one plus 5 απο gear best

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Το priority line συνήθως δεν είναι δωρεάν.

Το πήρα 10-20-500 πράγματα και δεν μου το γράπωσε το τελωνείο, δεν είναι στοιχείο. Είναι θέμα τύχης.

Προσωπικά, αν κάτι που εδώ στοιχίζει 50 ευρώ μπορώ να το βρω 15 ευρώ, εννοείται ότι θα το χτυπήσω. Ποια στήριξη, ποιας αγοράς; Μεταπωλητές είναι.

Αν τώρα εγώ μπω στη διαδικασία να δώσω εκατοντάδες ευρώ, μου φαίνεται άτοπο να τσιγγουνευτώ 50 ευρώ και να μην το πάρω από το επίσημο σάιτ.

Ας κάνει ο OΡ την επιλογή του γνωρίζοντας όλες τις όψεις του θέματος. Γι' αυτό φτιάχτηκε το θέμα άλλωστε, όχι για ειρωνείες.

Πάω να άκουσω λίγο Irony Maiden.
Ειπε κανεις ότι το priority line ειναι δωρεαν? ειπαμε οτι αν το επιλέξεις απλα δεν περνάς τελωνειο. Οποτε τα επιχειρηματα που γραφτηκαν οτι 110% περνανε τελωνειο είναι ψεμματα.
Επισης έχε υπόψη ότι οσο μεγαλυτερο το δεμα του priority line ή του eu express τοσο χαμηλότερο το κόστος! εγώ για την σκουπα είχε 19 ευρώ μεταφορικά με eu express και μολις προσθεσα ανταλλακτικα της σκουπας το κόστος έπεσε σε 9 !!! μιλάμε ...τοσο κλέφτες οι κινέζοι . Το δέμα μου παραδώθηκε με acs και ουτε λογος για τελωνείο.

Εχω πάρει ταμπλετ 160 απο banggood και επειδη κόλλησε το dual boot χωρις δεύτερη κουβέντα το έστειλα πίσω χωρις να πληρώσω ευρω για την επιστροφή και πήρα 100% refund φυσικα μέσω paypal. Τοσο αναξιόπιστοι οι κινέζοι. Πήρα άλλο ταμπλετ και επειδή έβγαλε στην οθόνη μια προσωρινή όπως αποδείχθηκε φυσσαλιδα αέρα που έφυγε σε 3-4 μέρες έστείλα φωτογραφια στο geekbuying (αυτό είναι όντως λίγο δύστροπο μαγαζι) και πήρα rufund 20$ και φυσικά από τότε το ταμπλετ δουλεύει τέλεια .

Δεν είναι αγιοι οι κινεζοι εμπορες ειναι το κερδος τους κοιταζουν αλλα πιστέψε με σε προβληματικα προιοντα ειναι πιο ευκολοι και συζητίσιμοι από τους ελληνες μεταπωλητες.

Οσο για τιμές τι να πω . Εκει που μπορω να συγκρίνω γιατι πολλα όταν τα παιρνω απο κινα απλα δεν εχουν ερθει καν στην ελλαδα είμαι στο 40-50% της αξιας που το βρισκεις εδω!! δεν τιθεται θέμα τι να διαλέξεις. Αγοράζεις από εκει που το βρισκεις αισθητά φθηνότερα.
Κινιτά ας πουμε πλεον δύσκολα θα αγοραζα απο κινα εφόσον τα βρω εδω γιατι η διαφορά τους συνήθως είναι όσος ο ΦΠΑ αντε και 5-10% παραπάνω και οντως δεν πολυσυμφέρουν (πχ xiaomi πλεον αγοράζεις από ελλαδα δεν συμφέρει απο εξω).
 
Last edited:

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ειπε κανεις ότι το priority line ειναι δωρεαν? ειπαμε οτι αν το επιλέξεις απλα δεν περνάς τελωνειο. Οποτε τα επιχειρηματα που γραφτηκαν οτι 110% περνανε τελωνειο είναι ψεμματα.
Επισης έχε υπόψη ότι οσο μεγαλυτερο το δεμα του priority line ή του eu express τοσο χαμηλότερο το κόστος! εγώ για την σκουπα είχε 19 ευρώ μεταφορικά με eu express και μολις προσθεσα ανταλλακτικα της σκουπας το κόστος έπεσε σε 9 !!! μιλάμε ...τοσο κλέφτες οι κινέζοι . Το δέμα μου παραδώθηκε με acs και ουτε λογος για τελωνείο.

