2Χ45 watt AB από ολοκληρωμένο - 88db ηχείο

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Μπορεί ένας Advance Acoustic map 101 κλάση Α στα πρώτα 10 watt και 2Χ45 σε κλάση AB που έχω να οδηγήσει τα ηχεία Davis Eva με 88db η καλύτερα να αγοραστούν ηχεία Rega 90db; Εννοείται ο χώρος παιδικού δωματίου. Τα Eva τα άκουσα και μου άρεσαν πάρα πάρα πολύ όχι όμως με τον ενισχυτή μου.
Κοινώς επειδή οι ενισχυτές μου γενικά είναι πολλά watt δεν έχω εμπειρία από χαμηλούς σε watt ενισχυτές και μάλιστα τραντζιστοράτους ολοκληρωμένους.

Παρακαλώ επειδή η αγορά πρέπει να είναι άμεση γρήγορες αν γίνονται απαντήσεις και δικαιολογημένες. Μην αρχίσουμε τα πόσα τ.μ είναι το δωμάτιο, τι αποστάσεις κλπ.

Δεν περίμενα ότι θα προβληματιστώ για τόσο απλή κατάσταση. Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα 90db ηχεία τσιρίζουν πολύ και ο ήχος βγαίνει πολύ καμπανιστός και λουστραρισμένος.

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
αν δεν σου άρεσαν με τον ενισχυτή σου τότε τι το συζητάς,πάντως πας σε ηχεία,που θέλουν ποιοτικούς ενισχυτές,τα watt δεν παίζουν ρόλο, αν ακούσεις τα Rega με τους Rega Brio-Moon 220i και άλλους που είναι 45-50 watt θα σε καλύψουν.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Κοινώς επειδή οι ενισχυτές μου γενικά είναι πολλά watt δεν έχω εμπειρία από χαμηλούς σε watt ενισχυτές και μάλιστα τραντζιστοράτους ολοκληρωμένους.

Αν δεις πάντως στο site της Rega για το ενδιάμεσο μοντέλο της RX3 αναφέρει...
*......Amplification between 30w and 500w can be safely used depending on the quality of amplification.
Όταν λοιπόν βλέπεις τέτοια διακύμανση, ετοιμάσου για πολλά watt, αν θες το ηχείο σου να οδηγείται σωστά (διάβασε και εδώ στο φορουμ για το headroom των ενισχυτών και θα καταλάβεις γιατί χρειάζονται τα πολλά watt σε κάποια ηχεία).
Μικροί ενισχυτές μόνο σε πολύ ευαίσθητα ηχεία (>96dB)


Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα 90db ηχεία τσιρίζουν πολύ και ο ήχος βγαίνει πολύ καμπανιστός και λουστραρισμένος.

Που το άκουσες αυτό;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Εχω πρακτικη εμπειρια απο τον 101 να οδηγει Focal 705, Usher, JBL και γενικα ηχεια μιας κλασης πανω απο αυτον, οποτε για το Eva ειναι υπαραρκετος.

Τα 88db και γενικως η ευαισθησια δεν συνιστα δυσκολο φορτιο για μικρους ενισχυτες. Η παραμετρος εκει ειναι η εμπεδηση.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα 90db ηχεία τσιρίζουν πολύ και ο ήχος βγαίνει πολύ καμπανιστός και λουστραρισμένος.
Προφανως εχεις ακουσει καποιο ηχειο σε καποιο συστημα σε καποιο χωρο, το οποιο ακουστηκε οπως περιγραφεις (?), και εχεις κανει μια αυθαιρετη αναγωγη και γενικευση σε ολα τα ηχεια των 90db , πραγμα που αγγιζει το οριο του παραλογισμου, και προπαντως δεν ισχυει.


 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Μηπως να αλλαζες ενισχυτη? Γιατι εγω εχω ακουσει τα Davis με musical fidelity και επαιζαν μια χαρα. Γενικα ενισχυτης με αυτη τη τροφοδοσια μην περιμενεις να οδηγησει επαρκως σχετικα αναισθητα ή δυσκολα ηχεια.

