Klipsch Greek club

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.199
ΤΙ να ακούσεις και τι να συνηθίσεις ?
Οι διαφορές στα ενισχυτικά είναι πολύ μικρές. Ισα ισα που ακούγονται αν ακούγονται.
Εγω θα σου έλεγα βρες ένα σοβαρό μηχάνημα και προχώρα.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
ΤΙ να ακούσεις και τι να συνηθίσεις ?
Οι διαφορές στα ενισχυτικά είναι πολύ μικρές. Ισα ισα που ακούγονται αν ακούγονται.
Εγω θα σου έλεγα βρες ένα σοβαρό μηχάνημα και προχώρα.
Μας προβλιματιζεις Κ.Γιαννη.
Με τον audia flight one/2 που τα θεωρώ σοβαρα μηχανηματα τρανζιστορ παντος δεν μου αρεσαν.
Εκει εγω τον χαβα μου με τον yamaha εχω :p

Την εβρισκα μαζί του τελικα,ισως να ειναι ψυχολογικο αλλα δενανε τα μαμημενα με yammi
 



Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα σε όλους σας.
Ετοιμάζομαι να αλλάξω ηχεία.Λέω για τα rp280f.Υπάρχει,όμως και ένα ζεύγος,στο site,rf 35.Τι λέτε?
Χώρος 7.5χ5 περίπου.Το σύστημα στημένο στο μισό περίπου,4χ5,απόσταση ηχείων μεταξύ τους από 3ως 4 m και 3.5m περίπου η θέση ακρόασης.
Ενισχυτικά xpream +mpp 406 + mcd 203ii+pc audio.Ακούω τα πάντα,λατρεία οι pink floyd.
Ευχαριστώ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Απο ενισχυτικά ....είμαστε εν τάξει' όπως και ο χώρος. Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να φέρω γνώμη.

Αν μπορούσες να δοκιμάσεις στον χώρο σου τα μεταχειρισμένα, καλό θα ήταν...
 





Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημερμερα παλικάρια μου σας εβλεπα στον υπνο μου και ειπα να σας στειλω πίνοντας τον καφε μου.

Ερώτησης ξερεια κανεις που σκ@τα μπορω να βρω αυτα:
http://www.critesspeakers.com/klipsch_tweeters.html
Διαβαζω πολύ καλα σχολεια και γενικα παιζουν καλυτερα απο τα μαμα απο οσο λενε.

Ή τέλος παντων καποια αντίστοιχα καλα διαφράγματα για τα tweeters των klf30.
Μου πρότειναν να βαλω διαφράγματα -κορνες της beyma οι οποιες δεν ξερω πως θα παίξουν στα klipsch μιας και ξερω οτι ειναι για αμαξι κατασταση και νταμπα ντουπα να παμε Μπουρνάζι με το νεο ηχοσυτημα να μας κοιτανε ολοι ακούγοντας τσιφτετελια γυρω ολοι απο την πλατεια :D
 

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Καλημερα στην παρεα...εχω μια απορια σχετικα με τα klipsch rp-160m.
Πως στο καλο να τα συνδεσω στις μπορνες? Εχει HF και LF.....αυτη τη στιγμη τα εχω στο LF. Ομως στο ιντερνετ τα εχουν στο HF μερικοι. Και εκει που επαθα πλακα ειναι πως αλλοι τα εχουν συνδεσει με το ενα καλωδιο στο HF και το δευτερο στο LF.
Και το manual δε λεει τιποτα.....
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημερα στην παρεα...εχω μια απορια σχετικα με τα klipsch rp-160m.
Πως στο καλο να τα συνδεσω στις μπορνες? Εχει HF και LF.....αυτη τη στιγμη τα εχω στο LF. Ομως στο ιντερνετ τα εχουν στο HF μερικοι. Και εκει που επαθα πλακα ειναι πως αλλοι τα εχουν συνδεσει με το ενα καλωδιο στο HF και το δευτερο στο LF.
Και το manual δε λεει τιποτα.....
Οπως και να τα βαλεις τωρα το ιδιο ειναι μιας και εχουν τις γέφυρες.
Ναι μερικοί το κανουν ετσι ,το συν ας πουμε στο hi και το πλην στο low η αντίστοιχα.
Τα περι hi και low ειναι για bi wiring κτλ εφόσον βγαλεις τις γέφυρες
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Τελικα ρισκαρα και πετυχε το πειραμα!
(Αλλιως θα κλαιγα για το τζαμπα κουβαλημα..52kg ειναι ο μαμημενος)
Δεν πηρα κανεναν απο τους παραπάνω ενισχυτες....
ΑΛΛΑΑΑΑ
Πηγα σε audio analogue maestro 150,πραγματικα τα ηχεια πηγαν σε αλλο επιπεδο.
Με οσους τα ειχα δοκιμασει κανενας δεν τα δούλεψε τοσο καλα,αριστα θα λεγα.
Μονο ο yammi πλησίασε.
Χροιές,δυναμικά,σκηνη κτλ.
Πολυ χαρούμενος και πολλά γκαζια ο άτιμος.
Φοβάμαι μην τα στειλει.
Απο δε χαμηλο το sub το εβαλα για υπνο
:D
 

