχου.[/QUOTE]
Εχω μια απορια που με τρωει λιγο καιρο τωρα ,ελπιζω να με βοηθησετε.
Εχω ενα cambridge audio azur 651a . Οι εισοδοι πισω ειναι 2.1V rms αλλα εχει και μια μπροστα mini jack με "approximately 1.2V RMS".
Ως dac χρησιμοποιω το CA dac magic xs που εχει εξοδο 2V RMS
Επειδη μπορω να μεταβαλλω την ενταση το δοκιμαζω και στις δυο εισοδους
Στην μπροστινη εισοδο λοιπον αφου μειωσω την ενταση μεχρι εκει που δεν παραμορφωνει, ο ηχος μου φαινεται ( η ειναι ) πιο γεματος , πιο δυναμικος , οι νοτες πατανε καλυτερα σε σχεση με τις πισω εισοδους .Εννοειται οτι στις πισω εισοδους η ενταση εξοδου του dac ειναι τερμα .
Στην αρχη ειπα ειναι η ιδεα μου αλλα τελικα μετα απο καποιο χρονο αποφασισα να το εχω συνδεμενο στη μπροστινη εισοδο.
Υπαρχει κι ενα δευτερευον θεμα . Οταν βαζω tv μεσω οπτικης απο αλλο dac και αυτο εξοδο 2v rms εχω το ιδιο θεμα .
Περιμενοντας οτι ανοιγοντας το ποντεσιομετρο να μου δωσει την επιθυμητη ποιοτητα τα αυτια μου αρνουνται να δεχτουν οτι ο ηχος ειναι ιδιος
Τι συμβαινει αραγε ? Μπορει καποιος να βοηθησει?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η υψηλότερη στάθμη είναι πάντα ποιο ελκυστική.

Για να είναι αξιόπιστη μια δοκιμή διαφορετικών συσκευών χρειάζεται ντεσιμπελόμετρο.
Μπορεί να λες πως η μία είσοδος του ενισχυτή σου είναι 2 Volts ενώ η άλλη 1,2, αλλά δεν γνωρίζεις το ακριβές σημείο που πρέπει να θέσεις το ρυθμιστικό του DAC σου, ώστε να συγκρίνεις δύο ακριβώς ίδιες στάθμες.

Επιπλέον, η είσοδος μπροστά στον ενισχυτή θα έχει άλλη μια βαθμίδα που ενεργεί σαν απομονωτής, κάνοντας ευκολότερο το έργο της πηγής.
Ίσως τελικά αυτό να κάνει την διαφορά, παρόλο που προσθέτοντας άλλο ένα στάδιο στην διαδρομή του σήματος έχει και τα αρνητικά του.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Η υψηλότερη στάθμη είναι πάντα ποιο ελκυστική.
Petermeni οταν λες "ελκυστικη" εννοεις οτι πραγματι αλλαζει ο ηχος , δεν ειναι η ιδεα μου ?
Εχει σχεση και με το πως ανεβαινει η σταθμη εντασης απο το ποντεσιομετρο του ενισχυτη?
Η μπροστινη εισοδος οταν μπαινει minijack απομονωνει ολες τις αλλες εισοδους μεχρι να βγει το καλωδιο.
Ειχα στειλει mail στη cambridge audio σχετικα με το ποσο ακριβως πρεπει να μειωσω το πεντεσιομετρο στο dac ωστε να φτασω το 1,2 v αλλα δεν ειχαν απαντηση για αυτο..... δεν εχω γνωσεις αλλα πιστευω οτι αν ηθελαν θα την ειχαν την απαντηση στο ερωτημα μου .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Petermeni οταν λες "ελκυστικη" εννοεις οτι πραγματι αλλαζει ο ηχος , δεν ειναι η ιδεα μου ?
Εχει σχεση και με το πως ανεβαινει η σταθμη εντασης απο το ποντεσιομετρο του ενισχυτη?
Η μπροστινη εισοδος οταν μπαινει minijack απομονωνει ολες τις αλλες εισοδους μεχρι να βγει το καλωδιο.
Ειχα στειλει mail στη cambridge audio σχετικα με το ποσο ακριβως πρεπει να μειωσω το πεντεσιομετρο στο dac ωστε να φτασω το 1,2 v αλλα δεν ειχαν απαντηση για αυτο..... δεν εχω γνωσεις αλλα πιστευω οτι αν ηθελαν θα την ειχαν την απαντηση στο ερωτημα μου .
Λέγοντας <<ελκυστική>> εννοώ πως μεταξύ δύο ακουσμάτων, ο εγκέφαλος μας θα επιλέξει το δυνατότερο σε όγκο, ακόμα και αν δεν είναι το ποιοτικότερο.
Του κάνει τη ζωή ποιο εύκολη αφού δεν χρειάζεται να σπαταλήσει ενέργεια για να το διακρίνει.

