B&W CM10-S2

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εγινε πλεον η αλλαγη σκυταλης απο τα KEF IQ70 στα B&W CM10-S2 και πλεον δυο διλημματα εχω

για καλωδια εχω τα Kimber Kable 8TC "black & blue" θα ηταν προτιμοτερο να παραμεινω σε αυτα ή να παω σε καλωδια με τετρακαλωδιωση ? ποια θα προτεινατε μεχρι τα 500-700€ (2,5-3m)?

και το δευτερο διλημμα να παραμεινουν στον emotiva xp3 ή θα εδινε καλυτερα ρευματα ο Rotel RB-1582 MkII?
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
εγινε πλεον η αλλαγη σκυταλης απο τα KEF IQ70 στα B&W CM10-S2 και πλεον δυο διλημματα εχω

για καλωδια εχω τα Kimber Kable 8TC "black & blue" θα ηταν προτιμοτερο να παραμεινω σε αυτα ή να παω σε καλωδια με τετρακαλωδιωση ? ποια θα προτεινατε μεχρι τα 500-700€ (2,5-3m)?

και το δευτερο διλημμα να παραμεινουν στον emotiva xp3 ή θα εδινε καλυτερα ρευματα ο Rotel RB-1582 MkII?
Σοβαρα εχεις σκοπο να δωσεις εφτα κατοσταρικα για καλωδια;;;;;; η τετρακαλωδιωση γιατι πιστευεις θα βοηθησει;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
το σκεφτομαι δεν ειπα οτι αυριο παω να αγορασω παρολα αυτα αυτο που ζηταω ως γνωμη ειναι εαν θα μου προσφερει το παραπανω το bi-wire καλωδιο απο αυτο που εχω τωρα. θεωρητικα η τροφοδοσια του HI-LO frequency δεν θα εδινε παραπανω αναλυση απο οτι με τους βραχυκυκλωτηρες?

η αναλυση στο παρακατω απο μια σοβαρη εταιρεια λεει ναι

http://www.audioquest.com/resource_...e/learning_modules/Understanding-BiWiring.pdf
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μια ερωτηση, φίλε μου, γιατι μ ενδιαφερουν και εμενα τα CM10 S2.

Ειναι «made in England» ή «made in China»;

Τι γράφουν από πίσω;

Και αν ξέρει κανείς, τα αντιστοιχα ATC (νομίζω είναι τα 50), πού είναι φτιαγμένα;
 

I

iason

Guest
εγινε πλεον η αλλαγη σκυταλης απο τα KEF IQ70 στα B&W CM10-S2 και πλεον δυο διλημματα εχω

για καλωδια εχω τα Kimber Kable 8TC "black & blue" θα ηταν προτιμοτερο να παραμεινω σε αυτα ή να παω σε καλωδια με τετρακαλωδιωση ? ποια θα προτεινατε μεχρι τα 500-700€ (2,5-3m)?

και το δευτερο διλημμα να παραμεινουν στον emotiva xp3 ή θα εδινε καλυτερα ρευματα ο Rotel RB-1582 MkII?
Τετρακαλωδίωση ενοείς το Bi wire η εχω χασει κατι ;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Μια ερωτηση, φίλε μου, γιατι μ ενδιαφερουν και εμενα τα CM10 S2.

Ειναι «made in England» ή «made in China»;

Τι γράφουν από πίσω;

Και αν ξέρει κανείς, τα αντιστοιχα ATC (νομίζω είναι τα 50), πού είναι φτιαγμένα;


εαν δεν κανω λαθος τα μονα ηχεια που φτιαχνονται στο νησι ειναι η κορυφαια σειρα τα 8xx
[DOUBLEPOST=1505575538][/DOUBLEPOST]
Τετρακαλωδίωση ενοείς το Bi wire η εχω χασει κατι ;
σωστα τετρακαλωδιαση δηλαδη 1 ζευγος απο τον ενσχυτη που καταληγει σε δυο ζευγη στο ηχειο

 

I

iason

Guest


εαν δεν κανω λαθος τα μονα ηχεια που φτιαχνονται στο νησι ειναι η κορυφαια σειρα τα 8xx
[DOUBLEPOST=1505575538][/DOUBLEPOST]

σωστα τετρακαλωδιαση δηλαδη 1 ζευγος απο τον ενσχυτη που καταληγει σε δυο ζευγη στο ηχειο

Μια καλή λύση ειναι επειδή εχεις και το Kimber 8tc να ξεμπλεξεις τους 8 αγωγούς καθε καλωδιου που πηγαινουν προς το ηχειο και να τους στριψεις ανα 4 και να κανεις μια διπλοκαλωδιωση οικονομική χωρις να ξοδευτεις , Να πάρεις και μια γευση δηλαδη ...
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα και καλα ακουσματα,
απ' οτι εχω καταλαβει οι ειδικοι προτεινουν να βγαζουμε τσι βραχυκυκλωτηρες και να βαζουμε ενα κομματι απ' το καλωδιο των ηχειων μας (εγω το 'καμα και δουλευει)
επισης συνισταται η χρηση καλωδιου μεγαλης διατομης (4mm) - χωρις μπανανες και τετοια - οχι απαραιτητα ακριβου (κατι για belden και τετοια ... ) (εγω το 'καμα και δουλευει)
με τη διπλοκαλωδιωση στην ουσια αυξανεις το "παχος" του καλωδιου ...
τα 8tc μου φαινονται μια χαρα
και κρατα το μηκος τους οσο πιο κοντο γινεται
:drinks:
 

I

iason

Guest
κατι τετοιο ..



