Pmc fb1i Signature

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Καλησπέρα με τι ενυσχητη θα μπορούσα να οδηγήσω τα συγκεκριμένα ηχεία? Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Με

Ευχαριστώ άλλη λύση υπάρχει αυτή τι στιγμή έχω ένα primare i30 και δεν ξέρω αν τον δουλέψω με τελικό primare a34,2 θα έχω αποτέλεσμα
Η pmc λέει ότι σετάρει τα ηχεία τους με τους bryston.
Αυτό για μένα λέει (εκτός από την αλληλοδιαφήμηση που κάνουν μεταξύ τους) ότι δεν πρέπει να παρασυρθείς από την υψηλή ευαισθησία τους αλλά να δώσεις αρκετά watt.
Άρα ναι, ο primare a34.2 που έχει 150w θα είναι οκ αφού υπάρχουν αρκετοί bryston εκεί γύρω στα 150
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Bryston το απόλυτο match.
Για πιο οικονομικά Class d modules.
Ή και ενα symphomic line rg10 που παιζει μτχ εδώ μέσα.

Το ηχείο είναι αρκετά γλυκό και laid back. Ακριβώς γιατί έχει στηθεί με bryston. Και επειδή είναι transmission line.
Με class d θα κερδίσεις σε έλεγχο και ησυχία. Θα χάσεις σε σώματα και μπάσο. Με τον symphonic γίνεται πολύ όπερα για τα γούστα μου Αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι mismatch. Απλά εμένα δε μου αρέσει.
Για primare δεν ξέρω. Δεν εχω ακούσει. Από Ορφέα μεριά δοκίμασε και densen. Έχουν την ταχύτητα που θέλει το ηχείο.
Επίσης αν υπάρχει στον κύκλο σου και κάποιος class d επαγγελματικός αξίζει μια ακρόαση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μελος παντων εξ Ιωαννινων εχει να λεει για τα Pmc fb1i σε συνεργασια με AudiaFlight 3
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Bryston το απόλυτο match.
Για πιο οικονομικά Class d modules.
Ή και ενα symphomic line rg10 που παιζει μτχ εδώ μέσα.

Το ηχείο είναι αρκετά γλυκό και laid back. Ακριβώς γιατί έχει στηθεί με bryston. Και επειδή είναι transmission line.
Με class d θα κερδίσεις σε έλεγχο και ησυχία. Θα χάσεις σε σώματα και μπάσο. Με τον symphonic γίνεται πολύ όπερα για τα γούστα μου Αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι mismatch. Απλά εμένα δε μου αρέσει.
Για primare δεν ξέρω. Δεν εχω ακούσει. Από Ορφέα μεριά δοκίμασε και densen. Έχουν την ταχύτητα που θέλει το ηχείο.
Επίσης αν υπάρχει στον κύκλο σου και κάποιος class d επαγγελματικός αξίζει μια ακρόαση.
Η pmc λέει ότι σετάρει τα ηχεία τους με τους bryston.
Αυτό για μένα λέει (εκτός από την αλληλοδιαφήμηση που κάνουν μεταξύ τους) ότι δεν πρέπει να παρασυρθείς από την υψηλή ευαισθησία τους αλλά να δώσεις αρκετά watt.
Άρα ναι, ο primare a34.2 που έχει 150w θα είναι οκ αφού υπάρχουν αρκετοί bryston εκεί γύρω στα 150
Η pmc λέει ότι σετάρει τα ηχεία τους με τους bryston.
Αυτό για μένα λέει (εκτός από την αλληλοδιαφήμηση που κάνουν μεταξύ τους) ότι δεν πρέπει να παρασυρθείς από την υψηλή ευαισθησία τους αλλά να δώσεις αρκετά watt.
Άρα ναι, ο primare a34.2 που έχει 150w θα είναι οκ αφού υπάρχουν αρκετοί bryston εκεί γύρω στα 150
καλημερα ευχαριστω μου εχουν πει και για το musical fidelity m5 pro και τελικο καθος και για τον a1008 ποια ειναι η γνωμη σου επισης σκεφτομαι αν θα ηταν καλυτερα να παω σε αλλα ηχεια συγνωμη σε ζαλισα
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
καλημερα ευχαριστω μου εχουν πει και για το musical fidelity m5 pro και τελικο καθος και για τον a1008 ποια ειναι η γνωμη σου επισης σκεφτομαι αν θα ηταν καλυτερα να παω σε αλλα ηχεια συγνωμη σε ζαλισα
Κι εγώ έχω ακούσει καλά λογια για mf αλλα δεν έχω ιδία άποψη.

Και ναι. Μακρυά απο pmc. Σαν τα ναρκωτικά. Δε φτάνουν για ολους :)

Προσωπικά τα fb1i τα λατρεύω. Όταν με το καλό αλλάξω θα είναι μάλλον για το τριδρομο ob1i σε μτχ ή τα αντίστοιχα νεότερα.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα,

Προσωπικά τα παίζω με Unison Research Unico 100. Μπόμπα, επιτέλους τα δοκίμασα σε καλό χώρο γιατί τα χαντάκωνα στα Εξάρχεια και τα 15 τμ.....
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Καλημέρα,

Προσωπικά τα παίζω με Unison Research Unico 100. Μπόμπα, επιτέλους τα δοκίμασα σε καλό χώρο γιατί τα χαντάκωνα στα Εξάρχεια και τα 15 τμ.....
Καλημέρα και εμένα ο χώρος μικρός είναι αλλά νομίζω ότι ο primare i30 είναι μικρός για τα pmc αν πάω σε άλλο χώρο λες να με καλύψει? Ωραία πάντως στα Εξάρχεια.....
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ποσο μικρος; Σε κάτω απο 20 τμ ζοριζει το πράμα.
Και έχε υπόψη σου οτι το ηχείο θέλει αέρα απο τα πλαγιά.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα και εμένα ο χώρος μικρός είναι αλλά νομίζω ότι ο primare i30 είναι μικρός για τα pmc αν πάω σε άλλο χώρο λες να με καλύψει? Ωραία πάντως στα Εξάρχεια.....

