cd players ''blind test''

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Παραθέτω τα χαρακτηρίστικά δύο συσκευών χωρις να ξέρετε ποιά είναι:
Συσκευή Α
Bitrate: 32 to 320 kbps and VBR
Sampling Frequency: 44.1 kHz\16-bit
Number of Channels: 2 (stereo), 1 (mono)
Frequency Response: 20 Hz–20kHz (± 1.0dB)
S/N Ratio: > 95 dB (A-Weighted)
Total Harmonic Distortion (THD): < 0.01%
Dynamic Range: > 85 dB
Channel Separation: > 80 dB
με usb(mp3) και aux in είσοδο.
Τηλεχειρισμός
έξοδος ακουστικών
Συσκευή Β
Frequency Response 2 Hz - 20 kHz
Dynamic Range 100 dB
Signal to Noise Ratio 110 dB
Total Harmonic Distortion 0.002%
Channel Separation 98 dB
Mechanism CJDKT690
D/A Conversion Multi-bit, Delta-Sigma
DAC IC CS4398
Digital Filter CS4398
Noise Shaper CS4398
Low Pass Filter stage HDAM
Output Buffer HDAM SA2
με usb(mp3) είσοδο.
Τηλεχειρισμός
έξοδος ακουστικών

Είναι προφανές οτί η συσκευή Β εχει καλύτερα χαρακτηριστικά.Θέλω να μου πείτε χωρίς να ξέρετε τη μάρκα και μοντέλο και με δεδομένο οτί δεν μας πολυενδιαφέρει η εμφάνιση:
1.Πόσο ''ακουστες'' πιστευετε οτί είναι οι διαφορές των δύο μοντέλων?
2.πόσο παραπάνω θα άξιζε να πληρώσετε για τη συσκευή Β? Σε ποσοστό.
πχ 50% ,100%??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.026
Reaction score
8.051
Αν υπάρχουν διαφορές θα ήθελα να τις μάθω. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα εντοπίσω μεγάλη απόκλιση μεταξύ των , λόγο κυρίως ηλικίας. Είμαι 60 και κάτι ψιλά, άρα υπάρχει κάποια απώλεια, που ίσως επηρεάζει το κομμάτι που ενδεχομένως εντοπίζονται οι διαφορές. Όσο για τα μηχανήματα του καθενός, μπορούμε να εξαφανίσουμε την συμμετοχή τους με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών.

Όπως πως θα αποτυπωθούν αυτές οι διαφορές, εφ όσον μεσολαβεί το μικρόφωνο, η εγγραφή, το ίντερνετ. Άρα η δοκιμή θα πρέπει να γίνει στον χώρο που βρίσκονται οι συσκευές.

Έχω περιέργεια!
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Να γίνω πιο σαφής.Οι συσκευές δεν υπάρχουν απλά μετέφερα τα στοιχεία που δίνουν οι κατασκευαστές και καθώς εγώ είμαι άσχετος απο ψηφιακά θα ήθελα την εκτίμηση ενός καταναλωτή σχετικού!Όταν βλέπει αυτά τα στοιχεία τι να περιμένει?
Με δεδομένο οτί δεν μπορέι να τις δοκιμάσει στο χώρο του και οτί θα παιξουν στο ίδιο χώρο και σύστημα(στο δικό του) πόσα θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω?
Όλα αυτά χωρίς να μας επηρεασει η εμφάνιση και το brand name...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το πρώτο έχει λυχνία μέσα του να υποθεσω Γι αυτο θα ειναι και το ακριβότερο :D
Απο εκεί και πέρα ο καθένας μας αρέσκεται στο να ακούει διαφορετικά τη μουσική του, κάποιος θα πληρώσει για το ενα player και κάποιος για το άλλο.
Πρακτικά όμως τα χαρακτηριστικά που έχει το δεύτερο player ειναι χαρακτηριστικά που οφείλει, τουλάχιστο, να έχει κάθε σύγχρονο player και σε καμία περιπτωση δε θα πρεπει να πληρωθούν επιπλέον απο το πρώτο.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Εντάξει, η συσκευή Β είναι το GOLF των cd players. Τα μισά που πωλούνται παραλλαγές του είναι. Άν υποτεθεί ότι δεν θα το συνδέσουμε σε DAC αλλά θα το ακούσουμε "ως έχει", με το δικό του DAC, τότε κατ' εμέ βρισκόμαστε στον απολύτως αποδεκτό μέσο όρο (το ότι υπάρχει το dcs vivaldi, δε σημαίνει ότι η μέση κατηγορία ορίζεται ανάμεσα σε 3.000 - 15.000 €... :)).
Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι, πως η ουσία του DAC, βρίσκεται στο "Α"...
Το D*C, το κάνει κι ένα λάπτοπ, ίσως και πιο καλά και ξεκούραστα... Το Α όμως, κάνει όλη τη δουλειά... Αυτό το αναλογικό στάδιο εξόδου, δεκάρα δε δίνει αν το τσιπάκι είναι ακμ4490 ή σάβρε9038πρό... Και με τα δυό, θα μπίπ-μπίπ και θα δέρνει... ;)

