Αναβάθμιση stereo ήχου σε surround σύστημα

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Συγνώμη κιόλας αλλά στο παραπάνω video τα klipsch ακούγονται σαν καραμούζες νομίζω!Μάλλον αδικούνται!

Όσο αφορά τα ΜΑ δε νομίζω να καλύπτεται το υπόλοιπο φάσμα από το χαμηλό.Ίσα ίσα που το τελικό άκουσμα είναι αρκετά ισορροπημένο και με τη χαρακτηριστική διαύγεια που διακρίνει τον ήχο της.
Δευτερη φορα που θα γινω κακος σε μια μερα και σε παρακαλω να μου το συγχωρεσεις αλλα τα MA που καποτε τα ειχα σε τρομερη εκτιμηση μου φαινονται χρωματισμενα και σαν ξυραφια πλεον (εξαιρεση τα pl 300 που μου ειχαν αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις)
 

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Εαν μενεις Αθηνα πηγαινεις και ακους τα ηχεια σου σε καποια μαγαζια με δικαναλους να παρεις μια ιδεα
Μετα θα προτεινα να προσκαλεσεις κανα δυο γκουρου απο τη παρεα για μονο ελληνικο ( μην ξοδευομαστε ) και ακροαση του συστηματος . Δεν θα εκανα με τιποτα downgrade του συστηματος αν δεν ειμουν 1000% σιγουρος.
Οταν ακους μουσικη 2.1 εξακολουθει να σ φαινεται οτι εχει προβλημα οδηγησης?
Είχα δοκιμάσει τα monitor audio bronze 2 φίλου σε βάσεις auralex και τα τοποθετήσαμε πάνω στο ράφι του επίπλου. Πέρα απο την αισθητική πλευρά του πράγματος ότι ήταν πολύ πιο όμορφα στον χώρο, (δεν υπήρχε δηλαδή το ένα ηχείο κρυμμένο πίσω από τον καναπέ) υπήρχε άριστη τονική ισορροπία, ακούσαμε τραγούδια και σε pure direct. Σε ότι αφορά το πρόγραμμμα audesey του marantz που κάνει τεστ με τον ροζ θόρυβο ενώ στα bronze 2 τα decibel της ίσοστάθμισης ηταν πανομοιότυπα στα bronze 5 στο αριστερό έδινε 2-3 decibel παραπάνω από το δεξί για να ισοσκελίσει τον καναπέ.
[DOUBLEPOST=1508603937][/DOUBLEPOST]
Εαν μενεις Αθηνα πηγαινεις και ακους τα ηχεια σου σε καποια μαγαζια με δικαναλους να παρεις μια ιδεα
Μετα θα προτεινα να προσκαλεσεις κανα δυο γκουρου απο τη παρεα για μονο ελληνικο ( μην ξοδευομαστε ) και ακροαση του συστηματος . Δεν θα εκανα με τιποτα downgrade του συστηματος αν δεν ειμουν 1000% σιγουρος.
Οταν ακους μουσικη 2.1 εξακολουθει να σ φαινεται οτι εχει προβλημα οδηγησης?
Όχι δεν φαίνεται να έχει σε 2,1 γιατί έχω ρυθμίσει το crossover στα 80hz
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Δευτερη φορα που θα γινω κακος σε μια μερα και σε παρακαλω να μου το συγχωρεσεις αλλα τα MA που καποτε τα ειχα σε τρομερη εκτιμηση μου φαινονται χρωματισμενα και σαν ξυραφια πλεον (εξαιρεση τα pl 300 που μου ειχαν αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις)
Εδώ θα συμφωνήσω απολύτως, τα Pl 300 είναι ηχεία πραγματικά σπουδαία, όπως επίσης και τα pl 200, και αξίζει να ασχοληθούμε. Ας ήταν και λίγο πιο προσιτά!
Εδώ και τώρα θα τα χτυπούσα! (ειδικά τα pl 200)


(Και θα έβγαζα και από το μυαλό μου τα klipsch!......... ).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Έ , σίγουρα δεν αμφιβάλω ότι υπάρχει καλύτερο υλικό! Απλώς στον χώρο μου και ύστερα από πολλά πολλά χρόνια, βρήκα κάτι να με ικανοποιεί ακουστικά, (όχι πάντα, διότι όταν το κομμάτι ήχου είναι πρόχειρα γραμμένο και χαμηλής ανάλυσης..... άστα να πάνε, σε προδίδει ωμά και χωρίς έλεος...).
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top