Ωραιότατα, δεν λέω. Κουράστηκα λίγο, απλώς, πολλά τα χρόνια. Νομίζω πως τα ηχεία θέλουν χώρο. Άλλα αντίστοιχου μεγέθους έπαιζαν καλύτερα εκεί μέσα.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Και ναι. Μακρυά απο pmc. Σαν τα ναρκωτικά. Δε φτάνουν για ολους :)

Προσωπικά τα fb1i τα λατρεύω. Όταν με το καλό αλλάξω θα είναι μάλλον για το τριδρομο ob1i σε μτχ ή τα αντίστοιχα νεότερα.
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για μένα καθ' ότι ευτυχής κάτοχος τους,τα τελευταία 8 χρόνια περίπου.
Τα οδηγεί με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα,για τα αυτιά μου πάντα και για μερικούς φίλους που τα έχουν ακούσει κατά καιρούς στο χώρο μου,ένας solid state ενισχυτής,ο ''ταπεινός'' XINDAK XA-6950.
Ο χώρος μου είναι μια τυπική σαλονοτραπεζαρία γύρω στα 35 τμ,με απόσταση από τον πίσω τοίχο 30cm και από τους πλαϊνούς γύρω στο 1,5μ,με γωνιακό τζάκι στο ένα απ' αυτούς.
Tα είχα ακούσει με αρκετούς ενισχυτές,στην κατηγορία από 1.000€ έως 2.000€ πρίν καταλήξω στον συγκεκριμένο και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή.
Όντως μπορεί να έχουν μεγάλη ευαισθησία,αλλά τα θέλουν τα ρεύματα τους και τα Watt τους,όσο πιο καλός ενισχυτής από πίσω τόσο καλύτερα παίζουν.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για μένα καθ' ότι ευτυχής κάτοχος τους,τα τελευταία 8 χρόνια περίπου.
Τα οδηγεί με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα,για τα αυτιά μου πάντα και για μερικούς φίλους που τα έχουν ακούσει κατά καιρούς στο χώρο μου,ένας solid state ενισχυτής,ο ''ταπεινός'' XINDAK XA-6950.
Ο χώρος μου είναι μια τυπική σαλονοτραπεζαρία γύρω στα 35 τμ,με απόσταση από τον πίσω τοίχο 30cm και από τους πλαϊνούς γύρω στο 1,5μ,με γωνιακό τζάκι στο ένα απ' αυτούς.
Tα είχα ακούσει με αρκετούς ενισχυτές,στην κατηγορία από 1.000€ έως 2.000€ πρίν καταλήξω στον συγκεκριμένο και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή.
Όντως μπορεί να έχουν μεγάλη ευαισθησία,αλλά τα θέλουν τα ρεύματα τους και τα Watt τους,όσο πιο καλός ενισχυτής από πίσω τόσο καλύτερα παίζουν.
εχω τον primare i30 γινετε να τον κανω pr και να τον δουλευω με τον primare a34,2 τελικο βγαζει καθαρα watt 150
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
εχω τον primare i30 γινετε να τον κανω pr και να τον δουλευω με τον primare a34,2 τελικο βγαζει καθαρα watt 150
Φίλε μου δυστυχώς με primare δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο,αν έχει "ρεύματα" φαντάζομαι ότι θα τα οδηγήσει σωατα,τώρα για το ματσαρισμα τους με τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν μπορώ να ξέρω αν δεν τα ακούσω,πάντα αξιολογώντας τα με τα προσωπικά μου ηχητικά γούστα βέβαια,όπως και ο καθένας μας.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- απ΄ όσα ειπώθηκαν , και εγώ bryston προτείνω καθ ότι όντος ( μέχρι πρότινος ) με αυτούς ''κουρδίζονταν'' τα pmc . . . εναλλακτικά με κάποιον ισχυρό naim

- οι primare μου ακούγονται κάπως λεπτόηχοι αλλά γλυκοί
 

Μηνύματα
39
Reaction score
5
Πωλειται ενας primare i32 στις αγγελιες, δεν αρκει η ισχυς του?
Ευχαριστώ δεν έχει μεγάλη διαφορά με τον δικό μου 120 watt βγάζει προς το παρόν μένω όπως έχει μέχρι να βρεθει καμιά ευκαιρία
[DOUBLEPOST=1505726069][/DOUBLEPOST]
- απ΄ όσα ειπώθηκαν , και εγώ bryston προτείνω καθ ότι όντος ( μέχρι πρότινος ) με αυτούς ''κουρδίζονταν'' τα pmc . . . εναλλακτικά με κάποιον ισχυρό naim

- οι primare μου ακούγονται κάπως λεπτόηχοι αλλά γλυκοί
Ποιον bryston πόσα watt?
 


Μηνύματα
39
Reaction score
5
- αναλόγως budget & εάν θα είναι καινούριος ή μτχ . . . το πιό δυνατό
Δεν μπορείς να.μου προτείνεις κάποιο φαντάζομαι θα θέλει pr και τελικό και συγουρα κάτι οικονομικό στα μεταχειρισμενα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top