Νέα ηχεία για σαλόνι αντί των dali zensor 1 που έχω

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα υπογούφερ στο χώρο σου και όχι να αλλάξεις ηχεία!
Timaras , τα ζενσορ 1 τα ειχα , θελουν αποσταση μεταξυ τους κανα 2 μετρο και να ειναι κοντα σε τοιχο πισω και πλαινο , δυνατο ενισχυτη και καλες ηχογραφησεις γιατι τα πριμα τους ειναι "απλωτα " και δεν συγχωρουν spotify και "κακους" χωρους . Δεν ειναι επισης και για ολα τα ειδη μουσικης Ετσι με ενα σαμπ θα ελεγα οκ . Αλλα κοιταξε στη φωτο που ειναι τοποθετημενα ....
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
+1000
Τα συστήματα αυτά λύνουν πολλά προβλήματα όπως έχουν αρχίσει να λένε κάμποσοι εδώ μέσα!

1) Οικονομικο
2) Εγγαμου βιου . Απο τοτε που το αγορασα η γυναικα μου με αφηνει να κανω οτι θελω αρκει να μεινει αυτο στο χωρο που ακουει
3) Ματσαρισματα συσκευων, καλωδια , ηχογραφησεις , πηγες ,διαβασμα της φυσικης , χρονο για ακροασεις συσκευων σε καταστηματα που επι των πλειστον ειναι ανουσιες,
4) Χωρος των συσκευων και παλι χρηματα για καποιο rack hifi
.. ..το Νο 2 τωρα που το σκεφτομαι........χμμμμ!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδια, θελω να τα αλλαξω οπωσδηποτε και ο λογος ειναι πως θα μπουν σε αλλο χωρο.

Αρα, αφου θα τα αλλαξω, σκεφτομαι να παω και σε κατι ανωτερο.

Δεν σκεφτομαι ηχεια βιβλιοθηκης γιατι δεν χωρανε στο ιδιο σημειο που ειχα αυτα (η τηλεοραση... μεγαλωσε βλεπετε).

Κι επειδη χωρος υπαρχει αρκετος αριστερα και δεξια, αρα η λυση των ηχειψν δαπεδου ειναι η καλυτερη.

Αν δε μπορει να συνδυαστει και με αγορα "μιας ζωης", τοτε ακομη καλυτερα! Βλεπετε θελω κατι καλο ωστε να μην χρειαστει να ξαναψαχνομαι σε ενα χρονο. Το καλυτερο δυνατο στο μπατζετ τψν 400-500 ευρω.

Οσο για τα sonos που προτεινετε, αν παω αργοτερα σε ηχειο ασυρματο, θα φροντισω αυτο να ειναι της yamaha για να εχω και την δυνατοτητα του wi-fi.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Παιδια, θελω να τα αλλαξω οπωσδηποτε και ο λογος ειναι πως θα μπουν σε αλλο χωρο.

Αρα, αφου θα τα αλλαξω, σκεφτομαι να παω και σε κατι ανωτερο.

Δεν σκεφτομαι ηχεια βιβλιοθηκης γιατι δεν χωρανε στο ιδιο σημειο που ειχα αυτα (η τηλεοραση... μεγαλωσε βλεπετε).

Κι επειδη χωρος υπαρχει αρκετος αριστερα και δεξια, αρα η λυση των ηχειψν δαπεδου ειναι η καλυτερη.

Αν δε μπορει να συνδυαστει και με αγορα "μιας ζωης", τοτε ακομη καλυτερα! Βλεπετε θελω κατι καλο ωστε να μην χρειαστει να ξαναψαχνομαι σε ενα χρονο. Το καλυτερο δυνατο στο μπατζετ τψν 400-500 ευρω.

Οσο για τα sonos που προτεινετε, αν παω αργοτερα σε ηχειο ασυρματο, θα φροντισω αυτο να ειναι της yamaha για να εχω και την δυνατοτητα του wi-fi.
Το sonos δουλευει με wifi πληροφοριακα
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Το sonos δουλευει με wifi πληροφοριακα
Σωστα. Καποτε τα εψαχνα αλλα τωρα θυμηθηκα τι με ειχε σταματησει. Σε sonos πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα για να εχεις wifi, ενω σε yamaha πολυ λιγοτερα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αυτο που χρειαζεται για να εχεις αισθητη βελτιωση στον ηχο ειναι μεγαλυτερα σε ογκο ηχεια με μεγαλυτερης διαμετρου γουφερ.
1Χ 6.5" 1Χ 8" η 2Χ6.5".
Με μπατζετ 200 ευρω ομως οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες.
Αν μπορεις να ανεβεις λιγο πιο πανω σε κοστος και δεν εχεις προβλημα να βαλεις ηχεια δαπεδου υπαρχουν οι παρακατω επιλογες:
https://www.skroutz.gr/s/3919378/Magnat-Monitor-Supreme-802.html
https://www.skroutz.gr/s/3919381/Magnat-Monitor-Supreme-1002.html
https://www.skroutz.gr/s/5071778/Taga-Harmony-TAV-606F-v-3.html

