ΤΑΙΡΙΑΣΜΑ HARBETH 30.1 ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Από τα λεγόμενα σου και της απαιτήσεις σου, καταλαβαίνω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας πολύ καλός λαμπατος ενισχυτής.
Θα απωγειοσουν τον μόνιτορ χαρακτήρα του ηχείου σου.!!!
 

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Croft εχω εδω και 4 μηνες περιπου!!!
Στα λεφτα του οτι καλυτερο σκουσα...και απο φυσικοτητα και απο οδηγηση.
Οδηγησε προσφατα sonus faber venere 3.0 σε μια συγκριτικη δοκιμη μεταξυ φιλων και τους επεσε το σαγονι οταν εμαθαν την τιμη και την ισχυ του!
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Από τα λεγόμενα σου και της απαιτήσεις σου, καταλαβαίνω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας πολύ καλός λαμπατος ενισχυτής.
Θα απωγειοσουν τον μόνιτορ χαρακτήρα του ηχείου σου.!!!
Συμφωνώ και επαυξάνω.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Από τα λεγόμενα σου και της απαιτήσεις σου, καταλαβαίνω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας πολύ καλός λαμπατος ενισχυτής.
Θα απωγειοσουν τον μόνιτορ χαρακτήρα του ηχείου σου.!!!
Καλημερα
Δεν το λες και μονιτορ το Χαρμπεθ,εχει χρωματισμους
 




BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Για τους croft ανησυχω μονο για την κατασκευαστικη τους αρτιοτητα για την οποια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα,
θα ηθελα ομως να ακουσω και σχολια ιδιοκτητων, μουσικα βεβαια μου αρεσουν αρκετα!
[DOUBLEPOST=1508619542][/DOUBLEPOST]

μπορω να πω πως τον γλυκοκοιτουσα ομως ο 2100 εχει αρκετες διαφορες προς το καλυτερο, (διαβασα)
[DOUBLEPOST=1508619598][/DOUBLEPOST]

με 300β ποιες ειναι οι εντυπωσεις?
Καλημερα ,με την συγκεκριμενη υλοποιηση,η 300 β στα 25 βαττ ηταν εξαιρετη
Βεβαια η τιμη λιανικης του σετ προ τελικων ητο 18000 ε
Προφανως δεν θα παιξει με 7 βαττ
Θελει τουλαχιστον 40 βαττ τετροδου η πεντοδου,με καλους μετασχηματιστες(οχι 811-845)
Η Λεμπεν μετον 600 ειναι απο τις πιο ουδετερες λαμπατες προσεγγισεις και ειναι εντος μπατζετ σου
Επι του προσωπικου θα προτιμουσα καλη υλοποιηση τρανζιστορ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Από τα λεγόμενα σου και της απαιτήσεις σου, καταλαβαίνω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας πολύ καλός λαμπατος ενισχυτής.
Θα απωγειοσουν τον μόνιτορ χαρακτήρα του ηχείου σου.!!!
- και τα naim επίσης
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Μαζί με τον λαμπάτο, εκεί να δεις μόνιτορ...
Οι χρωματισμοι ειναι αυτοι ποθυ με κερδισαν σε αυτο το ηχειο.
[DOUBLEPOST=1508669195][/DOUBLEPOST]
- και τα naim επίσης
τα naim γενικα τα εχω για σκοτεινα μηχανακια, μια πολυ καλη λαμπα ξεφευγει σε κοστος, οποτε το βλεπω σε solid state, σχετικα με denon 2500ne και hamaha 2100? δεν? μη κοιταω καν?
[DOUBLEPOST=1508669301][/DOUBLEPOST]
Croft εχω εδω και 4 μηνες περιπου!!!
Στα λεφτα του οτι καλυτερο σκουσα...και απο φυσικοτητα και απο οδηγηση.
Οδηγησε προσφατα sonus faber venere 3.0 σε μια συγκριτικη δοκιμη μεταξυ φιλων και τους επεσε το σαγονι οταν εμαθαν την τιμη και την ισχυ του!
ειμαι σιγουρος για τον ηχο πρεπει να ειναι πολυ καλος.. απο αξιοπιστια πως τον βλεπεις? βεβαια ειναι νωρις ακομα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Οι χρωματισμοι ειναι αυτοι ποθυ με κερδισαν σε αυτο το ηχειο
Άλλο αυτό, και άλλο "μόνιτορ χαρακτήρας"

