Drivers windows 7 για Turbo-x

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Έχω ένα λάπτοπ δεκαετίας Turbo-x Sirus Duo με Windows XP και θα ήθελα να του βάλω τα 7. Tο Πλαίσιο έχει σταματήσει την ενημέρωση στα Vista και η αλήθεια είναι ότι διστάζω να εμπιστευτώ κάποια άγνωστα σε μένα sites του εξωτερικού για τον φόβο των Ιουδαίων, δηλαδή των ιών. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω drivers των Windows 7 για το συγκεκριμένο μοντέλο (8258d), από αξιόπιστη πηγή; Κάθε γνώμη δεκτή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από μένα.

Τα επιμέρους υποσυστήματα του laptop τα γνωρίζεις;
Δηλαδή, ποια μητρική φοράει (ώστε να γνωρίζεις το driver για το chipset), ποιον επεξεργαστή (αυτός δεν θέλει driver, βέβαια), τι κύκλωμα ή τι κάρτα γραφικών, τι κύκλωμα ήχου, τι κύκλωμα LAN κλπ.;

Αν όχι, δεν μπορεί το ΠΛΑΙΣΙΟ να σε βοηθήσει σ' αυτό; (Συνήθως, βοηθάνε).

Αν τα μάθεις αυτά, τότε μπορείς για ένα-ένα ξεχωριστά να πας στα sites των κατασκευαστών τους και να κατεβάσεις τα τελευταία drivers για όλα ή έστω γι αυτά που υπάρχουν.

Λέω μια γνώμη, βέβαια, εγώ από εκεί θα ξεκίναγα πάντως.
Ας πουν και οι άλλοι, οι πιο ειδικοί.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.578
Έχω ένα λάπτοπ δεκαετίας Turbo-x Sirus Duo με Windows XP και θα ήθελα να του βάλω τα 7. Tο Πλαίσιο έχει σταματήσει την ενημέρωση στα Vista και η αλήθεια είναι ότι διστάζω να εμπιστευτώ κάποια άγνωστα σε μένα sites του εξωτερικού για τον φόβο των Ιουδαίων, δηλαδή των ιών. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω drivers των Windows 7 για το συγκεκριμένο μοντέλο (8258d), από αξιόπιστη πηγή; Κάθε γνώμη δεκτή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Πόση RAM έχει;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.578
Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να ανοίξεις το παράθυρο της Διαχείρισης Συσκευών και να σημειώσεις σε ένα χαρτί τις συσκευές hardware, κυρίως το chipset, (πιθανότατα PM945 ή 965), την κάρτα οθόνης, και τις κάρτες ethernet και ασυρμάτου δικτύου. Μετά μπορείς να πας κατ' ευθείαν στους κατασκευαστές τους.
 

Μηνύματα
29.236
Reaction score
23.274
NOMIZΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΑ 7ΑΡΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΝΤΡΑΙΒΕΡΣ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 4 ΓΙΓΑ ΜΝΗΜΗ.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
NOMIZΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΑ 7ΑΡΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΝΤΡΑΙΒΕΡΣ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 4 ΓΙΓΑ ΜΝΗΜΗ.
Πάνω από 2 ram δε σηκώνει, διαφορετικά θα του είχα προσθέσει, αλλά έστω και με τόσα δε νομίζω να έχει θέμα. Είναι το μίνιμουμ για τα 7άρια και δεν πρόκειται να ζοριστεί από προγράμματα και εξαντλητικές εργασίες.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Oτι εγραψε ο tigergreg,βαλε τα 7 και θα βρει drivers μονο του,το εχω κανει και εγω σε hp αναλογης ηλικιας και ολα οκ. Aπλα με 2gb μνημη μην περιμενεις να "φυσαει" κιολας,για πολυ απλα πραγματακια ειναι οκ,αλλα ως εκει. Επισης θα εχεις προβλημα με την αναπαραγωγη συγχρονων φορμα video,οχι λογω μνημης μονο,αλλα λογω αρχαιου πλεον hardware γραφικων.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
24
Πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε ένα image του δίσκου όπως είναι, μήπως κάτι δεν κάτσει καλά με τα 7. Επίσης έλεγξε την συμβατότητα του επεξεργαστή σου με τα 7.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πάνω από 2 ram δε σηκώνει, διαφορετικά θα του είχα προσθέσει, αλλά έστω και με τόσα δε νομίζω να έχει θέμα. Είναι το μίνιμουμ για τα 7άρια και δεν πρόκειται να ζοριστεί από προγράμματα και εξαντλητικές εργασίες.
Απλά, με 2GB θα χρειαστεί μάλλον να εγκαταστήσεις 32-μπιτο λειτουργικό, δεν έχει να κάνει - τόσο - με το είδος του, όσο με την ποσότητα της RAM. Τα 2GB είναι η ελάχιστη απαίτηση για 64-bit, αλλά μέχρι σήμερα κανένας δεν το προτιμάει. Και βέβαια, να δεις κατά πόσον ο επεξεργαστής είναι κατάλληλος για 7άρια.

