Πως μπορω να αφαιρεσω ξενο αντικειμενο που εχει πεσει μεσα στο ηχειο

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ανακαλυψα οτι η μικρη μου εχει καταφερει να ριξει μεσα σε ηχειο "κολωνα", προφανως διαμεσου μιας εκ των δυο οπων του bass reflex, καποιο αντικειμενο - πιθανως παιχνιδακι ή κομματι του.

Ψαχνω λοιπον τροπο να το αφαιρεσω... Το μονο που εχω σκεφτει ειναι να προσπαθησω να το ρουφηξω "λαπαροσκοπικα" με την ηλεκτρικη σκουπα, προσαρμοζοντας καποια αυτοσχεδια προεκταση στον σωληνα της και οδηγωντας την διαμεσου της κατω οπης του bass reflex.

Υπαρχει περιπτωση να προκαλεσω ζημια στο ηχειο (Monitor Audio Silver RX6) με την ανωτερω διαδικασια;
Τι αλλο θα μπορουσα να κανω;
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Καλη ιδεα... Πως θα το καταφερω ομως αυτο;
Απ'οτι θυμαμαι τα μεγαφωνα δεν εχουν εμφανεις βιδες απο την εξω πλευρα - θα το δω με σιγουρια το απογευμα που θα ειμαι σπιτι.

Να υποθεσω οτι θα υπαρχει περιθωριο τραβηγματος προς τα εξω του μεγαφωνου, οσο αφορα την εσωτερικη καλωδιωση;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχουν ένα πλαστικό ή λαστιχένιο πλαίσιο πιθανότατα, το αφαιρείς και ξεβιδώνεις.
Υπάρχει κάποιο περιθώριο στο καλώδιο, αλλά είναι καλύτερα να αφαιρεθεί το μεγάφωνο.
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Υπάρχει κάποιο περιθώριο στο καλώδιο, αλλά είναι καλύτερα να αφαιρεθεί το μεγάφωνο.
Οταν λες να αφαιρεθει, εννοεις οτι υπαρχει καποιος κονεκτορας ας πουμε, ωστε να αποδεσμευτει εντελως το μεγαφωνο απο την εσωτερικη καλωδιωση;

ika, ευχαριστω για το βιντεο, θα το μελετησω.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μήπως ο σωλήνας του κάτω b-reflex βγαίνει εύκολα ( πρέπει να είναι σφηνωτός ) ; . . . και μετά χέρι
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ξεκινάμε από πίσω χαμηλά, αν μπορούμε να δούμε το αντικείμενο και μπορούμε να το βγάλουμε με κάποια τσιμπίδα ή με το χέρι, έχει καλώς. Αν όχι βγάζοντας την άλεν βίδα παραπάνω μας μένει στο χέρι το μεγάφωνο των χαμηλών. Από εκεί μπορούμε να "βάλουμε" χέρι.

Χρειάζεται πάντως ένα σετ άλεν από το praktiker ή παρεμφερές, αν δεν υπάρχει σπίτι .
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
εγω θα προτεινα να ξεβιδωσεις απο την πισω μερια το πλαστικο καπακι με τις μπορνες



ετσι θα δεις αμεσως τον πατο του ηχειου και προφανως το αντικειμενο που εχει πεσει μεσα.
Νομίζω είναι καλύτερο και ευκολότερο αυτό.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Σας ευχαριστω ολους για τις κατευθυνσεις και τις οδηγιες.

Θα επιχειρησω την "εγχειρηση" το απογευμα, ειτε απο το καπακι των μπορνων είτε απο το woofer - και ο Θεος βοηθος!
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Φέρε σε οριζόντια θέση το ηχείο στο πάτωμα με το bass reflex προς πάνω, κουνα λίγο το ηχείο μηπως μετατοπιστεί το αντικείμενο και κεντραριστει στην τρύπα του bass reflex, με μια λαβίδα προσπάθησε να το πιάσεις!
 



Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ετσι οπως το πατε, θα μου προτεινετε κρυογεννημενα καλωδια για να πεταχτει το παιχνιδακι εξω απο μονο του!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δεν είναι κακή η ιδέα σου -όπως και όλες οι προηγούμενες, εξάλλου. Αν παρόλα αυτά δε βρεις άκρη, πες στη μικρή να βάλει το χεράκι της μέσα στην τρύπα και να πιάσει αυτό που έριξε. :p
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top