Audison Bit One, Bit Ten D ή κάποιο MOST BUS Ready?

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Σε συνέχεια προηγούμενου θέματος, αναφορικά με την επιλογή μεγαφώνων front stage για φίλο μου, είχαμε αλλαγή πλάνων.
Λόγω ανωτέρας βίας, ο φίλος ματαίωσε και τα πράγματα πέρασαν στην κατοχή μου:

Hertz HSK-165
Hertz HCX-690
Hertz ES-200.5
Hertz HDP-5

Δεδομένα:
1. Διατήρηση εργοστασιακής πηγής, καλωδίωσης (θα περαστεί ανεξάρτητη) και λειτουργικότητας χειριστηρίων.
2. Διατήρηση εργοστασιακής εμφάνισης του αυτοκινήτου (όχι κατασκευή πάνελ κλπ). Απλά θα αντικατασταθούν τα εργοστασιακά μεγάφωνα με την ελάχιστη δυνατή παρέμβαση και την απολύτως απαραίτητη μόνωση.
3. Στόχος είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία.

Έχοντας υπ΄ όψη τα παραπάνω, πάμε να επιλέξουμε DSP.

Εδώ έχουμε άμεσες επιλογές τύπου Audison Bit One ή Audison Bit Ten D, λαμβάνοντας σήμα high level απο την έξοδο της πηγής ή κάνω υπομονή μέχρις ότου βγεί σε παραγωγή το Rainbow DSP 1.8 MOST edition αξιοποιώντας την οπτική τεχνολογία του MOST Interface που έχει το αυτοκίνητο και επιπλέον παρέχει δυνατότητα A2DP, Bluetooth, USB in for windows devices, WiFi module κλπ?
Μελλοντικά βέβαια μπορεί να αγορασθεί το Audison Bit DMI που είναι MOST BUS Interface αλλα είναι πανάκριβο και θα έιναι ένα ακόμη κομμάτι στην αλυσίδα.
Έχει κανείς εμπειρία απο τα προβλήματα που έχουν παρουσιάσει κατα καιρούς τα Audison Bit DSPs?
Το αυτοκίνητο είναι Mini Cooper R55 Clubman

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες και την βοήθειά σας αφού οι καιροί που είχαμε την ευχέρεια πειραματισμών έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
most bus και οτι βρεις να δουλευει.

αν δεν κανω λαθος η audison μπορει να δουλεψει με most bus μεχρι τελους , δηλαδη 8 καναλαι στους τελικους η ακομα χειροτερα με AD link ψηφιακο μεχρι τους τελικους της
αν επισης δεν κανω λαθος το bit dmi στο bit one μπορει να ελεγξει και σταθμη οποτε δεν ειναι απαραιτητο το drc αλλα αυτο ειναι μια υποψια δεν παιρνω ορκο.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
most bus και οτι βρεις να δουλευει.

αν δεν κανω λαθος η audison μπορει να δουλεψει με most bus μεχρι τελους , δηλαδη 8 καναλαι στους τελικους η ακομα χειροτερα με AD link ψηφιακο μεχρι τους τελικους της
αν επισης δεν κανω λαθος το bit dmi στο bit one μπορει να ελεγξει και σταθμη οποτε δεν ειναι απαραιτητο το drc αλλα αυτο ειναι μια υποψια δεν παιρνω ορκο.
Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όπως τα λές είναι και στα δύο σημεία που αναφέρεις.

Μεταξύ Bit Ten D και Bit One τί θα επέλεγες?
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
το one. αλλα περιμενε λιγο γιατι νομιζω συντομα ερχεται το καινουριο

βεβαια στην περιπτωση σου και τα "μικρα" ten d δεν ειναι ασχημα.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Ξέχασα να πω οτι για σοβαρές ακροάσεις θα χρησιμοποιείται ένα Fiio X3 το οποίο θα συνδέεται με το όποιο Audison με οπτική ίνα και θα παίζει αρχεία Flac.
Ως εκ τούτου θα προτιμηθεί αυτό με τον καλύτερο D/A converter. Bit Ten D, Bit One ή μήπως δεν έχουν διαφορά?
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
απο οσο ξερω τα ten ειναι φθηνοτερες εκδοσεις του one.
την δευτερη οπτικη ομως για το fiio που θα την βαλεις? (οεο)
αμφοτερα εχουν μονο μια οπτικη και την θες και για το dmi
το μονο με 2 οπτικες αυτη τη στιγμη ειναι το pxah800
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Σωστός!
Στην περίπτωση αυτή επιστρατεύεται η ομοαξονική ψηφιακή έξοδος του Fiio αφού το Bit One έχει αντίστοιχη είσοδο.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
ραθλυ λοιπον για να κρατησεις χειρηστηρια πρεπει να μαθουμε αν το dmi ελεγχει τη σταθμη στο bitone. διαφορετικα θες το drc για volume (το θες ετσι και αλλιως για το fiio).

