αλλαγη - αναβαθμιση κεφαλης. χρειαζομαι?

Μηνύματα
146
Reaction score
111
καλησπερα. εχω ενα thorens 126mk2 με βραχιονα alphason delta και κεφαλη την denon 110dl. το αποτελεσμα πραγματικα μου αρεσει πολυ. περα απο τη μουσικοτητα του ολου πραγματος, νομιζω πως ειναι πολη καλη και στο να κρυβει και μεγαλο μερος του surface noice του βινυλιου. κανει και τρομερο tracking. (ολα αυτα ομως που λεω, αποτελουν μια "διαισθηση" μου, μιας και οι κεφαλες και τα πικαπ που εχω ακουσει δεν ειναι πολλα).

Αρχισα να αναρωτιεμαι προσφατα αν η κεφαλη μου θελει αλλαγμα. αν εχει φθαρει η βελονα δηλαδη.
εβαλα εναν μεγεθυντικο φακο στο κινητο και προσπαθησα με δυσκολια να εστιασω. τραθηξα καποιες φωτος. αυτες εδω. με την εμπειρια σας, μπορειτε να πειτε αν εχει ψωμια ακομα η κεφαλη, ή αν ειμαι χαζος και επρεπε ηδη να εχει αλλαχθει? επαναλαμβανω πωβς στο θεμα ακροαση, δεν εχω παραπονο ολα αψογα ακουγονται. ειδικα καλα μαστεραρισμενα βινυλια ακουγονται τρομερα.


παμε τωρα στην περιπτωση που θελει αλλαγμα η κεφαλη.
πρωτη περιπτωση, να αλλαξω και να παρω μια ιδια.
ισχυει πως μιας και η κεφαλη δεν επιτρεπει αλλαγη βελονας, μπορω να δωσω την παλια κεφαλη και να παρω μια καινουργια με εκπτωση? αυτη που την δινω, στο καταστημα που θα παρω τη νεα κεφαλη? πρεπει να επικοινωνισω με την ντενον? και ξερουμε περιπου για τι εκπτωση μιλαμε? ή δεν ισχυει καθολου αυτο?(αν και εχω ακουσει απο πολλους οτι ισχυει)

δευτερον, μηπως αξιζει να δωσω λιγα παραπανω λεφτα και να κανω μια "αναβαθμιση"?
λιγο που το εψαξα, ειναι δυσκολη αυτη η περιπτωση. καταρχας γιατι απο οσο διαβαζω αυτη η κεφαλη ειναι παρα πολυ καλη για τα λεφτα της. ουδετερη, με καλο τρακινγκ, και χαμηλο επιπεδο θορυβου λογω του ειδικου πολυ μικρου σχηματος της βελονας που μπαινει βαθυα στο αυλακι.
περα απο αυτο, νομιζω ομως πως εχω και λιγο θεμα συμβατοτητας με το βραχιωνα αμα ψαχτω για αναβαθμιση. ο λογος ειναι πως ο βραχιονας εχει effective mass 15gr.αυτο σημαινει πως στο cartridge resonance evaluation chart, πρεπει να κινηθω σε κεφαλες που εχουν πραγματικο dynamic compliance x 10-6cm/Dyne μεταξυ 10 και 15 (εκτος και αν η μαζα της κεφαλης ειναι κοντα στα 5 gr οποτε μπορω να φτασω μεχρι τα 17 βαρυα 18 στο dynamic compliance. επισης, επειδη καραγουσταρω και το γεγονος του οτι εχει χαμηλο θορυβο η κεφαλη λογω του 0.1 x 0.2mm special elliptical tip, δε θα ηθελα να παω σε ελειπτικο τιπ μεγαλυτερων διαστασεων. οποτε οι επιλογες μικραινουν κιαλλο. θα πρεπε μαλλον να παω σε καποιο line contact? τι επιλογες προτεινετε για την περιπτωση μου? υπαρχει καμια ή δεν αξιζει το ρισκο?


