Πικάπ Μάζας

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Τελικά αυτά τα CONNOISSEUR 'σωνουν' κόσμο!!!!
ΕΥΓΕ - ΜΠΡΑΒΟ - ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! και καλές ακροάσεις έστω και οπτικές! ! !
Με ίδιο υποπλατο έχω ξεκινήσει και εγω φίλε μου και θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις :
1. Το μοτέρ του CONN γιατι δεν το χρησιμοποίησες? (βρήκα και δευτερο και παω προς Κρονο Σπαρτα μερια .....)
2. Το πηγάδι του CONN σηκώνει αυτά τα ΚΙΛΑ του πλατό? (εγώ το φοβόμΑΙ γαι τα 5-6 του δικου μου)
3. Εβαλες την κλωστή του VERDIER !!!!!!!!!!!! ?
4. Αναμεσα πλατο - υποπλατο σκεφτεσαι να βαλεις κατι? για καποια απόσβεση (σορμποθανη....)? η αντηχηση που κανει αυτο το CONN χτυπωντας το ειναι απιστευτη, φευγουν και οι νυχτεριδες!!
 

Μηνύματα
282
Reaction score
114
Τελικά αυτά τα CONNOISSEUR 'σωνουν' κόσμο!!!!
ΕΥΓΕ - ΜΠΡΑΒΟ - ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! και καλές ακροάσεις έστω και οπτικές! ! !
Με ίδιο υποπλατο έχω ξεκινήσει και εγω φίλε μου και θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις :
1. Το μοτέρ του CONN γιατι δεν το χρησιμοποίησες? (βρήκα και δευτερο και παω προς Κρονο Σπαρτα μερια .....)
2. Το πηγάδι του CONN σηκώνει αυτά τα ΚΙΛΑ του πλατό? (εγώ το φοβόμΑΙ γαι τα 5-6 του δικου μου)
3. Εβαλες την κλωστή του VERDIER !!!!!!!!!!!! ?
4. Αναμεσα πλατο - υποπλατο σκεφτεσαι να βαλεις κατι? για καποια απόσβεση (σορμποθανη....)? η αντηχηση που κανει αυτο το CONN χτυπωντας το ειναι απιστευτη, φευγουν και οι νυχτεριδες!!
Ναι πραγματικά είναι ελβετικοί σουγιάδες. :)

Για ακροάσεις ακόμα επιφυλάσσομαι, οπτικά ήδη το χαζεύω και χωρίς να έχει γίνει το τελικό φινίρισμα , και να έχουν μπει όλα τα κομμάτια βλέπε καπάκι μοτέρ, κάποια πόδια που λείπουν δεξιά να μην είναι στον αέρα..

Το μοτέρ μου φάνηκε αδύναμο η αλήθεια είναι, δοκιμές που έγιναν το ένιωθα να δυσκολεύεται στην εκκίνηση, ήταν και λίγο ταλαιπωρημένα τα κουζινέτα του, επίσης είχα την αμερικάνικη εκδοχή οπότε χρειαζόμουν και μετασχηματιστη, και επαναυπολογισμό των pulley λόγο συχνότητας. Το νέο σαφώς χειρίζεται καλύτερα το αυξημένο βάρος του πλατό και μου λείπει μόνο μια στροφή με το ήδη υπάρχων pulley την οποία την έχω αρκεί η κλωστή να καθίσει στο πιο φαρδύ μέρος του βαρελιού στο μοτέρ.

Σίγουρα δεν θα τα σηκώνει για πολύ , αλλά μέχρι στιγμής τα πάει καλά (γιατί δεν έχει παίξει ακόμα :) )δεν έχει τζόγους δεν κάνει θόρυβο και με ελεύθερη περιστροφή με το χέρι περίπου με 180 στόφες το λεπτό μετρημένο με το στροφόμετρο , σταματάει να γυρνάει μετά από 12 λεπτά. μόλις χαλάσει θα πειραματιστούμε με κάτι άλλο. έχει λήξει και η εγγύηση οπότε εύκολα βάζουμε χέρι.
μην ξεχνάς ότι το πρότζεκτ μου έχει και την έννοια του να κρατήσω το κόστος χαμηλά όποτε δεν μπήκα στη διαδικασία να βρω άλλο πηγάδι, και αν χρειαστεί θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα, ίσως ένα που με κάποιο τρόπο θα είναι μόνιμα βυθισμένο σε λιπαντικό.

Όχι έβαλα DMC που βρήκα στο συρτάρι :) νομίζω όμως ότι θα δοκιμάσω πολύ λεπτή μεσινεζα ψαρέματος και κλωστή από μετάξι.

Το υποπλατο είναι ανάποδα όπως έγραψα για να βολεύει η εγκοπή του ιμάντα, μπορεί να το γεμίσω με κάτι δεν ξέρω ακόμη θα εξαρτηθεί και από τι ακούγεται και αν, βασικά σκέφτομαι να μην δέσει το υποπλατο με το πλατό το βάρος είναι τόσο που μπορεί απλά να είναι ακουμπισμένο πάνω. και αφού τα κέντρα τους είναι ξεχωριστά, κάνω και μικρορύθμιση του πλατο για τους έκκεντρους δίσκους :) εντάξει υπερβολή το ξέρω.

Καλή συνεχεία φίλε μου ελπίζω να σε βοήθησα, και περιμένουμε να δούμε την κατασκευή σου σύντομα.
 


Μηνύματα
282
Reaction score
114
Μετα απο μεγαλο αγωνα που εδωσα με τον βραχιωνα ειμαι ετοιμος να πω με σιγουρια οτι τελειωσε , το αποτελεσμα μου αρεσει , αυτο που ακουω ειναι νοσταλγικος ηχος απο τα παλια. Ειναι κατα την γνωμη μου παντα ομορφο να το κοιτας να παιζει και το βασικο.. παιζει. Εχει τις ατελειες του αλλα μου χαρισε ομορφο ταξιδι. ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια.

 

Attachments


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
συγχαρητηρια και πολλα μπραβο για την υπεροχη δουλεια που εχεις κανεις:imtheking:
 

Μηνύματα
282
Reaction score
114
συγχαρητηρια και πολλα μπραβο για την υπεροχη δουλεια που εχεις κανεις:imtheking:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, το επόμενο πρότζεκτ θα είναι τραπεζάκι σαλονιού απλά πραγματα 4 πόδια τέλος. πολύ με κούρασε αυτό και πήρε και πολύ χρόνο άξιζε βέβαια έμαθα πάρα πολλά πράγματα μέσα από αυτό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top