Εσωτερικοί υπότιτλοι

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Καλημερα παιδια !! Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει κανενα προγραμμα ενσωματωσης των εξωτερικων υποτιτλων μεσα στην ταινια ( μετατροπη σε εσωτερικους δηλαδη ) , το οποιον ομως,να σου δινει την δυνατοτητα τοποθετησης της γραμματοσειρας ,σε προεπιλεγμενη θεση ( υψος ) μεσα στο καδρο της ταινιας. Ευχαριστω .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Θέλεις δηλαδή να μετατρέψεις τους .srt σε .sup (PGS). Καλό κουράγιο... :D

Κατεβάζεις και τρέχεις το tsMuxeR
Προσθέτεις το αρχείο .srt
Επιλέγεις Output Create Blu-Ray Disk
Φορτώνεις το αρχείο .m2ts που δημιουργήθηκε: BDMV --> STREAM --> 00001.m2ts
Output demux.

Ιδρώνω και που το σκέφτομαι...:laugh:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.648
Reaction score
94.608
Ή όποια είναι η ταινία γιατί μπορεί να είναι πάνω από ένα. :)
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
ενσωματωσης των εξωτερικων υποτιτλων μεσα στην ταινια ( μετατροπη σε εσωτερικους δηλαδη ) ,
Τι εννοείς; Hardcoded (δηλαδή μόνιμα πάνω στην εικόνα) η Softcoded (όπως στα δισκάκια δηλαδή, με on-off και επιλογή γλωσσας κλπ) ;
Αν εννοείς το δεύτερο, mkv toolnix με δυο τρία κλικ, σε δυο τρία λεπτά.
Αν εννοείς το πρώτο, είναι βαρύ (και άχρηστο πια) σπορ... ;)

* Δεν πιστεύω να μιλάς για 4k iso και τέτοια τρελά;; :errwhat:
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Θέλεις δηλαδή να μετατρέψεις τους .srt σε .sup (PGS). Καλό κουράγιο... :D

Κατεβάζεις και τρέχεις το tsMuxeR
Προσθέτεις το αρχείο .srt
Επιλέγεις Output Create Blu-Ray Disk
Φορτώνεις το αρχείο .m2ts που δημιουργήθηκε: BDMV --> STREAM --> 00001.m2ts
Output demux.

Ιδρώνω και που το σκέφτομαι...:laugh:
Ωχ........
[DOUBLEPOST=1509092908][/DOUBLEPOST]
Ή όποιο είναι η ταινία, γιατί μπορεί να μην είναι το 0001. :)
Ωχ......
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Τι εννοείς; Hardcoded (δηλαδή μόνιμα πάνω στην εικόνα) η Softcoded (όπως στα δισκάκια δηλαδή, με on-off και επιλογή γλωσσας κλπ) ;
Αν εννοείς το δεύτερο, mkv toolnix με δυο τρία κλικ, σε δυο τρία λεπτά.
Αν εννοείς το πρώτο, είναι βαρύ (και άχρηστο πια) σπορ... ;)

* Δεν πιστεύω να μιλάς για 4k iso και τέτοια τρελά;; :errwhat:
Εννοω μονιμα πανω στην εικονα,και σε επιλεγμενο υψος ,ουτως ωστε το κειμενο να βγαινει μεσα στο καδρο της εικονας. Αυτο μου ειναι χρησιμο σε καδρα 2,33/1,διοτι παιζω σε οθονη 2,33,και θελω οι υποτιτλοι να βγαινουν μεσα στο καδρο,και οχι στο μαυρο απο κατω.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.648
Reaction score
94.608
Πολύ λίγα είναι έτσι πιά. Ευτυχώς.
Έφτιαξα πρόσφατα ένα mkv από m2ts της ταινίας Hacksaw Ridge.

Είχε καμμιά 15αριά αρχεία!