Εχω πάρει ταμπλετ 160 απο banggood και επειδη κόλλησε το dual boot χωρις δεύτερη κουβέντα το έστειλα πίσω χωρις να πληρώσω ευρω για την επιστροφή και πήρα 100% refund φυσικα μέσω paypal. Τοσο αναξιόπιστοι οι κινέζοι. Πήρα άλλο ταμπλετ και επειδή έβγαλε στην οθόνη μια προσωρινή όπως αποδείχθηκε φυσσαλιδα αέρα που έφυγε σε 3-4 μέρες έστείλα φωτογραφια στο geekbuying (αυτό είναι όντως λίγο δύστροπο μαγαζι) και πήρα rufund 20$ και φυσικά από τότε το ταμπλετ δουλεύει τέλεια .

Δεν είναι αγιοι οι κινεζοι εμπορες ειναι το κερδος τους κοιταζουν αλλα πιστέψε με σε προβληματικα προιοντα ειναι πιο ευκολοι και συζητίσιμοι από τους ελληνες μεταπωλητες.

Οσο για τιμές τι να πω . Εκει που μπορω να συγκρίνω γιατι πολλα όταν τα παιρνω απο κινα απλα δεν εχουν ερθει καν στην ελλαδα είμαι στο 40-50% της αξιας που το βρισκεις εδω!! δεν τιθεται θέμα τι να διαλέξεις. Αγοράζεις από εκει που το βρισκεις αισθητά φθηνότερα.
Κινιτά ας πουμε πλεον δύσκολα θα αγοραζα απο κινα εφόσον τα βρω εδω γιατι η διαφορά τους συνήθως είναι όσος ο ΦΠΑ αντε και 5-10% παραπάνω και οντως δεν πολυσυμφέρουν (πχ xiaomi πλεον αγοράζεις από ελλαδα δεν συμφέρει απο εξω).
Σωστος σε ολα!
Ποτε δεν ειχα προβλημα με την gearbest οτι και να αγορασα.Το οτι θα αργουσαν τα προιοντα να ερθουν που αγορασα δεν με πειραζε.
Οσο για την εξυπηρετηση των κινεζων σε οτι τους χρειαστηκα ηταν αψογοι,σε αντιθεση με τους Ελληνες μεταπωλητες.

Πχ. Πριν ενα μηνα αγορασα ενα Lenovo K6 οπου απο τις πρωτες μερες εβγαλε πολλα προβληματα.Μιλησα με το καταστημα,και για να βγαλω ακρη που θα το παω να το δουν εφαγα μιση ημερα στα τηλεφωνηματα.

Οσο για τις τιμες, ενα GPS tracker για το μηχανακι,55 ευρω εδω,9 ευρω απο gearbest το ιδιο ακριβως.
 


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
ναι αλλα κανει 80 μερες να έρθει , θα παράσει 110% τελωνειο , αν σου χαλασει την πατησες χανεις τα 5 χρονια εγγυηση του ελληνα μεταπωλητη και αλλα πολλα!!! τι κι αν κανει 10 στην κινα και 99 εδώ εμεις μενουμε ελλαδα!!! δεν αξιζει σε συμφερει να το παρεις απο εδω!!! κακα τα ψεμματα!!

Σοβαρά τώρα υπάρχουν μαγαζια απο κινα που οντως μπορει να την πατησεις. Αλλα μαγαζια που εχουν 300.000 επισκεπτες την μερα και κανουν εκατοντάδες χιλιάδες πωλησεις δεν τους παίρνει να είναι απατεωνες...

Φυσικα θα υπάρχουν παράπονα και θα υπάρχουν και αστοχίες αλλα αυτά που διαβάζω κατά καιρούς απο μερικους οτι τους κοροειδεύουν οι κινεζοι στελνουν αδεια κουτια αλλα αντι άλλων κλπ απλα δεν τα πιστεύω καποια ίσως ειναι και σχόλια βαλτα απο ανθρώπους που εχουν συμφεροντα στην αγορα . Οπότε αυτοι κοιταζουν το συμφερον τους και εμεις ως καταναλωτες το δικό μας
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
δεν ξερω τι δεν μπορει να γινει κατανοητο
το οτι δεν αξιζει τον κοπο να μπλεξεις με κινα για 20% διαφορα στην τιμη πως εφτασε να γινει οτι δεν αξιζει οταν η τιμη ειναι 8πλασια;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
καποια ίσως ειναι και σχόλια βαλτα απο ανθρώπους που εχουν συμφεροντα στην αγορα .
Υπάρχουν τα τελευταία χρόνια και μπόλικα σχόλια απο πληρωμένους κινεζοπροωθητές. ;) Όχι εδώ ευτυχώς, αν και έγιναν προσπάθειες.
Ο υποψήφιος αγοραστής λοιπόν, ας προσέχει.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Υπάρχουν τα τελευταία χρόνια και μπόλικα σχόλια απο πληρωμένους κινεζοπροωθητές. ;) Όχι εδώ ευτυχώς, αν και έγιναν προσπάθειες.
Ο υποψήφιος αγοραστής λοιπόν, ας προσέχει.
Σωστο και αυτό. Ο καθένας κρίνει και κρινεται.

