Μαγνητικη Θωρακιση?

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλησπερα
Επειδη ο ενισχυτης μου δε χωραει σε κανενα απο τα επιπλα του σαλονιου κυριως λογω βαθους,και δεν προβλεπεται ανακαινιση συντομα αναγκαστηκα να τον βαλω σε ενα δωματιο πανω σε ενα γραφειο. Κατα συνεπεια το πικαπ βρεθηκε απο πανω του. Σε καποιες θεσεις κανει ενα εντονο βουητο το οποιο προφανως ειναι ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη. Τα τοποθετησα ετσι ωστε να ελαχιστοποιειται αλλα θελω να φτιαξω ενα Π στο οποιο θα κατσει το πικαπ.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Χρειαζεται να προβλεψω να υπαρχει και μαγνητικη θωρακιση και αν ναι τι θα ειναι αυτη?? Ή η αποσταση και η παρεμβολη του ξυλου θα κανουν τη δουλεια?
 


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Θα την κάνουν. Άσε απόσταση να αερίζεται το ενισχυτάκι.
Το σχεδιακι θα γινει απο μενα αρα θα ειναι (πιστευω) ευαερο καθως εχει ηδη γινει προβλεψη για αεραγωγους εκατερωθεν αλλα και απο πανω
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ισως καλυτερο αποτελεσμα κ φθηνα... Το οποιο θα κανει καλο κ στο πικ απ ςιναι να βαλεις καποιο μονοτικο υλικο να κάτσει πανω το πικ απ.

Δλδ ξυλο μοντικο υλικο πικ απ. Δεν εχω πικ απ αλλα πειραματίσου. Ισως κάποιος που εχει πειραμαριστει κ ξερει να σου απαντήσει
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπερα
Επειδη ο ενισχυτης μου δε χωραει σε κανενα απο τα επιπλα του σαλονιου κυριως λογω βαθους,και δεν προβλεπεται ανακαινιση συντομα αναγκαστηκα να τον βαλω σε ενα δωματιο πανω σε ενα γραφειο. Κατα συνεπεια το πικαπ βρεθηκε απο πανω του. Σε καποιες θεσεις κανει ενα εντονο βουητο το οποιο προφανως ειναι ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη. Τα τοποθετησα ετσι ωστε να ελαχιστοποιειται αλλα θελω να φτιαξω ενα Π στο οποιο θα κατσει το πικαπ.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Χρειαζεται να προβλεψω να υπαρχει και μαγνητικη θωρακιση και αν ναι τι θα ειναι αυτη?? Ή η αποσταση και η παρεμβολη του ξυλου θα κανουν τη δουλεια?
Το πόση απόσταση χρειάζεσαι έχει να κάνει με την ένταση του πεδίου και την τοποθέτηση των καλωδίων.
Το ξύλο δεν κάνει το παραμικρό αφού είναι μονωτής.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καλησπερα
Επειδη ο ενισχυτης μου δε χωραει σε κανενα απο τα επιπλα του σαλονιου κυριως λογω βαθους,και δεν προβλεπεται ανακαινιση συντομα αναγκαστηκα να τον βαλω σε ενα δωματιο πανω σε ενα γραφειο. Κατα συνεπεια το πικαπ βρεθηκε απο πανω του. Σε καποιες θεσεις κανει ενα εντονο βουητο το οποιο προφανως ειναι ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη. Τα τοποθετησα ετσι ωστε να ελαχιστοποιειται αλλα θελω να φτιαξω ενα Π στο οποιο θα κατσει το πικαπ.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Χρειαζεται να προβλεψω να υπαρχει και μαγνητικη θωρακιση και αν ναι τι θα ειναι αυτη?? Ή η αποσταση και η παρεμβολη του ξυλου θα κανουν τη δουλεια?

Προτείνω να βάλεις ενα φυλλο λαμαρίνας βαμενης ή ανοξείδωτης λαμαρίνας (φθηνη και σίγουρη λύση) σε σχέση με τον χαλκό στην μεσα πλευρά του Π.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Μεταλικό μαγνητίσιμο φύλλο, είναι το πιο αποδοτικό. Τσέκαρε με έναν μαγνήτη.
Ισως διαθέτεις ήδη ένα για γρήγορο πειραματισμό: το πλαϊνό του κουτιού του PC σου
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Αν το επιασα σωστα θελουμε να εξουδετερωσουμε το μαγνητικο πεδιο που δημιουργει το πικαπ οταν δουλευει και αλληλεπιδρα με τα ηλεκτρονικα μερη του ενισχυτη(ή αντιστροφα). Και αυτο θα συμβει παρεμβαλοντας ενα μαγνητισιμο υλικο(φυλλο λαμαρινας ή το καπακι pc).Σωστα??
Εχω χρονια να διαβασω περι ηλεκτρομαγνητισμου...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Ο μετασχηματιστής του ενισχυτή είναι ο κύριος ένοχος. Δημιουργεί αργά μεταβαλλόμενο μαγνητικό πεδίο (50Hz), ισχυρότερο πάνω και κάτω από τον άξονά του, αν είναι τορροειδής, και ασθενέστερο στο πλάι.
Η μαγνητική προστασία είναι πιο σύνθετη απ' οτι πιστεύεται γενικώς, αλλά σε τέτοια χαμηλόσυχνα και ασθενή πεδία τα μαγνητίσιμα φύλλα είναι η γρήγορη και κυρίως φθηνή λύση, με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας.
Το πάχος του φύλλου μετράει πολύ. Αλλα πάρα πολύ μετράει και η απόσταση (μείωση πεδίου με τον κύβο - αν θυμάμαι καλά). Αρα και η θέση της κεφαλής σε σχέση με τον μετασχηματιστή
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top