Το συσκευή Α είναι επαγγελματικών προδιαγραφών player, και με το επαγγελματικών εννοούμε "να παίζει non stop, 24/7, για χρόνια... Αυτό. Η ποιότητά του φτάνει (και περισεύει) για χρήση σε ραδιοφωνικούς σταθμούς και ακρόαση στο αυτοκίνητο...

Σε ένα σύστημα καλό, (σαν αυτά που έχουν πολλοί εδώ μέσα), οι διαφορές θα ήταν εμφανείς (ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ :D). Ποιό θα ήταν σωστό, όμορφο, ποιό θα μας άρεσε είναι άλλου παπά βαγκέλιο... Εγώ θα έπαιρνα το Β, χωρίς να τ' ακούσω... ;) Είναι και 2 - 3 φορές ακριβότερο! :p:)
 

Μηνύματα
887
Reaction score
884
Αν και είναι προφανές ότι το δεύτερο είναι Μάραντζ. Αν και επίσης λείπουν αρκετά στοιχεία για να είναι πλήρεις οι μετρήσεις. Θα πρέπει να γνωρίζουμε το υπόλοιπο σύστημα για να απαντήσουμε.
Ηχεία; Ενισχυτής; Είναι ο χώρος αξιοπρεπής κι η τοποθέτηση σωστή (ισόπλευρο τρίγωνο, τουίτερ στο ύψος των αυτιών κλπ);
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να γίνω πιο σαφής.Οι συσκευές δεν υπάρχουν απλά μετέφερα τα στοιχεία που δίνουν οι κατασκευαστές και καθώς εγώ είμαι άσχετος απο ψηφιακά θα ήθελα την εκτίμηση ενός καταναλωτή σχετικού!Όταν βλέπει αυτά τα στοιχεία τι να περιμένει?
Με δεδομένο οτί δεν μπορέι να τις δοκιμάσει στο χώρο του και οτί θα παιξουν στο ίδιο χώρο και σύστημα(στο δικό του) πόσα θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω?
Όλα αυτά χωρίς να μας επηρεασει η εμφάνιση και το brand name...
οι προδιαγραφές δε λένε πάντα την αλήθεια ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα.
Έχω ακούσει μηχανήματα με τις πιο τρελλές προδιαγραφές και ηχητικά ήταν υποδεέστερα από μηχανήματα μικρότερων προδιαγραφών και σημαντικά φθηνότερα, οπότε...
η καλύτερη λύση θα ήταν να ακούσεις τα μηχανήματα με δικό σου cd που να γνωρίζεις καλά.
το ιδανικό βέβαια θα ήταν να ακούσεις τα μηχανήματα στο δικό σου χώρο, αν αυτό δε γίνεται, τουλάχιστον να ακούσεις και τα δύο στον ίδιο χώρο με όλα τα άλλα συνοδά μηχανήματα (ηχεία-καλώδια-ενισχυτή κοινά) για να δεις πιο σου ακούγεται καλύτερα.
Μπορείς επίσης να ακούσεις και μηχανήματα προς πώληση από το avsite, διαφόρων εταιριών για να σχηματίσεις δικιά σου άποψη για το ποιά μηχανήματα θα επιλέξεις και ανάλογα τα χρήμαγτα που σκέφτεσαι να διαθέσεις θα σε καλύπτουν περισσότερο. αυτά!!
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αν και είναι προφανές ότι το δεύτερο είναι Μάραντζ. Αν και επίσης λείπουν αρκετά στοιχεία για να είναι πλήρεις οι μετρήσεις. Θα πρέπει να γνωρίζουμε το υπόλοιπο σύστημα για να απαντήσουμε.
Ηχεία; Ενισχυτής; Είναι ο χώρος αξιοπρεπής κι η τοποθέτηση σωστή (ισόπλευρο τρίγωνο, τουίτερ στο ύψος των αυτιών κλπ);
Και τα δυό μάραντζ είναι, αν και το Α κυκλοφορεί και ως ντένον... Όταν λέμε "blind test", εννοείται πως οι συνθήκες είναι όμοιες και κατά το δυνατόν ιδανικές, και για τα δύο. Οπότε διαλέγουμε το Β. Η αν θέλουμε super heavy duty, κάτι τέτοιο... ;)
 

