Vredens Dag (1943)

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367



- είδα πρόσφατα το : Vredens dag (1943) . . . http://www.imdb.com/title/tt0036506/ , και παρατήρησα πως ίσως ο Μπονουέλ στο Viridiana επηρεάστηκε πολύ από αυτό ( οπότε θα είμαι συνοπτικός ) , ίδια σκληρή και παγερή ατμόσφαιρα , θρησκόληπτη , μυστηριώδης και γενικά αρνητική για να πεί κανείς πως διασκέδασε , απίθανη εικόνα αλλά συχνά στα όρια της αντιτέχνης , . . . θα ήθελα να ήμουν τότε σ΄ έναν κινηματόγραφο με την πλάτη στην οθόνη και να καταγράφω αντιδράσεις . Υπάρχει κάτι νοσηρό στην όλη υπόθεση , όχι όμως όπως στο eraserhead του Linch ( η αγαπημένη μου ) , αλλά κάτι ποιό κακόβουλο και δυσοίωνο . . . occult - movie στην κυριολεξία πάντως


- μου άρεσε ; . . . δεν ξέρω , κόλλησα και την είδα όλη αλλά δεν θα το ξανάκανα
- αξίζει ; . . . εγκυκλοπαιδικά ίσως
- βαθμολογία ; . . . το rottentomatoes το έχει στο 100/% , το imdb 8.0/10 . . . εγώ θα της έβαζα με επιφύλαξη 8,5/10 αλλά χωρίς να την συνιστώ αβασάνιστα . . . κάποιος μπορεί να απογοητευθεί ή και νοιώσει αποστροφή από τα 5 πρώτα λεπτά

- πλησιάστε με κριτική διάθεση έχοντας και κάποιαν άλλη πρόχειρη . . . καλή θέαση


Vredens Dag 1943















 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μπερδεύτηκα από τον πρωτότυπο τίτλο και δεν κατάλαβα αρχικά ότι πρόκειται για τη Μέρα Οργής του Καρλ Ντράγερ.

Η επιτομή της λιτότητας και της αυστηρότητας στον κινηματογράφο με λίγες και εκλεκτές ταινίες στο ενεργητικό του οι οποίες απείχαν μεταξύ τους ώς και 11 χρόνια.

Μεταξύ αυτών και το παραισθησιογόνο Vampyr του 1932.

Μεγάλη επιρροή, μεταξύ άλλων, και για τον Lars Von Trier

Δεν προορίζεται μόνο για ρέκτες και ιστοριοδίφες του κινηματογράφου.

Κλασική ταινιοθήκη.
 


Μηνύματα
908
Reaction score
333
τα εργα του Ντραγερ ειναι κινηματογραφικα μνημεια ιστοριας
η τεχνη του περιγραφει εσωτερικες καταστασεις με απεργραπτη λιτοτητα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top