Ενα εύλογο ερωτημα για μηχανισμους τρανσπορτ (για γνώστες)






Μηνύματα
100
Reaction score
17
δεν νομίζω οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. PC+ASIO+foobar είναι μια δοκιμασμένη και standard λύση με μικρο κόστος η οποία επιπλέον επιδέχεται βελτίωσης ανάλογα με τον χρόνο και γνώσεις που έχεις σε υπολογιστές και εσύ προτείνεις κάτι που απευθύνεται στην μειοψηφία και σαφώς με μεγαλύτερο κόστος.
το ASIO είναι καρτα ηχου?
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.353

Μηνύματα
9.158
Reaction score
12.641
Ακριβά το εχουν...Πήγαινε Tottenham Court Road να κανεις λίγο παζάρι στον Ινδό;)...ή παρτο απο Ελλάδα που ειναι πιο φτηνά...εσάς σας ξυρίζουν λόγω μπρεξιτ.:p
μια χαρα ειναι βρε..ενα με το ευρω φτασαμε σε ισοτιμια..750 ελλαδα 630 εδω
[DOUBLEPOST=1504540568][/DOUBLEPOST]
.εσάς σας ξυρίζουν λόγω μπρεξιτ
:laugh::roflmao:
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Το thread με βοήθησε πολύ. Μετά την εμπειρία πολλών οδηγών cd και dac, δυστυχώς με ελάχιστες περιπτώσεις ηχητικού ταιριάσματος μεταξύ τους (rega apollo - musical fidelity vdac II, meridian 500 - atoll dac 100) και πολλών μηχανικών προβλημάτων στις περιπτώσεις αυτές, καθώς τα μηχανήματα ήταν παλιά και πολυχρησιμοποιημένα, ακολούθησε ο προβληματισμός. Να αγοράσω έναν καινούργιο οδηγό, τον καλύτερο που μπορώ να διαθέσω, θα είναι αξιόπιστος, θα αξίζει τα λεφτά του, και με ποιό dac; Πάλι πειράματα-έξοδα; Να επισκευάσω το meridian για 3η φορά;

Είχα την τύχη να διαβάσω το νήμα εδώ και το δοκίμασα: Foobar με Asio4all drivers με το ταπεινό nad dac 1 (τα παραπάνω ντακ έχουν φύγει) σε pc windows xp αποκλειστικά για χρήση ακρόασης CD - μουσικών αρχείων με όλες τις ρυθμίσεις windows (θέλω να πιστεύω τουλάχιστον) για βέλτιστη audio χρήση. Το pc ήταν σε αχρησία προηγουμένως και αποθηκευμένο, και προφανώς δεν αναγκάστηκα άμεσα στην παραμικρή δαπάνη.

Το αποτέλεσμα: Η ακρόαση cd ενθουσιάζει, είναι η πρώτη φορά που παίρνω τέτοια παλέτα ηχοχρωμάτων από το σύστημα, ακούω απίστευτα φυσικές χροιές, γελάω μάλιστα έκπληκτος. Κρατώ ωστόσο τις επιφυλάξεις μου, καθώς στον κόστους 7500 συνδυασμό ενισχυτή-ηχείων μου δεν έχει συνδεθεί ποτέ πηγή άνω των 1000 ευρώ, σίγουρο πάντως είναι ότι τώρα παίρνω τον καλύτερο ήχο από ψηφιακή πηγή και μάλιστα με το μικρότερο κόστος.
Όταν παραλάβω το νέο dac με spidf είσοδο θα δοκιμάσω εναλλακτικά το cxc της cambridge audio.