Κάποια ηχεία μεταβάλουν το άκουσμα αναλόγως της στάθμης, ενώ κάποια άλλα επηρεάζονται λιγότερο.
Έχει να κάνει με το πόσο εύκολα ή δύσκολα διεγείρονται τα μεγάφωνα τους. Κυρίως αυτά των χαμηλών συχνοτήτων.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σου απαντήσει η Cambridge Audio σε αυτό σου το ερώτημα.
Σκέψου πως, για την ευαισθησία της εμπρός εισόδου του ενισχυτή σου χρησιμοποιούν την λέξη <<approximately>>, δηλαδή στο περίπου!
Αφενός δεν γνωρίζουν την απάντηση και αφετέρου, το τι στάθμη θα πάρεις στην έξοδο του DAC είναι συνάρτηση και της ηχογράφησης.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Οι είσοδοι και έξοδοι σε συσκευές εκτος από το επίπεδο τάσης για το οποίο έχουν σχεδιαστεί έχουν και μια άλλη σημαντική παράμετρο που είναι οι αντιστάσεις εισόδου εξόδου . Π.χ σε ένα ενισχυτή με μπροστινή είσοδο που έχει σχεδιαστεί για να συνδέει κάποιος την έξοδο του κινητού ή υπολογιστή η αντίσταση εισόδου μπορεί να παίζει μεταξύ 60-200 ohm σε αντίθεση με μιά line που μπορεί να είναι στα 10 Κohm και που ταιριάζει με την αντίσταση εξόδου ενός cd player , dac ,..... κ.λ. Όταν συνδέεις σε μια είσοδο χαμηλής σύνθετης αντίστασης μια υψηλής ή το ανάποδο έχει επιπτώσεις στο ήχο και αυτό είναι ξεκάθαρο ( στην ουσία είναι ένας τρόπος παρέμβασης ) . Αυτό που εσύ μεταφράσεις διαφορετικά με το αυτί σου είναι αυτή η παρέμβαση . Η διαφορετικότητα είναι μάλιστα εμφανές φαινόμενο από μικρές στάθμες έντασης ( ο ήχος όμως δεν είναι ο ήχος της παραγωγής δεν είναι πλέον ο γνήσιος αλλά αυτός που συμπαθούν τα αυτιά σου ) . Και το loud που προσθέτει ο ενισχυτής ( άν έχει - μερικοί το κάνουν τεχνικά χωρίς να σε ρωτήσουν .... ) ώραία ακούγεται στα αυτιά μας αλλά ........ παραμένει μια επέμβαση . Το θέμα είναι γνωστό και πάντα λαμβάνεται υπ όψι ειδικά στούς επαγγελματίες του ήχου ( το διορθώνουν με διάφορους τρόπους ) ........ για τους υπόλοιπους είναι ένα φαινόμενο ίσως περίεργο ( πλήρως δικαιολογημένο όμως ) .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αντιγράφω από το εγχειρίδιο χρήσης του ενισχυτή...

S1-S5
These inputs are suitable for any 'line level' source equipment such as
BD/DVD players, DAB or FM/AM tuners, CD players, Netwok Players, iPod
docks, MP3 players, etc.

S1/MP3 input
This source input allows you to connect a portable audio device such as
an MP3 player, plugged into either the rear panel ‘S1’ Phono/RCA input
pair or the front panel 3.5mm stereo-jack input (labelled ‘MP3 In’).

