Διαμέρισμα vs Μονοκατοικία

Μηνύματα
1.231
Reaction score
2.044
Καλημέρα σας.

Βρίσκομαι σε αναζήτηση για αγορά νέου σπιτιού και έχω δυό τρεις απορίες.
Αν π.χ. μεταφερθώ σε διαμέρισμα(μεζονέτα), υπάρχει τρόπος να κάνω dedicated home cinema με αρκετή ηχομόνωση ώστε να μην ενοχλώ όλη την πολυκατοικία;
Αν βρίσκεται σε υπόγειο το home cinema και το ισόγειο και ο πρώτος είναι του σπιτιού αλλά ο 2ος και ο 3ος είναι γείτονες, μπορώ να κάνω αρκετή ηχομόνωση ώστε να μην ενοχλώ στις ταινίες;

Επίσης έχω σκεφτεί να αγοράσω μιά μονοκατοικία που είναι ακόμη στα μπετά και στους τοίχους και να την κάνω όπως εγώ θέλω.

Σκέψεις είναι προς το παρών απλά προσωπικά ρίχνω αρκετό βάρος στο να πάρω κάτι που θα με φτιάχνει από όλες τις απόψεις μιάς και δεν αγοράζεις σπίτι κάθε μέρα.

Το project το έχω ήδη σκεφτεί με δύο δυνατά sub (ΧΤΖ 3χ12 ή SVS PB13 ULTRA) αλλά με απασχολεί να ενοχλώ όσο το δυνατόν λιγότερο. Ηχεία Klipsch.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αν π.χ. μεταφερθώ σε διαμέρισμα(μεζονέτα), υπάρχει τρόπος να κάνω dedicated home cinema με αρκετή ηχομόνωση ώστε να μην ενοχλώ όλη την πολυκατοικία;
Ακριβή και με αμφίβολα αποτελέσματα λύση.

Αν βρίσκεται σε υπόγειο το home cinema και το ισόγειο και ο πρώτος είναι του σπιτιού αλλά ο 2ος και ο 3ος είναι γείτονες, μπορώ να κάνω αρκετή ηχομόνωση ώστε να μην ενοχλώ στις ταινίες;
Σημαντικά ευκολότερη απο την παραπάνω. θα αισθάνονται μόνο υποψία κραδασμών.
 








Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Κάθε λύση έχει τα υπέρ και τα κατά της.
Όμως η μονοκατοικία ( Υπόγειο αποθήκη-γκαράζ ή πυλωτή και 2 όροφοι ) είναι πολύ πιο ανθρώπινο από το διαμέρισμα.
Είναι το ρητό... "Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα"
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
ποια ειναι τα κατα της μονοκατοικιας; ειδικα για HC!
ασφαλεια ειναι το μονο θεμα που βλεπω και αυτο αν "αρχιζει" απο ισογειο...
χρηματα προφανως ειναι μειον (+ εξτρα ενφια για αερα οικοπεδο κλπ )
 

Μηνύματα
1.231
Reaction score
2.044
Αυτό που με απασχολεί με την μονοκατοικία είναι όντως η ασφάλεια.
Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν διαμέρισμα. Οι καιροί δυστυχώς είναι άσχημοι και δε θέλω να έχει δυσάρεστες εκπλήξεις η οικογένεια με τον κάθε παλαβό που κυκλοφορεί εκεί έξω. Βέβαια με δύο σκυλιά θεριά, ως ένα βαθμό το καλύπτεις.

Γενικά κάθομαι και ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά και μιάς και κάνω αυτό το βήμα ήθελα να συμπεριλάβω και την αρρώστια για προσωπικό home cinema.

Ο μοναδικός φόβος που έχω για σπίτι στα μπετά, είναι μην ξξεφύγει το κόστος και φτάσω και εγώ να πουλήσω όπως και ο προηγούμενος από εμένα.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
το καλοκαιρι που θα λειπεις, σε διαμερισμα θα μπαινοβγαιβουν συνεχεια και δε θα ειναι ερημο/στοχος οπως η μονοκ (η οποια ετσι κι αλλιως ειναι ευκολος στοχος γιατι δε θα ακουνε μικροφασαριες πανω κατω γυρω γυρω αλλοι αν καποιος παει να μπει) οποτε εχεις κ τετοια θεματα
σε μονοκ το καλοκαιρι σε ενα φιλο ειδε τυχαια μια γιαγια απο απεναντι 11 το βραδυ 3 μαντραχαλους να πηδανε καγκελα κ ειπαν τους επεσε η μπαλα οταν τους ρωτησε τι θελετ!...χαχαχαχα αν δε τους ειχε δει απλα ηταν ανενοχλητοι απο εκεινη τη στιγμη και μετα...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Μονοκατοικία με τα χίλια από προσωπική εμπειρία.

Η ασφάλεια δεν είναι πρόβλημα, ειδικά αφού η μονοκατοικία είναι στα μπετά. Μπορείς να βάλεις εξωτερικά ραντάρ/ανιχνευτές κίνησης τέτοιου τύπου



ενσύρματα σε κάθε άνοιγμα, και δεν θα μπορεί να πλησιάσει ψυχή. Επίσης από προσωπική εμπειρία με 3 ανεπιτυχείς απόπειρες μέχρι στιγμής.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Δεν υπάρχει θέμα συζητήσεως πιστεύω
Εαν οικονομικά μπορείς να πας σε μονοκατοικία είναι ότι καλύτερο
Σε ότι αφορά την ασφάλεια εάν θέλουν να σε κλέψουν θα το προσπαθήσουν όπου και εάν είσαι,είτε σε διαμέρισμα η μονοκατοικια
Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις ανιχνευτές κίνησης εξωτερικούς σαν αυτούς που είπε ο Γιάννης όπως και κάμερες η ακόμα και ένα σκύλο,λύσεις υπάρχουν πολλές.
Και τέλος μην ξεχνάς ότι σημαντικό είναι και μια ασφάλεια περιεχόμενου όπου το τίμημα είναι μικρο
 


Μηνύματα
409
Reaction score
438
... σε ποια χώρα ? ...
Αγορα σπιτιου στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή ειναι χαμένα χρήματα . Περίμενε κανα τρίμηνο τουλάχιστον που θα αρχίσουν οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί γιατί θα πέσουν κι άλλο οι τιμές. ( Αν και σε κανα δυό χρόνια θα πιάσουν πάτο )
 

Μηνύματα
1.231
Reaction score
2.044
Μονοκατοικία με τα χίλια από προσωπική εμπειρία.

Η ασφάλεια δεν είναι πρόβλημα, ειδικά αφού η μονοκατοικία είναι στα μπετά. Μπορείς να βάλεις εξωτερικά ραντάρ/ανιχνευτές κίνησης τέτοιου τύπου



ενσύρματα σε κάθε άνοιγμα, και δεν θα μπορεί να πλησιάσει ψυχή. Επίσης από προσωπική εμπειρία με 3 ανεπιτυχείς απόπειρες μέχρι στιγμής.
Και πού το βρίσκω αυτό;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αγορα δεν θα εκανα για κανενα λογο σημερα. Το ενοικιο σου παρεχει ευελιξια ενω η αγορα δεσμευσεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Και πού το βρίσκω αυτό;
Βρες ένα σοβαρό και έμπιστο εγκαταστάτη συναγερμών, και θα σου λύσει όλες τις απορίες. Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω τον δικό μου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top