Διαφορετικα αν θες απλα μια μικρη βελτιωση τοτε μπορεις να προχωρησεις στην προσθηκη subwoofer το οποιο ομως θα πρεπει να εχει εισοδο υψηλης σταθμης μια που ο ενισχυτης σου δεν εχει εξοδο sub out.
Μια πολυ οικονομικη επιλογη (οσο υπαρχει ακομα σε στοκ) ειναι αυτο το sub https://www.skroutz.gr/s/5699648/Pure-Acoustics-XP-10-150.html
Ο λογος που δεν σου προτεινα sub εξ αρχης ειναι γιατι στην περιπτωση σου με αυτον τον ενισχυτη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να κοψεις τις χαμηλες συχνοτητες απο τα ηχεια και το sub θα σου προσθεσει μεν τις χαμηλες συχνοτητες που δεν μπορει να αποδωσει το Zensor 1 αλλα τα ηχεια σου θα συνεχισουν να δεχονται σημα πληρους φασματος, να ζοριζονται ασκοπα, και να "βρωμιζουν" τον ηχο στις συχνοτητες που θα παιζει και το sub ταυτοχρονα.

Καποια στιγμη ειχες αναφερει την πιθανοτητα να βαλεις τα Dali με τον Yamaha σε αλλο χωρο και να βαλεις στο σαλονι αλλα ηχεια με αλλον ενισχυτη.
Αν υπαρχει ακομα αυτο το σεναριο τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και μπορεις να κανεις δουλεια με ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια στο οποιο θα μπορεις ανα πασα στιγμη να προσθεσεις και sub.
Σε αυτην την περιπτωση οι προτασεις που θα σου εκανα ειναι οι παρακατω:
Ηχεια: 1) https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html
Subwoofer: https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html
Καλησπέρα σε όλους!!!

Επανέρχομαι...
Λέω να πάρω αυτά τελικά που μου πρότεινε το παλικάρι, κι έχω διαβάσει καλά σχόλια.

https://www.skroutz.gr/s/3919381/Magnat-Monitor-Supreme-1002.html


Αν έκανα την υπέρβαση όμως κι έπαιρνα τα παρακάτω πιστεύετε πως θα έκανα καλά σε σχέση με τα προηγούμενα?

https://www.skroutz.gr/s/4007969/Magnat-Monitor-Supreme-2002.html?from=recommendations#reviews

Θυμίζω, ενισχυτής Yamaha rn-402d και παίζω αποκλειστικά μέσω Spotify premium ή tidal hi-fi.. Επίσης υπενθυμίζω πως τώρα έχω τα Dali 1 και επειδή παίζω συνήθως χαμηλά, δεν είμαι ικανοποιημένος. Στις υψηλές είναι οκ.

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
η συγκεκριμενη σειρα της magnat εχει καταργηθει και αντικατασταθει απο την tempus που ειναι αρκετα πιο ακριβη. Η σειρα monitor supreme,ηταν αυτο που λεμε "πολυ ηχειο για τα χρηματα του", αλλα οχι κατι οτι ιδιαιτερο απο ηχο.Θα καλυψουν τις απαιτησεις σου (παντα με τα χρηματα που θελεις να δωσεις),αλλα μην περιμενεις και να πεσεις ξερος απο τον ηχο τους. Οταν με 300 ευρω αγοραζεις ηχειο δαπεδου τριων δρομων με τεσσερα μεγαφωνα,μην περιμενεις και πολλα. Κατι σημαντικο ομως,νομιζω οτι ο yamaha θα τους πεσει μικρος,βλεπεις ειναι λιγο δυσκολα σαν φορτιο (4ωμα). Σιγουρα παντως στα χρηματα τους (οσο υπαρχει ακομα στοκ βεβαια) δεν θα βρεις κατι αντιστοιχο.Προσωπικα θα κοιτουσα αυτα,Magnat Monitor Supreme 802,που ειναι πιο μαζεμενα σε ογκο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Κατι σαν Taga Harmony οπως αυτο το TAV-606 δεν εχει μεγαλες απαιτησεις και νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο το supreme . Μπορεις να τα βρεις ευκολα και να ακουσεις καποια μοντελα της εταιρειας .Να ακουσεις ομως και αλλα οσα περισσοτερα μπορεις ωστε ν εχεις μια αποψη καλυτερη
 



Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
η τιμη για τα klipsch ειναι για ενα κομματι,για ζευγαρι και με απλα μεταφορικα φτανει τα 460 ευρω.
 