Κλείνοντας μία ερώτηση, διαθέτω και ένα στικάκι pc της turbo x με Intel Atom pcu & WIndows 10. Δεν μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω την παραπάνω χρήση, θα είχε νόημα;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Aγαπητοι-ες, εχω μια ευλογη απορια. Εστω ότι καποιος εχει ένα πολύ καλο dac και ψαχνει για ένα αξιολογο Transport. Οι καλοι μηχανισμοι cd ειχαν κυκλοφορησει σε μεγαλη γκαμα cd Player. Από τη στιγμη όμως που το cd Player που θα αγοραστει (μεταχειρισμενο προφανως για να πεσει το κοστος) θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικα ως Transport, ητοι θα συνδεθει απο την ψηφιακη του εξοδο και όχι από την κανονικη, προκυπτει το εξης ερωτημα: με τη χρηση της ψηφιακης εξοδου, ουσιαστικα ο μηχανισμος που "διαβαζει" το δισκακι συνδέεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με τα ηλεκτρονικα μερη του dac (μεσω της ψηφιακης εξοδου, παρακάμπτοντας τον ψηφιο-αναλογικο converter του cd-player) ή παρεμβάλονται κι άλλα ηλεκτρονικά μερη του cd Player; με αλλα λογια, αν συνδεσουμε με ένα πολυ καλο DAC απο την ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΞΟΔΟ το τονίζω, ένα Jadis Symphonia που μεταχειρισμενο τιμαται στα 1500-1800 ευρω με ένα ταπεινο marantz cd-57, το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο ηχητικα στην εξοδο του DAC? (θυμιζω ότι τα δυο αυτά μοντελα φορανε τον ιδιο μηχανισμο CDM 12.1 της Philips)
- εάν τα transport παίξουν μόνον τον ρόλο του διαβάσματος , εκτιμώ πως οι διαφορές τους ( μικρές μάλλον ) θα είναι βάσει της κατασκευής αυτών ( μία από αυτές και η στιβαρότητα του σασί ) , αλλά και της στήριξής των
 

Μηνύματα
100
Reaction score
17
- εάν τα transport παίξουν μόνον τον ρόλο του διαβάσματος , εκτιμώ πως οι διαφορές τους ( μικρές μάλλον ) θα είναι βάσει της κατασκευής αυτών ( μία από αυτές και η στιβαρότητα του σασί ) , αλλά και της στήριξής των
χαριστω πολύ τους φιλους για τη συμμετοχη αλλα το θεμελιωδες ερωτημα που εθεσα δεν εχει απαντηθεί ακομα...
 

Μηνύματα
6.452
Reaction score
206
Aγαπητοι-ες, εχω μια ευλογη απορια. Εστω ότι καποιος εχει ένα πολύ καλο dac και ψαχνει για ένα αξιολογο Transport. Οι καλοι μηχανισμοι cd ειχαν κυκλοφορησει σε μεγαλη γκαμα cd Player. Από τη στιγμη όμως που το cd Player που θα αγοραστει (μεταχειρισμενο προφανως για να πεσει το κοστος) θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικα ως Transport, ητοι θα συνδεθει απο την ψηφιακη του εξοδο και όχι από την κανονικη, προκυπτει το εξης ερωτημα: με τη χρηση της ψηφιακης εξοδου, ουσιαστικα ο μηχανισμος που "διαβαζει" το δισκακι συνδέεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με τα ηλεκτρονικα μερη του dac (μεσω της ψηφιακης εξοδου, παρακάμπτοντας τον ψηφιο-αναλογικο converter του cd-player) ή παρεμβάλονται κι άλλα ηλεκτρονικά μερη του cd Player; με αλλα λογια, αν συνδεσουμε με ένα πολυ καλο DAC απο την ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΞΟΔΟ το τονίζω, ένα Jadis Symphonia που μεταχειρισμενο τιμαται στα 1500-1800 ευρω με ένα ταπεινο marantz cd-57, το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο ηχητικα στην εξοδο του DAC? (θυμιζω ότι τα δυο αυτά μοντελα φορανε τον ιδιο μηχανισμο CDM 12.1 της Philips)
Θα σου απαντήσω εγώ.
Το αποτέλεσμα στην έξοδο (αναλογική) του DAC θα είναι διαφορετικό όταν σε αυτό συνδέονται διαφορετικά cd players μέσω της ψηφιακής s/pdif διασύνδεσης.
Τo CD transport, που διαθέτει κάθε cd player, ως μηχανισμός ανάγνωσης και ελέγχου δεν έχει τη δυνατότητα παροχής ψηφιακού σήματος στη μορφή που μπορεί να την αναγνωρίσει το DAC. Επομένως, απαιτείται μετά την ανάγνωση των δεδομένων του δίσκου (CD), η σταδιακή επεξεργασία του σήματος, η διόρθωση των λαθών ανάγνωσης και ο χρονισμός των δεδομένων πριν την τελική μορφοποίηση του σήματος βάσει συγκεκριμένου standard πρωτοκόλλου. Συνεπώς, μέχρι το ψηφιακό σήμα να μετατραπεί σε μια κοινώς αναγνωρίσιμη από τα DAC μορφή, μεσολαβούν και άλλα στάδια ψηφιακής επεξεργασίας και εδώ δημιουργούνται και τα περισσότερα προβλήματα, όπως για παράδειγμα τα προβλήματα χρονισμού και τα προβλήματα θορύβων λόγω μιας μέτριας κατασκευής τροφοδοτικών.
Οι πιο προχωρημένοι χρήστες "τσιμπάνε" το ψηφιακό σήμα μετά το transport, όταν ακόμα αυτό βρίσκεται σε μια πρώιμη μορφή, σε μορφή i2s. και το στέλνουν με πολύ κοντά καλώδια απευθείας στο DAC εφόσον το τελευταίο υποστηρίζει ψηφιακή είσοδο i2S.
Δυστυχώς όμως τα περισσότερα DAC δεν διαθέτουν είσοδο i2s παρά μόνο s/pdif (coax ή optical) ή AES/EBU.