τριτη επιλογη, το retipping. στελνω την κεφαλη καπου, δεν ξερω που, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις, και απλα αλλαζουν τιπ. το θεμα ειναι, πως εκει θα βαλω κατι αλλο (αν ειναι να βαλω το ιδιο παιρνω μια ιδια κεφαλη, που θα μουερθει λογικα πιο φθηνα. σωστα?). αλλα τι τιπ να διαλεξω? ωστε να εχω τουλαχιστον εφαμιλλο ηχο, με ακομα μικροτερο νοιζ φλορ και ιδιο τρακινγκ. αλλα φανταζομαι με το σωστο τιπ, η κεφαλη απογειωνεται... και που την στελνω? κοστος?

ναι ειμαι λιγο μπερδεμενος. καταρχας χρειαζομαι αλλαγη? ή ακομα αντεχει, και κατα δευτερον πως να κινηθω? ευχαριστω πολυ
 
Last edited:


Μηνύματα
146
Reaction score
111
ειχα παρει το πικαπ μεσα απο εδω, απο μελος, που το ειχε παρει απο αλλο μελος παλι απο εδω (ειχα δει και την παλια αγγελια). οποτε οτι και να πω, υποθεσεις κανω. οταν ειχε περασει το πικαπ απο ενα γνωστο καταστημα με το που το πηρα, μου ειχαν πει πως αντεχει μια χαρα η κεφαλη, καλη φαινεται. απο τοτε εχει παιξει σιγουρα 200 ωρες. μπορει και παραπανω... το πικαπ το εχω 1 χρονο και 2 μηνες (ξερω, δεν βοηθαω και πολυ, συγνωμη)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλη η προσπαθεια με τις φωτο αλλα δεν μπορεις απο αυτες να καταλαβεις αν υπαρχουν φθορες και σε τι βαθμο.Για τον delta υπαρχουν πολλες επιλογες και σιγουρα καλυτερες απο την 110 που οντως για την τιμη της ειναι πολυ καλη.Το 126/delta εχει περισοτερες δυνατοτητες απο μια 110.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Καλη η προσπαθεια με τις φωτο αλλα δεν μπορεις απο αυτες να καταλαβεις αν υπαρχουν φθορες και σε τι βαθμο.Για τον delta υπαρχουν πολλες επιλογες και σιγουρα καλυτερες απο την 110 που οντως για την τιμη της ειναι πολυ καλη.Το 126/delta εχει περισοτερες δυνατοτητες απο μια 110.
ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Χτες παρηγγειλα ενα ηλεκτρονικο usb μικροσκοπιο απο ιμπει, που κανει πολυ καλυτερη δουλεια. φανταζομαι θα αργησει λιγο να ερθει αλλα οταν ερθει θα τραβηξω καλυτερες.
Ηλπιζα πως απο τις φωτο θα μπορει να βγει καποιο συμπερασμα. βασικα αγχωθηκα και λιγο γιατι νομιζω πως σα να φαινεται πως απο δεξια εχει λιγο αλειωθει το σχημα του τιπ? βεβαια ειμαι ασχετος γενικα...
Τωρα οσον αφορα το τι θα μπορουσα να παρω αντι για την κεφαλη 110, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.βασικη προυποθεση που θετω, ειναι περαν του ηχου, να εχει και χαμηλο Noise floor οπως και η 110.
και στην χειροτερη, θα ηθελα να ηξερα αν γινεται να δωσω την παλια κεφαλη στην ντενον και να παρω μια καινουργια σε καλυτερη τιμη. γινεται? ευχαριστω πολυ και παλι.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Αν ηχητικά δεν παρατηρείς κάποια διαφορά προς το χειρότερο και είσαι ικανοποιημένος,όπως λες από το αποτέλεσμα μην πειράζεις τίποτα.
Θα γλυτώσεις απογοητεύσεις έτσι. Αν θέλεις αναβάθμιση με αρκετά ακριβώτερη κεφαλή , οκ κάντο αλλά μην ζητάς άλλοθι ;).
 

T

Tadakis

Guest
Αν ηχητικά δεν παρατηρείς κάποια διαφορά προς το χειρότερο και είσαι ικανοποιημένος,όπως λες από το αποτέλεσμα μην πειράζεις τίποτα.
Θα γλυτώσεις απογοητεύσεις έτσι. Αν θέλεις αναβάθμιση με αρκετά ακριβώτερη κεφαλή , οκ κάντο αλλά μην ζητάς άλλοθι ;).
Αυτό. Αν θέλεις να αναβαθμίσεις το συζητάμε. Μια χαρα ειναι και η 110.
 


