Πως χειριζόμαστε έναν απατεώνα (οχι στο AVSITE);

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Σε μια αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία είπα να απαντήσω σε μια εκδήλωση ενδιαφέροντος.
Όπως περίμενα η απάντηση ήταν η εξής:
===============QUOTE=================
Sound Great,i am glad to purchase it but wont be able to come take a look and pay cash, due to my best interest,i will just pay for it via paypal transfer into your bank account and
have my shipping agent come for pick after payment has been made, paypal transfer into banks is a reliable and secure method of payment, do you have a bank account ? get back
to me with your bank info below to proceed with payment into your account for it
Account Holder Name;
Account Number;
Bank Name:
IBAN:
Swift Code:
Total cost :
Phone number
Adderess where it will be picked up from
Email
Best Regards

===============UNQUOTE=================

Και ερωτώ: Αν εγώ δώσω στον απατεώνα τα στοιχεία που ζητάει ποιό ακριβώς είναι το επικίνδυνο στοιχείο; Ίσως όλα μαζί ώστε να πείσουν τον υπάλληλο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Τράπεζας ότι είναι εγώ?

Υποθέτω ότι, και αν ακόμα θέλω να τα δώσω, δεν προκειται να στείλει τον shipping agent του να παραλάβει το αντικείμενο... Πολύ θα το ήθελα να τον στείλει >:(
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Σε μια αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία είπα να απαντήσω σε μια εκδήλωση ενδιαφέροντος.
Όπως περίμενα η απάντηση ήταν η εξής:
===============QUOTE=================
Sound Great,i am glad to purchase it but wont be able to come take a look and pay cash, due to my best interest,i will just pay for it via paypal transfer into your bank account and
have my shipping agent come for pick after payment has been made, paypal transfer into banks is a reliable and secure method of payment, do you have a bank account ? get back
to me with your bank info below to proceed with payment into your account for it
Account Holder Name;
Account Number;
Bank Name:
IBAN:
Swift Code:
Total cost :
Phone number
Adderess where it will be picked up from
Email
Best Regards

===============UNQUOTE=================

Και ερωτώ: Αν εγώ δώσω στον απατεώνα τα στοιχεία που ζητάει ποιό ακριβώς είναι το επικίνδυνο στοιχείο; Ίσως όλα μαζί ώστε να πείσουν τον υπάλληλο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Τράπεζας ότι είναι εγώ?

Υποθέτω ότι, και αν ακόμα θέλω να τα δώσω, δεν προκειται να στείλει τον shipping agent του να παραλάβει το αντικείμενο... Πολύ θα το ήθελα να τον στείλει >:(
Άστο μην ασχολείσαι καθόλου...γνωστή κομπίνα στα ελληνικά xe.ge, aggeliopolis.gr κ.λ.π...από ύποπτα σημεία του εξωτερικου...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Τον λατρεύουμε γιατί οι προηγούμενοι πήγαν τη σύνταξη από τα 2400 στα 1400.
 

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Τον λατρεύουμε γιατί οι προηγούμενοι πήγαν τη σύνταξη από τα 2400 στα 1400.
:lolsign:
Αν μου στείλει τον shipping agent θα πληρώσει για όλα - και τα δικά του και των προηγούμενων.
[DOUBLEPOST=1511117745][/DOUBLEPOST]
Άστο μην ασχολείσαι καθόλου...γνωστή κομπίνα στα ελληνικά xe.ge, aggeliopolis.gr κ.λ.π...από ύποπτα σημεία του εξωτερικου...
Ναι το καταλαβαίνω αλλά έχει πλάκα...
Του απάντησα χωρίς φυσικά να δώσω στοιχεία τραπέζης...
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Όπως είχα πει και σε ένα παλαιότερο σχετικό thread ,μπορείς να του δώσεις τα στοιχεία του λογαριασμού που είχε ανοίξει ο ΓΑΠ , για τη σωτηρία της Ελλάδας...:D

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/other/publicdebt.aspx
απο αυτα που σου ζηταει δεν μπορει να κανει κατι. Αυτο που πιθανοτατα θα κανει ειναι να σε πληρωσει απο κλεμενο paypal account.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
απο αυτα που σου ζηταει δεν μπορει να κανει κατι. Αυτο που πιθανοτατα θα κανει ειναι να σε πληρωσει απο κλεμενο paypal account.
Ποιος καλέ να μου κάνει και να με πληρώσει για τι ?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
o
Ποιος καλέ να μου κάνει και να με πληρώσει για τι ?
ουπς λαθος quote εκανα. Εννοω οτι δεν μπορει να σου κανει κατι γνωρίζοντας το iban σου και το ονομα σου η το κινητο σου. Αυτο που κανουν συνηθως ειναι να πληρωσουν απο κλεμενο paypal account το οποιο πιθανοτατα θα ανηκει σε κατοικο εξωτερικου καθως και ο ιδιος ο απατεωνας συνηθως ειναι στο εξωτερικο. Στη συνεχεια θα παραλαβει το δεμα καποιος ο οποιος θα τους το ταχυδρομησει (πιθανοτατα και με ενδιαμεσο παραληπτη). Οταν λοιπον ανακαλυψει το θυμα οτι του εχουν κλεψει τo paypal account θα επικοινωνησει με την τραπεζα του για να διερευνηθεί τι εγινε. Ως τοτε το αντικειμενο θα εχει γινει relist και θα βρισκεται στο ebay απο ενα καθολα νομιμο account και πιστεψε με δεν προκειται να ασχοληθει η ιντερπολ με αυτο για να συλλαβουν το δραστη. Στη χειροτερη περιπτωση να σου παγωσουν το λογαριασμο για διερεύνηση (απο δύσκολο εως αδυνατο ) και αυτο μονο αν ειναι κατοικος Ελλαδας το θυμα η ο δραστης οπου σε αυτη τη περιπτωση θα σε καλεσει και η αστυνομια για καταθεσεις. Αλλα σχεδον ποτε δεν κανουν αγορες στη χωρα που βρισκονται το θυμα η ο δραστης διοτι δεν ειναι βλακες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.094
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top