Εδώ θα βρεις τις ελάχιστες απαιτήσεις γι αυτά.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Η εγκατάσταση έγινε και πράγματι τα 7άρια στα 32 bit είδαν με αυτοματοποιημένο τρόπο το υπάρχον hardware, εκτός του sound device: δεν παράγεται ήχος ούτε από τα ηχεία του λάπτοπ, ούτε μέσω της θύρας jack. Προφανώς δεν εντοπίστηκαν σχετικοί drivers. Mικρό το κακό όμως, διότι με την προσθήκη σε θύρα USB (όχι στη jack) εξωτερικού ηχείου, το οποίο προφανώς διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ήχου, ο ήχος είναι παρών και κατά πολύ καλύτερος από πριν.

Όσο για τη γενικότερη λειτουργία του μηχανήματος;
Και όμως "φυσάει". Η ταχύτητα και η εν γένει συμπεριφορά του άλλαξε επίπεδο.
Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι του χρωστούσα μια αναβάθμιση, καθότι είναι ένα μηχάνημα που οδεύει στον εντέκατο χρόνο λειτουργίας του και ουδέποτε παρουσίασε έστω και το παραμικρό πρόβλημα, φαινόμενο μάλλον σπάνιο για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα στον κόσμο των υπολογιστών και ειδικά για μία μάρκα, για την οποία πολλά αρνητικά ακούγονται. Το ερώτημα για πόσο καιρό θα λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργεί τώρα μένει να απαντηθεί ...στο μέλλον.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Foobar 2000 σηκώνει αυτό;
Ρωτάω γιατί έχω κι εγώ ένα vaio 12 χρονώ που κάθεται... Με εκπληκτική ποιότητα οθόνης...:) Και δε θα με πείραζαν τα xp. Έτσι κι αλλιώς την τελευταία φορά που το άναψα, έκανε updates γιατί το είχα δηλώσει ως ΑΤΜ... :p
Θέλει όμως και λίγη πάστα στον πέντιουμ (4 3,06 :gotcha: ) γιατί ζεσταίνεται γρήγορα... Κι εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου παντού... :(
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Foobar 2000 σηκώνει αυτό;
Ρωτάω γιατί έχω κι εγώ ένα vaio 12 χρονώ που κάθεται... Με εκπληκτική ποιότητα οθόνης...:) Και δε θα με πείραζαν τα xp. Έτσι κι αλλιώς την τελευταία φορά που το άναψα, έκανε updates γιατί το είχα δηλώσει ως ΑΤΜ... :p
Θέλει όμως και λίγη πάστα στον πέντιουμ (4 3,06 :gotcha: ) γιατί ζεσταίνεται γρήγορα... Κι εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου παντού... :(
μια χαρα το σηκωνει,το εχω και εγω σε λαπτοπ δεκαετιας με επεξεργαστη της πλακας και περασμενα windows 7 32bit.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.580
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top