Μηνύματα
146
Reaction score
111
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. καταρχας ειλικρινα δεν ψαχνομαι για την αναβαθμιση (ασε που υπαρχει παντα το ρισκο, και παραπανω λεφτα να σκασεις, και τελικα υποβαθμιση να ειναι).
απλα σκεφτηκα πως αν εχει θεμα η κεφαλη και σχεδον εχει φαει τα ψωμια της, αφου θα τα σκασω που θα τα σκασω, ενα κατοσταρικο παραπανω μπορω να το διαθεσω αν ειναι να παρω κατι πραγματικα πολυ καλυτερο. αυτη ηταν η λογικη μου

οσον αφορα το αν εχει φαει τα ψωμια της.
καταρχας μαλλον ασφαλεστερα συμπερασματα θα βγουν μολις μου ερθει το usb μικροσκοπιο. εγω πιο πολυ φοβαμαι μην εχει κανα κουσουρακι η κεφαλη και αρχισει να χαλαει τα βινυλια. σωστα ρυθμισμενη παντως ειναι. απο φοβερο μαστορα που εμπιστευομαι τυφλα. κατι διαφορετικο στον ηχο δεν εχω καταλαβει. αλλα αυτο παλι, δεν ειναι κριτηριο. ευκολα ξεγελιεμαι

οσον αφορα το δισκο - τεστ, νομιζω πως θα πρεπει να χρησιμοποιηθει παραλληλα με παλμογραφο ξερω γω, οποτε τρεχα γυρευε.θα πρεπε να γραψω τι βγαινει με ενα μικροφωνο, να το πεταξω στον υπολογιστη και να δω τι γινεται. μπελας. πιο ευκολο να το πηγαινα στο μαστορα...
τελοσπαντων ας ερθει το μικροσκοπιο και βλεπω. για να μην εχουν πεσει προτασεις για αλλη κεφαλη, μαλλον ειναι οντως πολυ καλη η κεφαλη μου (και δεν ειναι μονο η δικια μου αισθηση αυτη), και η αναβαθμιση θαναι δυσκολη, οποτε με χαροποιει αυτο. σας ευχαριστω ολους
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν αποφασισεις για αλλαγη πες την τιμη που θελεις να φτασεις και προτασεις/λυσεις υπαρχουν.
 

K

kimon

Guest
[QUOTE="

οσον αφορα το δισκο - τεστ, νομιζω πως θα πρεπει να χρησιμοποιηθει παραλληλα με παλμογραφο ξερω γω, οποτε τρεχα γυρευε.θα πρεπε να γραψω τι βγαινει με ενα μικροφωνο, να το πεταξω στον υπολογιστη και να δω τι γινεται. μπελας. πιο ευκολο να το πηγαινα στο μαστορα...
τελοσπαντων ας ερθει το μικροσκοπιο και βλεπω. για να μην εχουν πεσει προτασεις για αλλη κεφαλη, μαλλον ειναι οντως πολυ καλη η κεφαλη μου (και δεν ειναι μονο η δικια μου αισθηση αυτη), και η αναβαθμιση θαναι δυσκολη, οποτε με χαροποιει αυτο. σας ευχαριστω ολους[/QUOTE]
http://avmentor.gr/news/2017/ortofon_test_record_2017.htm
Και τα αυτιά είναι αρκετά για κάποια από τα τεστ:http://avmentor.gr/news/2017/ortofon_test_record_2017.htm
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Η βελόνα δείχνει να είναι μια χαρά.

Η πιθανότητα να έχει κουραστεί ανάρτηση Denon είναι απειροελάχιστη.

Ο τύπος της βελόνας διευκολύνει την ακρόαση φθαρμένων δίσκων, αλλά ποτέ η συγκεκριμένη κεφαλή δεν έβγαζε την τρομερή λεπτομέρεια ούτε ήταν η καλύτερη επιλογή για δυνατή ηλεκτρονική μουσική.
Καθάρισε την καλύτερα και συνέχισε να ακούς.

Αν σε έπιασε καταναλωτική κρίση, πάρε μερικούς δίσκους και θα σου περάσει :)
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top