Μάλιστα αρκετά ήταν με διάρκεια κάτω από ένα λεπτό! >:(
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια , σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Οι λυσεις Tool nix & Ts muxer φαινονται να ειναι ιδανικες για αυτα που θελω εγω. Επελεξα για μια πειραματικη δοκιμη το Ts muxer, γιατι το ειχα χρησιμοποιησει παλια ,(και μου ηταν πιο φιλικο) , με απολυτη επιτυχια . Περιμενω το βραδυ να αναψω το προβολι,για την τελικη αποφαση !! Και παλι ευχαριστω !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Τώρα μόλις το δοκίμασα. Αν το αρχείο που έχεις είναι mkv και οι υπότιτλοι srt, το mkvtoolnix είναι ιδανικό.
1. Add source file το αρχείο της ταινίας
2. Add source file το αρχείο των υποτίτλων
3. Start Muxing
και τέλος (λίγη υπομονή θέλει).

Θα σου δημιουργήσει ένα δεύτερο αρχείο mkv. Αν το πρωτότυπο είναι movie.mkv, το καινούριο με τους ενσωματωμένους υπότιτλους θα είναι movie(1).mkv. Μπορείς αν θέλεις να διαγράψεις το παλιό, αφού ελέγξεις ότι όλα πήγαν καλά.

Thanks @sterkon :thumbsup:
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αν το αρχείο που έχεις είναι mkv
- Δουλεύει και με avi, mp4 etc. Δεν έχω δοκιμάσει άλλους τύπους, απλά ο "περιορισμός" είναι πως το νέο αρχείο είναι πάντα .mkv.
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές επιλεγόμενες γλώσσες υποτίτλων (άν έχεις πολύγλωσσα ανήψια), και το καλύτερο,
- μπορείς να προσθέσεις (η να αφαιρέσεις) ηχητικά τράκ, πχ. την ελληνική απόδοση σε παιδικά (για ανήψια που δεν έμαθαν ακόμα να διαβάζουν) η μια πολύ καλύτερης ποιότητας μπάντα (ηδ-δτς πχ) από μια άλλη ματρόσκα που δεν σε ικανοποιεί η εικόνα της. Δηλαδή πετάς δυό .μκβ αρχεία μέσα κι επιλέγεις τα video, audio, srt (και όχι μόνο νομίζω), και επιλέγεις ποιό (ποιά) video, audio, srt streams θες να έχει η νέα ματρόσκα.

Χρόνος επεξεργασίας, χοντρικά: 1 λεπτό ανά GB μεγέθους του νέου mkv (του βίντεο stream δηλαδή ουσιαστικά). :drinks:

PS. Δουλεύει με drag n' drop, κατευθείαν απ΄τον windows explorer.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
- Δουλεύει και με avi, mp4 etc. Δεν έχω δοκιμάσει άλλους τύπους, απλά ο "περιορισμός" είναι πως το νέο αρχείο είναι πάντα .mkv.
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές επιλεγόμενες γλώσσες υποτίτλων (άν έχεις πολύγλωσσα ανήψια), και το καλύτερο,
- μπορείς να προσθέσεις (η να αφαιρέσεις) ηχητικά τράκ, πχ. την ελληνική απόδοση σε παιδικά (για ανήψια που δεν έμαθαν ακόμα να διαβάζουν) η μια πολύ καλύτερης ποιότητας μπάντα (ηδ-δτς πχ) από μια άλλη ματρόσκα που δεν σε ικανοποιεί η εικόνα της. Δηλαδή πετάς δυό .μκβ αρχεία μέσα κι επιλέγεις τα video, audio, srt (και όχι μόνο νομίζω), και επιλέγεις ποιό (ποιά) video, audio, srt streams θες να έχει η νέα ματρόσκα.

Χρόνος επεξεργασίας, χοντρικά: 1 λεπτό ανά GB μεγέθους του νέου mkv (του βίντεο stream δηλαδή ουσιαστικά). :drinks:

PS. Δουλεύει με drag n' drop, κατευθείαν απ΄τον windows explorer.
Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει διάφορες ταινίες σε remux 2160p, που περιέχουν format ήχου που δεν περιέχονται στα 1080p blurays, συνήθως μπάντες Dolby Atmos και σπανιότερα DTS:X.

