Ποδήλατο



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μια γρήγορη ερώτηση...
Το τιμόνι στο ποδήλατο μου είναι ένα ritchey αλουμίνιο με μήκος 42 εκ.
Ξέρω ότι το σωστό μέγεθος για εμενα είναι 44 εκ.
Στο μαγαζί που ψωνίζω εντός Σαλαμίνας υπάρχει ένα τιμόνι Specialized Comp H2 Ergo Alloy 44εκ. διαθέσιμο στα 30 ευρώ.
Η τιμή μου φαίνεται καλή....τι λέτε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Τι να πούμε ρε φιλαράκι; Αφού είσαι σίγουρος για το μέγεθος και (πιστεύω ότι) το βρήκες σε καλή τιμή, σε κατάστημα "δίπλα" σου, πάρ' το!:thumbsup:
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τι να πούμε ρε φιλαράκι; Αφού είσαι σίγουρος για το μέγεθος και (πιστεύω ότι) το βρήκες σε καλή τιμή, σε κατάστημα "δίπλα" σου, πάρ' το!:thumbsup:
Για το μέγεθος είμαι 100% σίγουρος Γιώργο...τα χέρια μου έχουν μια ελαφριά κλίση προς τα μέσα. Με το 44άρι θα΄είναι στην σωστή θέση, ευθεία.

Απλά έχει πολλές γωνίες και δεν ξέρω αν αυτό τελικά αυξάνει τις πιθανές λαβές και βοηθάει στο να ξεκουράζεσαι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Χθες βράδυ, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου κι απέτυχα σε μία προπόνηση. Ή, για να το θέσω καλύτερα, έφτασα σε "αποτυχία" (failure), καθώς δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την προπόνηση.

Ήταν προπόνηση "attack & recovery", διάρκειας μίας (1) ώρας. Κάπου στα 32 λεπτά κι αφού είχα μπει στο δεύτερο interval, ένιωσα σφιξίματα τη δεξιά γάμπα, προμηνύοντας την επερχόμενη κράμπα. Διέκοψα την προπόνηση, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και να μην με έπιανε κράμπα, πάλι δεν θα κατάφερα να την ολοκληρώσω. Στο διάστημα των τεσσάρων λεπτών που μεσολάβησε μεταξύ του πρώτου interval και του δεύτερου, δεν μπόρεσα να ανακάμψω (= να χαμηλώσω τους παλμούς μου στο σημείου που θα μου επέτρεπε να ξεκινήσω το δεύτερο interval πιο έτοιμος) με αποτέλεσμα να "μπω" στο δεύτερο interval με υψηλούς παλμούς, οι οποίοι μόλις αυξήθηκε η ένταση έφτασαν σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω με την ίδια δύναμη (= παραγόμενα watts) από πλευράς μου. Ήρθαν και τα σφιξίματα στη γάμπα και σταμάτησα.

Θα συνεχίσω με το προπονητικό πρόγραμμα και τις υπόλοιπες προπονήσεις και κάποια στιγμή θα επανέλθω στη συγκεκριμένη όσες φορές χρειαστεί για να την ολοκληρώσω επιτυχώς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να επανεξετάσω τη στρατηγική μου όσον αφορά στις εναλλαγές και τους συνδυασμούς ταχυτήτων, αλλά τώρα έχω την εμπειρία.;)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τι να πούμε ρε φιλαράκι; Αφού είσαι σίγουρος για το μέγεθος και (πιστεύω ότι) το βρήκες σε καλή τιμή, σε κατάστημα "δίπλα" σου, πάρ' το!:thumbsup:
Τελικά αγοράστηκε το Pro LT Ergo . Χρειάστηκε να αλλάξω και λαιμό και ευτύχως βρέθηκε μεταχειρισμένος αυτό εδω ο truvativ και γλυτώσαμε τα πολλά πολλά....

Μια γρήγορη που έκανα όλα καλά....θα δείξει όμως σε πιο μεγάλη βόλτα...
 


Μηνύματα
19.209
Reaction score
13.481
Χθες βράδυ, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου κι απέτυχα σε μία προπόνηση. Ή, για να το θέσω καλύτερα, έφτασα σε "αποτυχία" (failure), καθώς δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την προπόνηση.

Ήταν προπόνηση "attack & recovery", διάρκειας μίας (1) ώρας. Κάπου στα 32 λεπτά κι αφού είχα μπει στο δεύτερο interval, ένιωσα σφιξίματα τη δεξιά γάμπα, προμηνύοντας την επερχόμενη κράμπα. Διέκοψα την προπόνηση, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και να μην με έπιανε κράμπα, πάλι δεν θα κατάφερα να την ολοκληρώσω. Στο διάστημα των τεσσάρων λεπτών που μεσολάβησε μεταξύ του πρώτου interval και του δεύτερου, δεν μπόρεσα να ανακάμψω (= να χαμηλώσω τους παλμούς μου στο σημείου που θα μου επέτρεπε να ξεκινήσω το δεύτερο interval πιο έτοιμος) με αποτέλεσμα να "μπω" στο δεύτερο interval με υψηλούς παλμούς, οι οποίοι μόλις αυξήθηκε η ένταση έφτασαν σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω με την ίδια δύναμη (= παραγόμενα watts) από πλευράς μου. Ήρθαν και τα σφιξίματα στη γάμπα και σταμάτησα.