Μηνύματα
302
Reaction score
495
η τιμη για τα klipsch ειναι για ενα κομματι,για ζευγαρι και με απλα μεταφορικα φτανει τα 460 ευρω.
αχ, εγω οταν παραγγειλα απο εκει μου τα εστελνε με 5€ μεταφορικα. Οτιδηποτε πηρα, κεντρικο-surround-subwoofer και ερχοντουσαν σε 4 εργασιμες στην Κω. Τρελο deal.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
αχ, εγω οταν παραγγειλα απο εκει μου τα εστελνε με 5€ μεταφορικα. Οτιδηποτε πηρα, κεντρικο-surround-subwoofer και ερχοντουσαν σε 4 εργασιμες στην Κω. Τρελο deal.
εκανα απλα μια δοκιμη για παραγγελια με απλα μεταφορικα και κεντρο Αθηνας,τα μεταφορικα ηταν περιπου 60 ευρω.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Τελικα περισσοτερο δυσκολευτηκα μετα την ερωτηση.. Ειλικρινα, δε ξερω τι να κανω... Δεν ξερω ποια να διαλεξω. Το κακο ειναι πως μπορω να ακουσω καποιο γιατι βρισκομαι στην επαρχια.
[DOUBLEPOST=1501017677][/DOUBLEPOST]
η τιμη για τα klipsch ειναι για ενα κομματι,για ζευγαρι και με απλα μεταφορικα φτανει τα 460 ευρω.
Ασχετα με την τιμη και με το λινκ. Ειναι καλα ηχεια για την περιπτωση μου? Θα τα προτεινες ή οχι?
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ασχετα με την τιμη και με το λινκ. Ειναι καλα ηχεια για την περιπτωση μου? Θα τα προτεινες ή οχι?
με καποιον αλλον ενισχυτη ναι,με τον δικο σου μονο μετα απο ακροαση.Δεν ξερω πως θα ματσαρει ο yamaha σου με αυτα και αν χρειαζονται μεγαλυτερο ενισχυτη σε ισχυ,για να αποδωσουν τα μεγιστα. Ισως για τον ενισχυτη σου τα magnat να ειναι πιο ασφαλης επιλογη, μιας και ειναι οικονομικη σειρα και εχει προβλεφθει οτι θα οδηγηθουν απο αδυναμα ενισχυτικα.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
που βρισκεσαι?

Προσωπικη μου αποψη, κανε λιγο παραπανω υπομονη, μαζεψε καποια € περισσοτερα.
Ζητα απο τα παιδια συμβουλες και για ενα ενισχυτη. 75w βλεπω να θελουν αυτα, δεν νομιζω να θελουν κανενα τερας.
Επισης αν θες να πας σε klipsch καλο ειναι να τα ακουσεις πρωτα, τα συγκεκριμενα εντωμεταξυ εχουν και το bass port μπροστα.


10 φορες να δωσεις λιγο παραπανω στην αρχη και να κανεις δουλεια παρα να δωσεις ενα μικροτερο ποσο και να μην μεινεις ικανοποιημενος ή με την απορια.




Τελικα περισσοτερο δυσκολευτηκα μετα την ερωτηση.. Ειλικρινα, δε ξερω τι να κανω... Δεν ξερω ποια να διαλεξω. Το κακο ειναι πως μπορω να ακουσω καποιο γιατι βρισκομαι στην επαρχια.
[DOUBLEPOST=1501017677][/DOUBLEPOST]
Ασχετα με την τιμη και με το λινκ. Ειναι καλα ηχεια για την περιπτωση μου? Θα τα προτεινες ή οχι?
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
που βρισκεσαι?

Προσωπικη μου αποψη, κανε λιγο παραπανω υπομονη, μαζεψε καποια € περισσοτερα.
Ζητα απο τα παιδια συμβουλες και για ενα ενισχυτη. 75w βλεπω να θελουν αυτα, δεν νομιζω να θελουν κανενα τερας.
Επισης αν θες να πας σε klipsch καλο ειναι να τα ακουσεις πρωτα, τα συγκεκριμενα εντωμεταξυ εχουν και το bass port μπροστα.


10 φορες να δωσεις λιγο παραπανω στην αρχη και να κανεις δουλεια παρα να δωσεις ενα μικροτερο ποσο και να μην μεινεις ικανοποιημενος ή με την απορια.
Συμφωνω σε περισσοτερα χρηματα για ηχειο αρκει η μουσικη που ακουει και οι ηχογραφησεις να ειναι καλες γιατι σε συνδιασμο με spotify θα εχουμε κλαματα....
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Οτανμλετε αλλον ενισχυτη? Δεν προκειται να ακουσω τιποτε αλλο περα απο spotify premium ή tidal hi-fi. Ενας καλυτερος ενισχυτης λοιπον πιστευετε πως θα βοηθουσε? Αν ναι, θα ηθελα κανα 2 προτασεις.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Οτανμλετε αλλον ενισχυτη? Δεν προκειται να ακουσω τιποτε αλλο περα απο spotify premium ή tidal hi-fi. Ενας καλυτερος ενισχυτης λοιπον πιστευετε πως θα βοηθουσε? Αν ναι, θα ηθελα κανα 2 προτασεις.
Περιμένω προτάσεις παιδιά!!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top