 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Το Eva ειναι ενα διδρομο μικρο ηχειακι των 200€. Ο 101 ειναι υπεραρκετος και σιγουρα overkill για τοσο εισαγωγικο ηχειο. Απο οδηγηση ειναι ανελπιστα καλος γιατι ο μετασχηματιστης του ειναι μεγαλουτσικος (200VA) για την ισχυ των 45W/ch.

Eιχε περασει ενας απο τα χερια μου πριν 3-4 χρονια, και καποια στιγμη επαενεβην στην τροφοδοσια με 2 Nippon SMH 15000μF στο καναλι, και εκει ο ενισχυτης μεταμορφωθηκε , ξυπναγε και ζορικα φορτία περα απο την κατηγορια τιμης του.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Eιχε περασει ενας απο τα χερια μου πριν 3-4 χρονια, και καποια στιγμη επαενεβην στην τροφοδοσια με 2 Nippon SMH 15000μF στο καναλι
Αυξησες την χωρητικοτητα ή απλα εβαλες ιδιας χωρητικοτητας πυκνωτες αλλα καλυτερους;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Αν δεις πάντως στο site της Rega για το ενδιάμεσο μοντέλο της RX3 αναφέρει...
*......Amplification between 30w and 500w can be safely used depending on the quality of amplification.
Όταν λοιπόν βλέπεις τέτοια διακύμανση, ...
Τι σχέση έχουν αυτά με το Davis Eva; μέχρι 80W δέχεται, και στιγμιαία 110 το κακόμοιρο
http://www.davis-acoustics.com/high-fidelity-speakers/discovery-range/eva/?lang=en

Ο,τι λέει ο t.durden. Με 88db ευαισθησία και "παιδικό δωμάτιο" δεν υπάρχει πρόβλημα
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Τι σχέση έχουν αυτά με το Davis Eva; μέχρι 80W δέχεται, και στιγμιαία 110 το κακόμοιρο
http://www.davis-acoustics.com/high-fidelity-speakers/discovery-range/eva/?lang=en

Ο,τι λέει ο t.durden. Με 88db ευαισθησία και "παιδικό δωμάτιο" δεν υπάρχει πρόβλημα
Βρε παιδιά ο φίλος που άνοιξε το θέμα έθεσε την ερώτηση για το αν θα πρέπει να αγοράσει άλλα ηχεία (ανάφερε Rega για την ακρίβεια), για τον συγκεκριμένο ενισχυτή και του επέστησα την προσοχή σε αυτό που αναφέρει η εταιρεία η ίδια για τα ηχεία της και τους συνιστώμενους ενισχυτές. Δεν μίλησα για τα Davis Eva.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αυξησες την χωρητικοτητα ή απλα εβαλες ιδιας χωρητικοτητας πυκνωτες αλλα καλυτερους;
την αυξησε, ο 101 πρεπει να εχει πυκνωτες 4Χ4700 .
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Αυξησες την χωρητικοτητα ή απλα εβαλες ιδιας χωρητικοτητας πυκνωτες αλλα καλυτερους;
Αυξηση χωρητικοτητας στα 30000μF ανα καναλι με τους πυκνωτες απευθειας πανω στους συλλεκτες των τρανζιστορ εξοδου.

Τον ενισχυτη πλεον εχει φιλος που οδηγει κανονικοτατα TDL RT3 SE
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Ευχαριστώ πολύ όλους! Αν και κάποια λίγο αντιφατικά αλλά αν κατάλαβα καλά στο σύνολό τους με οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι τελικώς οδηγούνται (αν όχι τέλεια) σίγουρα ικανοποιητικά. Άρα κλίνουμε προς την ίδια άποψη.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Τα Eva αγοράστηκαν μπήκαν με τον Advance. O ήχος πολύ καλός, ζεστός. Αλλά δεν τα οδηγεί καθόλου εύκολα. Βέβαια για παιδικό δωμάτιο εντάξει.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top