Οξειδωση βελονας

Μηνύματα
103
Reaction score
81
IMG_20170725_170745.jpg
IMG-20170725-WA0000.jpg

Φανταζομαι πως καμμια δε βοηθάει καθως σε καμμια δε φαινεται το actual χρωμα. Ειναι απο 2 κινητα,απο τα οποια κανενα δεν εχει μακρο...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
Χρησιμοποιησα της dynavox,το οποιο μου συστησε καταστημα που εμπορευεται πικαπ pro-ject. Βεβαια μετα διαβασα στο site της ortofon πως δεν προτεινεται υγρο,αλλα σκετο βουρτσακι.
- να τους το πείς αυτό
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Για πες περισσότερα . Ακουμπάς την βελόνα στο play doh και μόνο και αφαιρεί ότι μπορεί μέσω της κολλώδους υφής?
Βάζω σε ένα καπάκι λίγη ποσότητα play doh στο ύψος της βελόνας και λίγο παραπάνω και την ανεβοκατεβαζω με τον βραχίονα.

Κάνει καλή δουλειά.


.. Στεγνοκαθαριστήρια ...χμ.. ^^
Μακραν ότι καλύτερο εχω δοκιμάσει. Αλλα πολυ ακριβό για την τσέπη μου και ταυτόχρονα για τις βελόνες μου. Εάν είχα ακριβές mc νομιζω ότι θα ήταν μονόδρομος.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
...playdoh (high end πλαστελίνη) ...ομολογουμένως δεν το εχω ξανακουσει σαν μεθοδο δεν θα το εκανα (φοβαμαι οτι εμπεριεχει εστω κ μια μικροποσοτητα λίπους απο τα χερια μας)... η οτι χημικο μπορει να περιεχει...αυτο το εκτοπλασμα..χαχα...
(Αρχικα νομιζα οτι αυτο εννοουσες το zerodust οταν ειπες playdoh).
Λοιπον το playdoh...μπορει να λειτουργησει κ ως shock absorber!? :focus:
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Προς υπερασπιση εμου και της παρανοιας μου,δε φαινεται η πρασινη χροια στις φωτο. Βασικα δε φαινεται οτι υπαρχει κατι στις φωτο(πιστεψτε με,υπαρχει). Οπως και να χει θα μεινει μεχρι την προβλεπομενη αλλαγη της. Σιγουρα θα παραγγελθει βουρτσακι καθως και πατακι φελλου μπας και διωξω λιγο στατικο
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Και το blu tack κάνει δουλειά.
Βέβαια έχω κι εγώ το διάλυμα της clearaudio για μια φορά το μήνα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Προς υπερασπιση εμου και της παρανοιας μου,δε φαινεται η πρασινη χροια στις φωτο. Βασικα δε φαινεται οτι υπαρχει κατι στις φωτο(πιστεψτε με,υπαρχει). Οπως και να χει θα μεινει μεχρι την προβλεπομενη αλλαγη της. Σιγουρα θα παραγγελθει βουρτσακι καθως και πατακι φελλου μπας και διωξω λιγο στατικο
Για τον στατικό, δες εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/Γνώμες-για-το-zerostat.130482/#post-1737570
Δοκίμασε ένα χειροκίνητο πλύσιμο και θα με θυμηθείς.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Χρησιμοποιησα της dynavox,το οποιο μου συστησε καταστημα που εμπορευεται πικαπ pro-ject. Βεβαια μετα διαβασα στο site της ortofon πως δεν προτεινεται υγρο,αλλα σκετο βουρτσακι.
Να πουλήσουν προσπαθούν...βουρτσάκι σκέτο,τίποτ'άλλο
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
...playdoh (high end πλαστελίνη) ...ομολογουμένως δεν το εχω ξανακουσει σαν μεθοδο δεν θα το εκανα (φοβαμαι οτι εμπεριεχει εστω κ μια μικροποσοτητα λίπους απο τα χερια μας)... η οτι χημικο μπορει να περιεχει...αυτο το εκτοπλασμα..χαχα...
(Αρχικα νομιζα οτι αυτο εννοουσες το zerodust οταν ειπες playdoh).
Λοιπον το playdoh...μπορει να λειτουργησει κ ως shock absorber!? :focus:
Ότι ποσότητα έχει να αφήσει σκέψου είναι αμελητέα αφού η επιφάνεια της ακίδας που ακουμπάει στο αυλάκι είναι τόσο μικρή ακόμα περισσότερο από όλο το διαμάντι. Όπου το διαμάντι με το ζόρι το βλέπουμε.
upload_2017-7-26_11-28-28.png
upload_2017-7-26_11-28-4.png
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
Ότι ποσότητα έχει να αφήσει σκέψου είναι αμελητέα αφού η επιφάνεια της ακίδας που ακουμπάει στο αυλάκι είναι τόσο μικρή ακόμα περισσότερο από όλο το διαμάντι. Όπου το διαμάντι με το ζόρι το βλέπουμε.
View attachment 77669 View attachment 77668
Δεκτό!! :)
Το υγρο ειναι περισσοτερο για γυαλισμα κτλ..
-Προσωπικά καθαριζω το δισκο με το σουπερ εξτατικ/κ αυτο οποτε δω οτι εχει σκονη.. (οκ οι δισκοι μου ειναι στο 90% καινουριοι 10ετιας -15ετιας) .. την ακιδα οποτε κολλήσει φευγει με ενα (απαλο) φύσημα- ελλειπτική γαρ... υγρο εχω ενα αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει στην audiotechnica..σε μια orthofon παλαιοτερα ηταν πολυ πιο συχνη η χρηση της..
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πήγες ψηλά εσύ....
Είμαστε ακόμα στην ακίδα.
Υπάρχει λόγος να καθαρίσεις την ανάρτηση; Άντε από κανά χνούδι ....
Το υγρό καθαριστικό έχει την τάση να κυλάει προς την ανάρτηση μέσω του cantilever. Θέλει πολύ προσοχή η εφαρμογή του υγρού καθαριστικού. Οι περισσότεροι χρήστες υπερβάλουν και τοποθετούν μεγαλύτερη ποσότητα υγρού απ΄ότι χρειάζεται.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
... Οι περισσότεροι χρήστες υπερβάλουν και τοποθετούν μεγαλύτερη ποσότητα υγρού απ΄ότι χρειάζεται.
Όντως δεν χρειάζεται πολύ.
Για αυτό βάζεις και υγρό που να στεγνώνει γρήγορα.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Επαναφέρω το θέμα, διότι μετά από τη χρήση του ίδιου ακριβώς καθαριστικού βελόνας της dynavox παρατήρησα ότι στο μπροστινό μέρος της ακίδας έχει συσσωρευτεί κάτι σαν πράσινη μάζα, στην οποία μάλιστα έχουν κολλήσει μικρά χνουδάκια, προφανώς από τις επιφάνειες των βινιλίων. Αφαίρεσα τη βελόνα και την καθάρισα πολύ προσεκτικά, αλλά βλέπω ότι τα τελευταία χνούδια δεν ξεκολλάνε εύκολα. Αναρωτιέμαι αν αυτό που προκάλεσε αυτή τη συγκέντρωση είναι το καθαριστικό της βελόνας ή μήπως το knosti που χρησιμοποιώ για τα βινίλια (έχουν γραφτεί διάφορα κατά καιρούς για τα χημικά του που παρά την καλή πλύση παραμένουν στην επιφάνεια του δίσκου). Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για να αφαιρεθούν και τα τελευταία ίχνη από τη βελόνα;
 

