Xiaomi Mi Box

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Όσα μπορείς να δείς με το kodi σε android μπορείς να δείς και σε jailbreak apple tv ίσως όχι σε τόσο ωραίο περιτύλιγμα όσο αυτό του kodi ωστόσο η ουσία παραμένει η ίδια. Είναι απλή η όλη διαδικασία αν και τώρα που γεράσαμε...τα θέλουμε όλα έτοιμα στο πιάτο χωρίς να ασχοληθούμε...(για τον εαυτό μου μιλάω πάντα :p)
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.078
Αν περνάει HD ήχο, να το πάρουμε.


Βαρέθηκα το Dune.
Τα Android δεν περνούν συνήθως. Το Αππλτιβί περνάει;
Όσα reviews έχω διαβάσει έως τώρα σε boxes με Nougat περνούν hd ήχο.
Το πρόβλημα πιστεύω είναι όταν θες pcm έξοδο που δεν βγάζουν πολυκάναλη.(Θυμάμαι τον Ear να μην έχει βρει κάποιο ακόμα)
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Όσα reviews έχω διαβάσει έως τώρα σε boxes με Nougat περνούν hd ήχο.
Το πρόβλημα πιστεύω είναι όταν θες pcm έξοδο που δεν βγάζουν πολυκάναλη.(Θυμάμαι τον Ear να μην έχει βρει κάποιο ακόμα)

Τα android δεν κάνουν decoding σε multichannel pcm.Μονο σε stereo.
Δεν έχω βρει ακόμα μηχανάκι να το κάνει σωστα.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.078
Λείπει επεξεργαστική ισχύς λοιπόν εέ?


Κάτι άλλο..
Είναι η ιδέα μου ή όντως όταν βγάζεις lpcm έξοδο από το player οι στάθμες των καναλιών είναι πιο flat ενώ στο bitstream πιο brutal?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Είναι η ιδέα μου ή όντως όταν βγάζεις lpcm έξοδο από το player οι στάθμες των καναλιών είναι πιο flat ενώ στο bitstream πιο brutal?
Κανονικά πρέπει να είναι ίδια.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.537
Λοιπόν, νεώτερα σχετικά με το HDR. Όπως αναφέρεται σε αρκετά ξένα φόρουμ το Netflix (και το YouTube) δεν υποστηρίζεται. Και μάλλον (σίγουρα;) είναι θέμα Android.
Η εικόνα είναι καλύτερη στο HDR περιεχόμενο αλλά η TV δεν το αναγνωρίζει.

Έβαλα το Martian σε HDR 2160p μέσω USB σκληρού δίσκου και η TV το είδε κανονικά (από KODI). Απίθανη εικόνα.

IMG_20170923_181950.jpg
 

Μηνύματα
1.504
Reaction score
2
Μια ερωτηση να ξανω ως ασχετος me android player. Αυτη τη στιγμη εχω ενα dvico 6500 με χρηση μονο συνδεση με εξωτερικο δισκο και ταινιες (mkv, mp4)με ελληνικους υποτιτλους. Εαν αγορασω το xiaomi μπορει να υποστηριξει την συνδεση με εξωτερικο σκληρο και εαν διαβαζει ελληνικους υποτιτλους ή να παω σε κλασικο media player. Ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.504
Reaction score
2
Μια ερωτηση να ξανω ως ασχετος me android player. Αυτη τη στιγμη εχω ενα dvico 6500 με χρηση μονο συνδεση με εξωτερικο δισκο και ταινιες (mkv, mp4)με ελληνικους υποτιτλους. Εαν αγορασω το xiaomi μπορει να υποστηριξει την συνδεση με εξωτερικο σκληρο και εαν διαβαζει ελληνικους υποτιτλους ή να παω σε κλασικο media player. Ευχαριστω
Μια απαντηση
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.537
Μια ερωτηση να ξανω ως ασχετος me android player. Αυτη τη στιγμη εχω ενα dvico 6500 με χρηση μονο συνδεση με εξωτερικο δισκο και ταινιες (mkv, mp4)με ελληνικους υποτιτλους. Εαν αγορασω το xiaomi μπορει να υποστηριξει την συνδεση με εξωτερικο σκληρο και εαν διαβαζει ελληνικους υποτιτλους ή να παω σε κλασικο media player. Ευχαριστω
Μια χαρά υποστηρίζει τη σύνδεση USB σκληρού. Όλα τα mkv και mp4 που έχω δοκιμάσει τα αναπαράγει σωστά, ακόμα και τα 4Κ. Υπότιτλους παίζει κανονικά αν και δεν έχω δοκιμάσει τους ελληνικούς. Δεν πρέπει όμως να υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού το Mi Box υποστηρίζει και την ελληνική γλώσσα από το κουτί του.
Τους υπότιτλους τους κατεβάζουμε από τον player αφού επιλέξουμε το site που επιθυμούμε. Δεν χρειάζεται δηλαδή να τους έχουμε ήδη περάσει στον φάκελο της ταινίας.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Παίζει αυτό (η/και τα παρόμοια top boxes) χωρίς ανοιχτή οθόνη;
Θέλω ένα τέτοιο να παίζει Spotify, αλλά να μη χρειάζεται να ανοίξω tv.
Κάπου διάβασα ότι κάποια μπαίνουν αυτόματα σε standby όταν κλείσεις tv/οθόνη.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Χθες το πηρα ελεω συνδρομης σε Netflix hd (4K δεν προβλεπεται να παρω - λεμε τωρα!). Πρωτη εντυπωση αριστη ως προς την εικονα. Για πολυκαναλο εχοντας ενα ανταπτορακι/converter απο hdmi σε hdmi/optical/rca εβγαλα ωραιοτατα με την οπτικη (ο avr εχει εισ/εξοδο hdmi μα δεν επαιζε, δεν το εψαξα περαιτερω). Πολυ καλυτερη εικονα απο ενα mecool 8s (κι αυτο με 905) που το πηρα/εδωσα εντος 3ημερου!!!
ΔΕΝ μου αρεσει που εχει μονο μια usb (που θα μπει σκληρος αφου εκει βαζω ασυρματο ποντικι; ), μα και το σχετικα δυσχρηστο μενου. Αλλα για την απλη χρηση που το θελω (Netflix, kodi κλπ ανδροϊκα,μια χαρα ειναι!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Philosopher
Χωρις ανοιχτη οθονη πως θα βλεπεις τις επιλογες σου; εννοεις,υποθετω, αφου επιλεξεις να την σβησεις και να ακους με ενισχυτη. Για χατηρι σου ;) δοκιμασα και παιζει κανονικα και ωραιοτατα με σβηστη οθονη. Υποθετω οτι το τηλεκοντρολ on/off της οθονης επιδρα στο box και το σβηνει.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Philosopher
Χωρις ανοιχτη οθονη πως θα βλεπεις τις επιλογες σου; εννοεις,υποθετω, αφου επιλεξεις να την σβησεις και να ακους με ενισχυτη. Για χατηρι σου ;) δοκιμασα και παιζει κανονικα και ωραιοτατα με σβηστη οθονη. Υποθετω οτι το τηλεκοντρολ on/off της οθονης επιδρα στο box και το σβηνει.

Θεωρητικά, αν είναι always on, με spotify connect, το ελέγχω από το κινητό/tablet/whatever
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σωστος, αλλωστε το ιδιο κανω κι εγω (σε ντακ ομως με bluetooth)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top