αν δεν το κανει και θες να κανεις συμβιβασμο στην ποιοτητα του μαμα αφου θα εχει το fiio για τα καλα, τοτε πας οπουδηποτε αλλου.
η ulitmate λυση ειναι καποιο helix με το director για χειριστηριο.
στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιησεις το dmi θα παρεις σημα απο εξοδο ηχειων και θα κανει αθροιση το dsp οποτε θα εχεις σταθμη απο κει για το μαμα αλλα μαλλον οχι για το fiio.

ως γνωστον ειναι χαζο να μειωνεις σταθμη στο ψηφιακο σημα αρα δε σου κανει το volume που τυχων εχει και βγαινει μεχρι την ψηφιακη.

σημειωση οτι το παρον bitone ειναι το παλιο. γενικα πολυ καλο αλλα ξεπερασμενο απο alpine/helix/mosconi/κλπ
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Το DMI όντως ελέγχει στάθμη, μπάσα πρίμα και balance, εκτός από fader.

Εναλλακτική του DMI είναι και κάποιο απο την αντίστοιχη σειρά της Mobridge DA1, DA2 ή DA3. Μάλιστα λένε οτι το DMI είναι ένα rebranded DA1.

Το πιθανότερο είναι να πάω -για την ώρα- στη λύση Audison Bit One και να περιμένω την έκδοση MOST Rainbow DSP 1.8 που είναι όλα σε ένα.

Εννοείται οτι στην περίπτωση του Fiio η στάθμη ελέγχεται απο το DRC.

Αυτό που με απασχολεί είναι οτι διαβάζω παντού για τα αμέτρητα προβλήματα του Bit One και Bit Ten (D)...

Υπάρχει κανείς συμφορουμίτης με σχετική εμπειρία?
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Καλώσ' τον Τάκη!

Γιά πές... τί λέει η εμπειρία σου?

Θα μας λύσει προβλήματα ή θα μας δημιουργήσει?

Απ' ότι έχω διαβάσει έχει θεματάκια με το DRC και το high level input. Το δεύτερο παρακάμπτεται δίνοντας σήμα high level στα RCA χάνοντας, όμως, το ευεργέτημα του de-equalization.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Καλώσ' τον Τάκη!

Γιά πές... τί λέει η εμπειρία σου?

Θα μας λύσει προβλήματα ή θα μας δημιουργήσει?

Απ' ότι έχω διαβάσει έχει θεματάκια με το DRC και το high level input. Το δεύτερο παρακάμπτεται δίνοντας σήμα high level στα RCA χάνοντας, όμως, το ευεργέτημα του de-equalization.
τον εχω απο κολιτο μου.του ειχε βγαλει την πιστη με βλαβες τον πειγε κανα δυοι φορες για επισκευη μεχρι που δεν αντεξε αλλο και αγορασε σε ''ειδικη '' τιμη εναν καινουργιο,στην ουσια του τον εκαναν δωρακι.τωρα τον εχω εγω και οταν τον βαλο στο αμαξι ευχομαι να μην κανει τα ιδια και ο καινουργιος.

βλεπει το ονομα audison εχει ιστορικο με τις βλαβεςφιλεμου.

αν θελεις κατι πολυ καλο δες σε mosconi rainbow χωρις να ξερουμε και σε αυτες τις μαρκες τι θα δουμε στο μελον απο θεματα αξιοπιστιας.Κορυφαιο ειναι και της alpine αλλα εκει μετα την πενταετια δεν θα βρεις ουτε βιδα αν παθει κατι,κλασικη περιπτωση alpine δηλαδη.

Ειναι μπουσουλας μεγαλος τελικα γιαυτο καλητερα να πας σε ενα καλο εγκαταστατη και να σου πει εκεινος τι ταιριαζει στο συστημα σου και τι ειναι καλο χωρις βλαβες.

