Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Πολύ φοβάμαι ότι με τα run flat θα χάσεις πολλά τόσο σε επιδόσεις όσο και σε άνεση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Πολύ φοβάμαι ότι με τα run flat θα χάσεις πολλά τόσο σε επιδόσεις όσο και σε άνεση.
Από την προηγούμενη μου εμπειρία και με πιο σπορ αυτοκίνητο δεν είχα παρατηρήσει πάντως κάποια υστέρηση σε επιδόσεις, στο δικό μου στυλ οδήγησης, και η άνεση ήταν έτσι κι αλλιώς ντεμί (δεν κοπάναγε πάντως).
Γενικά οι επιδόσεις είναι ψιλοαδιάφορες, η άνεση αν χειροτερέψει πολύ θα με χαλάσει, αυτό ναι.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Θέλω να βάλω τα MICHELIN Cross Climate, κατά βάση ''θερινά λάστιχα με δήλωση της εταιρίας'', λόγω του ότι τα ταλαιπωρώ με βρεγμένες ράμπες κτλ. τα έχει βάλει κανείς? υπάρχει εμπειρία από μέλος?
Έχει βάλει κάποιος τα Michelin CrossClimate? είναι θερινά λάστιχα λέει η εταιρία! μέχρι τώρα έβαζα τα Pilot, και ήμουν πολύ ευχαριστημένος!
Ας μας πει κάποιος για τα Michelin (205/55/R16, Citroen C4). Που και πως. Θα ήθελα κάτι καλύτερο από τα Energy που μου πρότειναν - παλιότερα τα Pilot και τα Primacy ήταν καλά.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Έκανε μπαμ σήμερα ένα λάστιχο.
Το οποίο συγκεκριμένο λάστιχο πριν μια βδομάδα έβγαλε μήνυμα στο αυτοκίνητο ότι έχασε πίεση. Η διαφορά ήταν 15PSI, του έβαλα αέρα και το παρακολούθησα, είδα ότι ήταν σταθερή η πίεση του και δεν έδωσα σημασία, μετά από μερικές μέρες θα έκανα και αλλαγή τροχών μπρος πίσω, όπως και έγινε, κάναμε και ένα περαιτέρω οπτικό έλεγχο με τον "λαστιχά" και δεν είδαμε τίποτα. Ευτυχώς ήταν μπροστά και πήγε πίσω. Μετά από 5 μέρες, ευτυχώς με μικρή ταχύτητα και σε έρημο επαρχιακό δρόμο έκανε μπαμ. Το κιτ με το κομπρεσεράκι δεν θα μπορούσε να κάνει δουλειά (αν και ο οδηγός μου είπε ότι δεν λειτουργούσε η τρόμπα) οπότε ήρθε η οδική βοήθεια (η continental με την αγορά ελαστικών δίνει μια τέτοιου τύπου εγγύηση ενός έτους για τέτοιες περιπτώσεις και έρχονται και σε μαζεύουν, και όντως δούλεψε το σύστημα) και πήγε το αμάξι βουλκανιζατέρ όπου μπήκε ένα μτχ για προσωρινή λύση μέχρι να γυρίσει ο λαστιχάς μου από τις διακοπές.

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που με προειδοποιεί το σύστημα επιτήρησης πίεσης ελαστικών (την πρώτη απλά δεν πρόλαβε να σκάσει) λέω, σε μένα και σε σας, να μην τα περνάτε ελαφρά τέτοια μηνύματα, αν βγάλει μήνυμα ότι έχασε πίεση ακόμα και αν τελικά δείχνει μικρή διαφορά ή αν με νέο φούσκωμα δείχνει σταθερότητα ξεχάστε το, θέλει αλλαγή το λάστιχο να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Επειδή τα κιτ είναι μάλλον αναξιόπιστα ή άχρηστα σε σοβαρή ζημιά αποφάσισα να πάω σε run flat.
Για πείτε κάνα δυο επιλογές, πέρα από τα γνωστά bridgestone. Τα goodyear eagle asymmetric F1 που βλέπω στο σκρουτζ να υπάρχουν σε run flat σε αυτή τη διάσταση (245/45/17) λένε τίποτα; λίγα reviews από χρήστες που διάβασα διαγώνια...δεν βγάζω άκρη :frown:

Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στα όρια αλλά θέλω να μη γλιστράει με τα πρώτα νερά ή σε πατημένη στροφούλα, θέλω να αντέχουν 60Κ τουλάχιστον για ένα χρόνο περίπου, και να είναι όσο πιο οικονομικά γίνεται σε καύσιμο και θόρυβο...τα θέλω όλα δηλαδή οπότε κάπου θα κάνω συμβιβασμό :laugh:
Βασίλη, έβαλα πρόσφατα τα F1 Asymmetric 2 (έχουν βγει τα 3 πλέον, αν τα βρεις προτίμησέ τα). Δεν έβαλα run flat γιατί τα βαρέθηκα. Στα 3.000 χλμ. που έχω κάνει δείχνουν να είναι εξαιρετικά. Πολύ καλή απόκριση στο τιμόνι, τρομερά στο φρενάρισμα, αθόρυβα και πολύ ποιοτικά στην κύλιση. Εντυπώσεις από βρεγμένο δεν έχω, αλλά στο στεγνό δεν έχω δει το λαμπάκι του ESP να ανάβει ποτέ. Τα παραπάνω σε πισωκίνητη ΒMW.

