Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ας απαντησει οποιος ξερει
Ξέρω κι εγώ...οπως ξερω κ αυτο που έγραψα παραπάνω με καλή διάθεση κ ειναι άσχημο να εισπράττω αδιαφορία κ ειρωνεία..
Παρακαλώ όπως διαγραφούν τα άσχετα που έγραψα.. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Ξέρω κι εγώ...οπως ξερω κ αυτο που έγραψα παραπάνω με καλή διάθεση κ ειναι άσχημο να εισπράττω αδιαφορία κ ειρωνεία..
Παρακαλώ όπως διαγραφούν τα άσχετα που έγραψα.. Ευχαριστώ[/QUOTEε

ειπες πως ξερεις να απαντησεις αλλα δεν θελησες γιατι ειναι ασχετο το ερωτημα μου με το θεμα, αλλα προτιμησες να σχολιασεις 2 φορες να πεις την εξυπναδα σου παρα να δωσεις μια απαντηση που δεν βγαινει παραπανω απο 2 γραμμες, λες και θα χαλασει το θεμα που εχετε ανοιξει... ειπες και οτι σε ειρηνευτικα.. μπραβο να σε χειροκροτισω εκανες μεγαλο κατορθωμα συγχαρητηρια .. και στο κατω κατω δεν εισαι μονο εσυ στο φορουμ, υπαρχουν παρα πολλα ατομα που μπορουν να δωσουν απαντηση χωρις να βγαζουν κομπλεξ και να κανουν την ζωη τους δυσκολη... αντε μπες στο avisite απο το κινητο που να κολλαει οπως εκανα εγω τωρα και κατσε ψαξε να βρεις το καταλληλο θεμα για μια ερωτηση.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.823

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τα βάττ της πηγής
Αλλά με τα βατ του ενισχυτή θα είναι η μέρα με την νύχτα εάν είναι πραγματικά ...
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τα βάττ της πηγής
Αλλά με τα βατ του ενισχυτή θα είναι η μέρα με την νύχτα εάν είναι πραγματικά ...

τα βατ του ενισχυτη ειναι 40 στα 8ωμ και τα ηχεια μου ειναι 100 βατ στα 8ωμ με ευαισθησια 90. αν ο ενισχυτης μου ηταν 80 η 90 βατ θα ηταν καλυτερα; για την πυγη θελω να πω οτι με παραπανω βατ του ενισχυτη θα εχει καλυτερη αποδοση; αυτα!!!! ευχαριστω για την απαντηση
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
https://www.soundandvision.com/content/marantz-sr7011-av-receiver-review

Two channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 138.7 watts
1% distortion at 169.1 watts

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 104.9 watts
1% distortion at 117.0 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 75.1 watts
1% distortion at 90.4 watts
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
τα βατ του ενισχυτη ειναι 40 στα 8ωμ και τα ηχεια μου ειναι 100 βατ στα 8ωμ με ευαισθησια 90. αν ο ενισχυτης μου ηταν 80 η 90 βατ θα ηταν καλυτερα; για την πυγη θελω να πω οτι με παραπανω βατ του ενισχυτη θα εχει καλυτερη αποδοση; αυτα!!!! ευχαριστω για την απαντηση
Εννοείται ότι θα παιζει καλύτερα !
Καλύτερο έλεγχο αέρα χαμηλό κλπ
Απλά θα αποδίδει καλύτερα τις δυνατότητες τις πηγής ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
https://www.soundandvision.com/content/marantz-sr7011-av-receiver-review

Two channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 138.7 watts
1% distortion at 169.1 watts

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 104.9 watts
1% distortion at 117.0 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 75.1 watts
1% distortion at 90.4 watts
Εννοεί εδώ rms ή din ? Διότι αν εννοεί din, σε rms είναι περίπου 70 X 2 watts πραγματικά ! (Δεν έχω γνώσεις στο θέμα βέβαια και ίσως κάνω λάθος).


Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες....:drinks:
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.823
Εννοεί εδώ rms ή din ? Διότι αν εννοεί din, σε rms είναι περίπου 70 X 2 watts πραγματικά ! (Δεν έχω γνώσεις στο θέμα βέβαια και ίσως κάνω λάθος).


Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες....:drinks:
RMS
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.917
Reaction score
41.178
STICKY!

Όταν έχετε τον avr στο δίκτυο μην ενεργοποιείτε τη λειτουργία wol (Wake On LAN) ή όπως αλλιώς λέγεται, δηλαδή να βλέπει ο ενισχυτής το δίκτυο ακόμη και αν είναι κλειστός. Δημιουργεί προβλήματα στο δίκτυο. Αυτά για τον 7011 που έχω.
Ο προηγούμενος yamaha δεν τον έβαζα καθόλου το δίκτυο, με το που κούμπωνα το καλώδιο τρελαινόταν το σύμπαν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.053
STICKY!

