Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
274
Reaction score
106
To Spotify εμφανίζει το pioneer στις διαθέσιμες συσκευές ? Υπ'οψιν πρεπει να είναι στο ιδιο δυκτιο και premιum συνδρομή !
α μονο ετσι; δεν εχω premιum.. δεν πειραζει εξαλλου το Spotify εχει υποδεεστερο ηχο.. ευχαριστω
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ξαναέκανα το τέστ Α-Β tidal vs cd. Πάλι τα ίδια μου έβγαλε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.!
TIDAL πνιγμένη μεσαία , πιο μπροστά τα μπάσα πρίμα.
CD μπροστά η μασαία σχεδόν σε ευθεία με τα μπάσα πρίμα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
John κοιτα settings /streaming και ορισε ως καρτα ηχου την συσκευη σου κι οχι την default. Πχ εγω οριζοντας να παιζει μεσω του dac, ειδα αρκετη διαφορα.

ΥΓ κοιτα τα ημεηλ σου και ενηργησε δεοντως;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Ξαναέκανα το τέστ Α-Β tidal vs cd. Πάλι τα ίδια μου έβγαλε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.!
TIDAL πνιγμένη μεσαία , πιο μπροστά τα μπάσα πρίμα.
CD μπροστά η μασαία σχεδόν σε ευθεία με τα μπάσα πρίμα.
Τα συγκρίνεις με ίδιο dac? Αν το περνάς πάλι μέσα από τον AV, δεν θα το ευχαριστηθείς.

Κάνε και τη ρύθμιση που σου λέει ο Βαγγέλης.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν γινεται ομως απο ταμπλετ, μονον απο pc:(
Μα αυτό λέω παιδιά , από το τάμπλετ , παίζω στο κύριο σύστημα.
Βαγγέλη σου απάντησα.
[DOUBLEPOST=1509386696][/DOUBLEPOST]
Τα συγκρίνεις με ίδιο dac? Αν το περνάς πάλι μέσα από τον AV, δεν θα το ευχαριστηθείς.

Κάνε και τη ρύθμιση που σου λέει ο Βαγγέλης.
Κοίτα Δημήτρη , δεν είναι ένας απλός AV αλλά ένας εξαιρετικός PREPRO. Περνάει το σήμα direct στην έξοδο από το dac.Χωρίς άλλη ενδιάμεση επεξεργασία. Υποστηρίζει DSD και DXD, και ότι άλλο σχεδόν μπορεί να φανταστεί κανείς.
Δεν μου φαίνεται φυσιολογική η διαφορά που ακούω, να οφείλεται στην διαφορά των DACs μεταξύ cd και prepro. Δεν στέκει αυτή η διαφορά. Οπως το εξέφρασε ένας φίλος σήμερα , είναι σαν να έχει ένα ήπιο LOUDNESS το TIDAL ενώ το CD βγαίνει πιο αχρωμάτιστο.
Καλά κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και τα δύο στο ίδιο DAC του PREPRO , να δω τι θα ακούσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Κοίτα Δημήτρη , δεν είναι ένας απλός AV αλλά ένας εξαιρετικός PREPRO. Περνάει το σήμα direct στην έξοδο από το dac.Χωρίς άλλη ενδιάμεση επεξεργασία. Υποστηρίζει DSD και DXD, και ότι άλλο σχεδόν μπορεί να φανταστεί κανείς.
Δοκίμασε τότε και το cd μεσω του Denon, κάνε αυτή την σύγκριση αν έχεις διάθεση
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι βεβαίως και θα το κάνω. Το είχα και παλαιώθεν επάνω του , αλλά κάτι δεν μου άρεζε που λέτε και εσείς στην Σαλλονίκη.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Υπάρχει και το Deezer. Το έχετε υπόψη; Με τεράστια database τραγουδιών και εξαιρετική ποιότητα ήχου!
Εγώ βαθμολογώ Deezer και Spotify ισοβαθμία στην πρώτη θέση και Tidal στη δεύτερη.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Υπάρχει και το Deezer. Το έχετε υπόψη; Με τεράστια database τραγουδιών και εξαιρετική ποιότητα ήχου!
Εγώ βαθμολογώ Deezer και Spotify ισοβαθμία στην πρώτη θέση και Tidal στη δεύτερη.
Aν μιλαμε για ποιοτητα, μεταξυ spotify premium και tidal (εχω δοκιμασει και τα 2), η διαφορα υπερ του Tidal ειναι τεραστια για μενα. Καμια σχεση με το spotify premium. Πολυ κατωτερο το τελευταιο.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ξαναέκανα το τέστ Α-Β tidal vs cd. Πάλι τα ίδια μου έβγαλε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.!
TIDAL πνιγμένη μεσαία , πιο μπροστά τα μπάσα πρίμα.
CD μπροστά η μασαία σχεδόν σε ευθεία με τα μπάσα πρίμα.
Γιάννη το CD σου έχει σχεδίαση τέτοια, που δικαιολογεί όχι μόνο αυτή τη διαφορά από Tidal, αλλά κι άλλη τόση.
Μιλάμε συγκρίνεις την κορυφαία κατασκευαστικά συσκευή CD της Sony, με Tidal μέσω tablet?
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Aν μιλαμε για ποιοτητα, μεταξυ spotify premium και tidal (εχω δοκιμασει και τα 2), η διαφορα υπερ του Tidal ειναι τεραστια για μενα. Καμια σχεση με το spotify premium. Πολυ κατωτερο το τελευταιο.
"Πολυ" δεν θα το ελεγα- παιζοντας ομως μεσω dac