Μηνύματα
887
Reaction score
884
Απλά η ερώτηση είναι εάν υπάρχει ακουστή διαφορά πρώτα και μετά αν η όποια διαφορά αξίζει και σε ποιο βαθμό τη διαφορά τιμής. Αν ακούει με ενισχυτή 40 βατ των 300 ευρώ (ή με λαμπάτο ενισχυτή 8 βατ των 3.000 ευρώ ...) και ηχείο 87 db εισαγωγικό των 300 - 500 ευρώ, σε απόσταση 2 μέτρων από τα ηχεία, ή αν τα ηχεία είναι τοποθετημένα εντελώς λάθος, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσει παραπάνω χρήματα για το καλύτερο.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Απλά η ερώτηση είναι εάν υπάρχει ακουστή διαφορά πρώτα και μετά αν η όποια διαφορά αξίζει και σε ποιο βαθμό τη διαφορά τιμής. Αν ακούει με ενισχυτή 40 βατ των 300 ευρώ (ή με λαμπάτο ενισχυτή 8 βατ των 3.000 ευρώ ...) και ηχείο 87 db εισαγωγικό των 300 - 500 ευρώ, σε απόσταση 2 μέτρων από τα ηχεία, ή αν τα ηχεία είναι τοποθετημένα εντελώς λάθος, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσει παραπάνω χρήματα για το καλύτερο.
Sterkon ευχαρισ΄τω για την εκτενή ανάλυση
Σπύρο κατάλαβες ακριβώς αυτό που έννοω.ακούω με ένα παλιό ενισχυτη rotel ra 820 ax. είναι 2Χ30 στα 8 ωμ.Τα ηχεία 90 db,8ωμ. Μέχρι τώρα ακούω με αυτό
https://www.hifiengine.com/images/model/sony_cdp-xe330.jpg

ψάχνοντας λοιπόν για κάτι καλύτερο ως μελοντική αγορά βλέπω δύο μηχανήματα με ίδιες δυνατότητες,ίδια εταιρία το ΄δευτερο να κοστίζει σχεδόν τα τριπλά.Καταλαβαίνω οτί είναι καλύτερο ηχητικά,αλλά πόσο καλύτερο?Η διαφορά αυτή θα ''ακουστεί'' στο σύστημα μου αρκετά ώστε να δικαιολογήσει τη χρηματική διαφορά? Νομίζω πως όχι
Αλλά και το φθηνότερο να πάρω θα παίζει τουλάχιστον λίγο καλύτερα από το sony?
Δεν υπάρχει δυνατότητα ακροάσεων στο χώρο μου,ειδικά για το πρώτο,το καταλαβαίνετε νομίζω.

Επίσης δεν καλαβαίνω ρε παιδιά αυτό το κλισε οτί το cdp είναι για μπαρ,καφετέριες κλπ.. και όχι για οικιακή χρήση.
 

Μηνύματα
887
Reaction score
884
Δεν μας είπες όμως ποια ηχεία έχεις κι αν είναι κανονικά τοποθετημένα. Το 90db λέει μεν κάποια πράγματα, αλλά όχι πολλά. Δεν γνωρίζω το παλιό σου cd player. Λογικά θα πάρεις κάποια μικρή ή και μεγάλη ακόμη διαφορά αναβαθμίζοντας. Φαίνεται player δεκαετίας 90. Ούτως ή άλλως, φαντάζομαι ο λόγος που σκέπτεσαι την αλλαγή είναι ότι αρχίζει να μη διαβάζει καλά τα cd.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...a.html&usg=AFQjCNHL_OwtB2o9Vk2sPk7LknKBAgV3Vw
Αυτά είναι τα ηχεία. Το cd player παιζει ακόμα αλλά εχει αρχίσει να κάνει καποια κόλπα με το πορτάκι και προετοιμάζομαι για παν ενδεχόμενο. Το ''επαγγελματικό'' marantz με ενδιαφέρει για τι έχει και τις δυο εξτρα συνδεσεις και ε΄κατα τη γνώμη μου μπαίνει άνετα και στο σαλονι απο θέμα εμφάνισης.
Η τοποθέτηση είναι οκ,τρίγωνο κλπ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Sterkon ευχαρισ΄τω για την εκτενή ανάλυση
Σπύρο κατάλαβες ακριβώς αυτό που έννοω.ακούω με ένα παλιό ενισχυτη rotel ra 820 ax. είναι 2Χ30 στα 8 ωμ.Τα ηχεία 90 db,8ωμ. Μέχρι τώρα ακούω με αυτό
https://www.hifiengine.com/images/model/sony_cdp-xe330.jpg

