Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Μελινα ευχαριστώ για την απαντηση. Το direct τι ακριβώς θα κάνει ? Δεν αναφέρομαι στο pure direct
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Καλημέρα,

Ηχεία υπάρχουν, το θέμα όμως είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να προσθέτω στο σύστημα λόγω των γνωστών προβλημάτων....

Έτσι μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τον Marantz αποκλειστικά σαν 5,1 και Zone 2 (δηλαδή όποτε θέλω ήχο στο χώρο υποδοχής (ξεχωριστό δωμάτιο) έχω 2 klispch με την παρακάτω σύνδεση στο Μηχάνημα:

mar 003.jpg



Σκέπτομαι να προσθέσω 2 ηχεία Εμπρός και Γύρω στο 1,5 - 1,7 μέτρα πάνω από τα κύρια (Για atmos ??).

Μπορώ ?? Ποιά θα είναι η συνδεσμολογία και πως θα δηλωθούν?
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Μια ερώτηση.
Όταν επιλέγετε tuner, πάνω αριστερά βγάζει Hd Radio και παίζει το ραδιόφωνο;
20170802_210242.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Yes......

(Άσχετο.... Φοβερό Μαύρο......παραπάνω βλέπουμε τις δυνατότητες των lcd - led TV).... Δεν μας άρεσαν οι plasma γιαυτό και καταργήθηκαν. Μας άρεσαν οι "λεπτές". Ρίξτε μια ματιά πως φαίνεται το παραπάνω σήμα σε μια πχ, panasonic vt 30 και τα ξαναλέμε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Yes......

(Άσχετο.... Φοβερό Μαύρο......παραπάνω βλέπουμε τις δυνατότητες των lcd - led TV).... Δεν μας άρεσαν οι plasma γιαυτό και καταργήθηκαν. Μας άρεσαν οι "λεπτές". Ρίξτε μια ματιά πως φαίνεται το παραπάνω σήμα σε μια πχ, panasonic vt 30 και τα ξαναλέμε.
Οι plasma καταργήθηκαν διότι, λόγω υπερβολικής κατανάλωσης, δεν μπορούσαν να ικανοποιήσουν τα Αμερικανικά στάνταρ κατανάλωσης (περίπτωση Pioneer Kuro). Και ό,τι δεν πάει στην Αμερικανική αγορά, τελειώνει.