Input impedances
47k Ohms

Πράγμα που σημαίνει πως όλες οι αντιστάσεις εισόδου του ενισχυτή είναι 47 KΩ και δεν τίθεται θέμα διαφοροποίησης του ηχητικού αποτελέσματος εξαιτίας αυτών.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Πράγμα που σημαίνει πως όλες οι αντιστάσεις εισόδου του ενισχυτή είναι 47 KΩ και δεν τίθεται θέμα διαφοροποίησης του ηχητικού αποτελέσματος εξαιτίας αυτών.
Η αναφορά μου στο θέμα είχε ένα ΠΧ ....Πάντως από μετρήσεις που έχω κάνει ( όχι στο συγκεκριμένο ενισχυτή ) όλες οι είσοδοι MP3 και γενικότερα φορητών πηγών ήταν κάτω από 1Κ ( οι περισσότερες σαφώς κάτω απο 600 Ω ) . ΟΙ φορητές συσκευές που συνδέονται σε ακουστικά έχουν σύνθετη αντίσταση εξόδου στο φάσμα των ακουστικών 30-200 - 600 max . ακόμη και σε laptop ιδανικές αντιστάσεις στην έξοδο ακουστικών μετρησα μεταξύ 100-200 Ω . Όταν λοιπόν στο manual του μηχανήματος βλέπεις 47 ΚΩ στην αντίστοιχη είσοδο ( που την εξισώνει με όποιαδήποτε συσκευή κυκλοφορεί ) εγώ τι ακριβώς να υποθέσω ; ( για τη συγκεκριμένη είσοδο και τον κατασκευαστη που το αναφέρει ) . Επειδη πάντως το συγκεκριμένο θέμα το είχα αντιμετωπίσει αρκετές φορές σε διασύνδεση συσκευών ήχου έκανα τις μετρήσεις που ενέφερα για να γίνουν οι καλύτερες προσαρμογές κατά τη μεταφορα ( ασχέτως αναφορών κατασκευαστή ) μια που το πράγμα κόστιζε αρκετα λόγω υψηλών τιμών . Τέλος πάντων εγω έβαλα την συγκεκριμενη παράμετρο γιατί είναι συμαντικότερη από τη στάθμη για ευνόητους λόγους όποιος θέλει το λαμβάνει σαν πληροφορία και επεξεργάζεται ή όχι . Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να κάνει κανείς μια συγκριση της συμπεριφοράς του ακουστικού φάσματος με τις διασυνδέσεις διαφορετικών αντιστάσεων για να δει με τα ματάκια του ( και τα αυτάκια του ) το φαινόμενο . Όμως για χρήση μετρήσεων μέσω PC να εξασφαλιστεί η σωστή αντίσταση στη είσοδο της κάρτας . Αυτά μπορώ να αναφέρω όσο ποιό απλά μπορώ και να ευχηθώ Καλές Γιορτές
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η αναφορά μου στο θέμα είχε ένα ΠΧ ....Πάντως από μετρήσεις που έχω κάνει ( όχι στο συγκεκριμένο ενισχυτή ) όλες οι είσοδοι MP3 και γενικότερα φορητών πηγών ήταν κάτω από 1Κ ( οι περισσότερες σαφώς κάτω απο 600 Ω ) . ΟΙ φορητές συσκευές που συνδέονται σε ακουστικά έχουν σύνθετη αντίσταση εξόδου στο φάσμα των ακουστικών 30-200 - 600 max . ακόμη και σε laptop ιδανικές αντιστάσεις στην έξοδο ακουστικών μετρησα μεταξύ 100-200 Ω . Όταν λοιπόν στο manual του μηχανήματος βλέπεις 47 ΚΩ στην αντίστοιχη είσοδο ( που την εξισώνει με όποιαδήποτε συσκευή κυκλοφορεί ) εγώ τι ακριβώς να υποθέσω ; ( για τη συγκεκριμένη είσοδο και τον κατασκευαστη που το αναφέρει ) . Επειδη πάντως το συγκεκριμένο θέμα το είχα αντιμετωπίσει αρκετές φορές σε διασύνδεση συσκευών ήχου έκανα τις μετρήσεις που ενέφερα για να γίνουν οι καλύτερες προσαρμογές κατά τη μεταφορα ( ασχέτως αναφορών κατασκευαστή ) μια που το πράγμα κόστιζε αρκετα λόγω υψηλών τιμών . Τέλος πάντων εγω έβαλα την συγκεκριμενη παράμετρο γιατί είναι συμαντικότερη από τη στάθμη για ευνόητους λόγους όποιος θέλει το λαμβάνει σαν πληροφορία και επεξεργάζεται ή όχι . Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να κάνει κανείς μια συγκριση της συμπεριφοράς του ακουστικού φάσματος με τις διασυνδέσεις διαφορετικών αντιστάσεων για να δει με τα ματάκια του ( και τα αυτάκια του ) το φαινόμενο . Όμως για χρήση μετρήσεων μέσω PC να εξασφαλιστεί η σωστή αντίσταση στη είσοδο της κάρτας . Αυτά μπορώ να αναφέρω όσο ποιό απλά μπορώ και να ευχηθώ Καλές Γιορτές
Καμία αντίρρηση σε αυτό που αναφέρεις και πολύ καλά έκανες και ενημέρωσες. Σωστά, όπως λες, οποιαδήποτε έξοδος υψηλότερης ισχύος από στάθμη γραμμής θα πρέπει να συνεργάζεται με ανάλογα προσαρμοσμένη είσοδο.
Που είδες κάποια διαφωνία με το παραπάνω?