Attachments


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επαναφέρω το θέμα, διότι μετά από τη χρήση του ίδιου ακριβώς καθαριστικού βελόνας της dynavox παρατήρησα ότι στο μπροστινό μέρος της ακίδας έχει συσσωρευτεί κάτι σαν πράσινη μάζα, στην οποία μάλιστα έχουν κολλήσει μικρά χνουδάκια, προφανώς από τις επιφάνειες των βινιλίων. Αφαίρεσα τη βελόνα και την καθάρισα πολύ προσεκτικά, αλλά βλέπω ότι τα τελευταία χνούδια δεν ξεκολλάνε εύκολα. Αναρωτιέμαι αν αυτό που προκάλεσε αυτή τη συγκέντρωση είναι το καθαριστικό της βελόνας ή μήπως το knosti που χρησιμοποιώ για τα βινίλια (έχουν γραφτεί διάφορα κατά καιρούς για τα χημικά του που παρά την καλή πλύση παραμένουν στην επιφάνεια του δίσκου). Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για να αφαιρεθούν και τα τελευταία ίχνη από τη βελόνα;
Οταν καθαριζεις την βρλονα να εισαι σιγουρος οτι στεγνωσε πριν παιξεις δισκο.Επισης ειναι πιθανον καποια υγρα καθαρισμου δισκων να αφηνουν καταλοιπα στον δισκο οταν στεγνωσουν και τα μαζευει μετα η ακιδα.Τωρα για να καθαρισεις τα χνουδια πισω απο την ακιδα βαλε στην ακρη μιας οδοντογλυφιδας λιγη blue tack και προσεκτικα ακουμπησε την στο σημειο που θελεις να μαζεψει τα χνουδια.Κανε το μονον αν εισαι σιγουρος.......
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.843
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top