Υπήρχαν βέβαια και άλλοι λόγοι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Πάντως χωρίς αμφιβολία το Μαύρο τους είναι "Μαύρο" όχι αυτό που βλέπουμε παραπάνω. Πίσω από το σημείο που δεν υπάρχει θέμα, πολύ απλά, δεν υπάρχει φως, όπως ακριβώς φαίνεται στο πλαίσιο της tv στην παραπάνω φωτογραφία.... Δεν είναι εικόνα η παραπάνω!
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.503
Πάντως χωρίς αμφιβολία το Μαύρο τους είναι "Μαύρο" όχι αυτό που βλέπουμε παραπάνω. Πίσω από το σημείο που δεν υπάρχει θέμα, πολύ απλά, δεν υπάρχει φως, όπως ακριβώς φαίνεται στο πλαίσιο της tv στην παραπάνω φωτογραφία.... Δεν είναι εικόνα η παραπάνω!
Παιρνεις oled και λυνεται το προβλημα. Επισης αν δεν ασχολεισαι με gaming δεν βλεπω κανεναν λογο να εχεις τηλεοραση. Δινεις το ποσο που θα εδινες για tv μαζι με ενα μετριο προτζεκτορα και περνεις ενα jvc η sony και δεν κοιτας ποτε ξανα πισω.... η πλασμα πλεον ειναι παρωχυμενες κατα τη γνωμη μου
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Φυσικά και οι πλάσμα είναι πλέον εκτός αγοράς. Πάντως ήταν ένα καλό μέσο προβολής. Η συνέχεια είναι οι oled. Όσον αφορά τις υπόλοιπες, από την πρώτη κυκλοφορία τους έως και σήμερα, δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα αρχικά προβλήματα ως προς την ποιότητα τους.
Οι βελτιώσεις περιορίστηκαν στο ντιζάιν, στο μέγεθος , καθώς και στην ελαχιστοποίηση του κόστους. Μέχρι εκεί. Έχω στο εξοχικό μία 32 από τις πρώτες lcd - lg εταιρείας και η εικόνα της είναι ακριβώς σε ποιότητα η ίδια με την παραπάνω tv.
Επίσης και εγώ είμαι της άποψης: Μία όσον το δυνατόν οικονομικότερη tv για τα βασικά, και επένδυση στον βασιλιά της εικόνας , τον προτζέκτορα....
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εγω ειμαι υπερ του 3d+ ολογραμματος αλλα το θεμα αυτο θα συζητηθει 20 χρονια μετα οταν ειναι για την μαζα.
Ας μεινουμε για την ωρα στις oled και στους προτζεκτορες :)
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Επανέρχομαι στο θέμα του ραδιοφώνου γιατί κάτι δεν πάει καλά,σίγουρα......
Είχα ρωτήσει ποιο πάνω αν όταν επιλέγετε tuner,σας εμφανίζει HD Radio εικονίδιο πάνω αριστερά και αν παίζει το ραδιόφωνο έτσι.Ο Ιάκωβος είχε απαντήσει,ναι.......είναι σίγουρο;
Μίλησα με τον blackbirdxx πριν από λίγο και μου είπε ότι γράφει "tuner" και παίζει κανονικά.
Άρα μετά την επισκευή,στην οποία μου άλλαξαν πλακέτα λόγω προβλήματος στην έξοδο της hdmi 2,δημιουργήθηκε το θέμα,αφού πριν έπαιζε κανονικά.
Επίσης επιλέγοντας online music εκτός τα 3 βασικά που είχα πριν,δηλαδή favorities-Internet radio-media server,μου εμφανίζονται και Pandora,SiriusXM,που σίγουρα δεν υπήρχαν πριν και πιστεύω πως δεν τα έχει κανένας στον 7010 αλλά ούτε νομίζω και στους νεότερους.........
Φοβάμαι πως έχουν βάλει πλακέτα για μη Ευρωπαικό μοντέλο :(
20170822_203826.jpg
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ακριβώς αυτήν την εικόνα έχει και το δικό μου μενού.

Αγορά από Γερμανία ( sr7009)

Παρ όλα αυτά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα, διότι όλα μου τα αρχεία, τα διαχειρίζομαι από τον υπολογιστή (συνδεδεμένος στο σύστημα σαν player). Ο Marantz μου λειτουργεί αποκλειστικά σαν ενισχυτής av μόνο και τίποτα άλλο.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σημείωση για να μην μπερδευτούμε:

Την παραπάνω εικόνα την βγάζει όταν πληκτρολογώ από το τηλεχειριστήριο on line music.
Κατά την επιλογή tuner βγαζει το μενού Tuner για επιλογή σταθμών fm.
 


Μηνύματα
274
Reaction score
106
να ρωτησω κατι σχετικο με το θεμα.... εχω εναν ενισχυτη 40 βατ, και ηχεια 100 βατ με ευαισθησια 90. αν ηταν παραπανω βατ ο ενισχυτης θα ειχε καλυτερη ηχητικη αποδοση; ακομα παιζει ρολο και τα βατ της πυγης με τα βατ του ενισχυτη στην αποδοση;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
να ρωτησω κατι σχετικο με το θεμα.... εχω εναν ενισχυτη 40 βατ, και ηχεια 100 βατ με ευαισθησια 90. αν ηταν παραπανω βατ ο ενισχυτης θα ειχε καλυτερη ηχητικη αποδοση; ακομα παιζει ρολο και τα βατ της πυγης με τα βατ του ενισχυτη στην αποδοση;
Δεν είναι σχετικό αυτο με το θεμα φίλε μου...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top