εμενα αν μου βγει μαπα ο νεος bit one θα τον σουταρω και θα αγορασω κατι αλλο αφου εχω φιλαρακια να μου βρουνε σε καλη τιμη κατι καινουργιο.

Δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου αδερφε.Για να μην μπλεξεις δωσε 20 ευρω παραπανω και κανε την αγορα απο καταστημα εδω στην Ελαδα και απο εμπειρο εγκαταστατη που θα μπορει αργοτερα να μπει μπροστα και να πει στην αντιπροσωπεια ......''πουλατε ρημαδια μηχανηματα''.....Ξερεις ποσο θα τους τσουζει ο κολος τους οταν ακουνε τετοια λογια οι αντιπροσωποι πλεον????????
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Τάκη ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τελικά έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τις καινούριες τεχνολογίες και τα μηχανήματα, ο έμπειρος εγκαταστάτης είναι ο σημαντικότερος κρίκος στην αλυσίδα...
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
και τι μπορει να παθει ρε τακη ενα dsp που να θελει ανταλλακτικα?
η software θεμα θα εχει , η αν ειναι hardware παει ολο μαζι πακετο αλλαγη.
σημασια εχει να υπαρχει εγγυηση για οσο διαρκει.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Λοιπόν, αγαπητοί συμφορουμίτες, κοντά ένα χρόνο μετά, αποφασίστηκε η έναρξη της εγκατάστασης του ηχοσυστήματος στο αυτοκίνητo.

Τελικώς επελέγη η λύση MOST με Mobridge DA1 και Audison BitOne για το κροσάρισμα και την επεξεργασία του σήματος (ή των σημάτων για την ακρίβεια). Στην αλυσίδα έχει προστεθεί ένας ακόμα ενισχυτής για την οδήγηση των πίσω οβάλ ηχείων. Επέλεξα τον Soundstream TN2.600d με γνώμονα το μικρό μέγεθος και την πραγματικά ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος.

Η εγκατάσταση (που θα γίνει από τους κ.κ. Νίκο Κωνσταντινίδη και Λευτέρη Παλαιοδήμο) ξεκινά αύριο.

Είμαι σίγουρος ότι το "ταξίδι" θα είναι τόσο ενδιαφέρον όσο και το αποτέλεσμα.

Βεβαίως θα ενημερώσω σχετικά, αλλά παράλληλα προσπαθώ να πείσω το Νίκο προκειμένου να βάλει λίγο στην άκρη τη μετριοφροσύνη του και να ανεβάσει μια καθώς πρέπει παρουσίαση της εγκατάστασης στον κατάλληλο ιστότοπο.
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Επανέρχομαι μετά απο καιρό και απολογούμαι για την καθυστερημένη απάντηση.

Το project υλοποιήθηκε ακριβώς όπως σχεδιάστηκε.

Bασισμένο πάνω στο εργοστασιακό MOST Interface του αυτοκινήτου, με το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα να αποτελεί o επεξεργαστής Bit One της Audison και πηγή την εργοστασιακή Alpine (mp3 / wav / cd) το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό.

Με πηγή το Fiio Χ3 (flac) το αποτέλεσμα είναι μαγικό.

Υπάρχουν δεκάδες φωτό απο την εγκατάσταση οι οποίες επίκεινται να ανέβουν με τις σχετικές περιγραφές.

Πολλά μεγάλα ευχαριστώ στην ομάδα Παλαιοδήμου Λευτέρη - Κωνσταντινίδη Νίκου (ή Κωνσταντινίδη Νίκου - Παλαιοδήμου Λευτέρη) αφ' ενός για την άψογη επαγγελματική δουλειά που έκαναν και συνέπεια που επέδειξαν, αφ' ετέρου για το "ταξίδι" που απολαύσαμε και οι τρείς μας μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Προφανώς θα πρέπει να κάνω upgrade το account στο photobucket για να μπορέσω να ανεβάσω φωτός...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Προφανώς θα πρέπει να κάνω upgrade το account στο photobucket για να μπορέσω να ανεβάσω φωτός...
Αν τις έχεις αποθηκευμένες στο pc σου, μπορείς να πατήσεις "Ανέβασμα Αρχείου" και να τις ανεβάσεις.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top