Αυτό όμως δεν ισχύει στον συγκεκριμένο ενισχυτή, αφού όλες οι είσοδοι του έχουν ίδια χαρακτηριστικά.
Η ερώτηση του eteokritis ήταν συγκεκριμένη και θα έπρεπε να αποκλειστεί το παραπάνω ενδεχόμενο.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Σωστά, όπως λες, οποιαδήποτε έξοδος υψηλότερης ισχύος από στάθμη γραμμής θα πρέπει να συνεργάζεται με ανάλογα προσαρμοσμένη είσοδο
Με αυτά που 'εγραψα δεν αναφέρομαι σε προσαρμογή στάθμης ( ούτε ισχύος ούτε τάσης .... αλλού το πάω.... ) . Αναφέρομαι σε προσαρμογή σύνθετης αντίστασης εξόδου - εισόδου .

Αυτό όμως δεν ισχύει στον συγκεκριμένο ενισχυτή, αφού όλες οι είσοδοι του έχουν ίδια χαρακτηριστικά.
Πολύ κακώς ...... για όλο το φάσμα συνδέσεων - εκτός βέβαια των τυποποιημένων ( άποψη τεκμηριωμένη πάντα .... ) . Και για να μην υπάρχει και παρεξήγηση δεν προσπαθώ να βγάλω κανένα μηχάνημα προβληματικό . Όποιος το έχει μπορεί να βγάλει συμπέρασμα ή καλύτερα από όλα να το υποβάλλει σε μετρήσεις ( άν τρώγεται να εξηγήσει κάτι .... αλλιώς υποθέτει ότι θέλει ) .
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Με αυτά που 'εγραψα δεν αναφέρομαι σε προσαρμογή στάθμης ( ούτε ισχύος ούτε τάσης .... αλλού το πάω.... ) . Αναφέρομαι σε προσαρμογή σύνθετης αντίστασης εξόδου - εισόδου .