Εγώ μονίμως παίζω μέσω της διασύνδεσης i2s επειδή το DAC μου το υποστηρίζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
100
Reaction score
17
Θα σου απαντήσω εγώ.
Το αποτέλεσμα στην έξοδο (αναλογική) του DAC θα είναι διαφορετικό όταν σε αυτό συνδέονται διαφορετικά cd players μέσω της ψηφιακής s/pdif διασύνδεσης.
Τo CD transport, που διαθέτει κάθε cd player, ως μηχανισμός ανάγνωσης και ελέγχου δεν έχει τη δυνατότητα παροχής ψηφιακού σήματος στη μορφή που μπορεί να την αναγνωρίσει το DAC. Επομένως, απαιτείται μετά την ανάγνωση των δεδομένων του δίσκου (CD), η σταδιακή επεξεργασία του σήματος, η διόρθωση των λαθών ανάγνωσης και ο χρονισμός των δεδομένων πριν την τελική μορφοποίηση του σήματος βάσει συγκεκριμένου standard πρωτοκόλλου. Συνεπώς, μέχρι το ψηφιακό σήμα να μετατραπεί σε μια κοινώς αναγνωρίσιμη από τα DAC μορφή, μεσολαβούν και άλλα στάδια ψηφιακής επεξεργασίας και εδώ δημιουργούνται και τα περισσότερα προβλήματα, όπως για παράδειγμα τα προβλήματα χρονισμού και τα προβλήματα θορύβων λόγω μιας μέτριας κατασκευής τροφοδοτικών.
Οι πιο προχωρημένοι χρήστες "τσιμπάνε" το ψηφιακό σήμα μετά το transport, όταν ακόμα αυτό βρίσκεται σε μια πρώιμη μορφή, σε μορφή i2s. και το στέλνουν με πολύ κοντά καλώδια απευθείας στο DAC εφόσον το τελευταίο υποστηρίζει ψηφιακή είσοδο i2S.
Δυστυχώς όμως τα περισσότερα DAC δεν διαθέτουν είσοδο i2s παρά μόνο s/pdif (coax ή optical) ή AES/EBU.

Εγώ μονίμως παίζω μέσω της διασύνδεσης i2s επειδή το DAC μου το υποστηρίζει.
Ευχαριστω πολύ, αυτό είναι μια ολοκληρωμενη απαντηση!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top