Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Λάκη τι εννείς? κάτι έγραψες ότι το ακούς μέσω dac. Και εγω έτσι το ακούω , μέσω του dac του prepro που έχω.
Τα dacs του AVP A1 είναι ήταν από τα καλύτερα της αγοράς. Με δυνατότητα για DSD native μέχρι και 512 νομίζω .
Παρόλα ταύτα το spotify σε μένα δεν. Οχι το premium, το απλό.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
To απλο free spotify νομιζω οτι ειναι mp3 128kbps, γι αυτο δεν ειναι καλο (εναντι των 320kbps premium). Για ντακ εννοω οτι απο το usb/pc στον devialet που ολα τα περναει απο το ντακ
 
  • Like
Reactions: GKZ


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..μα τι επαθαν εκει στη Zidoo; ξεσκιστηκαν στις αναβαθμησεις! Αλλαξε τελειως η δομη του Tidal, τελειως διαφορετικο μενου! Μην το χαλασουν παλι με τις π@π@ριες τους φοβαμαι..
 


Μηνύματα
12
Reaction score
5
Να ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε spotify family. Τσεκάρει ιρ? Γιατί αναφέρει οτι είναι για άτομα που ζουν στην ίδια διεύθυνση
 
Last edited by a moderator:




lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οσοι ακουτε μεσω dac tidal ειμαι βεβαιος οτι απο τις settings το βαλατε να ακουτε μεσω αυτου κι οχι απο την καρτα ηχου. ΤΙΙΙ;;; ΟΧΙ;;;;
Εννοειται οσοι παιζουν με windows, στο android δεν εχει τετοια επιλογη.
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
το Spotify ποτε αναβαθμίζεται ξέρει κανείς?
Δυσκολευονται στο πως το λενε bandwith (χωρητικοτητα του δικτυου τους) στην αντιγραφη των εκατομμυριων τιτλων και με τις οικονομικες ζημιες.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Να ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε spotify family. Τσεκάρει ιρ? Γιατί αναφέρει οτι είναι για άτομα που ζουν στην ίδια διεύθυνση
Όχι, δεν τσεκάρει τίποτα....
[DOUBLEPOST=1507061477][/DOUBLEPOST]
παιδιά με το spotify premium βλέπετε διαφορά σε σχέση με το free?
Μεγάλη διαφορά... Και πάλι όμως, ποιότητα CD η ακόμη χειρότερα HD δεν φτάνει με τίποτα.....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με ενα καλο ντακ (πχ m2tech young mkiiii που σημερα "ζεστανα") αναβαθμιζει σε ποιοτητα cd44.1 με εξαιρετικη ποιοτητα, το δε Tidal mqa το παει σε 192 (δυστυχως λογω κακης γραμμης ιντερνετ εχω ολο διακοπες)
 




Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
To Spotify παίζει στα 320 .
Δεν ειναι δυνατόν να ανακτηθεί η χαμένη πληροφορία.
Δεν ισχύει πάντα αυτό.
Για παράδειγμα όταν παίζεις Λάμπρο Σκάρλα σε mp3, το DAC συμπληρώνει τα bit που λείπουν με echo και ακύγεται τέλεια! :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top