ΤΑΙΡΙΑΣΜΑ HARBETH 30.1 ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Καλησπέρα σε ολους, ρωτώ κυρίως τους harbeth owners μιας και στο σπίτι μου έχω τελευταία ενα ζευγάρι harbeth 30.1 και ψάχνω εναν ολοκληρωμένο. Η έλλειψη χρόνου όμως με κάνει να στηρίζομαι σε reviews.

budget έως 3000ευρω.. συμπαθώ και την ιαπωνικη σχολή, βλέπε denon pma 2500ne & yamaha as2100 χωρίς όμως να τους έχω ακούσει με το συγκεκριμένο ηχείο..

θα παρακολουθήσω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 





sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Καταπληκτικοί και οι δύο, σιγουρα όμως πανω απο τρεις χιλιαδες ευρώ...
Καλά, εγώ φυτιλιές βάζω! :angel:
Πρέπει να κρατάνε τιμές αυτοί!
Όχι ότι έψαξα ποτέ για κανέναν απ' αυτούς μεταχειρισμένο! :)
Δεν πρέπει να τους ξεφορτώνονται και πολλοί άλλωστε...! :)
Αυτά είναι μηχανάκια που τα παίρνεις και τα κληρονομούν οι τυχεροί! :sneaky::roflmao:

:drinks:
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
τροφή και διάβασμα, Thanks!

αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι πώς πάνε τα διάφορα brands με τα harbeth.. Δηλαδή price wise στα εώς 3κ,

με κυρίως ακούσματα jazz classical piano trios etc , sudgen - mac - yamaha - denon - croft - ....?
[DOUBLEPOST=1508602360][/DOUBLEPOST]
Καλά, εγώ φυτιλιές βάζω! :angel:
Πρέπει να κρατάνε τιμές αυτοί!
Όχι ότι έψαξα ποτέ για κανέναν απ' αυτούς μεταχειρισμένο! :)
Δεν πρέπει να τους ξεφορτώνονται και πολλοί άλλωστε...! :)
Αυτά είναι μηχανάκια που τα παίρνεις και τα κληρονομούν οι τυχεροί! :sneaky::roflmao:

:drinks:
ποσο αληθεια ειίναι, για την κληρονομιά λέω!

αναρωτιόμουν πως θα τα πηγαινουν φθηνότερα γιαπωνέζικα μηχανάκια οπως denon 2500ne και yamaha a-s2100
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Κοίτα, κι εγώ γιαμαχάκιας έιμαι (όχι τόσο ντενονάκιας...).
Και συμβιβάζομαι κι εύκολα... Δηλαδή ένας σχετικά καλο-διαλεγμένος συνδυασμός ενισχυτή - ηχείων, σχετικά καλο-τοποθετημένος, παίζει ότι καλή μουσικούλα του βάλεις... (εντάξει, χεβυμεταλιές και καλπασμούς των Βαλκυριών στην τσίτα, τα 30.1 δεν παίζουνε...) :(
Όρεξη και κέφι (βασικό) ν' ακούσεις χρειάζεται... 8-)

Κοίτα πως ακούει αυτό το πατριωτάκι στο γιουτούμπ, ας πούμε... :)
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Κοίτα, κι εγώ γιαμαχάκιας έιμαι (όχι τόσο ντενονάκιας...).
Και συμβιβάζομαι κι εύκολα... Δηλαδή ένας σχετικά καλο-διαλεγμένος συνδυασμός ενισχυτή - ηχείων, σχετικά καλο-τοποθετημένος, παίζει ότι καλή μουσικούλα του βάλεις... (εντάξει, χεβυμεταλιές και καλπασμούς των Βαλκυριών στην τσίτα, τα 30.1 δεν παίζουνε...) :(
Όρεξη και κέφι (βασικό) ν' ακούσεις χρειάζεται... 8-)

Κοίτα πως ακούει αυτό το πατριωτάκι στο γιουτούμπ, ας πούμε... :)
Ωραίος.. δυστυχώς τα denon και yamaha δεν τα προωθει σωστα η εδω αντιπροσωπεια, να πας βρε παιδι μου να τα ακουσεις καπου σωστα..
 