Ακριβώς, και ακουσέ το μερικές μερες να δεις εάν εντοπίζεις διαφορές, προς το καλύτερο η προς το χειρότερο η και τίποτα !!!
Πάντως το παιχνίδι με την διπλοκαλωδιώση ειναι περιεργο ,κατι χανεις κατι κερδιζεις ..... Δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις όλα. Καλή επιτυχία.:)
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Πάρε mogami να σε δει ο Θεός
και το 4άρι υπερβολή είναι,εκτός και μιλάμε για μήκος άνω των 3 μέτρων
Να ρίχνετε τα φράγκα σας στα μηχανήματα όχι στα καλώδια
 





T

Tadakis

Guest
Αν επιτρεπεται ποσο πηρες τα cm10;
Καινουρια η demo;
Υπάρχει πληθώρα προσφορών στο συγκεκριμένο ηχείο -εντός και εκτός Ελλάδας. Π.χ.
http://www.hsga-gmbh.de/index.php/16/cm-10-s2-satin-weiss.html

Για τα καλώδια, Η διπλοκαλωδίωση είναι γενικά προτιμότερη καθότι δίνει περίσσοτερα σώματα (αν το ηχείο / ΧΩΡΟΣ) το χρειάζονται. Αν οχι, κράτησε το με μονή καλωδίωση (σώζεις και χρήματα).
Σε κάθε περίπτωση εξασφάλισε πως είτε με διπλοκαλωδίωση ή jumpers του κατασκευαστή καλωδίου σταματάς να χρησιμοποιείς τα λαμάκια που δίνει ο κατασκευαστής.

Τέλος θα σου πρότεινα να έβλεπες τα καλώδια ATLAS - ταιριάζουν πολύ με τα CM9/10.

Δοκίμασε και κανένα καλώδιο όμως. Μην περιμένεις μόνο προτάσεις από εδώ για να αποφασίσεις. Το Kimber που έχεις είναι τίμιο καλώδιο αλλά λίγο ξεπερασμένο (σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και τον ήχο του).
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Υπάρχει πληθώρα προσφορών στο συγκεκριμένο ηχείο -εντός και εκτός Ελλάδας. Π.χ.
http://www.hsga-gmbh.de/index.php/16/cm-10-s2-satin-weiss.html

Για τα καλώδια, Η διπλοκαλωδίωση είναι γενικά προτιμότερη καθότι δίνει περίσσοτερα σώματα (αν το ηχείο / ΧΩΡΟΣ) το χρειάζονται. Αν οχι, κράτησε το με μονή καλωδίωση (σώζεις και χρήματα).
Σε κάθε περίπτωση εξασφάλισε πως είτε με διπλοκαλωδίωση ή jumpers του κατασκευαστή καλωδίου σταματάς να χρησιμοποιείς τα λαμάκια που δίνει ο κατασκευαστής.

Τέλος θα σου πρότεινα να έβλεπες τα καλώδια ATLAS - ταιριάζουν πολύ με τα CM9/10.

Δοκίμασε και κανένα καλώδιο όμως. Μην περιμένεις μόνο προτάσεις από εδώ για να αποφασίσεις. Το Kimber που έχεις είναι τίμιο καλώδιο αλλά λίγο ξεπερασμένο (σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και τον ήχο του).
γιατι θεωρεις προβληματικο το λαμακι απο κανονικο jumber?

θα συμφωνησω για το Kimber το εχω αρκετα χρονια και απο τοτε που ειχα τα Tannoy, μετα τα KEF και τωρα τα B&W σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος δεν βιαζομαι για αυτο το κοματι και ισως προς τα χριστουγενα να το ξαναδω αλλωστε τα ηχεια ειναι αστρωτα και οτι και να βαλω μπορει μετεπειτα να ακουγετε διαφορετικα..
 

T

Tadakis

Guest
η γέφυρα/λαμάκι συνήθως (αν όχι πάντα) έχει κακό ήχο ή χειρότερο από τον ήχο που μπορείς να έχεις με το οποιοδήποτε καλώδιο επιλέξεις να έχεις. Ακόμα η ανομοιομορφία χαμηλών/υψηλών είνα κάτι που επηρεάει αρνητικά (λόγω για διαφορετικού μετάλλου). Αυτό το λαμάκι είναι κάτι basic που σου δίνει ο κατασκευαστής των ηχείων αν δεν θέλεις να κάνεις επένδυση σε αυτό το τομέα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.050
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top