Πολύ κακώς ...... για όλο το φάσμα συνδέσεων - εκτός βέβαια των τυποποιημένων ( άποψη τεκμηριωμένη πάντα .... ) . Και για να μην υπάρχει και παρεξήγηση δεν προσπαθώ να βγάλω κανένα μηχάνημα προβληματικό . Όποιος το έχει μπορεί να βγάλει συμπέρασμα ή καλύτερα από όλα να το υποβάλλει σε μετρήσεις ( άν τρώγεται να εξηγήσει κάτι .... αλλιώς υποθέτει ότι θέλει ) .
Το προβλημα προκυπτει στης εξης 2 περιπτωσεις
1) οταν ακουω μουσικη με spotify μεσω airplay
2) Οταν θελω να δω μια ταινια απο τη tv οπου εχω συνδεσει την εξοδο της οπτικης στο dac
Με συνδεση σε λαπτοπ δεν το εχω παρατηρησει αυτο .
Ειχα ενα προ audiolab 8000q και δεν το ειχα αυτο το θεμα . Αλλα και σε αλλον ενισχυτη που δοκιμασα
Θα ισχυει με ολους τους ενισχυτες αυτο? Ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω συην επομενη αγορα μου?
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Το προβλημα προκυπτει στης εξης 2 περιπτωσεις
1) οταν ακουω μουσικη με spotify μεσω airplay
2) Οταν θελω να δω μια ταινια απο τη tv οπου εχω συνδεσει την εξοδο της οπτικης στο dac
Με συνδεση σε λαπτοπ δεν το εχω παρατηρησει αυτο .
Ειχα ενα προ audiolab 8000q και δεν το ειχα αυτο το θεμα . Αλλα και σε αλλον ενισχυτη που δοκιμασα
Θα ισχυει με ολους τους ενισχυτες αυτο? Ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω συην επομενη αγορα μου?
Καλημέρα και καλές Γιορτές . Από ότι φαίνεται αυτό που παρατηρείς βρίσκεται στο ψηφιακό τμήμα . Εγώ αναφερόμουν σε προσαρμογή στο αναλογικό . Από τη εμπειρία σου αφου με τον audiolab δεν είχες θέμα ενώ στον άλλο το παρατηρείς προφανώς κάτι λέει ..... οπότε στην επόμενη αγορά θα είσαι πλέον υποψιασμένος ( πριν την άγορά άκουσε τi παίρνεις δοκιμάζοντας όλες τις εκδοχές input ......... ) . Να είσαι καλά !!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Το ψηφιακο output ειναι πολυ χαμηλο πραγματι .Τι μπορει να γινει ομως για αυτο ?
1) Αν διαλεξω ενα προενισχυτη με χαμηλοτερο input impedance θα βοηθησει αυτο ?
2) Μερικοι προ εχουν και gain απο οτι εχω δει
3) Να διαλεξω ενα προ με μεγαλυτερο output voltage?
3) Μπορω να ανεβασω ψηφιακα 6db το optical το οποιο διορθωνει λιγο τη κατασταση αλλα δεν γνωριζω μηπως δημιουργει θορυβο στο ηχο και δεν ακουγετε σωστα . Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο .
Καμμια ιδεα κανεις?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Οι πίσω είσοδοι είναι για συσκευές οποιουδήποτε '’line level’' αλλά και για mp3 – συνήθως 2.2 Vrms.

Η μπροστινή είσοδος είναι μόνο για φορητά πχ mp3 - συνήθως 400mV έως 750mV (ανάλογα του ηχείου των).

Αφού λοιπόν μειώνεις την ένταση σε κάποιο σημείο αυτή βρίσκεται μεταξύ 400mV έως 750mV που είναι το βέλτιστο κι αυτός είναι , κατά τη γνώμη μου ο λόγος.

Το CA dac magic xs ναι μεν λέει 2V RMS αλλά αυτό σημαίνει (up to 2 V….)

Αν είχες κάποιο Deck : DVD player, DAB or FM/AM tuner, CD player με 2,1 V τότε θα άκουγες τη διαφορά
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Οι πίσω είσοδοι είναι για συσκευές οποιουδήποτε '’line level’' αλλά και για mp3 – συνήθως 2.2 Vrms.

Η μπροστινή είσοδος είναι μόνο για φορητά πχ mp3 - συνήθως 400mV έως 750mV (ανάλογα του ηχείου των).

Αφού λοιπόν μειώνεις την ένταση σε κάποιο σημείο αυτή βρίσκεται μεταξύ 400mV έως 750mV που είναι το βέλτιστο κι αυτός είναι , κατά τη γνώμη μου ο λόγος.

Το CA dac magic xs ναι μεν λέει 2V RMS αλλά αυτό σημαίνει (up to 2 V….)

Αν είχες κάποιο Deck : DVD player, DAB or FM/AM tuner, CD player με 2,1 V τότε θα άκουγες τη διαφορά
Δεν διαφωνω σε αυτα που λες αλλα με το δεδομενο οτι θα πρεπει να κρατησω και τη tv αλλα και να ακουω απο spotify που η σταθμη την εντασης ειναι χαμηλη ψαχνω μια λυση .
Ας παρω για παραδειγμα ενα προ της rotel τον rc 1550 . Διαβαζοντας τα specs
line level input 150mV / 24kOhms . Σε σχεση με τον cambridge 2,1v / 47kohms
Τι αποτελεσμα θα εχουμε ? Καλυτερο η χειροτερο ?
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top