Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
6
Reaction score
15
στο και λοιπα...φιγουραρει ενα λαχταριστο αυγουλακι!!!


καλως σας βρηκα!! ειστε ενας πραγματικος ιπποτης!!!:oops:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
IMG_2779.JPG



Μου τα έφεραν και σκέφτομαι πως να τα επεξεργαστώ.

Cornelian Cherry

Κράνα

Η κρανιά αυτοφυές συνήθως δένδρο του δάσους χάριζε από τα παλιά χρόνια τους λαμπερούς κατακόκκινους καρπούς της για φαρμακευτική χρήση καθώς και για να φαγωθούν φρέσκοι ή ακόμη και για την παρασκευή μαρμελάδας και ποτών.
Η στυπτικότητα του καρπού ήταν πολύ γνωστή από την αρχαιότητα.
Η χρήση του βρώσιμου καρπού για διάρροια, εντερίτιδα δεν είναι άγνωστες στην φαρμακευτική.
Είναι το πιο σπουδάιο από τα 50 και πλέον είδη που υπάρχουν στην οικογένεια Cornaceae (Hordin and Murrell 1998).
Τα κράνα δεν είναι Cranberries.
Είναι ο πιο εντυπωσιακός κιτρινανθής θάμνος τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο.
Αν και είναι φυτό της εύκρατης ζώνης, έχει βρεθεί ότι κλώνοι της Κρανιάς ήταν ανθεκτικοί στο κρύο σε τουλάχιστον -30οC τον Ιανουάριο (Dirr et all, 1994).
Ήταν τέλος γνωστή από την εποχή του Ομήρου με το όνομα "Κράνεια" (Ιλιάς Π, 767).
Το κράνο περιέχει υψηλό επίπεδο ΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΩΝ και ΑΝΘΟΚΥΑΝΗΣ κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης και ωρίμανσης του καρπού (επισημάνθηκαν 4 φλαβανοειδή).
(Αποσπάσματα από δημοσίευση του Ινστιτούτου φυλλοβόλων δένδρων ΕΘΙΑΓΕ, κ. Τσιπουρίδη, E. Belini - E. Giordani. Φρουτονέα, τεύχος 75, σελ. 48-50).
Αλλού αναφέρεται από το ως άνω Ινστιτούτο ότι περιέχει βιταμίνη C και είναι πλούσιο σε Καροτίνη, Πηκτίνη και Τανίνη. Σε άλλες εργαστηριακές αναλύσεις βρέθηκε υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο (Fe).
<<Το κράνο περιέχει φλαβανοειδή, ανθοκυανίνες και φενιλοπροπανοειδείς ενώσεις, γενικώς ΕΝΤΟΝΑ ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΑ φαινολικά παράγωγα. Λόγω των εμπεριεχομένων τανινών έχει επίσης στυπτικές ιδιότητες. Εξαιτίας των εμπεριεχομένων πυκτινών είναι ρυθμιστικό των κινήσεων του εντέρου>>.
(Μετά από διεθνή βιβλιογραφική έρευνα, Φαρμακευτική σχολή Α.Π.Θ.).

Πολλοί ντόπιοι στην περιφέρεια της Ελλάδας χρησιμοποιούν προϊόντα κράνου για στομαχικές και εντερικές διαταραχές, πόνους περιόδου επίσης και για κεράσματα στους επισκέπτες τους.

Οι παρασκευαστές και πωλητές του προϊόντος αυτού δεν ισχυρίζονται οτι το προϊόν διαγνώνει, θεραπεύει ή εμποδίζει οποιαδήποτε αρρώστια.

http://krano.gr/

IMG_2782.JPG


Συμπυκνωμένος χυμός κράνων που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά πίνεται ως αναψυκτικό σε αναλογία με νερό 1:5, προστίθεται στο τσάι, το γιαούρτι, το ταχίνι, τα παγωτά, σε κέικ, με λεμόνι στο ψητά, σε μίξη με λεμόνι ή βαλσάμικο σε σαλάτες, φρουτοσαλάτες και γρανίτες.

http://www.alekati.gr/τα_κράνα
 



Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
Τα μισά τα έκανα αυτό το πανεύγευστο γλύκισμα και τα αλλα μισά θα τα κάνω λίγη μαρμελάδα.Μονο που θα ήθελα να τα συνδυάσω και Μ άλλο φρούτο μαζί και ψάχνω....

IMG_2783.JPG
IMG_2784.JPG


Με μήλο,καρύδια,κανέλα και Ξινή κρέμα η κρεμ φρεςςς....

https://cookandfeed.blogspot.de/2013/01/cranberry-apple-bars.html


Λικέρ εχω για τα επόμενα χρόνια και με κονιάκ και με βότκα δώρο της θείας μου....:)
 




Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
Συνταγή γιοκ. Τη γεύση τη θυμάμαι, αλλά πώς την περιγράφει κανείς;

As an adult, it bothers me when someone tells me a food or a dish tastes good. Good to one person may be horrific to another person. I always feel obligated to agree that yes, this food does indeed taste “good” even if I do not particularly care for it...


Here are 120 suggestions to get your started....

Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος κατέγραφε μια παρόμοια λίστα στα ελληνικά.:)
[DOUBLEPOST=1503140187][/DOUBLEPOST]Σήμερα mouthwatering γεμιστά κολοκυθάκια και πιπεριές με φρέσκια ντομάτα από τον κήπο.:)
 



Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Μια απ τις θείες μου , το έκανε λικέρ.
Δυνατόοοο!

ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ?

ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΛΙΚΕΡ ΑΠΟ ΑΚΡΑΝΙΕΣ (ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΛΕΝΕ ΕΚΕΙ) ΚΑΙ

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΙΚΕΡ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΛΥΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
[DOUBLEPOST=1503165228][/DOUBLEPOST]ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΡΑΚΗ ΑΠΟ ΚΡΑΝΙΕΣ.

ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.
 


Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Αρκαδία.
ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.

ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 15 ΣΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΓΕΑ ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ 47η ΠΑΝΠΕΛΟ

ΠΟΝΗΣΣΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ....

www.messiniakiparadosi.gr
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
IMG_2793.JPG
IMG_2791.JPG
Με παίδεψε η μαρμελάδα αλλα κι εγώ της "άλλαξα τα φώτα"!

Συμπλήρωσα λίγη ώριμη μπανάνα κι ένα ώριμο μήλο όπως και χυμό ενός λεμονιού.

Όσο για τη γεύση....Τώρα ξεκουράζεται....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
View attachment 78612 View attachment 78613 Με παίδεψε η μαρμελάδα αλλα κι εγώ της "άλλαξα τα φώτα"!

Συμπλήρωσα λίγη ώριμη μπανάνα κι ένα ώριμο μήλο όπως και χυμό ενός λεμονιού.

Όσο για τη γεύση....Τώρα ξεκουράζεται....
Μόλις ξεκουραστεί, την περιγράφεις. :p
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top