Πρόσεχε μην παραγίνει με τους χρωματισμούς με τον λαμπατο
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κορυφη ο hegel h160 σκεψου η ιδια η hegel λεει οτι ειναι αρκετα καλυτερος απο τον h200.... το μονο θεμα ειναι οτι αν πας για hegel παντα καλυτερα ειναι να κανεις all in στο ταληρο και να παρεις τον h360 που μπορει να οδηγησει τα παντα..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα σε ολους, ρωτώ κυρίως τους harbeth owners μιας και στο σπίτι μου έχω τελευταία ενα ζευγάρι harbeth 30.1 και ψάχνω εναν ολοκληρωμένο. Η έλλειψη χρόνου όμως με κάνει να στηρίζομαι σε reviews.

budget έως 3000ευρω.. συμπαθώ και την ιαπωνικη σχολή, βλέπε denon pma 2500ne & yamaha as2100 χωρίς όμως να τους έχω ακούσει με το συγκεκριμένο ηχείο..

θα παρακολουθήσω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δημοσίευε ο κάτοχος των 30.1 τις διαστάσεις του χώρου ακρόασης, καθώς και τις αποστάσεις που θα απέχει ο κατακόρυφος άξονας στην πρόσοψη εκάστοτε ηχείου από τα αντίστοιχα γειτονικά τοιχώματα,με δεδομένο μια ομαλή διαρρύθμιση (χωρίς...παρα φύσιν επιπλοποιία ή απουσία οιασδήποτε φροντίδας) ως προς τη διενέργεια ακροάσεων.Επίσης και τις συνήθεις μέσες στάθμες ακρόασης -όχι κορυφής δηλαδή.

Τότε θα μπορούσε να διερευνηθεί ο βαθμός συνέργειας με λυχνιακούς ενισχυτές περιορισμένης ισχύος,τόσο σε επίπεδο οδήγησης όσο και τονικής ισορρροπίας.Διότι ορισμένα πράγματα στην υψηλή πιστότητα -και την ίδια τη...ζωή- είναι εξαιρετικά απλά,αρκεί να μην τα εξετάζουμε στο πεδίο που αρχικώς νομίζουμε ότι θα ήταν αναγκαίο.;)

Ειδάλλως,οιοσδήποτε ΄΄μαγικός΄΄ συνδυασμός θα μπορούσε να εκφραστεί με το παρακάτω στιγμιότυπο:

 


Μηνύματα
457
Reaction score
76
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δημοσίευε ο κάτοχος των 30.1 τις διαστάσεις του χώρου ακρόασης, καθώς και τις αποστάσεις που θα απέχει ο κατακόρυφος άξονας στην πρόσοψη εκάστοτε ηχείου από τα αντίστοιχα γειτονικά τοιχώματα,με δεδομένο μια ομαλή διαρρύθμιση (χωρίς...παρα φύσιν επιπλοποιία ή απουσία οιασδήποτε φροντίδας) ως προς τη διενέργεια ακροάσεων.Επίσης και τις συνήθεις μέσες στάθμες ακρόασης -όχι κορυφής δηλαδή.