ψάχνοντας λοιπόν για κάτι καλύτερο ως μελοντική αγορά βλέπω δύο μηχανήματα με ίδιες δυνατότητες,ίδια εταιρία το ΄δευτερο να κοστίζει σχεδόν τα τριπλά.Καταλαβαίνω οτί είναι καλύτερο ηχητικά,αλλά πόσο καλύτερο?Η διαφορά αυτή θα ''ακουστεί'' στο σύστημα μου αρκετά ώστε να δικαιολογήσει τη χρηματική διαφορά? Νομίζω πως όχι
Αλλά και το φθηνότερο να πάρω θα παίζει τουλάχιστον λίγο καλύτερα από το sony?
Δεν υπάρχει δυνατότητα ακροάσεων στο χώρο μου,ειδικά για το πρώτο,το καταλαβαίνετε νομίζω.

Επίσης δεν καλαβαίνω ρε παιδιά αυτό το κλισε οτί το cdp είναι για μπαρ,καφετέριες κλπ.. και όχι για οικιακή χρήση.
οποιοδήποτε σύγχρονο player 2010-17 και να πάρεις θα παίξει καλύτερα από το player που έχεις, γιατί και τα τροφοδοτικά των σύγχρονων μηχανημάτων είναι πιο προσεγμένα, και το dac που διαθέτουν είναι αποίρως καλύτερο από του sony, οπότε κοιτάς (ή μάλλον ακούς) άφοβα όχι μόνο αυτά τα δύο, αλλά και οικονομικότερα player αν θες.
 

Μηνύματα
887
Reaction score
884
Χμμμ. Τα ηχεία φαίνονται αισθητά καλύτερα του ενισχυτή. Πιθανόν να ακούσεις τη διαφορά των δύο player, αλλά αν μιλάμε για την τριπλή τιμή, άστο καλύτερα. Στη θέση σου θα έπαιρνα το φθηνό. Αλλά ρώτα και τους γνώστες επί των τεχνικών. Έχουμε άφθονους στο σάιτ...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Χμμμ. Τα ηχεία φαίνονται αισθητά καλύτερα του ενισχυτή. Πιθανόν να ακούσεις τη διαφορά των δύο player, αλλά αν μιλάμε για την τριπλή τιμή, άστο καλύτερα. Στη θέση σου θα έπαιρνα το φθηνό. Αλλά ρώτα και τους γνώστες επί των τεχνικών. Έχουμε άφθονους στο σάιτ...
Την ίδια σκέψη εκανα και εγω και με δεδομένο οτί είναι και ''σκυλί'' το player,δηλαδή μπορεί να παίζει απροβλημάτιστα για πολλά χρόνια,με usb-aux in συνδεση και δελεαστική τιμη...
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Επειδή θα χρησιμοποιούσα έτσι κι αλλιώς εξωτερικό DAC, θεωρώ πως ένα cd player των 500+€, είναι λάθος επιλογή για μένα (όχι και για όλους τους άλλους). :)
Αν έπρεπε όμως να αγοράσω ένα ακόμα cd drive (transport κλπ), τότε για αντοχή στο χρόνο και αξιοπιστία, θα έπαιρνα το ανωτέρω tascam 500, η αυτό.
Για δυνατότητες που θα με καλύψουν και στο μέλλον, κάτι τέτοιο...

Πάντως όχι κι άλλο ένα μαραντζ με μια ψηφιακή έξοδο... (έχω - είχα 3 - 4, και δουλεύουν και παίζουν μια χαρά, αλλά ΔΕΝ τα χρησιμοποιώ πιά... :oops:)
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Βρίσκω την ιδέα του να επιλέξει κάποιος
συσκευή αναπαραγωγής ήχου,
διαβάζοντας χαρτιά ( η pdf )

και να μείνει απόλυτα ικανοποιημένος
υπερβολικά αισιόδοξη.....
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Εγώ πάλι βρίσκω την ιδέα του να επιλέξει κάποιος
συσκευή αναπαραγωγής ήχου,
μη διαβάζοντας καθόλου χαρτιά ( η pdf )

και να μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, ΑΠΟΛΥΤΑ ουτοπική... :o:(
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ πάλι βρίσκω την ιδέα του να επιλέξει κάποιος
συσκευή αναπαραγωγής ήχου,
μη διαβάζοντας καθόλου χαρτιά ( η pdf )

και να μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, ΑΠΟΛΥΤΑ ουτοπική... :o:(
Δεν λένε πάντα την αλήθεια τα πιντιεφ αφού!:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.633
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top