EDIT: Μαζί πήρα κι ένα καλό repair kit της Terra-S
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Τσέκαρα και το κομπρεσέρ δουλεύει αλλά και πάλι ειχε μεγάλο σκίσιμο κσι δεν θα έκανε δουλειά.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Τσέκαρα και το κομπρεσέρ δουλεύει αλλά και πάλι ειχε μεγάλο σκίσιμο κσι δεν θα έκανε δουλειά.
Όντως αν υπάρχει σκίσιμο δεν κάνουν δουλειά αυτά τα κιτ, την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν. Ο κανόνας είναι ότι σφραγίζουν 5-8mm τρύπες (ανάλόγως τον κατασκευαστή).
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Όντως αν υπάρχει σκίσιμο δεν κάνουν δουλειά αυτά τα κιτ, την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν. Ο κανόνας είναι ότι σφραγίζουν 5-8mm τρύπες (ανάλόγως τον κατασκευαστή).
Και το ελαστικό αχρηστεύεται αν δεν κάνω λάθος...
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Και το ελαστικό αχρηστεύεται αν δεν κάνω λάθος...
Απ' όσο ξέρω, το υλικό αφαιρείται χωρίς πρόβλημα χωρίς να επηρεάζει το ελαστικό - τουλάχιστον τα υλικά που προέρχονται από σοβαρούς κατασκευαστές.

Η μοναδική δική μου ανησυχία αφορά το αν και κατά πόσον το υλικό αυτό μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία των αισθητήρων απώλειας πίεσης (αν φυσικά υπάρχουν).
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Ήρθε η ώρα και για μένα να αλλάξω.....
yokohama es32 vs uniroyal rainsport 3 ίδια τιμή σε 205/55/16 . Κλίνω προς το yokohama .Καποιος που να τα έχει δοκιμάσει ?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ήρθε η ώρα και για μένα να αλλάξω.....
yokohama es32 vs uniroyal rainsport 3 ίδια τιμή σε 205/55/16 . Κλίνω προς το yokohama .Καποιος που να τα έχει δοκιμάσει ?
Ποσ ο έχουν τετράδα?
Επίσης πως κ γιατί έχεις καταλήξει σε αυτά τα 2 ?
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
260 τετραδα. Κατεληξα μετα απο γνωμες εμπειριες και διαβασμα. Οχι οτι δεν υπαρχουν και σε παρομοια τιμη καλα αλλα κουραστηκα με το ψαξιμο και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μεγαλη διαφορα στα ιδια χρηματα δεν θα βρω
[DOUBLEPOST=1508960737][/DOUBLEPOST]Τωρα φοραω michelin primacy 3 και δεν ειμαι ενθουσιασμενος......
 


Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Απο εμπειρία σε παλαιοτερο αυτοκίνητο παρομοιας τιμης ελαστικά σε Bridgestone μου είχαν φανει πολυ σκληρά και δύσκολα να ζεσταθούν όπως και στην άνεση οχι τόσο καλα. Μπορεί αλλα μοντέλα τους να ειναι καλυτερα αλλα δεν θελω να μπω σε μια τετοια αεναη διαδικασια
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Παλαιότερα ήταν όπως τα λες..
Σκληρά και μέχρι να ζεσταθούν ...
Τώρα έχει μια 3ετια που έχουν αλλάξει
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.724
Τωρα φοραω michelin primacy 3
Σε τι αυτοκινητο?

Οχι οτι ειμαι και πολυ σχετικος αλλα τα michelin crossclimate τα εχω βρει καταπληκτικα .
Πολυ καλη ελξη σε χιονι , νιωθω μεγαλη ασφαλεια στο βρεγμενο και φρεναρουν πολυ καλα.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Σε τι αυτοκινητο?

Οχι οτι ειμαι και πολυ σχετικος αλλα τα michelin crossclimate τα εχω βρει καταπληκτικα .
Πολυ καλη ελξη σε χιονι , νιωθω μεγαλη ασφαλεια στο βρεγμενο και φρεναρουν πολυ καλα.
Για 4 εποχών είναι πολύ καλά όντως αλλά , με την ιδιαιτερότητα ότι το 80-90% των ετήσιων χλμ μου τα κάνω κατακαλόκαιρο με την άσφαλτο να καίει ,έχω ακούσει ότι μαγουλιάζουν λόγω πολύ υψηλής θερμοκρασίας. Αν έκανα συχνά ταξιδάκια για σκι κτλ θα τα προτιμούσα.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Παλαιότερα ήταν όπως τα λες..
Σκληρά και μέχρι να ζεσταθούν ...
Τώρα έχει μια 3ετια που έχουν αλλάξει

Μπορεί και να είναι έτσι. Θα ρωτήσω τον λαστιχά μου για τιμή και εντυπώσεις από πελάτες.
Από ομοιόμορφη πρόσφυση στην διάρκεια του χρόνου έχεις άποψη ?
Φαντάζομαι εννοείς το turanza er300 .
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.724
Για 4 εποχών είναι πολύ καλά όντως αλλά
Δεν ειναι 4 εποχων ,ειναι καλοκαιρινα με επιπροσθετα χαρακτηριστικα , γιαυτο ειναι γαμάτα !
Κοιταξε τα λιγο παραπανω με προσοχη!

(Και ταιριαζουν και τελεια με το αυτοκινητο )
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Εγώ παντού διαβάζω πάντως ότι έχουν πρόβλημα στην διάρκεια ζωής τους με απότομη φθορά (παρομοίως και το primacy 3 που έχω τώρα) .
Δεν θέλω σε 25.000 χλμ να ψάχνω για αλλαγή πάλι.
Να προσθέσω και τα 100+ ευρώ κόστος.

https://www.skroutz.gr/s/7298770/Michelin-CrossClimate-205-55R16-94V.html#reviews
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top