Τότε θα μπορούσε να διερευνηθεί ο βαθμός συνέργειας με λυχνιακούς ενισχυτές περιορισμένης ισχύος,τόσο σε επίπεδο οδήγησης όσο και τονικής ισορρροπίας.Διότι ορισμένα πράγματα στην υψηλή πιστότητα -και την ίδια τη...ζωή- είναι εξαιρετικά απλά,αρκεί να μην τα εξετάζουμε στο πεδίο που αρχικώς νομίζουμε ότι θα ήταν αναγκαίο.;)

Ειδάλλως,οιοσδήποτε ΄΄μαγικός΄΄ συνδυασμός θα μπορούσε να εκφραστεί με το παρακάτω στιγμιότυπο:

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δημοσίευε ο κάτοχος των 30.1 τις διαστάσεις του χώρου ακρόασης, καθώς και τις αποστάσεις που θα απέχει ο κατακόρυφος άξονας στην πρόσοψη εκάστοτε ηχείου από τα αντίστοιχα γειτονικά τοιχώματα,με δεδομένο μια ομαλή διαρρύθμιση (χωρίς...παρα φύσιν επιπλοποιία ή απουσία οιασδήποτε φροντίδας) ως προς τη διενέργεια ακροάσεων.Επίσης και τις συνήθεις μέσες στάθμες ακρόασης -όχι κορυφής δηλαδή.

Τότε θα μπορούσε να διερευνηθεί ο βαθμός συνέργειας με λυχνιακούς ενισχυτές περιορισμένης ισχύος,τόσο σε επίπεδο οδήγησης όσο και τονικής ισορρροπίας.Διότι ορισμένα πράγματα στην υψηλή πιστότητα -και την ίδια τη...ζωή- είναι εξαιρετικά απλά,αρκεί να μην τα εξετάζουμε στο πεδίο που αρχικώς νομίζουμε ότι θα ήταν αναγκαίο.;)

Ειδάλλως,οιοσδήποτε ΄΄μαγικός΄΄ συνδυασμός θα μπορούσε να εκφραστεί με το παρακάτω στιγμιότυπο:


2.5m μεταξυ τους και 1 μετρο απο τον πισω τοιχο, αριστερο 1 μετρο απο πλαινο τοιχο και δεξι πανω απο 2,5 μετρα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
2.5m μεταξυ τους και 1 μετρο απο τον πισω τοιχο, αριστερο 1 μετρο απο πλαινο τοιχο και δεξι πανω απο 2,5 μετρα
Μάλιστα...Ως άμεσα ενδιαφερόμενος λοιπόν,μπορείς ο ίδιος να βρεις τις συχνότητες όπου θα επικεντρώνονται αναπόφευκτες ακυρώσεις,με τη βοήθεια του ενδεικτικού πίνακα από σχετικό pdf περιεχόμενο στην παρακάτω δημοσίευση.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-2#post-1060854
Κατόπιν,οφείλεις να υπολογίσεις τις κεντρικές θεμελιώδεις συχνότητες -όπως και τις πρώτες αρμονικές- για τους ρυθμούς συντονισμού στις κατώτερες οκτάβες που προκύπτουν αναπόφευκτα από τις διαστάσεις του χώρου ακρόασης,χάρη στον παρακάτω διαδικτυακό υπολογιστή...
https://amcoustics.com/tools/amroc
Νιώσε ελεύθερος ν'ανακοινώσεις τα αποτελέσματα...:D
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Συμφωνώ για τον Luxman 505. Τον είχα με τα Harbeth τα Shl5 τα plus. Ολοκληρωμένος ήχος, τα έφερνε πάντως στα άκρα. Καλά για Sugden, LFD, Croft δεν συζητάμε. Απλά στις επιλογές αυτές θα πάρεις καθαρότητα αλλά μην περιμένεις τις μπασιές και τα χαμηλά. Επίσης αν και μιλάς για ολοκληρωμένο ταιριάζουν και με μονομπλόκ λαμπάτους όπως π.χ οι Audion ή με Tsakirides. Για τον Hegel αν και δεν τον έχω ακούσει με τα Harbeth πρέπει να ταιριάζουν γάντι. Τον συγκεκριμένο που αναφέρει ο sleep τον 160 τον έχω ακούσει και έχει πολύ ωραίο γρέζι.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top