Όταν έχετε τον avr στο δίκτυο μην ενεργοποιείτε τη λειτουργία wol (Wake On LAN) ή όπως αλλιώς λέγεται, δηλαδή να βλέπει ο ενισχυτής το δίκτυο ακόμη και αν είναι κλειστός. Δημιουργεί προβλήματα στο δίκτυο. Αυτά για τον 7011 που έχω.
Ο προηγούμενος yamaha δεν τον έβαζα καθόλου το δίκτυο, με το που κούμπωνα το καλώδιο τρελαινόταν το σύμπαν.
Τι προβλήματα μπορεί να δημιουργεί? Για κάντε το πιο λιανά! Όντως και εγώ προσωπικά δεν κερδίζω κάτι συνδέοντάς τον στο διαδίκτυο, σαν player δεν μου αρέσει σχετικά με αυτά που διαθέτω για τον σκοπό αυτό. Παρ όλα αυτά τον έχω και εγώ στο δίκτυο... on.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
STICKY!

Όταν έχετε τον avr στο δίκτυο μην ενεργοποιείτε τη λειτουργία wol (Wake On LAN) ή όπως αλλιώς λέγεται, δηλαδή να βλέπει ο ενισχυτής το δίκτυο ακόμη και αν είναι κλειστός. Δημιουργεί προβλήματα στο δίκτυο. Αυτά για τον 7011 που έχω.
Ο προηγούμενος yamaha δεν τον έβαζα καθόλου το δίκτυο, με το που κούμπωνα το καλώδιο τρελαινόταν το σύμπαν.
Κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις με τα IPs.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σε μένα απο την πρώτη στιγμή μπήκε στο δίκτυο.
Με στατική IP καρφωμένη με την MAC address στο router.
Δεν έχει κάνει ούτε βηχαλακι απο το Φεβρουάριο που τον έχω.
Μήπως να δοκίμαζες να βάλεις στατική IP να δεις πως συμπεριφερεται;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.917
Reaction score
41.178
Eχω εδώ και πολύ καιρό κολλήματα, άλλοτε στιγμιαία άλλοτε πιο σημαντικά στο internet.
Κλασικά ξεκίνησα από τον πάροχο, τη γραμμή, το router και τα σχετικά. Μετά από κάμποσες επισκέψεις και παρακολούθηση της γραμμής και αλλαγή ρούτερ είχαμε μια ασυνεννοησία με τον πάροχο καθώς αυτοί έβλεπαν τη γραμμή να λειτουργεί αψεγάδιαστα αλλά εγώ συνέχιζα να βιώνω τα προβλήματα. Οπότε άρχισα να ψάχνομαι στο δίκτυο μου, switches, διεργασίες στο background (torrents :whistling:) και τέτοια. Μην τα πολυλογώ άνοιξα 3 παράθυρα και έτρεξα ping ταυτόχρονα στον έξω κόσμο, στα nas, στο router. Έβλεπα ότι συχνά πυκνά είχα spikes στο response rate προς στο router, εκεί που ήταν 10ms πήγαινε στο 100+ και ξαναγύρναγε. Αυτό (όπως κατάλαβα μετά) μεταφραζόταν σε καθυστέρηση και στο ping προς τα έξω (8.8.8.8). Άρχιζα να κόβω διάφορα, καθάρισα υπολογιστή από εφαρμογές αχρείαστες, και κάποια στιγμή θυμήθηκα και τον AVR που τον έχω stand by. Ε, όταν τον έκοψα από stand by όλο το δίκτυο ίσιωσε! Το rt στο ping εντός δικτύου έπεσε σταθερά κάτω από 1ms!!! και προς στον έξω κόσμο σταθερά κάτω από 50ms. Επανέφερα όλο το σύστημα (NAS, torrents, κλπ) και όλα παίζουν τέλεια χωρίς κολλήματα.
Ο AVR είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο απλά όσο είναι off δεν ανακατεύεται. Όταν είναι ON είναι συνδεδεμένος κανονικά και μπορεί να παίζει από δίκτυο, να στέλνω από το ipad να τον ελέγχω από το iphone χωρίς κανένα πρόβλημα (ενώ την προηγούμενη κυριακή που είχα κόσμο σπίτι δεν κατάφερα να παίξω 2 τραγούδια συνεχόμενα) και παρακολουθώντας και το ping δεν δημιουργεί κανένα spike στο δίκτυο. Και παράλληλα τρέχουν και όλα τα άλλα, κατεβάζω, βλέπω reviews HD youtube και απαντάω και στο avsite:p.
Αυτά είδα, αυτά λέω. :beach:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Γιατι με DNS της Google; Τόσα πολλά θέματα έχει του παρόχου;
Ο router ποιος ειναι;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.917
Reaction score
41.178
Γιατι με DNS της Google; Τόσα πολλά θέματα έχει του παρόχου;
Ο router ποιος ειναι;
αυτό μου είπαν και αυτό από ότι βλέπω στο setup χρησιμοποιεί ως gateway και ο πάροχος (Vodafone)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.081
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top