Komhst πας φιρι φιρι να παρουμε και 4η συνδρομη;:)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Γιάννη το CD σου έχει σχεδίαση τέτοια, που δικαιολογεί όχι μόνο αυτή τη διαφορά από Tidal, αλλά κι άλλη τόση.
Μιλάμε συγκρίνεις την κορυφαία κατασκευαστικά συσκευή CD της Sony, με Tidal μέσω tablet?
:roflmao::roflmao::roflmao:
Σταμάτη δεν παίζει το tablet αλλά ο denon ως dac. Το cdp-xa7es είναι μία κατηγορία από μόνο του ούτως ή άλλως. Απλώς οι διαφορές μεταξύ τους θεωρώ ότι δεν δικαιολογούνται.
Με λίγα λόγια δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, υπέρ του sony .
[DOUBLEPOST=1509474843][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει και το Deezer. Το έχετε υπόψη; Με τεράστια database τραγουδιών και εξαιρετική ποιότητα ήχου!
Εγώ βαθμολογώ Deezer και Spotify ισοβαθμία στην πρώτη θέση και Tidal στη δεύτερη.
Ναι τέτοια λέγε μας και εσύ να μας τρελάνεις τελείως.
Τι είναι πάλι αυτό το deeezer?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
To Deezer free στην αναζητηση "Chatzidakis" βγαζει ...τρια (3) αλμπουμ!
Το Spotify (premium ομως) ΟΛΑ του!
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451


Ίδια εκτέλεση σε δύο διαφορετικά άλμπουμς.
Παρατηρείτε κάποια διαφορά?
Δεν εννοώ σε ποιότητα ήχου ,αλλά κάτι που να σας ξενίζει.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
To Deezer free στην αναζητηση "Chatzidakis" βγαζει ...τρια (3) αλμπουμ!
Το Spotify (premium ομως) ΟΛΑ του!
Δεν τα έχει ακριβώς έτσι καταχωρημένα. Π.χ. το CD «Αθανασία» (Athanasia) τό βρίσκει αν ψάξεις Manolis Mitsias ή Dimitra Galani και όχι Manos Chatzidakis.

Ασε δε που αν γράψεις Hadjidakis στο Deezer θα σού βγάλει όλα τα albums του. Όπως και να το κάνουμε υπάρχει ένα θέμα με τα ονόματα σε greeklish.
[DOUBLEPOST=1509534982][/DOUBLEPOST]
Aν μιλαμε για ποιοτητα, μεταξυ spotify premium και tidal (εχω δοκιμασει και τα 2), η διαφορα υπερ του Tidal ειναι τεραστια για μενα. Καμια σχεση με το spotify premium. Πολυ κατωτερο το τελευταιο.
Όπως πολύ σωστά είπε κι ο Γιάννης παραπάνω το Tidal είναι σαν να έχει ένα ελαφρύ loudness. Αυτό ίσως να ακούγεται πιο ευχάριστα στο αυτί και να «πείθει» για καλύτερη ποιότητα ήχου.
Σε μένα πάντως τα Deezer και Spotify ακούγονται πολύ καλύτερα, flat και αχρωμάτιστα στο αυτί σε αντίθεση με το Tidal που το ακούω πιο «τσιτωμένο» και δεν μού αρέσει.
Τα συγκρίνω και τα τρία με τον ίδιο εξοπλισμό: laptop -> οπτική -> DAC
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top