Επειδή ακόμα δεν έχω δυνατότητα προβολής 4Κ, αλλά έχω Atmos, κάνω mux το αρχείο εικόνας του 1080 με τον ήχο Atmos του 2160. Είναι πανεύκολη διαδικασία με το mkvtoolnix, αρκεί να προσέξουμε ότι είναι ίδια η διάρκεια της ταινίας. Μου έτυχε στο Resident Evil: The Final Chapter να έχουν 6 δευτερόλεπτα διαφορά, οπότε από το 1/3 της ταινίας και μετά γινόταν μπάχαλο...:D

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το μέγεθος του αρχείου Atmos είναι από 3,5 έως και 5Gb!
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια ,χθες το βραδυ,ασχοληθηκα διεξοδικα με το TS MUXER ,και υστερα απο 3-4 δοκιμες,καταφερα τα εξης.Αφου εκανα κανονικα την εισαγωγη της ταινιας μαζι με τους srt υποτιτλους της,πηγα εκει που λεει subtitles,οπου μου βγηκε μια σελιδα με διαφορα ρυθμιστικα υποτιτλων,απο ειδος γραμματοσειρας & μεγεθος ,μεχρι κεντραρισμα δεξια-αριστερα,και OFFSET που ενδιαφερει εμενα.Με αυτο το ρυθμιστικο,υστερα απο 3-4 προσπαθειες,πετυχα να δημιουργησω μια υπεροχη γραμματοσειρα,τοποθετημενη μεσα στο καδρο και στην επιθυμητη θεση. Ολα θαυμα. Ο Μ Ω Σ οταν εβαλα στο player (SONY X-800 UHD) να παιξει το νεο αρχειο, η εικονα εκανε σκαλωματα,και γενικα δεν ειχε ομαλη ροη. Τι εχω κανει λαθος ?? Αυτη τη στιγμη, ψαχνομαι πειραματιζομενος.......
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Νόμιζα ότι έχεις player που μπορεί να μετακινεί τους υπότιτλους, και απλώς τους ήθελες ενσωματωμένους και όχι εξωτερικούς. To Sony δεν μπορεί να μετακινεί τους υπότιτλους;
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Νόμιζα ότι έχεις player που μπορεί να μετακινεί τους υπότιτλους, και απλώς τους ήθελες ενσωματωμένους και όχι εξωτερικούς. To Sony δεν μπορεί να μετακινεί τους υπότιτλους;
Αχ Γιαννη μου, πονεμενη ιστορια....Εχω δυο players το DUNE HD solo 4K , & το Zappiti mini 4K-HDR ,που κανουν αριστα την διαχειρηση υποτιτλων. Ομως οταν αγορασα το SONY ,που ειναι κατα βαση Disc-player, για να παιζω δισκακια UHD HDR κλπ ,επαθα πλακα ,οχι μονον για το πως παιζει τους UHD τιτλους, (καλα, εδω δινει ρεστα ! ) αλλα για το πως παιζει τα κλασσικα B.RAY δισκακια,αλλα και τις matroskes απο την εισοδο USB που διαθετει !! Και το προβλημα ειναι ακριβως εδω ! Το ''παιχτηρι'' απο τη USB εισοδο ,ειναι τελειως πρωτογονο ,που δεν δινει οχι μονον ανεβοκατεβασμα υποτιτλων,αλλα τους καρφωνει κατω-κατω ,με μια απαισια γραμματοσειρα. Για μενα το προβλημα ειναι μεγαλο ,διοτι παιζω και σε οθονη 2,33 ,οποτε οι υποτιτλοι μου βγαινουν στην κατω μαυρη μπαρα της οθονης .Γι'αυτο ψαχνομαι για τη συγκεκριμενη μετατροπη υποτιτλων.Ειναι κριμα να μην αξιοποιησω πληρως αυτην την εξαιρετικη αποδοση εικονας του SONY.....
 