Θα συνεχίσω με το προπονητικό πρόγραμμα και τις υπόλοιπες προπονήσεις και κάποια στιγμή θα επανέλθω στη συγκεκριμένη όσες φορές χρειαστεί για να την ολοκληρώσω επιτυχώς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να επανεξετάσω τη στρατηγική μου όσον αφορά στις εναλλαγές και τους συνδυασμούς ταχυτήτων, αλλά τώρα έχω την εμπειρία.;)
Γιώργο μια απορία, αυτές τις προπονήσεις εντός τις κάνεις για αγώνες; Γιατί κάπως έχω την εντύπωση ότι έτσι δεν απολαμβάνεις και πολύ το ίδιο το ποδήλατο, με διαδρομές έξω. Sorry Κιόλας αν έχω καταλάβει λάθος... :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Γιώργο μια απορία, αυτές τις προπονήσεις εντός τις κάνεις για αγώνες; Γιατί κάπως έχω την εντύπωση ότι έτσι δεν απολαμβάνεις και πολύ το ίδιο το ποδήλατο, με διαδρομές έξω. Sorry Κιόλας αν έχω καταλάβει λάθος... :)
Πολύ καλή ερώτηση! Βασικά, οι προπονήσεις στο σπίτι είχαν ως αρχικό στόχο τη βελτίωση της φυσικής μου κατάστασης - από το Νοέμβριο του 2016 μέχρι και τον Μάρτιο 2017, απείχα από κάθε είδους αθλητική δραστηριότητα, με αποτέλεσμα να γίνω ένας λαπάς που δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Όχι ότι ήμουν ποτέ μυώδης, αλλά, τέλος πάντων, βλεπόμουν.

Μετά το πέρας των πρώτων 12 εβδομάδων προπονήσεων, είδα κάποιες αλλαγές/βελτίωση και θεώρησα άστοχο να σταματήσω. Άσε που μέσω των προπονήσεων είχα μάθει αρκετά πράγματα τεχνικής φύσεως κι είχα την περιέργεια να τα βάλω σε εφαρμογή σε πιο προχωρημένα προγράμματα προπονήσεων.

Πλέον έχει γίνει συνήθεια. Τρεις φορές την εβδομάδα (τόσο μου επιτρέπει ο χρόνος κι οι υποχρεώσεις μου) κάνω προπόνηση. Τον ερχόμενο Απρίλιο θα διοργανωθεί ένας αγώνας τριάθλου στον οποίο θα επιτρέπεται η συμμετοχή ομάδων κι ευελπιστώ να πάω με δύο φίλους - την προηγούμενη φορά, το 2015, είχαμε έρθει δεύτεροι.

Εννοείται ότι οι ποδηλασίες έξω είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες, αλλά ας όψεται το γεγονός ότι άλλαξαν οι συνθήκες και δεν μπορώ να βγαίνω πλέον για 4-5 ώρες ποδηλασία κάθε Σαββατοκύριακο. Το Σάββατο που μας πέρασε πήρα ένα group σε μια χαλαρή ποδηλασία, γύρω στα 25χλμ κι όλη την ώρα σκεφτόμουν πόσο μου λείπει αυτό το πράγμα.

Στο παρόν στάδιο κάνω υπομονή και...προπονήσεις! Ελπίζω του χρόνου, τέτοια εποχή να μπορώ να βγαίνω τακτικά για ποδηλασίες έξω.
 

Μηνύματα
19.209
Reaction score
13.481
Θυμόμουν που είχες ξεκινήσει τις προπονήσεις αυτές κάπου στις αρχές της άνοιξης (Μάρτιο όπως λες), και μερικές εβδομάδες αργότερα έλεγες ότι αισθάνεσαι και βλέπεις τις βελτιώσεις, και μου φαινόταν παράξενο που όλο το καλοκαίρι συνέχιζες αυτές τις προπονήσεις αλλά όχι ποδηλασίες έξω. Αλλά με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω τι γίνεται! Καλή συνέχεια λοιπόν! :)8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Σώτο, διάβασε το post #2200 για να πάρεις μια καλύτερη εικόνα. Οι προπονήσεις είναι πλέον μέρος της ζωής μου και χαίρομαι πολύ για αυτό.
 





Μηνύματα
440
Reaction score
560

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ (ΣΥΝΗΘΩΣ) ΛΥΠΗΜΕΝΟ ΤΕΛΟΣ...

"Μια φορά και έναν καιρό καλά μου παιδιά ήταν ένα άθλημα που το έλεγαν ποδηλασία...Στην όμορφη χώρα του νότου, το συγκεκριμένο άθλημα, είχε πιστούς φίλους αλλά όχι πολύ μεγάλες διακρίσεις. Στο Μεγάλο Υπουργείο του αθλητισμού υπήρχε από καιρό μία ...υποψία ότι η διοίκηση του αθλήματος δεν ασκούσε με τον καλύτερο τρόπο τα καθήκοντά της. Το Μεγάλο Υπουργείο λοιπόν άρχισε έλεγχο. Λογιστές και άλλοι παρατρεχάμενοι μπήκαν στα γραφεία και ξεψάχνισαν ότι βρήκαν.

Εβγαλαν και ένα πόρισμα με πολλές-πολλές σελίδες. Κάποιοι- πιο πονηροί- έλεγαν ότι οι φίλοι ελεγκτές βρήκαν λαβράκια και άλλα...μαργαριτάρια. Το μεγάλο βιβλίο (το πόρισμα) το έστειλαν στον Εισαγγελέα. Και περιμέναν, και περίμεναν οι άνθρωποι να δουν τι ακριβώς είχε συμβεί στο άθλημα με τα πετάλια. Αν, βρε αδερφέ, οι φήμες ήταν πραγματικότητα. Τίποτα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Λέξη, τσιμουδιά, καλά μου παιδιά.

Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα..."



Ψέματα λέει;:rolleyes:

(απόσπασμα από εδώ)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top