Μηνύματα
147
Reaction score
110
Να τα ακουσεις και με croft.....στο συνιστω!!!
Θα εκπλαγεις ευχαριστα!!! Βγαζει 2 ολοκληρωμενους....ο πρωτος ειναι στο 1000αρικο και ο δευτερος 2000 και κατι....να πας οπωσδηποτε!!!
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Τα δικα μου Χαρμπεθ.ΜΚ4,ΤΑ ΕΠΑΙΞΑ στην σειρα με leben 300xs(pusspull l84-15 watt),Allnic a-5000n(pse-300b 25 watt).Asr emitter 1 blue version(2χ150 στα 8 0μ -2χ300 στα 4 ομ)
O γερμανος εβγαλε το καλυτερο αποτελεσμα,στις συνθηκες του χωρου μου
Μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο στα λεφτα που διαθετεις,απο εξωτερικο
Τεχνικα δε ,ειναι αρτιοτερος,ολων των προαναφερθεντων,στην σχεδιαση(συνολο βαρους 52 κιλα-22 κiλα ο τελικος και 30 κιλα το εξωτερικο τροφοδοτικο)και κατα συνεπεια καλυτερος ηχητικα κατ ,εμε
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Να τα ακουσεις και με croft.....στο συνιστω!!!
Θα εκπλαγεις ευχαριστα!!! Βγαζει 2 ολοκληρωμενους....ο πρωτος ειναι στο 1000αρικο και ο δευτερος 2000 και κατι....να πας οπωσδηποτε!!!
Για τους croft ανησυχω μονο για την κατασκευαστικη τους αρτιοτητα για την οποια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα,
θα ηθελα ομως να ακουσω και σχολια ιδιοκτητων, μουσικα βεβαια μου αρεσουν αρκετα!
[DOUBLEPOST=1508619542][/DOUBLEPOST]
μπορω να πω πως τον γλυκοκοιτουσα ομως ο 2100 εχει αρκετες διαφορες προς το καλυτερο, (διαβασα)
[DOUBLEPOST=1508619598][/DOUBLEPOST]
Τα δικα μου Χαρμπεθ.ΜΚ4,ΤΑ ΕΠΑΙΞΑ στην σειρα με leben 300xs(pusspull l84-15 watt),Allnic a-5000n(pse-300b 25 watt).Asr emitter 1 blue version(2χ150 στα 8 0μ -2χ300 στα 4 ομ)
O γερμανος εβγαλε το καλυτερο αποτελεσμα,στις συνθηκες του χωρου μου
Μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο στα λεφτα που διαθετεις,απο εξωτερικο
Τεχνικα δε ,ειναι αρτιοτερος,ολων των προαναφερθεντων,στην σχεδιαση(συνολο βαρους 52 κιλα-22 κiλα ο τελικος και 30 κιλα το εξωτερικο τροφοδοτικο)και κατα συνεπεια καλυτερος ηχητικα κατ ,εμε
με 300β ποιες ειναι οι εντυπωσεις?
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Καλησπέρα σε ολους, ρωτώ κυρίως τους harbeth owners μιας και στο σπίτι μου έχω τελευταία ενα ζευγάρι harbeth 30.1 και ψάχνω εναν ολοκληρωμένο. Η έλλειψη χρόνου όμως με κάνει να στηρίζομαι σε reviews.

budget έως 3000ευρω.. συμπαθώ και την ιαπωνικη σχολή, βλέπε denon pma 2500ne & yamaha as2100 χωρίς όμως να τους έχω ακούσει με το συγκεκριμένο ηχείο..

θα παρακολουθήσω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Το σημαντικό είναι ο χώρος, δηλαδή τα τετραγωνικά του χώρου σου και η απόσταση που είναι στημένα τα ηχεία σου από τη θέση της ακρόασης.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
28 τμ 2,80 μετρα ισοπλευρο τριγωνο. μεσαιες εντασεις, με προτιμησεις σε χροιες και αναλυση
 



Μηνύματα
460
Reaction score
199
Προκειται για ενιαιο χωρο..ομως η θεση ειναι στα 2,5 και καμια φορα τα 2,80 αναλογα τα γουστα και το ηχειο
Αυτός που θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ είναι ο MILES γιατί σίγουρα τα είχε τα ηχεία και σίγουρα τα άκουσε με πολλούς ενισχυτές. Έχει τεράστια πείρα.
Στείλε του ένα προσωπικό μήνυμα να σε βοηθήσει στις επιλογές.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Αυτός που θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ είναι ο MILES γιατί σίγουρα τα είχε τα ηχεία και σίγουρα τα άκουσε με πολλούς ενισχυτές. Έχει τεράστια πείρα.
Στείλε του ένα προσωπικό μήνυμα να σε βοηθήσει στις επιλογές.
Η πηγή σου θα παίξει σημαντικό ρόλο στην αναζήτηση του ενισχυτή σου, δηλαδή συνεργασία - ταίριασμα που θα έχει.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Με Luxman 505 είναι εξαιρετικός συνδυασμός.
Με LFD θεωρείται ήδη classic. Ομοίως με Leben.
Πολλοί naim-άκηδες προτιμούν Harbeth και πολλοί Harbeth-άκηδες επιλέγουν naim.
Θα πρότεινα να τα ακούσεις και με Hegel που θα σου λύσει το θέμα της ισχύος (π.χ. ο Η160).
Στις δύο τελευταίες εκθέσεις του Bristol το ένα από τα δύο set ups που κατέβασε η Harbeth ήταν παρέα με το Νορβηγό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top