Attachments


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Ποτέ ένας καλός ενισχυτής δεν στέλνει τέτοια ηχεία. Ακριβώς με τέτοια μηχανήματα αποδίδουν τα μέγιστα.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Τελικα ρισκαρα και πετυχε το πειραμα!
(Αλλιως θα κλαιγα για το τζαμπα κουβαλημα..52kg ειναι ο μαμημενος)
Δεν πηρα κανεναν απο τους παραπάνω ενισχυτες....
ΑΛΛΑΑΑΑ
Πηγα σε audio analogue maestro 150,πραγματικα τα ηχεια πηγαν σε αλλο επιπεδο.
Με οσους τα ειχα δοκιμασει κανενας δεν τα δούλεψε τοσο καλα,αριστα θα λεγα.
Μονο ο yammi πλησίασε.
Χροιές,δυναμικά,σκηνη κτλ.
Πολυ χαρούμενος και πολλά γκαζια ο άτιμος.
Φοβάμαι μην τα στειλει.
Απο δε χαμηλο το sub το εβαλα για υπνο
:D
Μπραβο φιλαρακι.Ευχομαι να τον ευχαριστηθεις και να στεριωσει περισσοτερο απο τους προηγουμενους!Φανταζομαι τι θα εκανε με τα rf-83 και μου τρεχουν τα σαλια.Χαχαχαχαααα.Αληθεια.Ποσο στοιχισε Νικο μου???
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Μπραβο φιλαρακι.Ευχομαι να τον ευχαριστηθεις και να στεριωσει περισσοτερο απο τους προηγουμενους!Φανταζομαι τι θα εκανε με τα rf-83 και μου τρεχουν τα σαλια.Χαχαχαχαααα.Αληθεια.Ποσο στοιχισε Νικο μου???
Ευχαριστω Γιαννο μου.
Λογικα αυτος θα κατσικωθει στο σαλονι :p
Το ποσο στοίχισε ξερεις τωρα της τραμπας το καγκελο εγινε,για τετοιες περιπτώσεις μαζευω μηχανηνατα.
Να σου πω εαν κατόρθωσω να ανεβάσω τα klf30 στο σαλονι θα παρω μια ιδεα για το πως θα παιξει και με τα 83.
Πιστευω χωρις υπερβολες οτι με εναν τέτοιον κλεινεις και εσυ.
Θα στα σκίσει
[DOUBLEPOST=1512333789][/DOUBLEPOST]
Ποτέ ένας καλός ενισχυτής δεν στέλνει τέτοια ηχεία. Ακριβώς με τέτοια μηχανήματα αποδίδουν τα μέγιστα.
Σωστα!!!
Συμφωνώ μιας και το ακουω.
Μιλαω για θεμα οδήγησης και δυναμης.
Νομιζεις ότι δεν τελειώνει!
Πανω απο το παρατεταρτο δεν μπορώ να το παω γίνεται ο χαμος στο σαλονι συν οτι δεν ακουω τοσο δυνατά.
Με τα klf30 θα γουσταρα να ταρακούνησω λιγο την γειτονιά :D
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.588
Klipsch RF-7 III and RC-64 III: Αναβάθμιση



Αναβαθμίζει την κορυφαία της σειρά Reference ηχείων η Klispch, ενώ προσθέτει τα νέα μοντέλα RF-7 III, ένα ηχείο δαπέδου και το κεντρικό RC-64 III.
Αυτά δύο νέα μοντέλα έχουν τον ήχο της «επόμενης γενιάς» για την Klipsch. Τα νέα ηχεία RF-7 III και RC-64 III είναι σχεδιασμένα για ισχυρή και πιο ακριβέστερη αναπαραγωγή, έχουν το νέο τουίτερ τιτανίου των 1,75 ιντσών, ένα κόρνα Tractrix για καλύτερη απόκριση στις υψηλές και ευαισθησία.

To Reference RF-7 III ηχείο δαπέδου έχει δύο γούφερ των 10 ιντσών και δύο ανεξάρτητες οπές bass reflex στο πίσω μέρος για καλύτερη γραμμικότητα. Το κεντρικό ηχείο Reference RC-64 III φέρει τέσσερα γούφερ των 6,5 ιντσών το καθένα.



Όσο αφορά την σχεδίαση τα νέα ηχεία έχουν βελτιωμένα υλικά, όπως γούφερ με δυνατό αλουμίνιο και πιο ξύλινα φινιρίσματα σε μαύρο, κερασιάς και καρυδιάς.


http://www.hxoseikona.gr/nea/6042-klipsch-rf-7-iii-and-rc-64-iii.html










- όσοι έχουν ακούσει τα rf-7 . . . έχουν ''περάσει απέναντι''
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.689
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top