Οπως και το αν πας και αγοράσεις xiaomi των 300 ευρω και ζητησεις να στο στείλουν με dhl ε μαλλον πας γυρεύοντας για να σου βγει ακριβότερα απο την Ελλαδα!!!
Κοντα στο νου και η γνωση...


Αποδεδειγμένα υπάρχουν σχόλια και προτροπές από ανθρώπους που έχουν άμεσα ή έμμεσα συμφεροντα να κοπει η αγορα απο κινα γιατι χανονται πελατακια και σίγουρα υπάρχουν και τυποι που προμοταρουν affiliates. Ολοι κάνουν μπαμ όμως !!!!

Ελπίζω να μην είναι μπιχτή για όσους παιρνουν το μερος των κινεζων σε αυτο το νημα...

Εγω μιλαω για το συμφερον της τσεπης μου και με επιχειρηματα νομιζω και γενικα βγαζω καντηλες οταν ακουω κουκουρουκου σχολια πχ 110% περνας τελωνειο!!! ή ότι οι διαφορες τιμης ελλαδας Κινας είναι ο ΦΠΑ!!! (αυτό δεν είναι αμεση αποτροπη αγορας απο κινα με ψευτικα στοιχεια?) . Αν εχεις επιχειρηματα υπερ των μεταπωλητων ας τα αναφερεις αν θέλεις....
[DOUBLEPOST=1506000695][/DOUBLEPOST]
δεν ξερω τι δεν μπορει να γινει κατανοητο
το οτι δεν αξιζει τον κοπο να μπλεξεις με κινα για 20% διαφορα στην τιμη πως εφτασε να γινει οτι δεν αξιζει οταν η τιμη ειναι 8πλασια;
εμενα να σου πω πιο πολυ μου αρεσε το τεκμηριωμενο σχολιο σου οτι 110% περνας τελωνειο!! οσοι αγοράζουν συχνα απο κινα θα συμφωνουν μαζι σου 110%!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
113
Reaction score
140
δείτε στο νο 8 πέρασε από τελωνείο πρόσφατο δέμα μου με βάρος 3,5 κιλά με DHL δεν πλήρωσα τίποτα νομίζω λόγο κόστους 80 ευρώ νομίζω από 100 ευρώ και πάνω πληρώνεις

Tuesday, September 05, 2017
Location Time Piece
15 Departed Facility in ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 15:33
1 Piece

14 Processed at ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 15:32
1 Piece

Monday, September 04, 2017 Location Time Piece
13 Scheduled for delivery as agreed ATHENS - GREECE 17:56
1 Piece

12 Shipment on hold ATHENS - GREECE 17:23
1 Piece

11 Processed for clearance at ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 08:03
1 Piece

10 Clearance event ATHENS - GREECE 08:03
1 Piece

9 Arrived at Sort Facility ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 07:45
1 Piece

8 Customs status updated ATHENS - GREECE 03:52
7 Departed Facility in LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 02:33
1 Piece

Saturday, September 02, 2017 Location Time Piece
6 Arrived at Sort Facility EAST MIDLANDS - UK EAST MIDLANDS - UK 04:01
1 Piece

Friday, September 01, 2017 Location Time Piece
5 Processed at LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 21:55
1 Piece

4 Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 18:36
1 Piece

3 Departed Facility in SINGAPORE - SINGAPORE SINGAPORE - SINGAPORE 07:39
1 Piece

Thursday, August 31, 2017 Location Time Piece
2 Processed at SINGAPORE - SINGAPORE SINGAPORE - SINGAPORE 18:37
1 Piece

1 Shipment picked up SINGAPORE - SINGAPORE 13:41
1 Piece
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.444
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top