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει διάφορες ταινίες σε remux 2160p, που περιέχουν format ήχου που δεν περιέχονται στα 1080p blurays, συνήθως μπάντες Dolby Atmos και σπανιότερα DTS:X.

Επειδή ακόμα δεν έχω δυνατότητα προβολής 4Κ, αλλά έχω Atmos, κάνω mux το αρχείο εικόνας του 1080 με τον ήχο Atmos του 2160. Είναι πανεύκολη διαδικασία με το mkvtoolnix, αρκεί να προσέξουμε ότι είναι ίδια η διάρκεια της ταινίας. Μου έτυχε στο Resident Evil: The Final Chapter να έχουν 6 δευτερόλεπτα διαφορά, οπότε από το 1/3 της ταινίας και μετά γινόταν μπάχαλο...:D

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το μέγεθος του αρχείου Atmos είναι από 3,5 έως και 5Gb!
Πως περνάμε υπότιτλους σε 4Κ αρχεία;
Και πως παίρνουμε το Atmos από το αρχείο των 2160;
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Παιδια ,χθες το βραδυ,ασχοληθηκα διεξοδικα με το TS MUXER ,και υστερα απο 3-4 δοκιμες,καταφερα τα εξης.Αφου εκανα κανονικα την εισαγωγη της ταινιας μαζι με τους srt υποτιτλους της,πηγα εκει που λεει subtitles,οπου μου βγηκε μια σελιδα με διαφορα ρυθμιστικα υποτιτλων,απο ειδος γραμματοσειρας & μεγεθος ,μεχρι κεντραρισμα δεξια-αριστερα,και OFFSET που ενδιαφερει εμενα.Με αυτο το ρυθμιστικο,υστερα απο 3-4 προσπαθειες,πετυχα να δημιουργησω μια υπεροχη γραμματοσειρα,τοποθετημενη μεσα στο καδρο και στην επιθυμητη θεση. Ολα θαυμα. Ο Μ Ω Σ οταν εβαλα στο player (SONY X-800 UHD) να παιξει το νεο αρχειο, η εικονα εκανε σκαλωματα,και γενικα δεν ειχε ομαλη ροη. Τι εχω κανει λαθος ?? Αυτη τη στιγμη, ψαχνομαι πειραματιζομενος.......
Στις ρυθμίσεις SUBTITLE του tsMuxer βάλε:
Name: ARIAL
Size: 65
Color: 0xffffffff
Additional border pixels: 5
Line Spacing: 1,0
Bottom of Screen: 138
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Πως περνάμε υπότιτλους σε 4Κ αρχεία;
Και πως παίρνουμε το Atmos από το αρχείο των 2160;
Έστω ότι έχουμε μια ταινία σε 1080
thor1.png


και σε 2160
thor2.png


Απαραίτητη προϋπόθεση για την συνέχεια είναι τα δύο αρχεία να έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια διάρκεια.
Ανοίγουμε το MKVToolnix και προσθέτουμε τα 2 αρχεία με Add source files
thor3.png



Επιλέγουμε τι από όλα θα κρατήσουμε. Εγώ επέλεξα να κρατήσω το αρχείο εικόνας 1080 της πρώτης, όπως και το αρχείο ήχου DTS-HD Master Audio, καθώς και τα κεφάλαια. Από την δεύτερη (2160) κράτησα μόνο τον ήχο Atmos.
thor4.png

Επιλέγουμε τον φάκελο προορισμού (Output file) και πατάμε Start muxing.
Στο τέλος θα πάρεις μια .mkv 1080 με ήχο DTS-HD Master Audio και Αtmos και 18 chapters.
Φυσικά το τι θα επιλέξεις να κρατήσεις είναι δική σου επιλογή.

Αν τώρα έχεις και κάποιους εξωτερικούς υπότιτλους που θέλεις να ενσωματώσεις (άγνωστο γιατί...:)) τότε τους προσθέτεις κι αυτούς με Add source files, πριν αρχίσεις το muxing.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.964
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top